שיחה:מגפת הקורונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
משימות לביצוע משימות לביצוע:
  • העברת מרבית התכנים מהערך הנוגעים רק לסין אל הערך המורחב על הטיפול בסין

התפשטות המגפה[עריכת קוד מקור]

ב-3 באפריל עלה מספר מקרי ההדבקה המאומתים בעולם על 100,000 ביממה. מרדכי וינטרויב - שיחה

מרדכי וינטרויב, הערך פתוח לעריכה למשתמשים בעלי ותק של 4 ימים לפחות. ראה ויקיפדיה:היו נועזים בעריכת ערכים (ומאידך, לא להקל ראש קריצה). בהצלחה (אגב, אתה חותם באמצעות '~~~~'? משום מה חסר תאריך ושעה וחתימה שלך, וזה חלק נחוץ ובלתי נפרד מחתימות) ‏Hummingbird° כולי אוזן ° יש לך הודעה 07:09, 6 באפריל 2020 (IDT)

איראן - פייק ניוז[עריכת קוד מקור]

"סגן שר הבריאות האיראני חשף בטעות כי מספר הנדבקים גבוה בהרבה מהמדווח -52 אלף ולא כ-23 אלף כפי הדיווח הרשמי ביום הפרסום" - זה לא קרה, פייק ניוז

נא לתקן את הטבלה[עריכת קוד מקור]

בבקשה תתקנו את הטבלה מי שיודע איך לעשות את זה. אי אפשר לדרג את מספר החולים והמתים באף קטגוריה, הסינון לא עובד. פגז - שיחה 12:56, 7 באפריל 2020 (IDT).

נתונים שמספקים באופן וולנטרי[עריכת קוד מקור]

יש בעיה מהותית בטבלה - שאני מנחש, בזכות הויזואליות והפשטות שלה, שהיא הדבר העיקרי שאנשים קוראים בערך. הבעיה היא שנתוני המדינות מתבססים על הצהרה עצמית וולנטרית של כמות החולים/מתים, ונראה שרק המדינות הדמוקרטיות משחקות את המשחק הזה, והשאר כמו סין או רוסיה ועוד מדינות לא-דמוקרטיות רבות מדווחים דיווח חסר או כלל לא טורחים לאסוף נתונים, לפעמים מתוך ניסיון של ממש ליצור מצג שווא שהן התגברו על הקורונה הרבה יותר טוב מהמערב (ראו הקישור שמדבר על רוסיה לדוגמה). במצב הנוכחי, אנחנו קצת משתפים פעולה בתום-ליבנו עם מצג השווא הזה, כאשר הטבלה מוצגת כך.
לדעתי ממש חייבים באופן כזה או אחר לרשום איזו "כוכבית" בטבלה ש"הנתונים מבוססים על מידע שמספקות המדינות באופן וולנטרי. ככל הנראה מדינות רבות מעוותות את הנתונים בשטחן". מה דעתכם? איש השום (Theshumai) - שיחה 22:24, 10 באפריל 2020 (IDT)

