שיחה:מדינת הלכה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

לפני שהתחלתי לערוך את הערך הוא היה גרוע במידה בלתי נסבלת. כעת הוא סתם גרוע. נחוץ מישהו שמדע המדינה מדבר אליו כדי להפוך אותו לערך מכובד. דוד שי 14:37, 16 אפריל 2006 (UTC)

לדעתי, אפשר גם למחוק את כל הפרק על מדינת הלכה בישראל, כל עוד אין בו תוכן בנושא הזה. למישהו יש התנגדות? חגי הלמן 14:45, 16 אפריל 2006 (UTC)
יש כאן ערבוב נוראי בין "מדינת הלכה" המתייחס למדינה המתנהלת על פי ההלכה היהודית, לבית תיאוקרטיה שכאן הוא קצרמר, אך יש לו ערך נאה וניתן לתרגום בויקי האנגלית. כל עוד ערבוב זה לא ייפתר, לא תהיה לערך תקומה. אלמוג 14:48, 16 אפריל 2006 (UTC)

מה לגבי משטר הטליבן שהיה באפגניסטן? האם זה צריך להכנס לכאן? אסף 14:50, 16 אפריל 2006 (UTC).

השוואה בין איסלאם ליהדות?[עריכת קוד מקור]

למה להשוות את מדינות ההלכה המוסלמיות למדינת הלכה יהודית בישראל? חוקי האיסלאם וחוקי היהדות הם שונים ואין צורך לבצע השוואות כאלה. בשיחה זו הפכתם את היהדות לקיצונית יותר מהאיסלאם. מה שבפועל ההפך היהדות לא מטיפה לפיצוץ אוטובוסים ואזרחים חפים מפשע רק משום שהם 'כופרים' להפך היהדות קורא לאותם אנשים שגרים בארץ ישראל בשם 'גרים'. אחרי כמעט אלפים שנה היהדות השתנתה אם היהדות היתה כמו האיסלאם והנצרות דתות מסיונריות אז העם היהודי היה עם גדול ולא עם שמספרו רק כמה עשרות מיליונים. שהאיסלאם רק היה בחיתוליו התבסס בתחילה על היהדות ורק בגלל ריב בין שבט יהודי לבין מוחמד חוקי האיסלאם השתנו. קאביר 22:28, 2 יולי 2006 (IDT)

איראן מדינת הלכה?[עריכת קוד מקור]

הערך מבלבל בין מדינת הלכה לתאוקרטיה. מדינת הלכה היא דוגמה פרטית (למה אין על זה ערך?) של תאוקרטיה יהודית. פסיכומלודי 01:23, 15 בספטמבר 2006 (IDT)

מקומו של דגל מדינת ההלכה היהודית בערך[עריכת קוד מקור]

דגל (אפשרי) למדינת הלכה יהודית.

שלום רב!
לאחרונה יצרתי דגל אשר מתאר בצורה גרפית את הצורה שבה תתקיים מדינת ישראל כמדינת הלכה. דגל זה מזכרוני הוא מסוג הדגלים אשר תמיד משתמשים בהם בספרי הלימוד של שיעורי אזרחות (ובכך אני מתכוון לדוגמא לספר כמו "להיות אזרחים בישראל במדינה יהודית ודמוקרטית" שיצא בהוצאת ת"ל). לכן לדעתי הדגל שיצרתי הוא כן בעל חשיבות לערך שכן הוא מעביר לקורא את המשמעות הסמלית של מדינה הלכה. --אורן נוי דג - שיחה 22:07, 20 ביולי 2008 (IDT)

זו המצאה, שמקומה לכל היותר בבלוג שלך. עוזי ו. - שיחה 22:08, 20 ביולי 2008 (IDT)
זו בהחלט אינה המצאה שלי! כמו שכבר אמרתי לעיל הדגל מקורו בשרטוט גס מתוך ספר הלימוד לכיתוד י"א "להיות אזרחים בישראל במדינה יהודית ודמוקרטית", ולכן לדעתי צריך להיות שימוש בו גם בערך זה. --אורן נוי דג - שיחה 22:16, 20 ביולי 2008 (IDT)
גם אם זו איננה המצאה שלך, זהו דגל שאיננו מוכר ברוב שכבות הציבור הדתי. ממילא, קשה להצדיק שימוש בו. אישית, בעיניי מגן דוד לא גרוע מלוחות הברית (שאגב, היו מלבנים, לא מעוקמים בקצוות). ‏DGtal‏ 22:19, 20 ביולי 2008 (IDT)
אוקיי, אם כך הדיון בנושא סגור, ודעת הכותבים בויקיפדיה מקובלת גם עלי. --אורן נוי דג - שיחה 22:22, 20 ביולי 2008 (IDT)
הרעיון בסדר, חסרים רק ארבע כנפות לטלית, כלומר ציצית. טיפוסי - שיחה 19:57, 20 בדצמבר 2010 (IST)

