שיחה:מגפון (אתר חדשות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "טכנולוגיות מידע ותקשורת" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות באוניברסיטת תל אביב - החוג לתקשורת

שלום[עריכת קוד מקור]

הערת טובי פולק, העורך הראשי של "מגפון": היוזמה להקמת העיתון והקמתו בפועל היתה של שני אנשים: עמית מנדלזון וטובי פולק.

עמית מנדלזון הוא מתכנת, מעצב גרפי ואדריכל החי בצרפת;

טובי פולק הוא עיתונאי ועורך, לשעבר חבר מערכת מעריב ועוסק בכתיבה ועריכה ב-30 השנים האחרונות.

עמית מנדלזון הוא המנהל הטכני של העיתון, האחראי על מדור הטכנולוגיה, המעצב הגרפי והאחראי הבלעדי על התחזוקה והתפעול הטכני של אתר העיתון

(מעיר ההערה: טובי פולק)


ראשית, נחמד שכתבתם עלינו במסגרת הפרויקט שלכם. שנית, כתבתם בצורה יסודית למדי. שלישית, לא כל הדברים מדוייקים, בעיקר במה שקשור בהיררכיה של המערכת וב"אוטונומיה" כביכול של העורכים. הייתי שמחה לערוך תיקונים בטקסט שלכם.

כמי שנמנית עם מייסדי העיתון העצמאי מגפון וסגל העריכה הבכיר, בתחילת פברואר העליתי כאן ערך מגפון, שנמחק משום מה בידי "שנילי". הנה מה שכתבתי:

עיתון מגפון - עיתון עצמאי ישראלי באינטרנט - הוקם ומנוהל במתכונת של קואופרטיב - בבעלות משותפת של העובדים בו כתבים, כותבים ועורכים, צלמים ומעצבים, בעלי טורים, אנשי שטח ומשרד, אנשי מסחר ומודעות ועוד.

מגפון הוא עיתון עצמאי ובלתי תלוי בגורמים פוליטיים ו/או בבעלי הון ותאגידים כלכליים.

מגפון הוא עיתון חופשי, פלורליסטי, פתוח לכל דעה חוקית ולגיטימית, לכל כותב, בכל תחום מתחומי החיים.

מגפון עוסק בכל תחומי החיים בישראל: חדשות שוטפות, כלכלה, ספורט, תרבות ואמנות, דת ומסורת, פנאי, חברה, איכות סביבה, קיימות, חינוך, יחסים, אופנה, אוכל, בריאות, בעלי חיים, טכנולוגיה ועוד.

מגפון מטפל ויטפל בכל הנושאים שיגיעו לידיו על-פי אמות מידה עיתונאיות של צוות הכתבים ימין ושמאל, קפיטליזם וסוציאליזם, נשים וגברים, ערבים ויהודים, מיעוט ורוב. מגפון הוא עיתון מסחרי, ומפרסם מודעות מסחריות (לגיטימיות וחוקיות) ללא תלות ובלי כל קשר לתכנים המערכתיים.

מגפון יוצא לאור בשלב ראשון בעברית.

מגפון נבנה, עוצב, נכתב, נערך, מצולם ומתופעל על-ידי עשרות עיתונאים, כותבים, כתבים, עורכים, צלמים, מעצבים ואנשי מסחר ומנהלה - שמציגים ניסיון של עשרות שנים בעיתונות הישראלית. הוא משלב עיתונאים ותיקים עם פרחי עיתונות, הלומדים את המלאכה תוך כדי עשייה וחניכה.

מגפון נתמך באלפי אוהדים בפייסבוק, בטוויטר וברשתות חברתיות נוספות בארץ ובעולם.

ההיסטוריה של מגפון:

הכל התחיל, כמו הרבה מאוד דברים בשנה האחרונה, בסטטוס אחד קטן בפייסבוק. טובי פולק, בעבר עיתונאי מעריב שבשנים האחרונות עוסק בניהול תוכן, ראה את פרשת ערוץ 10 והתפטרותו של גיא זוהר בשידור חי והגה את הרעיון - להקים עיתון עצמאי. ב-10.9.2011 הוא כתב: שנקים עיתון אינטרנטי? הסטטוס הזה זכה לעשרות רבות של לייקים, ועיתונאים רבים פנו אל פולק והציעו להשתתף במיזם. עמית מנדלזון, המנהל הטכנולוגי של המיזם, עבד יחד עם טובי במשך ימים ולילות (השניים לא נפגשו מעולם פיזית, אלא תקשרו דרך סקייפ) על תיכנון האתר והקמתו. בהמשך הצטרפו עיתונאים ותיקים, בהם צבי זינגר, שרית פרקול, עמית קרטס בנין, ירמי עמיר, אורה עריף כץ, עירית רוזנבלום, עמי אטינגר, אירית רותם ועוד.