מי שכבר מגיע לערך יודע את זה. חוץ מאיראן אין שום הוכחה לכך. איתן - שיחה 23:28, 10 באפריל 2020 (IDT)
אני ממש מטיל ספק בשני המשפטים שכתבת. אני נתקל ברשתות חברתיות במגוון קולות של אנשים שלא מודעים לנושא בכלל וחושבים שאיכשהו רק המערב חטף הכי חזק, וזה נכון שיכול להיות שיעברו שנים עד שיהיו "הוכחות" של ממש, אבל אותי אישית דו"ח המודיעין האמריקאי, למשל, משכנע מספיק, וביחד עם ההוכחה מאיראן ועדויות שונות ממקומות בעולם - נראה לי שראוי שנדגיש את הנושא בטבלה באופן כזה או אחר. איש השום (Theshumai) - שיחה 00:06, 11 באפריל 2020 (IDT)
ועדיין זה מצוין בפסקה על איראן. גם בפסקה על סין יש ציון של הטלת ספק בנתונים. אני כאחד שעוקב אחרי המגפה בסין כמעט מיומה הראשון, לא משוכנע שהנתונים זויפו. איתן - שיחה 10:29, 11 באפריל 2020 (IDT)
אם רוצים אפשר להזכיר כהערה בראש הטבלה או בתחתיתה שמדובר ב"מקרים מאומתים" (כי ברור שיש הרבה מקרים, לא מאומתים לא רק בטורקמניסטן שם אסרה הממשלה להזכיר את המילה "קורונה", אלא גם בארצות מערביות, שם אין סטנדרטים אחידים לבדיקה ולדיווח של מספר נדבקים ומספר מתים). Ronam20 - שיחה 04:21, 12 באפריל 2020 (IDT)
Ronam20, אני חושב שזה יהיה צעד טוב לכיוון הנכון (לצד המידע שכבר ישנו בפרקים הרלוונטים כמו שציין איתן). אפשר בקלות לשנות את "מקרי הדבקה/מוות" בראש הטבלה ל"מקרי הדבקה/מוות מאומתים" (או אולי "ידועים"? כי תכלס יכול להיות שיש, נניח, ברוסיה, שיעור גבוה יותר של מקרים מאומתים - וזה פשוט לא ידוע לנו). ה"הבריאו" יותר טריקי כי אני מניח שלכל מדינה סטנדרט שונה (אבל כאן זה יותר ניחוש מבחינתי, אולי איתן ידע אם זה כך?). אולי "סווגו כ"בריאים""? לדעתי יעזור גם להעלות את מיקום הטבלה לתחילת הפרק של "נתונים יומיים מצטברים" (ליד איפה שהמילה מאומתים מודגשת), ולנסח איזה משפט או חצי משפט בתחילת הפרק (המילולי, לא בטבלה) בסגנון של "מספר גורמים הטילו ספק באמיתות הנתונים שסיפקו חלק מהמדינות". לדעתי המכלול של סך הצעדים האלו יקטין מאוד את הסיכוי להטעיה שעלולה להיווצר אצל קורא הדיוט. מה דעתכם? איש השום (Theshumai) - שיחה 21:57, 12 באפריל 2020 (IDT)
זה יסרבל לדעתי. אפשר פשוט לכתוב בכותרת הכללית של הטבלה "מקרים מדווחים". אפשר גם להוסיף הסתייגות בראש הפרק, כי קרוב לוודאי שבכל המדינות הנתונים רחוקים משמעותית מהמדווח (ולוּ רק בגלל מיעוט הבדיקות. בצרפת עד לאחרונה בכלל לא ספרו מי שמת בבית אבות אלא רק מי שמת בבית חולים) ובמדינות כמו רוסיה בוודאי ובוודאי (אני לא אתפלא אם יתברר שרוסיה נמצאת קרוב לראש הטבלה). אבל אם מסייגים בנוגע למדינות ספציפיות, יש לספק מקור שמטיל ספק. Ronam20 - שיחה 22:06, 12 באפריל 2020 (IDT)
Ronam20 מקבל את מה שאומר על ראש הטבלה. הבאתי בתחילת הדיון מקורות לגבי רוסיה וסין - איתן כתב שיש לגבי איראן הוכחה של ממש. יש מדינות קיצון כמו קוריאה הצפונית וטורקמניסטן שהולכות רחוק עם אי-הדיווח וגם לזה יש מקורות שאוכל לספק אם צריך. לדעתי זה מספיק בשביל הסתייגות כללית בתחילת הפרק. נראה שבינתיים מתחילה להתגבש הסכמה - לפחות ראשונית - על שני הדברים האלו. מה דעתכם לגבי העלאת הטבלה לראש הפרק? לדעתי זה המיקום המתאים גם בלי קשר, וגם יעזור להבין את ההקשר טוב יותר. איש השום (Theshumai) - שיחה 22:28, 12 באפריל 2020 (IDT)
מאחר שאני עוקב אחרי המגפה גם מחוץ לוויקיפדיה, יכול להרגיעכם. רוסיה בדרך לצמרת. נכון שבאיחור אבל לא לשכוח שיחסית ברוסיה יש הרבה פחות תיירים כמו אלה שהדביקו את איטליה, כך שאין בסיס עובדתי לטענה שהם הסתירו. אם יובא מידע כזה כמובן נפרסם אותו. בפסקה האיראנית זה מוזכר מפורשות איתן - שיחה 22:48, 12 באפריל 2020 (IDT)
הטבלה מגושמת מדי ולכן אני נגד העלתה. ביקשתי מיוצרה לצמצם רוחב ואורך כמו בויקי האנגלית והוא לא נענה. אז כרגע אני נגד, מה גם שיש המון אתרים שמי שרוצה נתונים יכול להיכנס. למידע הכתוב בערך אין תחליף - שינוי יומי, כולל באחוזים. איתן - שיחה 22:51, 12 באפריל 2020 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: איתן, אוקיי, מבין שזו דעתך. מה עמדתך לגבי הוספת התסייגות מילולית קצרה בתחילת הפרק? (אני פתוח לגבי הניסוח שלה) איש השום (Theshumai) - שיחה 23:00, 12 באפריל 2020 (IDT)
מציע להוסיף משפט כזה (מבוסס בחלקו על הוויקי האנגלית):
נתוני מקרי ההדבקה ומקרי המוות המפורטים מתייחסים לאנשים שנבדקו למחלת COVID-19, כפי שדווחו רשמית על ידי המדינות השונות. נכון ל-12 באפריל 2020 שיעור האוכלוסייה הנבדקת בקרב המדינות המדווחות עמד על 0.73% מכלל האוכלוסייה, ובאף מדינה לא נבדקה מעל 10% מהאוכלוסייה. למדינות שונות יש מדיניות שונה בנוגע לרמת התסמינים הנדרשת כדי לבצע בדיקה, וחלקן אינן בודקות אנשים המגלים תסמינים קלים בלבד. בחלק ממדינות העולם נרשמו דיווחים מעטים בלבד, וכמה מדינות אינן מדווחות כלל. Ronam20 - שיחה 23:16, 12 באפריל 2020 (IDT)
Ronam20, לדעתי רעיון טוב דיו. בעקבות מיעוט המשתתפים בדיון ותמיכת רוב של 48 שעות, אני מניח שאפשר להוסיף אותו (ולשנות את הכותרת של הטבלה שתציין שמדובר רק ב"מקרים מאומתים", אלא אם דעתך השתנתה בינתיים. אגב, כאמור, לדעתי הניסוח "מאומתים" חוטא לאמת במקרה של הסתרת מידע וסילוף נתונים, ואולי עדיף "מקרים מדווחים"), אבל בעקבות המשך הדיון נראה לי שנכון לצרף לנתונים שבטקסט הערת שוליים. איש השום (Theshumai) - שיחה 22:10, 14 באפריל 2020 (IDT)
off topic, הערכותיך לגבי רוסיה לא כ"כ סבירות. נמל התעופה שם משמש כצומת מעבר למדינות רבות, יש לה גבול ארוך עם סין, אוכלוסייה ענקית ומערכת בריאות הציבור שלה אינה בהכרח בחוד החנית. סביר יותר שהסתירו + לא טרחו יותר מדי לבדוק ממה מתים הקשישים. Ronam20 - שיחה 22:59, 12 באפריל 2020 (IDT)
Ronam20 הרוסים סגרו את הגבול עם סין מיד בהתחלה. זאת מגפה, אי אפשר להסתיר, כפי שהאיראנים לא הצליחו להסתיר החל מ-20 בפברואר. איתן - שיחה 08:00, 13 באפריל 2020 (IDT)
אפשר להסתיר לא רע. הרי רוב מי שמת מקורונה מת גם ממחלות רקע (באותה מידה היית יכול לומר שהוא מת ממחלת לב ממושכת, לדוגמה, וזה גם לא היה שקר), כך שאם לא בודקים, או שבודקים ומסתירים את הממצאים חסויים אין כל כך דרך לדעת. אבל נניח לזה. Ronam20 - שיחה 10:58, 13 באפריל 2020 (IDT)
אי אפשר להסתיר. אם יש מגפה זו מגפה. מתפשטת כמו אש בשדה קוצים. מהר צאוד צגיעים לאי ספיקה איתן - שיחה 23:46, 13 באפריל 2020 (IDT)
Ronam20 לא יודע מאיפה הנתון שסיפקת אבל בהיעדר כמעט של בדיקות בהודו ובאפריקה, אי אפשר לתת נתון עולמי. ברוב מדינות העולם למעט אפריקה נבדק מעל אחוז. איתן - שיחה 08:05, 13 באפריל 2020 (IDT)
את הנתון (שבינתיים עודכן ל-1%) העתקתי מהפתיחה לפרק Cases בוויקי האנגלית (ובוויקי האנגלית מסתמכים על סיכומי טבלאות הנתונים). Ronam20 - שיחה 10:58, 13 באפריל 2020 (IDT)
הסברתי. זה נתון שמוטה מאוד כלפי מטה. איתן - שיחה 23:46, 13 באפריל 2020 (IDT)
אפרופו איראן רוסיה ולא יודע מי עוד, אם מישהו חושב שהנתונים מדרום אמריקה אפריקה הודו ועוד עשרות מדינות משקפים משהו אמיתי, טעות בידכם. איתן - שיחה 19:05, 14 באפריל 2020 (IDT)
איתן, מצוין - צריך לפקפק במידה כזו או אחרת לפחות בחלק מהנתונים שבטבלה. צריך לרמוז לקוראים שעליהם לעשות זאת. נראה שרונאם ואני מסכימים על כמה כיוונים שיסייעו בכך, אם יש לך רעיונות נוספים משלך אני פתוח לשמוע, כי כרגע קורא מזדמן שיעיין בערך עלול לפספס את הרמיזה הזו. איש השום (Theshumai) - שיחה 22:10, 14 באפריל 2020 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

