שיחה:מבצע דני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קראתי היכן שהוא שבמקור כונה המבצע בשם "מבצע לרל"ר" : לוד רמלה לטרון רמאללה. מוכר למישהו ? אליבאבא

מה פירוש: "לאחר מכן החלה חדירת ערביים מעבר לגבול אל הערים והחלו להתיישב בהם"? האם היו אלה התושבים שנמלטו מהעיר והחלו לחזור אליה (כפי שקרה בכמה מקומות)? אם כן, יש לכתוב כך, ולא ליצור את הרושם כאילו ערבים שאין להם שום קשר לקום הסתננו אליו פתאום. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 12:40, 11 בפברואר 2008 (IST)

"לאחר עזיבת תושביהן"? - התכוונתם, לאחר גירוש תושביהן.

הטבח בלוד[עריכת קוד מקור]

מדוע לא נכתב כאן כלום על הטבח שעשו הגדוד השלישי של הפלמ"ח, בפיקוד יגאל אלון, בערביי לוד? רבין (הקמב"ץ הגדודי) פירסם זאת בספרו "פנקס שירות", אבל זה קיים בגירסא האנגלית. בגרסא העברית זה צונזר. מסופר שם שהכניסו את האנשים למסגד וירו מטען חלול והם נדבקו לקירות, ולקחו קבוצה אחרת לבית קברות, אמרו להם לחפור בורות וירו בהם. 77.124.80.40 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

זה לא קיים בגרסה האנגלית en:Operation Danny, ואתה התגלית כשקרן. דוד שי - שיחה 17:29, 20 בנובמבר 2009 (IST)
נותרנו עם התמיהה האם המדובר בקיצוני משמאל החפץ לחשוף את פשעי המלחמה של צה"ל או בקיצוני מימין החפץ להכפיש את רבין? שם עשר שקל על השני. האיזכור של "פנקס שירות" האייקוני לוקח. זה עושה להם את זה. אלמוג 17:30, 20 בנובמבר 2009 (IST)
לפני שאתה מכנה אותי "שקרן", קרא שוב את דבריי. ככל הנראה, הבנת שבגירסא האנגלית של ויקיפדיה למבצע דני מוזכר הטבח. לא זאת הכוונה, אלא שהספר "פנקס שירות" תורגם לאנגלית. לא אתה צינזרת את הטבח, אלא מי שהוציא לאור את הספר "פנקס שירות" בעברית. בנוסף לכך עיין בדברי בני מוריס כאן: http://cafe.themarker.com/view.php?t=676520. או אולי אתה תלמיד של אפלטון שאמר: "הדרך האחת להבטיח את אושרם של הבריות - היא להזינם שקרים מתוקים ולא אמיתות מרות".
נ"ב - עשרה שקלים.

הערך מבולבל[עריכת קוד מקור]

הערך כולו מבולבל ומלא אי-דיוקים. כמה דוגמאות:1. בלוד לא היו חיילים עיראקים אלא חיילי הלגיון הערבי, שהוא החיל שקדם לצבא הירדני של היום. 2. לוד לא הותקפה מעולם על ידי טנקים. 3. לא מוזכר כאן כלל תפקידו של גדוד 89 של חטיבה 8, שפשט ללוד ומוטט את מערך ההגנה שלה. זו הייתה אחת הפשיטות הנועזות באותה מלחמה, פשיטה שערכה 45 דקות בלבד.

אלה הן רק חלק מהטעויות. ערך זה בצורתו הנוכחית מן הראוי שלא יופיע כלל.93.172.2.22 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

בהנחה שיש בידך מקורות רציניים ואמינים לדברים, אתה יותר ממוזמן לתקן בגוף הערך (תוך ציון המקורות בהערות שוליים). כאן אנציקלופדיה בבניה, ולא הכל מוכן וגמור, אבל אנחנו משתדלים. יוסאריאןשיחה 12:06, 11 בנובמבר 2010 (IST)

הערך באמת מבולבל, מלא טעויות ולא יאה לוויקיפדיה. אני מתכוון בזמן הקרוב לשפר אותו או לכתבו מחדש.