האסיפה המכוננת של העיתון העצמאי מגפון, שאז עוד לא היה לו שם והוא נקרא "קואופרטיב העיתונות", התקיימה בבית ציוני אמריקה בת"א ב-4.10.2011. העבודה על העיתון נמשכה במרץ, כשהכתבים, הצלמים, העורכים, המעצב, עובדים כולם ללא תמורה.

ההכרזה על שמו של העיתון העצמאי – מגפון – וחשיפת הלוגו נעשו לקראת כנס חירום של התקשורת הישראלית, שהתקיים ב-20.11.11 בסינמטק תל אביב. עיתונאי מגפון הופיעו לכנס עם סטיקרים הנושאים את לוגו העיתון העצמאי מגפון.

מגפון עלה לאוויר בהשקה רכה בתאריך 5.1.2012, ומאז הוא מתעדכן ומשתכלל, נוספים לו עובדים ואזורי תוכן חדשים. בתחילת 2012 העיתון גם נרשם רשמית כקואופרטיב.

עד כאן מה שכתבתי בערך המקורי שיצרתי בפברואר. והנה עדכונים:

נכון להיום (20.6.2012) יש במגפון יותר מ-5,000 כתבות, מאמרים, סיפורים וטורים. החודש הודיע לנו גוגל ניוז שהוא כולל את מגפון בעדכוני החדשות שלו.

קישורים לכתבות רלוונטיות:

מגפון - לידתו של עיתון http://perkol.itgo.com/megafon.htm

כתבה על מגפון באתר הקואופרטיבים של האו"ם - http://www.stories.coop/stories/written/alternative-voice-israeli-media

פרקולית - שיחה 01:07, 21 ביוני 2012 (IDT)

שלום לך.
כרגע יש בראש הערך תבנית שמספרת שהערך בעבודה ואין לערוך אותו, אך בקרוב התבנית אמורה לרדת ואז תוכלי גם את לעשות שינויים בערך. אם תזדקקי לעזרה, אשמח לסייע. • רוליג שיחה • אמצו חתול 00:21, 21 ביוני 2012 (IDT)


אוקיי, תודה :-) פרקולית - שיחה 01:07, 21 ביוני 2012 (IDT)

איך מוסיפים תמונות לערך? יש לנו תמונות מכנס הייסוד, מאסיפת המערכת הראשונה וכדומה. פרקולית - שיחה 22:05, 15 ביולי 2012 (IDT)
ראי עזרה:תפריט ראשי/תמונות וקבצים. דוד שי - שיחה 22:35, 15 ביולי 2012 (IDT)

תיקון[עריכת קוד מקור]

עמית מנדלזון הקים את העיתון עם מר פולק. בנה אותו במו ידיו ומשמש כמנהל הטכני שלו 213.56.226.222 17:50, 21 ביוני 2012 (IDT)

אני כתבתי את זה בערך המקורי שחיברתי וגם כאן, בחלק על ההיסטוריה של מגפון. כשתהיה אפשרות לעדכן את הערך, אני מקווה שיתאפשר לי להכניס את התיקונים והתוספות. פרקולית - שיחה 18:24, 21 ביוני 2012 (IDT)
שמחתי מאוד לראות את שיתוף הערך שכתבתי בדף הפייסבוק שלכם ואת ההערות שכתבתם. כאמור, אני סטודנטית בקורס אקדמי באוניברסיטה, וכותבת ערך זה במסגרת אחת ממטלות הקורס. מטבע הדברים יתכן שייפלו אי דיוקים בכתיבה, ולא אתנגד שתעירו לי על כך. בקשר לתיקון על עמית מנדלסון- האם יש לכך סימוכין? לא מצאתי אזכור נוסף לתפקידו של מנדלסון במקורות קיימים. אשר להגדרתו של מגפון- האתר מגדיר עצמו כעיתון, ולפיכך בחרתי להתייחס אליו ככזה. לא מתקיימת שום סתירה באשר להיותו של האתר "עיתון חדשות מקוון", בדומה לעיתונים מקוונים אחרים שמצוינים בגוף הערך.
תודה לך על הכתיבה. אם תציצי במסמך המוסמך והממוסמך [[[לידתו של עיתון|http://perkol.itgo.com/megafon.htm]]], תראי שזה אכן כך - מנדלזון בנה את האתר יחד עם היזם והעורך הראשי, טובי פולק, והוא משמש כמנהלו הטכנלוגי.
לשאלות נוספות תוכלי לפנות אלי (שרית פרקול) פרקולית - שיחה 10:15, 22 ביוני 2012 (IDT)