אני לא חושב שבאתרים המובילים שמביאים את המספרים מופיעה הערה כזאת. לא בוורלד מיטר, לא בג'ונס הופקינס. אף אחד לא נכנס לכאן בשביל הטבלה, ותאמינו לי שאני מכיר את השיח. שני האתרים שציינתי ואולי עוד אתר או שניים הם המובילים. לציין שיש בעיה עם מדינה ספציפית - זה כן. סין למשל עדכנה היום את מספר המתים ב-1290, ואם אתם חושבים שזה ייחודי לסין - צרפת עדכנה כבר כמה פעמים וגם ארצות הברית איתן - שיחה 11:03, 17 באפריל 2020 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

הטבלה של העדכון העולמי נתקעה בשעה 4:54 לפנות בוקר והפסיקה להתעדכן. דווח על ידי: צבי 80.230.0.111 10:51, 13 באפריל 2020 (IDT)

זה מתעדכן בשעה הזו בכל יום. אין צורך בעדכון שעתי. מו סיזלאקהטברנה 11:05, 13 באפריל 2020 (IDT)


קורונה[עריכת קוד מקור]

אם יוכלו לעשות טבלה של כמה חולים ומתים התווספו כל יום זה יהיה מאד חיוני כי הרבה אנשים רוצים לדעת מה המצב בכל יום: האם היום מתים יותר מאתמול או פחות? לפי דעתי צריך וחובה לעשות טבלה כזאת של מספר המתים והחולים שהתווספו כל יום ברוב המדינות לפחות. חג פסח שמח!!! 2A01:6500:A043:699F:406B:67A5:30C4:E3DA 13:34, 14 באפריל 2020 (IDT)

יש בתחילת הערך על 15 המדינות "המובילות". איתן - שיחה 10:55, 17 באפריל 2020 (IDT)

ערך אנציקלופדי, לא כתבה, לא פורנוגרפיה של מוות, לא הצפת מידע[עריכת קוד מקור]

העדיפות שלי היא לערך הישראלי ולכן אני פחות עורך כאן, אבל מבקש להפסיק לקדש את הנתונים היומיים. זה ערך אנציקלופדי. צריך להיות רקע בהתחלה וכרוניקה, כמו כל ערך מקביל. יש כבר טבלה בצד שמאל של הערך עם כל הנתונים. כל הקטע הטקסטואלי לא מוסיף אלא מייצר כפילות. מה שצריך להיות בטקסט זה הכרוניקה ומגמות חולים/מתים/מחלימים לאורך זמן. נתונים יומיים יש מויקינתונים. הדבר היחיד שאין שם זה "התוספת היומית" וזה הדבר היחיד שפסקת הנתונים יכולה לתרום, עד שיינתן מענה גרפי לנתונים

הערך לקוראים, ובמיוחד למנהלים את המאבק, הוא מגמות ולא כמויות!

הערך הגדול שויקיפדיה יכולה לתת לציבור הוא הבחנה בין עיקר וטפל, התמקדות בפתרון ולא העצמת חרדות, משמע-דוגמה אפקטיבית למדינה שמטפלת במשבר, שניתן ללמוד ממנה איך להתנהג. לא מניין גופות!