Avi1111 - שיחה 12:21, 3 באפריל 2011 (IDT)

אני אשמח אם כשתעשה זאת, תעיין במקורות עדכניים ומגוונים, גם כאלה שלא נכתבו על ידי יוצאי המחתרות. נניח, בני מוריס. יוסאריאןשיחה 12:34, 3 באפריל 2011 (IDT)

אני אגב, קראתי את ספריו של בני מוריס ובעיקר את ספרו על מלחמת העצמאות והוא לא נקי מטעויות. למשל, בקרב על ג'נין הוא כותב שנהרגו בו 34 חיילים בעוד שרק בקבר האחים של חללי הקרב על ג'נין במלחמת העצמאות בהר הרצל קבורים 46 לוחמים. אז, כל דבר צריך לקבל בביקורת והסתייגות ולא בבחינת "זה ראה וקדש".

Avi1111 - שיחה 09:18, 4 באפריל 2011 (IDT)

לא ברור איך זה מתייחס לדבריי. בשום מקום לא ניסיתי לטעון "כזה ראה וקדש", להפך. רק ביקשתי התייחסות והסתמכות גם על אחד החוקרים המרכזיים, וודאי אחד הרציניים שעסק בתחום, ומנקודת מבט אקדמית ולא מטעם ארגון כזה או אחר. כמובן שגם בספריו נפלו טעויות פה ושם, אבל יש לשער שזה היוצא מן הכלל ולא הכלל. יוסאריאןשיחה 12:28, 6 באפריל 2011 (IDT)

היום האחרון של מבצע דני - לרלר[עריכת קוד מקור]

שמי דניאל שיפר, והייתי האחראי על הקשר במטה של יגאל אלון ב"אל קובאב", העיירה מול משטרת לטרון. אני כיום בן 85 ואני מעונין להוסיף כמה פרטים הידועים רק לי. היה זה כנראה ב 18 ביולי1948. בחצות אמורה היתה להכנס ההפוגה השניה. לפי השמועה, הצבא הירדני נטש את משטרת לטרון ברובו הגדול, אם כי לא היו ידיעות מבוססות על כך. מה שאני יכול להעיד מידיעתי בשטח, הוא שאש התותחים שטפטפה שרפנלים על השטח בימים הקודמים פסקה ביום לפני. התארגן כח שכלל פלוגה מחטיבת יפת"ח על זחלמים, ובראשו טנק קרומוול אחד. הצוות של הטנק היה מורכב מדוברי אנגלית. בגלל ידיעתי של השפה האנגלית (הקשרים של גדוד הפלמ"ח לא ידעו אנגלית), הוטל עלי להיות הקשר בזחל"ם של מפקד פלוגת הפלמ"ח. הקשר/תותחן בטנק היה לפי התרשמותי מהמבטא שלו אנגלי לא יהודי. בשעות הבוקר (לא מאד מוקדם כי לפי שסיפרו לי צריך היה לעשות תיאומים ובדיקות אחרונות לאור יום). (צריך להבין שהייתי בורג די קטן במכונה הזאת) היו בזחל"ם שני מכשירי אלחוט - מ"ק 20 לתקשורת אחורה, ומ"ק 19 לתקשורת עם הטנק. שני המכשירים היו מעודפי הצבא הבריטי ממלחמת העולם, ושבק חיים ברגע שהזחל"ם התחיל להטלטל. במאמר מוסגר, מנסיוני הקודם המכשיר הזה היה בלתי אמין באופן קיצוני. הטנק התקדם כמה מאות מטר לפני טור הזחל"מים. כשהטנק הגיע בערך לבית המשאבות בתחתית העמק, פתאום פנה לאחור ודהר חזרה ל"אל קובאב" מאחר שניתק הקשר של מכשיר המ"ק 19, לא יכולתי לברר מה הסיבה. מפקד הפלוגה התקשר ב מ"ק 20 עם המטה והוחלט להפסיק את הפעולה, לחזור לבסיס עד לבירור מה קרה. כשחזרנו לבסיס ראיתי את ה"קשר/תותחן" יוצא מהטנק עם פנים מפויחות לגמרי. כששאלתי אותו מה קרה, אמר שניסה לירות פגז, וזה התפוצץ לו בפנים. הוא גם אמר שהפגזים האלה היו מתוך ארגזים שנפלו לים בזמן פנוי הצבא הבריטי מחיפה. לפי הדיבורים (כאמור אני לא הייתי בסוד הענינים) הוחלט לחזור לנסות לעלות על משטרת לטרון עם רדת החשיכה. פתאום הגיעה מכונית אזרחית בלווי אופנועים. לא הייתי קרוב מספיק אבל שמעתי שהגיע משה שרתוק עם מסר מבן גוריון. בכל אופן למחרת שמעתי שהגיעה הוראה מבן גוריון לא לחזור על המבצע, כדי לא לסכן את כניסת ההפוגה השניה, שהיתה חשובה לנו בחזית הדרומית. דניאל שיפר נ.ב. אם מי מהחברים שהשתתפו במבצע בחיים אשמח שיאושש או יתקן את דברי אלה.

