שיחה:מדרשת אוריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דיון חשיבות 2010[עריכת קוד מקור]

קשה לי להגדיר את חשיבות הערך על המדרשה. אבל בדיקת חשיבותה צריך להיות באותם כלים של בדיקת ישיבות. כמו שאני לא מצליח להבין למה ישיבת נהר דעה קיבלה ערך ולישיבת אהבת ישראל בנתיבות נמחקה מחוסר הבהרת חשיבות כך אני לא יכול להבחין בין חשיבות של מדרשה אחת על פני ראותה.
על פניו אני בעד ערכים לכל מדרשה\ישיבה הפועלת מעל 7 שנים ומעמידה מחזור של 20-30 תלמידים בשנה או לחלופין עשתה משהו משמהותי שמצדיק ערך, כל מי שלא עומד בקרטריונים שיימחק. אבל לצערי כרגע בויקיפדיה יש חלוקה אחרת שהיא לא לגמרי ברורה לי. • קוני למל •י"ז בטבת ה'תשע"א• 08:51, 24 בדצמבר 2010 (IST)

שלום. למה זה משנה כמה שנים פועלת הישיבה/מדרשה? הצלחה שלה זה מה שמשנה. המדרשה אומנם פועלת מס' שנים בודדות. אבל לומדות זה כ200 בנות. ולכן יש לה חשיבות להתפרסם, מכיוון שכפי הנראה בשטח יש לה ביקוש ומספר גדול של מתענינות. מה ההבדל בן מדרשות אחרות שמפורסמות? מה הקרטריונים לפירסום? יהודית

אין לנו קריטריונים ברורים לגבי מדרשות לבנות, אולם היו כבר כמה וכמה שנמחקו וזה תלוי בשיקול דעתה של הקהילה. לנתונים כמו ותק, גודל, ייחוד והשפעה יש משקל רב. אם יש מקור לכך שלומדות במדרשה מאתיים בנות נא לציין זאת בערך בליווי המקור, זה יכול להועיל. נרו יאירשיחה • י"ט בטבת ה'תשע"א • 20:12, 26 בדצמבר 2010 (IST)
מבלי להביע עמדה לגבי החשיבות, לא נכון להשוות את המדרשה הזו למדרשות אחרות שיש בהן תוכנית לימודים מלאה. במדרשת אוריה תוכנית הלימודים משולבת עם מכללה ירושלים, כך שהלימודים במדרשה מתקיימים רק במשך יומיים בשבוע. אם הערך של מכללה ירושלים היה נורמלי, ייתכן והיה מקום לאחד לשם. אני-ואתהשיחה 22:56, 26 בדצמבר 2010 (IST)
אפשר לאחד גם במצב הנוכחי. נרו יאירשיחה • י"ט בטבת ה'תשע"א • 23:43, 26 בדצמבר 2010 (IST)

שלום לכם. אתה כותב שצריך להשאיר ערכי מדרשה שהיא מעל 7 שנים עם מחזור 20-30 תלמידים, המחזורים שלנו בין 50-60 תלמידות לשנה מאז שהמדרשה הוקמה. זה דבר שראוי להתייחסות מיוחדת. זו מדרשה משמעותית בציבור, עם ביקוש רב שב"ה מצליחה. זו סיבה מספיק טובה לכך שאנשים יוכלו למצוא פרטים עליה. לא משווים אותה למדרשות אחרות. זה מה שהיא ואנחנו רוצים להציג מי אנחנו ומה מעשינו. לא מתאים לאחד עם המכללה כי המדרשה עומדת בפני עצמה. אפשר לעשות קישור במכללה לערך זה כי אנחנו פועלים בשיתוף, אך ערך זה חשוב ומשמעותי כשלעצמו. מלבד זה שקיימות תכניות שאינן קשורות למכללה כמו: יום לימוד נשים, שיעורי ערב, ערבי לימוד לקראת חגים ועוד. ורד.

ורד, הביטחון שלך עלול שלא להספיק כדי לשכנע את הקהילה. פה בהחלט משווים. אנא תביאי מקור לגבי מספר התלמידות, ואם יש לך עובדות מוצקות שמצביעות על ההצלחה ועל ההשפעה. נרו יאירשיחה • כ' בטבת ה'תשע"א • 10:00, 27 בדצמבר 2010 (IST)

לאיזה מקור אתה מתכוון?

א. בדפי שיחה נהוג להזיח תגובה באמצעות סימן נקודתיים (:) בתחילת התגובה. אם כבר יש נקודתיים בתגובה הקודמת, נהוג להוסיף זוג אחד נוסף. באופן זה, נשמר הסדר בדיון ויודעים אילו דברים נכתבו כתגובה לדברים שהופיעו קודם. ב. אם אפשר מקור אינטרנטי (עדיף: לא של המוסד), ואם לא מקור כתוב. נרו יאירשיחה • כ' בטבת ה'תשע"א • 14:31, 27 בדצמבר 2010 (IST)
נשמח שתסביר לנו איזה מקור אפשר להביא? למה שיהיה מקור אינטרנטי למס' הבנות שלומדות פה? מדרשת אוריה
אני חושש שהערך כבר נמחק משום שעבר שבוע ויהיה קשה להחזיר אותו. ביחס למוסדות אחרים הובאו מקורות. אולי נחכה כמה שנים להתבססות המדרשה ואז גם יתברר עד כמה היא משפיעה ומשמעותית. נרו יאירשיחה • כ"ג בטבת ה'תשע"א • 10:15, 30 בדצמבר 2010 (IST)