איתן וכל האחרים שעוסקים בפסקה הזו-אתם עובדים קשה, אתם נאבקים בסבך צפוף בג'ונגל ואני מעריך את העבודה הקשה שלכם, אבל אתם מתקדמים בכיוון הלא נכון! ‏Hummingbird° כולי אוזן ° יש לך הודעה 19:56, 17 באפריל 2020 (IDT)

ממש לא מסכים. אני משקיע המון זמן בפסקה הזו. הטבלה לא נותנת שינויים יומיים והנתונים היומיים חשובים ביותר למי שעוקב. הפסקה של המספרים מכילה גם שינוי ברמת הנדבקים שזה הפרמטר החשוב ביותר. כשתיגמר המגפה לא יהיה צורך בפסקה והיא תוסר. איתן - שיחה 20:30, 17 באפריל 2020 (IDT)
העובדה שגם אתה מודה שהפסקה תוסר בסוף מוכיחה שהחשיבות שלה היא זמנית, ומשכך – חדשותית בלבד ולא אנציקלופדית. בן עדריאלשיחה • ד' באייר ה'תש"ף 23:34, 27 באפריל 2020 (IDT)
חלקה יוסר, חלקה לא. זה בדיוק העניין בערך הזה. בן עדריאל

הרשימה[עריכת קוד מקור]

המספרים של הרבה מדינות בטבלה לא סבירים. היחס בין המספרים של רוסיה - כאילו, לפחות תתאמצו לזייף נתונים שנראים אמינים. אי אפשר לדעת מה המספרים האמיתיים אבל אפשר לדעת מה לא ולעשות עם זה משהו, אולי צבע אחר או לפחות אזהרה. יומה דין - שיחה 02:45, 19 באפריל 2020 (IDT)

אלה הם המספרים הרשמיים. תלויים בבדיקות למשל ולא רק. לדוגמה, בשבדיה בדקו פחות (https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001325319 , "הגרפים גם מציגים את המספר הנמוך מאוד של בדיקות פר תושב שהשבדים מבצעים בימים אלה, כחלק מהמדיניות שלהם שאינה רואה חשיבות מיוחדת באיתור ובידוד חולים שאינם בקבוצת סיכון."). מציע לצרף אתת המדריך: https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5716564,00.html
יומה דין, בינתיים מאז ציינתי בראש הטבלה שאלו רק המקרים ה"מאומתים" והוספתי בתחילת הפרק על הנתונים היומיים את ההסתייגות הזו - לאחר דיון מוקדם יותר בנושא. אני לא בטוח לגבי צבע האזהרה, כי השאלה היא על מה מבססים את זה - אם היה נניח ארגון בדיקת עובדות שהיה מפרסם התראות לגבי חלק מהמדינות או מוקד כזה שיכולנו להסתמך עליו זה היה משהו אחד, אבל בינתיים, לפחות עד כמה שאני ראיתי, הכל מעורפל ומבוסס על שמועות והערכות מדי, ולכן היה חשוב לי בעיקר להסתייג. אם יש לך רעיונות נוספים לשינויים בהקשר זה אשמח לשמוע. אם תענה לי אנא תייג אותי, אחרת כנראה לא אבחין בתשובה. איש השום (Theshumai) - שיחה 16:05, 21 באפריל 2020 (IDT)
איש השום (Theshumai) אני לא רואה הערה בטבלה. יומה דין - שיחה 19:28, 21 באפריל 2020 (IDT)
יומה דין, אתה צודק שהיא לא שם כרגע. אתפנה בהמשך ואנסה להבין למה. איש השום (Theshumai) - שיחה 19:31, 21 באפריל 2020 (IDT)
אני מציע לצרף גם התחקיר של הניו יורק טיימס. הקורונה משפיעה על מתים ממחלות אחרות, למשל כשמערכת הבריאות קורסת מעומס. יש גם עניין של איבחון https://www.nytimes.com/interactive/2020/04/21/world/coronavirus-missing-deaths.html?referringSource=articleShare https://twitter.com/Elad_Si/status/1252619481962119172--2020ITBN - שיחה 21:11, 21 באפריל 2020 (IDT)

תפוצה בכדור הארץ[עריכת קוד מקור]

באנגלית יש מפה עם צבעים לפי % המאובחנים ולא מספר וזה לדעתי שימושי יותר. יומה דין - שיחה 00:23, 24 באפריל 2020 (IDT)

חזל"ש[עריכת קוד מקור]

חוזרים לשיגרה בכל העולם. בישראל יש החלטת ממשלה שהחל ממוצ"ש 25.4.20 חוזרים לשיגרה - חנויות רחוב פתוחות, מספרות, קוסמטיקאיות, בתי ספר החל מ-3.5.20, עם ההגבלות של שמירת מרחק, מסכות, חציצה בחנויות וכו. בארה"ב גם חוזרים לשיגרה בהדרגה בכל 50 המדינות אפילו בניו-יורק חוזרים לבתי ספר. צריך לרשום את זה בערך. Event 201 בדרך לסיום, אבל למזלנו לא כפי שהמארגנים ציפו :) 84.108.123.209 23:06, 24 באפריל 2020 (IDT)

יש מדינות שעדיין בסגר או עם המגפה בעוצמתה (אקוודור למשל), סינגפור וסין מתמודדות עם התפרצות נוספת. אנו בשגרה בצל הקורונה, תוצר של סגר וריחוק חברתי (לא נקבע מועד לסופו,להבנתי, אולי דברו עליו כאחרי פסח). זו שגרה עם מגבלות שונות במקומות שונים והנחיות שונות שמטרתן היא מניעת התפרצות נוספת. ובתי ספר בישראל, רק א-ג וזה יכול להשתנות עד חמישי, 15 בכיתה. בסוף האחריות של כולם.

--2020ITBN - שיחה 19:33, 27 באפריל 2020 (IDT) אל תדבר דברים שאתה לא מבין כי ארה"ב בקושי חוזרת לשגרה ואם אתה קורא לקוסמטיקה ומספרות שגרה אז אתה בבעיה. גם ניו יורק לא חוזרת לשגרה והלימודים בניו יורק נגמרו לשנה זו!!!(כמו גם איטליה). דבר שני ככל בנראה הלימודים לא יחזרו ביום ראשון משום שמספר חולי הקורונה מוסיף לעלות מהר מדי והממשלה לא תקח סיכון(עדיין החלטה ביום שישי).