מדינת הלכה היא לא מושג באזרחות?[עריכת קוד מקור]

למיטב זכרוני, זו אחת משש גישות אפשריות למדינת ישראל. האם הכוונה כאן למושג אחר? BlueHorizon - שיחה 00:33, 30 באפריל 2013 (IDT)

יואל לרנר/מחתרת גל[עריכת קוד מקור]

משתמש כבד,

מורה. לכנות את יואל לרנר 'מורה' זה מצחיק. הבנאדם הורשע 4 פעמים בקשירת קשר[1]. באוגוסט 1973 הורשע כחבר הליגה להגנה יהודית בפגיעה במוסדות המיסיון בירושלים. את מחתרת גל הגה בהיותו בכלא. ולאחר שבילה שוב מאחורי הסורגים על חלקו במחתרת גל, הורשע ב-1982 בקשירת קשר לפוצץ את מסגדי הר הבית ונידון לשנתיים וחצי מאסר בפועל. לגבי מחתרת גל בראשותו. זו נחשפה ב-1977. על פי ספרו של נדב שרגאי (עמוד 85 ואילך) מנתה ההתארגנות 45 איש. רובם לא נתפסו. אכן מרבית העצורים נמנו עם המעגל החיצוני, הלא-מיומן. סג"ם? ראינו כבר מה מסוגל לעשות סמל ראשון במיל. עם אקדח. הסג"ם הזה סיפק למחתרת לבנות חבלה ואמצעי לחימה נוספים. הם קיימו אימונים ולא צריך דמיון מפותח כדי לשער מה היה קורה אם תכניתם לפוצץ את המסגדים בהר הבית הייתה יוצאת לפועל.

תוכניותיהם עסקו בעיקר ביחס לערבים ולא בהחלפת המשטר. קביעתך זו דורשת אסמכתא. על פי המקורות שסיפקתי, מטרתם היתה החלפת המשטר.

ובאופן כללי, במחיקת המידע מן הערך, נוצר הרושם שמאז פירוק ברית הקנאים (1951), נזנח רעיון הגשמת מדינת ההלכה בכוח הזרוע. ולא היא. שושושושון - שיחה 09:22, 1 במאי 2013 (IDT)

  • מאחר שרמזת ליגאל עמיר, אולי באמת נזכיר כאן גם אותו? לדבריו גם הוא פעל משיקולים הלכתיים, שנתנו לו את הסמכות לסיים את שלטונו ואת חייו של ראש הממשלה הנבחר. ואח"כ נספר על כל חוזר בתשובה פסיכופת שהצית בתי בושת בשאיפה להיות מלך ישראל, ובניגוד למחתרת גל, גרם נזק של ממש. אלא שבניגוד לערך טרור יהודי בישראל, ערך זה עוסק במושג פוליטי וצריך להציג את ההקשרים המשמעותיים בהם הוא נידון, ולא כל פשע אידיאולוגי או ניסיון לביצוע פשע אידיאולוגי המונע ממניעים דתיים. לכן לא ציינתי שמדובר ב'מורה סג"מ ותיכוניסטים' בשביל להפחית בחומרת הנזק שהיו עשויים לגרום, אלא בשביל להבהיר מדוע אין מדובר בהתארגנות משמעותית מבחינה פוליטית.
  • הסתמכתי על המקור שלך. בכותרת כתוב "מחתרת למען השלטת ההלכה". צריך למכור עיתונים, לא? בכותרת המשנה כבר מסופר גם על התוכניות המעשיות, שהן: "תכנון הריגת אנשים ותכניות לפיצוץ בנין והצתתו". הבניין הוא כיפת הסלע והאנשים הם, לפי גוף הכתבה, ערבים ופעילי שמאל. אחרי שיואל לרנר היה מסיים להרוג את כל הערבים והשמאלנים, אולי הוא גם היה מתפנה להקים מדינת הלכה. מן הסתם אז הוא גם היה מקים את בית המקדש, אבל זה לא אומר שצריך לכתוב עליו כאן או בערך בית המקדש השלישי.
  • אדרבה, אני נוטה לומר שגם ההרחבה בעניין ברית הקנאים מיותרת. אבל אם כבר משאירים אותה, אז ראה שלפי ברית הקנאים#רקע היסטורי אכן אין זה מקרה שהארגון ומחתרות אחרות פעלו דווקא בראשית ימי המדינה, שבעצמה הוקמה באמצעות פעילות מחתרתית. בברכה, משתמש כבד - 10:42, 01/05/13
אם תעיין במקור השני (מומלץ) תגלה שמטרת ההתארגנות היתה לכונן בישראל משטר הלכה, ולא לפגוע בערבים. הם תכננו להשתלט על תדר השידור של הטלוויזיה הישראלית, הכינו בית מעצר לשרי הממשלה ועוד. לפי דעתי שווה אזכור. שושושושון - שיחה 11:04, 1 במאי 2013 (IDT)
בהעדר פרטים לגבי תוכניות המחתרת, שרגאי מסתמך על עדותו של לרנר עצמו (שנים אח"כ), שמזכירות תסריטים אפוקליפטיים מסרטים הוליוודיים (כי גם שרגאי צריך למכור ספרים). באותה מידה אפשר להסתמך על עדותו (בעמ' 87) שהרצי"ה היה "כמעט שותף פעיל במחתרת" ולכתוב זאת בערך עליו. הרצי"ה, אגב, היה חבר הליגה למניעת כפייה דתית. בברכה, משתמש כבד - 11:37, 01/05/13

