שיחה:לקות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

פוליטיקלי קורקט[עריכת קוד מקור]

הפסקה על הפוליטיקלי קורקט היא ארכנית, מיותרת ומכילה בעיקר דברים שצריכים להופיע בערך תקינות פוליטית, אם בכלל. יתכן שיש מקום לפסקה על הקשר בין תקינות פוליטית לבין לקויות, אבל אין ספק שאין מקום לפסקה הזו דווקא. נדב 00:20, 18 בדצמבר 2007 (IST)

טעויות מושגיות בערך "לקות"[עריכת קוד מקור]

הערך הנוכחי, גם לאחר שתוקן לאחרונה, כולל בתוכו מספר טעויות באשר למושגים הנדונים בו, בפרט בפרק "ההגדרות של ארגון הבריאות העולמי". מדובר גם, ובעיקר, בטעויות תרגום מאנגלית לעברית.

המושגים על פי הגדרתם הנכונה ולפי תרגום הנכון הם כלהלן:

  • לקות - impairment - זו היא הפגימה הרפואית בה לקה האדם. הלקות היא באיבר מאיברי הגוף. המוסד לביטוח לאומי מגדיר "לקויות" על פי אחוזי נכות, בהתאם לתקנותיו. לדוגמא: רגל כרותה.
  • מוגבלות - disability - זו היא המגבלה התפקודית אשר הלקות הרפואית מסבה לאדם. לדוגמא: בשל הרגל הכרותה, לאדם יש מוגבלות בניידות.
  • נכות - handicap - מושג זה היה בשימוש בגרסאות קודמות של ה- ICF, אך כעת הפך לא מקובל, ואינו משמש בשיח המקצועי בנושאי מוגבלויות. לכן, אין טעם לדון בו. ארגון הבריאות העולמי מסתפק כעת בבדיקת הלקות הרפואית והמוגבלות התפקודית בלבד. לביטוי זה יש משמעות כיום רק בחוקי הביטוח הלאומי כמושג המזכה את "הנכה" בקצבה או הטבה זו או אחרת. כמו כן הביטוי נפוץ בדיבור היום יומי.

לא מדוייק לומר כי "ההבדל בין המושג "מוגבלות" למושג "נכות" הוא הבדל כמותי" - המושג מוגבלות הוא מושג מקובל ועדכני. המושג נכות הוא מושג ישן (הדבר צויין בכתבה).

המונח "הגבלה בהשתתפות" מגדיר סוג של מגבלה תפקודית ועל כן זהו סוג של מוגבלות.

ניתן אפוא לראות כי המדרג המובא בערך בין Impairment - Limitation- Participation Restriction, הוא אמנם נכון, אך הוא מיושן (מדרג משולש במקום כפול כנהוג כיום) וכמו כן הוא מבלבל ומפספס את העיקר, שהוא האבחנה דו-שלבית בין לקות למוגבלות.

להלן ציטוט מתוך אתר ארגון הבריאות העולמי, המדגים את החלוקה לשתי רמות: מצב רפואי והגבלה בתפקוד.

These domains are classified from body, individual and societal perspectives by means of two lists: a list of body functions and structure, and a list of domains of activity and participation.

ראו: http://www.who.int/classifications/icf/en/

ההגיון שבבסיס חלוקה דואלית זו הוא, שלא כל בעיה רפואית מגבילה את האדם ביום יום. גם אדם שכל רופא יגדיר כאדם חולה, עשוי שלא להיות אדם נכה או מוגבל, ולא לתפוס את עצמו ככזה.

אני ממליץ לשנות את שם הערך ל"מוגבלות" כיוון שזהו המושג החשוב שיש לדון בו כאשר מדברים על נכים/ אנשים עם מוגבלות.

לצערי אין לי כרגע אפשרות לערוך מחדש את הערך כפי שצריך לעשות. נא לציין בגוף הערך כי הוא שנוי במחלוקת וזקוק לעבודה. תודה. פרואקטיבי - שיחה 19:51, 8 ביוני 2009 (IDT)