עשיתי קצת סדר בשיחה שלכן. אין צורך לכתוב כותרת חדשה כל פעם. כל נושא, תחת כותרת משלו. בנוסף, טיפ קטן, בדפי שיחה נהוג להזיח תגובה באמצעות סימן נקודתיים (:) בתחילת התגובה. אם כבר יש נקודתיים בתגובה הקודמת, נהוג להוסיף זוג אחד נוסף. באופן זה, נשמר הסדר בדיון ויודעים אילו דברים נכתבו כתגובה לדברים שהופיעו קודם.. תמשיכו בשיתוף הפעולה. • רוליג שיחה • אמצו חתול 11:40, 22 ביוני 2012 (IDT)

תודה :-) לא הייתי כאן כמה שנים, אני באמת צריכה רענון. פרקולית - שיחה 12:33, 22 ביוני 2012 (IDT)
היי שרית, הכנסתי כמה תיקונים בהתאם להערותייך. מוזמנת לקרוא, להעיר ולתקן בהמשך :)
תודה, זה משתפר והולך. החלוקה למדורים גדולים וקטנים אינה בדיוק כפי שהיא משתקפת בסרגל הניווט. הייתי מוותרת עליה לחלוטין. למשל, אזור המאמרים כולל שמונה מאמרים בדף הבית שמתחלפים מידי יום-יומיים. זה לא "מדור קטן". אגב, אין צורך לכתוב שהמאמרים לוקטו ממדורים אחרים, מפני שזה לא מדויק. יש מאמרים שמתפרסמים אך ורק באזור מאמרי הדעה.
בנוסף, לא הייתי נטפלת לעניין מספר העוקבים בטוויטר. אנחנו כמעט לא משתמשים ולא מקדמים את הטוויטר. לעומת זאת, יש לנו עוד דף אוהדים פעיל בפייסבוק - https://www.facebook.com/megafon.news. ויש לו בינתיים יותר מ-1,300 אוהדים. למעשה, מספר האוהדים דינמי, כך שלא בטוח שיש טעם לנקוב בו במסגרת ערך אנציקלופדי.
ותיקון: שמו של המנהל הטכנולוגי של מגפון הוא עמית מנדלזון, ולא כפי שנכתב.
תודה! פרקולית - שיחה 18:58, 27 ביוני 2012 (IDT)

משוב מ-21 ביוני 2012[עריכת קוד מקור]

שלום, מצטרפת לברכות על כתיבת הערך. מבקשת להתייחס לתחום שאני עורכת: תחום המדיה. הביטוי 'עיתונאים לשעבר' נראה לי לא מתאים: אנחנו עיתונאים. אפשר לומר 'עיתונאים ותיקים'. מאורה עריף כץ 192.114.2.48 19:15, 21 ביוני 2012 (IDT)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

עדיף השם מגפון (אתר חדשות). את התיאור "עיתון" נשמור לעיתון מודפס על נייר. דוד שי - שיחה 20:14, 21 ביוני 2012 (IDT)

שלום דוד :-) אנחנו קוראים לנו עיתון (כי נולדנו כ"עיתון העיתונאים"), אבל גם אתר חדשות יהיה בהחלט בסדר. פרקולית - שיחה 20:41, 21 ביוני 2012 (IDT)

משוב מ-2 ביולי 2012[עריכת קוד מקור]

אני חוזר ואומר היוזמה להקמת מגפון לא היתה של טובי פולק לבד. עמית מנדלזון הוא זה שיזם את מגפון ביחד עם מר פולק והוא זה שבנה אותו לבד. 83.156.120.23 09:25, 2 ביולי 2012 (IDT)

משוב מ-28 ביולי 2012[עריכת קוד מקור]

תגידו אתם לא קוראים מה שכותבים לכם ????? עורך העיתון מודיע לכם בעצמו שהוא לא היה לבד בהקמת המיזם ואתם בשלכם ? אולי זה לא בדיוק המקצוע שאתם צריכים לבחור ? 83.156.120.23 18:47, 28 ביולי 2012 (IDT)

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה שכל אחד יכול לערוך. המילים "כל אחד" כוונתן: גם טובי פולק ועמית מנדלזון. דוד שי - שיחה 19:47, 28 ביולי 2012 (IDT)

הערך לא נכון וחסר ואתם מתעקשים[עריכת קוד מקור]

אתם מתעקשים להתעלם מהמיסד השני של העיתון למרות שכל העולם ואישתו כבר הודיעו לכם על כך וזה כולל מר פולאק. 83.156.120.23 13:55, 31 באוקטובר 2012 (IST)

משוב מ-19 במרץ 2017[עריכת קוד מקור]

בינואר 2016 פרש טובי פולאק מעריכת העיתון והעורך הראשי נכון להיום הוא עמית מנדלזון. מבנה העיתון השתנה עקרונית אך הוא ממשיך לתפקד ואף צובר קוראים נכון לדצמבר 2016 ממוצע של 10 אלפים קוראים ביום. מגפון איננו קואופרטיב יותר והוא מתוחזק מכיסו של העורך הראשי. 83.156.120.23 23:41, 19 במרץ 2017 (IST)