הערות שוליים[עריכת קוד מקור]

הטיה חד-צדדית וברורה של הערך[עריכת קוד מקור]

לכל עורכי ויקי הקוראים את מה שכתבתי עכשיו:

אני מבקש ממכם כיהודי דתי המאמין ב"מדינת הלכה" לשנות את הגדרת הערך מכל הבלבולי שכל שכתבתם פה, אני לא יודע מה אתם חושבים לעצמכם כשאתם מנסים "לכתוב רק את האמת" כי הדברים שכתבתם פה ממש מוטים, ומציגים את היהדות באופן נבזי ביותר. בתומ"ר חמי כהן

הערך אינו עוסק במושג[עריכת קוד מקור]

קראתי את הערך מדינת הלכה בויקי והופתעתי לגלות שהערך (מלבד זה שהוא מוטה וחד צדדי) אינו עוסק במושג ממשי. הערך עוסק בפחד של חילונים קיצוניים מ"התחרדותה של המדינה". לדוגמא: -ההגדרה של המושג "מדינת הלכה" כפי שהיא מופיעה בויקיפדיה מוגדרת על ידי מה ש"ההמון" חושב שזה, ולא על ידי הגדרה ממשית של חוקרים. -הערך אינו מזכיר כלל את ספרו של הרב עידו רכניץ "מדינה כהלכה" הדן בהיבטים המשפטיים של מדינת הלכה. -הערך מזכיר פעמים רבות מדי את הפחד של אנשים חילוניים ממדינת הלכה

דיווח שאורכב ב-03 באפריל 2020[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

בפסקת הפתיחה- מדינת הלכה אינה מדינה שריטואליים דתיים נחקקים בחוקתה אלה, מדינת שמושפעת מערכי התורה בכלל ומערכי ההלכה בפרט. לדוג'- לימודי משפטים יושפעו מלימוד בחושן משפט (הלכות שעוסקות בדיני ממונות בין אדם לחברו). הרבנים לא מתכוונים ולא מעוניינים לשלוט במידה לפי שיטה זו. במידה וכל עם ישראל יחזור בתשובה וירצה בכך, הסמכות העליונה תעבור מבג"ץ ל120 חכמי כנסת הגדולה שיקבלו החלטות במידה וחברי הכנסת לא הכריעו בהם. אנונימי/ת לא חתם/ה

כמו שאתה יכול לראות יש תבנית "יש לשכתב ערך זה" בראש הערך, כי המונח עמום, ואף אחד לא יודע מה הוא באמת אומר (או שכל אחד חושב שהוא אומר משהו אחר). הביטוי משמש בעיקר לצרכים תעמולתיים ולקמפיין געוואלד. לשכתב את הערך כך שיהיה סביר, זה אתגר לא פשוט. Ronam20 - שיחה 15:19, 3 באפריל 2020 (IDT)