לפני שאנחנו דנים במושגים עצמם, יש לעשות שני דברים שיהפכו את הדיון לקל ומועיל. הראשון הוא להפריד בין המודל הישן של הארגון הבריאות הבין לאומי (שגם בו חשוב לדון) לבין המודל החדש. השני הוא להביא מקור מוסמך לתרגום. אישית, למדתי על אודות המושגים האלה באנגלית ותרגמתי אותם לשפת אמי על פי מיטב הבנתי ובלא הדרכה. אני לא מוצא טעם לעבור מהתרגום שלי לתרגום לא מוסמך של משתמש אחר, אבל אם יש תרגום מוסמך אז חייבים לעבור אליו. תודה. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 00:40, 9 ביוני 2009 (IDT)
לפי שעה הפרדתי את העסיף לשלושה. סעיף העל מגדיר את העקרונות המשותפים הן להגדרות הישנות של הארגון והן לחדשות. מלבדו יש שני תת סעיפים המגדירים את החלוקה לרמות על פי כל שיטה. לגבי "התרגום הנכון", אני ממתין לתרגום מוסמך. נראה לי שהתרגום של המשתמש פרואקטיבי נסמך יותר מדי על פירוש מילולי פשוט והוא בעל זיקה נמוכה מדי למושגים המקובלים בעברית. את המילה DISABILITY יש לתרגם לעברית כ-"לקות" ולא כ-"מוגבלות" משום שבעברית קוראים ל-LEARNING DISABILITY בשם לקות למידה ולא "מוגבלות למידה" וכיוצא בזה. בכל מקרה, אין טעם שהערך ישתנה מתרגום לא מוסמך אחד למשנהו. יש להמתיל לתרגום מוסמך. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 01:44, 9 ביוני 2009 (IDT)

"להשתלב בחברה כאזרח מועיל ומכובד"--האם פה ההגדרה של מכובד היא אדם שמכבדים אותו? האם ההגדרה של מועיל היא עובד למען רווחו ומסוגל לעזור?

תלוי מה מכובד באותה חברה אליה שייך אותו אדם. יש חברות, למשל, שבהן עבודה אינה ערך עליון. עִדּוֹ - שיחה 22:04, 11 בנובמבר 2010 (IST)
שם הערך אינו נכון. צריך לשנות את ערך 'מוגבלות' לערך ראשי, ואת ערך 'לקות' לערך מפנה. עורך בורוכוב - שיחה 16:32, 7 באוגוסט 2016 (IDT)

שאלה טכנולוגית[עריכת קוד מקור]

נכון היה נחמד אם במעבר-עכבר על כל אחד מחלקי התמונה של סימני הלקויות בראש הערך, היה כתוב באיזה לקות מדובר? בכמו מין tool-tip כזה. alt-tag, איך שלא קוראים לזה. האם דבר כזה אפשרי טכנולוגית בויקיפדיה?

יכול להיות שזה אפשרי. צריך לבדוק. עדיף להעביר את השאלה הזו, באופן כללי, אך דלפק הייעוץ.. עִדּוֹ - שיחה 08:09, 18 באפריל 2011 (IDT)
העברתי את התמונה אל הערך שהיא מתאימה לו - נגישות, וכתבתי לתמונה מקרא בכותרת תחתית לה. אני מקווה שזה יספיק. עִדּוֹ - שיחה 08:26, 18 באפריל 2011 (IDT)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

חברי הכנסת יעקב אשר, משה גפני ואורי מקלב העבירו בחקיקה טרומית הצעת חוק לשינוי "נכות" ל"מוגבלות". המושג "לקות" ודאי אינו יכול להתקבל, ומחזק זאת ההסבר של פרואקטיבי על "לקות" כאבר בלתי תקין מבחינה רפואית, לא מבחינה תפקודית, אף על פי שהערך עוסק במציאות התפקודית, לא הרפואית, כפי שכתוב במשפט הפתיחה של הערך: "לקות היא אחד מסדרה של מושגים המתארים מוגבלות בכשירות גופנית, נפשית או קוגניטיבית של אדם". מבחינה תפקודית זו "מוגבלות", ופרואקטיבי הציע לשנות "לקות" ל"מוגבלות". דעתו קובעת כוויקיפד.

לפיכך יש לשנות את שם הערך ל"מוגבלות". דוריאןDGW – Talk 03:40, 5 באוגוסט 2020 (IDT)

לא הבנתי מה רע בשם הנוכחי. Ronam20 - שיחה 21:12, 8 באוגוסט 2020 (IDT)
לפי הפתיח, הערך הוא סוציאלי, לא רפואי, ועוסק באנשים עם מוגבלות, לא באבחנות רפואיות. ויקיפד נוסף תמך ב"מוגבלות", והחוק בישראל מתייחס לאנשים עם מוגבלות: חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. גם משרד הרווחה שינה את שמו ממשרד הסעד. דוריאןDGW – Talk 01:07, 15 באוגוסט 2020 (IDT)
א. בפתיח מוזכרות הגדרות "ארגון הבריאות העולמי", אז למה לא רפואי?; ב. מה ההבדל בין המונחים? ג. האם אתה מציע גם לשנות את שמות הערכים לקות שמיעה, לקות ראייה, לקות למידה וכו' ? Ronam20 - שיחה 21:33, 15 באוגוסט 2020 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

האם יש הסכמה על שינוי שם הערך הזה? אם לא, יישאר שם הערך הנוכחי. יוניון ג'ק - שיחה 10:45, 26 באוגוסט 2020 (IDT)

זה דיון למזנון כי יש עוד ערכים בנושא עם המילה "לקות". לירה - שיחה 16:24, 26 באוגוסט 2020 (IDT)