הטבלה משקרת?[עריכת קוד מקור]

  • הטבלה העולמית מתייחסת למספרים מוחלטים - ולא למספרים יחסיים (חולים יחסית לכל 10,000 איש וכד') ולכן היא לא באמת משקפת את המדינות בהן יש יותר או פחות הידבקות בנגיףEfraim oren - שיחה 23:32, 2 במאי 2020 (IDT)
היא משקפת מה שהיא מצהירה שהיא משקפת. אולי זה פחות מעניין ממספרים יחסיים (תלוי את מי). Ronam20 - שיחה 23:35, 2 במאי 2020 (IDT)
Ronam20, זה היה יותר מדויק אם הייתה מצהירה שהיא מציגה חולים/מתים "מאומתים"/"מדווחים". לצערי לא הצלחתי להתגבר על הקושי הטכני לסדר את זה בטבלה מתעדכנת זו. איש השום (Theshumai) - שיחה 23:24, 5 במאי 2020 (IDT)
איש השום (Theshumai), תפנה למשתמש DMY, כמדומני שהוא מטפל בטבלה הזו. Ronam20 - שיחה 23:27, 5 במאי 2020 (IDT)
Ronam20, אני חושש שפנייה שלי לא הספיקה כדי לקדם את הנושא. אם יש לך רעיון/רצון לסייע בקידום הנושא, אשמח. איש השום (Theshumai) - שיחה 23:39, 5 במאי 2020 (IDT)
אין לי, והאמת היא שאני ממעט לעסוק בערך הזה ובערך על הקורונה בישראל, כי אני לא מרוצה באופן כללי מהדרך שבה הם נכתבים אבל אין לי כוח להיכנס למאבקים על כך. Ronam20 - שיחה 23:46, 5 במאי 2020 (IDT)
Ronam20, אוקיי. גם אני לא יוצא מגדרי על כך. מקווה שבסופו של דבר כשהאבק ישקע במבט לאחור התמונה תהייה מהמנה יותר ושאותה העולם יזכור ולא את כל השמועות והספקולציות שרצות בינתיים. איש השום (Theshumai) - שיחה 23:56, 5 במאי 2020 (IDT)
כנראה בעוד שנה-שנתיים הערכים האלה ייראו אחרת , אבל לא כשהכול דינאמי וכשהמון עורכים מעדכנים אותם בזמן אמת ובאופן אוטומטי (ובמקרים מסוימים גם מעניקים משקל שווה לכל לעיקר ולטפל). Ronam20 - שיחה 00:08, 6 במאי 2020 (IDT)
Ronam20, אהבתי מאוד את הרעיון שלך למסגרת-טבלה! חבל שזה לא הסתדר בניידים. לרגע ממש התלהבתי והתרשמתי מהפתרון היצירתי. איש השום (Theshumai) - שיחה 22:44, 6 במאי 2020 (IDT)
כן, אפילו הטבלה הנוכחית לא כל כך מוצלחת בנייד, אבל עם החלונית ממש לא עובד. כנראה אי אפשר לעשות כאן workaround ויש צורך לשנות את התבנית של הטבלה עצמה. Ronam20 - שיחה 22:48, 6 במאי 2020 (IDT)
Ronam20, חבל... מקווה שיעלה לאחד מאיתנו מתישהו רעיון נוסף. איש השום (Theshumai) - שיחה 23:21, 6 במאי 2020 (IDT)
האם לא עדיף שיוצגו חולים קשים במצטבר גם?--2020ITBN - שיחה 02:28, 8 במאי 2020 (IDT)
האמת לדעתי חולים קשים, או כמו שהוצע למעלה להחליף ל"חולים פר מיליון איש" הם רעיונות לא רעים, אבל כל שינוי כזה בטבלה מורכב מהרגיל ומצריך התאמות שונות והסכמות רחבות יחסית, ואישית אין לי סבלנות לנסות לדחוף גם רעיונות שאני יותר מתחבר אליהם. איש השום (Theshumai) - שיחה 19:40, 8 במאי 2020 (IDT)
מציע להוסיף גודל אוכלוסיה. יותר קל--2A00:A040:196:E146:FCC7:5068:41F6:4C86 02:30, 24 במאי 2020 (IDT)

תחילת המגפה[עריכת קוד מקור]

השערה חדשה. https://www.mako.co.il/news-world/2020_q2/Article-0a69cda0c90f171027.htm?sCh=31750a2610f26110&pId=173113802

קהילות יהודיות[עריכת קוד מקור]

התמותה בתפוצות https://www.inn.co.il/News/News.aspx/436070 , https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5726440,00.html#autoplay, https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5703927,00.html https://twitter.com/kann_news/status/1258795073069867012

קורונה ומצב כלכלי[עריכת קוד מקור]

https://twitter.com/Elad_Si/status/1258356346795196417

xdrho[עריכת קוד מקור]

התפרצות נגיף הקורונה בישראל - הערך כולל חפיפות גם בפרק "סגר" וגם בפרק "הנחיות" . אני מציע לארגן אותם בפרק אחד. אם יש מסמך המפרט את כל ההחלטות על הסגרים המקומיים, רצוי שנסתמך עליו חלקית במקום על מגוון קישורים --2A00:A040:196:E146:85F6:BD8C:E3E0:56E2 23:22, 14 במאי 2020 (IDT)

קונספירציות[עריכת קוד מקור]