מבצע דני - היום האחרון[עריכת קוד מקור]

היום ערב יום הזיכרון 8 במאי 2011 שמי דניאל שיפר וכתבתי את הפוסט כי חשבתי שאני היחידי שיודע על כך. הערב ראיתי את הסרט בערוץ ההיסטוריה 42 בכבלים,על חטיבת יפתח, בו מסופר אותו הסיפור בדיוק. לא זה בלבד, היה שם מפקד הפלוגה (בשם אבינועם דבר שלא ידעתי אז, מדבר על הקשר דובר אנגלית, שזה הייתי אני. אז יש בסרט סיפור כל המבצע, מפי המפקדים והחיילים שלחמו בו, ונפטרות (כמעט) כל התעלומות, כולל המסגד.

משוב מ-6 באוקטובר 2015[עריכת קוד מקור]

שרתתי בגדוד השישי של הפלמ"ח השתתפתי בקרב על משלטי בית נובה. לא ידוע לי על נסיגה מהמשלט שתפסנו בלילה. הקרב על המשלט התנהל לפני הצהרים. לאחר 3 שעות של הפגה תקפנו ע"י פלוגה של הלגיון. הפלוגה הוכתה מכה ניצחת . למעשה הושמדה. מול הבזה שלי היו מונחות 8 גוויות של לגיונרים ביניהם מפקד הפלוגה. כשעה לאחר הקרב ההפגזה התחדשה. היא נמשכה עד שעה לאחר הפסקת האש. היה לנו הרוג אחד. למחרת כוח מחטיבת ירושלים החליף אותנו. זה היה יום לאחר כניסת ההפוגה לתוקף. לא ידוע לי על קרב נוסף שנערך במקום. משהו בספור לא מדויק. כאחד הלוחמים שחגג ניצחון הסיפור הזה ממש מפריע לי ומתסכל. איתן עופר 31.154.167.159 23:03, 6 באוקטובר 2015 (IDT)

ראשית, תודה ששיתפת אותנו בחוויותיך מאז. שנית, נראה לי שהערך אינו שגוי אלא אולי טיפה מבלבל. בערך כתוב: "במאמץ לכתר את לטרון נתפסו ב-17 ביולי 1948 משלטי בית נובא ממזרח ללטרון. כוח שתפס את גבעת אבו לאחם נאלץ לסגת באבדות בקרב חירבת אבו לאחם. הדרך של הלגיון ללטרון נשארה פתוחה." - לא כתוב דבר על נסיגה ממשלטי בית נובא אלא על נסיגה מגבעת אבו לאחם. אוסיף את המידע על קרב הנגד של הלגיון בבית נובא כדי שיהיה ברור שמבית נובא לא נסוגו. שוב תודה. עדירל - שיחה 13:40, 7 באוקטובר 2015 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

במצע דני התתפו כוחות של אצ"ל למשל בכיבוש כפר מלחה. בקרב נהרגו 18 לוחמי האצ"ל. יש לציין שהאצ"ל לחם עצמאית בגזרת חטיבת עציוני אולם הוא לא היה " כוחות מחטיבת עציוני כמתואר בדף "

מקור: לוחמים שעדיין נשארו

דווח על ידי: יואב לוכסמבורג 31.154.180.154 10:57, 24 ביוני 2018 (IDT)

זה שייך למבצע אחר, מבצע קדם. Gbenny - שיחה 17:33, 24 ביוני 2018 (IDT)


כיבוש לוד ורמלה[עריכת קוד מקור]