צריך להוסיף מידע על הקונספירציות שצצו בעקבות 'מגיפת הקורונה', לדוגמא: - ארגון הבריאות העולמי שיתף פעולה עם סין ושיקר ורימה את כל העולם בנוגע למועד התפרצות הנגיף בסין. - ארגון הבריאות העולמי שיקר בכוונה וטען כי הוירוס לא מדבק מאדם לאדם. שתי הטענות הנ"ל פורסמו ע"י הנשיא טראמפ - ארגון הבריאות העולמי לא אישר שמדובר במגיפה גם כאשר בכל העולם כבר החלו לסגור טיסות בינלאומיות כדי להמנע מהדבקה - הנגיף הוא וירוס מהונדס שיוצר במעבדה הסינית בווהאן. זו טענה של נשיא ארצות הברית. - מימשל אובמה העביר כספים למעבדה בווהאן. טראמפ פירסם כי אובמה העביר מעל 3 מיליון דולר למעבדה בתקופת כהונתו כדי לקדם את המחקר על נגיף הקורונה https://www.dailymail.co.uk/news/article-8211257/Wuhan-lab-performing-experiments-bats-coronavirus-caves.html - אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון הלאומי למחלות ויראליות בארה"ב העביר מיליוני דולרים במהלך השנים למחקר הקורונה מכספי משלם המיסים האמריקאי https://rotter.net/forum/scoops1/623068.shtml - ביל גייטס קיים כנס בנושא התפרצות 'מגיפה ויראלית' עולמית והטיפול בה, חודש לפני התפרצות הקורונה, באוקטובר 2019 - חלק מהחוקרים טוענים כי 'המגיפה' הייתה מתוכננת מראש והכנס של גייטס 'EVENT 201' היה תרגיל הכנה. https://www.centerforhealthsecurity.org/event201/ - רוב המתים מקורונה לא מתו מהנגיף אלא מסיבות אחרות אבל נרשמו כמתים מהנגיף כדי להגביר את הפאניקה, בהוראה של שירותי הבריאות, זה פורסם בניו-יורק, שוודיה, בלגיה ועוד. https://www.youtube.com/watch?v=tuLXEHQq1vY - המטרה של 'המגיפה' היא - חיסון בכפיה של אזרחים. החיסון ישולב עם מעקב אלקטרוני. https://rotter.net/forum/scoops1/626417.shtml - החיסון יכלול זריקות לעיקור האזרחים ללא ידיעתם (כפי שנעשה בארץ לאתיופיות עד 2012) https://news.walla.co.il/item/2594896 - המגיפה נועדה לקדם את התכניות של 'הסדר העולמי החדש' לשליטה עולמית ומעקב דיגיטלי חוקי אחר האזרחים. https://hebrewnews.com/article/32730?fbclid=IwAR3u5IUg3BJXW7IOJui8xO9e3sKe0H0ZIwxQ_2rQjeklfOyY6NOLQwZICrU - קיסינג'ר טען את זה בעצמו - "מגפת וירוס הקורונה תשנה לנצח את הסדר העולמי. על ארה"ב והעולם להגן על אזרחיהם מפני מחלות תוך התחלת העבודה הדחופה של תכנון העידן החדש." https://rotter.net/forum/scoops1/618120.shtml#1 - תוצאות לוואי של המגיפה יהיו חורבן כלכלי עולמי שיקדם את המוטו של הסדר העולמי 'מתוך הכאוס יעלה עולם חדש' - המגיפה נועדה לבטל את הדולר וליצור במקומו מטבע עולמי אינטרנטי חדש - הליברה של פייסבוק https://www.calcalist.co.il/internet/articles/0,7340,L-3798364,00.html יש עוד קונספירציות, ואפשר להוסיף אותן בערך. 84.108.123.209 14:12, 16 במאי 2020 (IDT)

לדעתי, אין סיבה שאנציקלופדיה תכיל את כל תאוריות\שקרי העולם, בטח לא בערך הארוך שמרכז את המגיפה.--2A00:A040:196:E146:FCC7:5068:41F6:4C86 02:41, 24 במאי 2020 (IDT)

באג במיון הטבלה "כל המדינות"[עריכת קוד מקור]

שממינים את הטבלה של מגפת הקורונה - "כל המדינות" לפי "הבריאו", זה לא מתמיין באופן תקין. הפסיק במספרים הגדולים מאלף משבש את המספר במיון בטבלה.

סין[עריכת קוד מקור]

אני חושב שהגענו לשלב שבו צריך להעביר חלק מהמידע לערך העוסק המגפה בסין כמו שצויין בהערה

הקטע הזה דורש צמצום[עריכת קוד מקור]

ב-23 בינואר 2020 הוטל עוצר על העיר ווהאן ונאסרה הכניסה והיציאה ממנה, במאמץ לעצור את התפשטות הנגיף מתוך העיר.[97] על תושבי העיר (כ־11 מיליון) נאסר לצאת מהעיר ומהאזור, אלא רק במקרי חירום. טיסות, רכבות, אוטובוסים ציבוריים, מערכת המטרו ורכבות למרחקים ארוכים הושעו ללא הגבלת זמן. מפגשים גדולים וסיורים קבוצתיים הושעו גם הם. עד 24 בינואר 2020 הוצבו אמצעי הסגר דומים על 15 ערים במחוז חוביי, כולל ווהאן. ב-27 וב-28 בינואר 2020 העיר השנייה בגודלה במחוז, שיאנגיאנג (אנ') סגרה גם היא את תחנות הרכבת שלה והשעתה את כל פעולות המעבורת, לאחר שהשעתה את פעילות שדה התעופה ושירותי האוטובוסים הבין עירוניים מוקדם יותר. בכך נכנס מחוז חוביי כולו תחת הסגר, פרט למחוז יערות שננג'יה.

ב-25 בינואר אסרו הרשויות על שימוש בכלי רכב פרטיים בווהאן. רק כלי רכב המובילים אספקה קריטית או כלי רכב לתגובת חירום הורשו לנוע בתוך העיר.[98]

ב־26 בינואר הורכבה ועדת מומחים שהופקדה על המניעה ובקרה של התפרצות הווירוס החדש בראשות ראש ממשלת סין, לי קצ'יאנג, שביקר בווהאן כדי להנחות את הטיפול במניעת המגפה. הוועדה החליטה להאריך את חופשת ראש השנה עד ל-10 בפברואר בניסיון לצמצם את התפשטות המחלה. הצוות הרפואי התמודד גם הוא עם קושי לנסוע לבתי החולים, כיוון שההליכה ונסיעה בכלי רכב פרטיים נאסרה גם עליהם והם היו מוגבלים לנסיעה במוניות וברכבים שכורים, שהתחמקו מהשירות לאחר שנודע להם על היעד. בתוך כך עזבו חמישה מיליון אנשים את ווהאן.[99]

מלבד חוביי, הוטל עוצר חלקי גם במספר ערים במחוז שינג'יאנג. בסך כולל נתונים תחת המגבלות כ־60 מיליון בני אדם.


דחפורים מכשירים את הקרקע לקראת בניית בית החולים חוושנשאן בווהאן ב־23 בינואר הודיעו השלטונות בסין על הקמת בית חולים שדה לטיפול בחולים בנגיף. בית החולים שבנייתו הסתיימה ב-2 בפברואר נקרא בית החולים חוושנשאן משתרע על שטח של 25,000 מ"ר ויכול לאכלס כ־1,000 מיטות אשפוז. ב־25 בינואר הודיעו על הקמת בית חולים שדה נוסף בשם בית החולים ליישנשאן עם 1,600 מיטות אשפוז.

ארגון הבריאות העולמי (WHO) שיבח את מאמצי הרשויות הסיניות בניהול המשבר. מנכ"ל הארגון, ד"ר טדרוס אדהנום גברייזוס, ציין שהוא מביע אמון במאמציה של סין להשתלט על המגפה וקרא לציבור להישאר רגוע. ארגון הבריאות העולמי ציין את הניגוד בהתנהלות הרשויות בסין בין מגפת הסארס ב-2003, אז הואשמה הממשלה בהכחשה פומבית שהכשילה את מאמצי המניעה וההכלה, לעומת המשבר הנוכחי בו הממשלה המרכזית "סיפקה עדכונים שוטפים ומנעה פאניקה לקראת חג ראש השנה הסיני". בהתייחס להחלטת הרשויות המרכזיות להחיל איסור תחבורה בווהאן, ציין הנציג של ארגון הבריאות העולמי גאודן גליאה שההחלטה מהווה "אינדיקציה חשובה מאוד למחויבות להכיל את המגפה במקום המרוכז ביותר שלה", וכינה אותה "חסרת תקדים בהיסטוריה של בריאות הציבור".[100] הארגון שלח את היועץ הבכיר ברוס איילוורד לסין במטרה ללמוד מקרוב על האירוע.

התנהלות הרשויות זכתה לשבחים גם מצד כמה מנהיגים זרים, בהם נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, שהודה ב-24 בינואר בחשבון הטוויטר שלו לנשיא סין שי ג'ינפינג בשם העם האמריקני וקבע כי "סין עובדת קשה מאוד על מנת להכיל את הנגיף. ארצות הברית מעריכה מאוד את המאמצים והשקיפות שלהם. טראמפ הצהיר ש"הכל יסתדר לטובה".[101]

עם זאת, גורמי שלטון מקומיים בווהאן ובמחוז חוביי התמודדו עם ביקורת, מתוך המדינה ומחוצה לה, בגין תקלות וחוסר היערכות בתחילת ההתפרצות. הטענות כללו חוסרים באספקה רפואית, חוסר שקיפות לעיתונות וצנזורה ברשתות החברתיות בשבועות הראשונים של ההתפרצות.[102] בהמשך, גם טראמפ החל לבקר את הסינים.[103]

ב-1 בינואר 2020 חקרה משטרת ווהאן שמונה תושבים בגין "הפצת מידע כוזב". המשטרה הבהירה מאוחר יותר שהנחקרים רק הוזהרו אך נמנעה ממתן עונשים כמו קנסות או מעצר. אחד מהנחקרים היה רופא בשם לי ונליאנג שהתריע בפני חבריו לשעבר מבית הספר לרפואה בקבוצת ה-WeChat על הימצאותו של נגיף הקורונה, זאת לאחר שבחן את הדו"ח הרפואי של מטופל עם תסמינים של המחלה. לי הוזהר על ידי המשטרה בשל הפצת הערכות שגויות והפרעה לסדר הציבורי והוא אולץ לחתום על כתב הודאה בטענות המשטרה. ב-7 בפברואר 2020 דווח כי לי נפטר לאחר שחלה במחלה בינואר 2020. מותו עורר זעם ברשת החברתית, שהורחבה למחאה להגברת חופש הביטוי במדינה. בעקבות האירועים "הוועדה לפיקוח הלאומי", הגוף שאמון לפעול נגד שחיתות בסין, יזמה חקירה בנושאים בהם היה מעורב לי.[104]

גורמים מקומיים נוספים ספגו ביקורת על הסתרת עדויות שאישרו כבר בראשית ינואר את העובדה שהמחלה מועברת מאדם לאדם. ביקורת הופנתה גם כלפי מושל חוביי, וואנג שיאודונג, לאחר שטען במסיבת עיתונאים כי 10.8 מיליארד מסכות פנים מיוצרות מדי שנה במחוז, כאשר המספר המדויק הוא 1.8 מיליון.[105]

ב-14 בינואר משטרת ווהאן עיכבה מספר כתבי תקשורת מהונג קונג במשך יותר משעה לאחר שניהלו ראיונות עם חולים בבית החולים ג'ינינטן של ווהאן. לפי הדיווחים המשטרה לקחה את הכתבים לתחנת משטרה, שם בדקה את מסמכי נסיעתם וחפציהם, ואז ביקשה מהם למחוק קטעי וידאו שצולמו בבית החולים לפני ששחררה אותם.[106]

סין[עריכת קוד מקור]

אני חושב שהגענו לשלב שבו צריך להעביר חלק מהמידע לערך העוסק המגפה בסין כמו שצויין בהערה--2A00:A040:196:E146:FCC7:5068:41F6:4C86 02:35, 24 במאי 2020 (IDT)

הכלכלה[עריכת קוד מקור]

אני מציע לצור ערך שיעסוק בהשפעות הכלכליות של הקורונה. שוק התעופה, התיירות, קורזים מיתון, אבטלה --2A00:A040:196:E146:FCC7:5068:41F6:4C86 02:39, 24 במאי 2020 (IDT)

דוגמה https://www.themarker.com/wallstreet/1.8853426

ספרד ואיראן[עריכת קוד מקור]

הקלות בסגר https://www.mako.co.il/news-world/2020_q2/Article-3ab72a477714271027.htm?sCh=31750a2610f26110&pId=173113802

באג במיון הטבלה "כל המדינות"[עריכת קוד מקור]

שממינים את הטבלה של מגפת הקורונה - "כל המדינות" לפי "הבריאו", זה לא מתמיין באופן תקין. הפסיק במספרים הגדולים מאלף משבש את המספר במיון בטבלה.

הטבלה[עריכת קוד מקור]

מציע להוסיף גודל אוכלוסיה לפחות אם לא רושמים מתים פר מליון. אני מניח שזה קל יותר --2A00:A040:196:E146:FCC7:5068:41F6:4C86 02:59, 24 במאי 2020 (IDT)

מסכים לגמרי שחובה להוסיף, כרגע הטבלה חסרת ערך השוואתי. מי שיודע לבצע, יבורך. יהודי מהשומרון - שיחה 12:04, 24 במאי 2020 (IDT)

אמריקה הלטינית[עריכת קוד מקור]

יש פה פרוט על נתונים וצעדים של המדינות. מוזמנים לשלב בערכים https://www.as-coa.org/articles/where-coronavirus-latin-america --2A00:A040:196:E146:FCC7:5068:41F6:4C86 03:01, 24 במאי 2020 (IDT)

צעדים באירופה[עריכת קוד מקור]

אני מעוניין להוסיף לערך תרשים צעדים :

הונמצא ב: https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=COVID-19_pandemic_in_Europe&action=edit&section=59

שבערך האנגלי Editing COVID-19 pandemic in Europe (section) בפרק Timeline of interventions. לא הצלחתי לבצע את היבוא --2020ITBN - שיחה 00:30, 25 במאי 2020 (IDT)

התלבטות[עריכת קוד מקור]

האם יווצר ערך נוסף שמתמקד בהשפעות הכלכליות של המגיפה? מפה יהיו הפרטים העולמיים שבערך. יהיה פרק שיתמקד בישראל ויכלול את החלק העוסק בכלכלה בערך( אני מניח שבהמשך יהיה פרוט על התקציב). כך נוכל לדלל אותם ולהוסיף אותו לתבנית: ההסטוריה של כלכלת ישראל --2020ITBN - שיחה 19:04, 30 במאי 2020 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

כתוב מוות לישראל מוות לאדלשטיין מה זה ?????

מקור: בשורות הראשונות

דווח על ידי: ציפי 194.90.244.58 14:37, 6 ביולי 2020 (IDT)

השחתה ששוחזרה. Ronam20 - שיחה 14:46, 6 ביולי 2020 (IDT)

שינוי שם (5)[עריכת קוד מקור]

טוב, אין מנוס, אלא להיכנס לדיון הזה בפעם המי יודע כמה (5) למרות שכבר נמאס.
נכון לעכשיו כבר קרוב לוודאי שהמגפה לא עתידה להיעלם מהעולם בשנת 2020, ולא תהיה ברירה אלא לשנות את השם, וככל שנקדים כך נחסוך בעתיד (כרגע יש 565 קישורים במרחב הערכים אל הערך הנוכחי).
אני מציע מגפת הקורונה או אם רוצים לדייק ולדקדק מגפת הקורונה העולמית. Ronam20 - שיחה 23:51, 14 ביולי 2020 (IDT)

צודק לגמרי (מגפת הקורונה). קומפיוטר - שיחה 23:55, 14 ביולי 2020 (IDT)
עם כמה שאני מקווה (וכולנו) שהנגיף ישאר לשנה זו בלבד ויעזוב אותנו בשקט(!), אני Symbol support vote.svg בעד חזק לשינוי למגפת הקורונה. YairMelamedשיחהמיזם ההיפ הופמיזם פרסי הגראמימיזם חברות התקליטים 00:50, 17 ביולי 2020 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד חזק אריאל בן נתן - שיחה 15:01, 17 ביולי 2020 (IDT)

הפולמוס סביב מגיפת הקורונה[עריכת קוד מקור]

שלום,

האם להערכתכם מקום סקירת הפולמוס סביב המגיפה והאמצעים להתמודד איתה הוא בערך זה או בערך נפרד?

--Amir Segev Sarusi - שיחה 13:55, 22 בספטמבר 2020 (IDT)

מיותר. אני מניח שויכוחים היו גם עם אחרות --2020ITBN - שיחה 12:10, 23 בספטמבר 2020 (IDT)

בתרבות ובאומנות[עריכת קוד מקור]

בעיקרון כבר יש תוכניות שמתעדות, אם באופן גלובאלי ואם במדינות ספציפיות (כמו בפרק של המתמחים בהקשר של התפרצות נגיף הקורונה בישראל, או פרק בסדרה על לנוקס היל בנטפליקס) ומאוד סביר להניח שגם יהיו בעתיד סרטים ותוכניות שעוסקים בנושא. אני תוהה אם כדאי להוסיף התייחסות כזו בערך, ואם כן באיזה תזמון? --EldadHe - שיחה 09:07, 11 באוקטובר 2020 (IDT)

EldadHe, אם עיקר ה"בשר" של פרק כזה יהיה תכניות דוקו או בעלות אופי חדשותי, ואפילו פרקים בסדרות עלילתיות שמתרחשים על רקע המגפה - לדעתי זה לא דבר שיכול להצדיק פרק (מניח שתכניות דוקו יצאו על כל אירוע חדשותי רחב היקף מספיק, ואין בכך משהו מיוחד). מצד שני, אם זה רק נדבך אחד של הפרק, ועיקרו יתעסק נניח במיצגים או תחרויות של אמנות סביב הנושא, או אולי יטבל בתופעה המעניינת של ספרי ילדים instant שיצאו בנושא וכו' - כן יהיה מקום לפרק כזה לדעתי. איש השום (Theshumai) - כתבו לי הודעה - מחשבות על ייעול מחלוקות 20:12, 13 באוקטובר 2020 (IDT)