דיון חשיבות 2017[עריכת קוד מקור]

חשיבותו האנציקלופדית של הערך אינה מובהרת בו, לדעתי. כמו"כ, נראה שהערך הזה נמחק כבר בעבר מפאת חוסר חשיבות אנציקלופדית, אך שב כעת למרחב הערכים ללא דיוק שיחזור קודם לכן, כנדרש. מתייג את Lostam. יוניון ג'ק - שיחה 22:31, 29 בנובמבר 2017 (IST)

בעבר כתבתי שאין מספיק ותק. כיום מדובר כבר במוסד בן 10 שנים. אם יובא מקורות לכך שמדובר על 400 תלמידות בשנה (גם 100 מספיקות בעיניי, כמו ישיבות) ו-5000 משתתפים בימי העיון (וגם פחות) - אתמוך בחשיבות. נרו יאירשיחה • י"א בכסלו ה'תשע"ח • 23:23, 29 בנובמבר 2017 (IST)
הערך אכן נמחק בדצמבר 2010 לאחר דיון חשיבות. לכן, על פי הכללים, נדרשת הסכמה רחבה לכך שחל שינוי נסיבות מהותי מאז ועד היום, כדי שניתן יהיה לשחזר את הערך. בינתיים ניתן לקרוא את הערך בטיוטה:מדרשת אוריה. Lostam - שיחה 02:18, 30 בנובמבר 2017 (IST)
הזמן שעבר הוא שינוי נסיבות מהותי. אין דין מוסד בן שלוש שנים כדין מוסד בן עשר. נרו יאירשיחה • י"ב בכסלו ה'תשע"ח • 11:48, 30 בנובמבר 2017 (IST)
ההגדרה של מדרשות כמוסד על תיכוני שמעצב את נשות הדור הבא כבעלות חשיבות אינה פוסחת גם על מדרשה זו. מיכאל משיכון בבלישיחה • י"ב בכסלו ה'תשע"ח • 14:38, 30 בנובמבר 2017 (IST)
מיכאל משיכון בבלי, הנימוק שלך הוא בעד הערך מדרשה תורנית לנשים, לא בעד הערך מדרשת אוריה. יוניון ג'ק - שיחה 12:40, 1 בדצמבר 2017 (IST)
לא, אלא שכמו יתר המדרשות בקטגוריה גם לזו חשיבות. כך גם בקטגוריה:בתי ספר תיכוניים בישראל בתי ספר רבים מתוך ההבנה שאלה מעצבים את הדור הבא, ואין להסתפק בערך בית ספר תיכון. שבת שלום. מיכאל משיכון בבלישיחה • י"ג בכסלו ה'תשע"ח • 12:43, 1 בדצמבר 2017 (IST)
"מתוך ההבנה" של מי? שלך? לא די בכך. יש להמציא מקורות ביבליוגרפיים המעידים על כך. יוניון ג'ק - שיחה 13:39, 1 בדצמבר 2017 (IST)
איבדתי אותך. הוא הוכיח שהגירסה המחקנית הקיצונית שלך (לא כולל אסא קיסר, שבו תמכת משום מה) אינה הנוהג המקובל בויקיפדיה העברית. נרו יאירשיחה • י"ג בכסלו ה'תשע"ח • 14:29, 1 בדצמבר 2017 (IST)
הנוהג המקובל בויקיפדיה העברית הוא להביא אסמכתות לכתוב בערך. יוניון ג'ק - שיחה 14:32, 1 בדצמבר 2017 (IST)
העברת נושא? זה דיון חשיבות או דיון באמינות תוכן הערך? נרו יאירשיחה • י"ג בכסלו ה'תשע"ח • 14:38, 1 בדצמבר 2017 (IST)
אכן המוסד קיים כבר 10 שנים. ניתן לראות היקפי פעולה רציניים ומוכרים ב דף הפייסבוק שלה ובפורום המדרשות התורניות. המדרשה היא מדרשת השילוב הגדולה ביותר כיום, לסטודנטיות-אחת מתוכניות ההכשרה הגדולות, לנשים עובדות, ובשילוב לבנות שירות בתוכנית הגדולה ביותר כיום (55 תלמידות כיום). נתבקשתי לתת מקור למספר התלמידות אך אין ברשת מקור לזה, ניתן לאמת נתונים מול איגוד המדרשות באם יש צורך או מול רשימת התלמידות או לחילופין להוריד נתון זה. לגבי ימי עיון בתנ"ך מצרפת אסמכתא כתבה שנערכה, שם ניתן לראות את הביסוס למספר הנרשמים. לא הוזכר בערך אך המדרשה מקיימת כנסים גדולים לנשים לקראת החגים ויום העצמאות והיא מקבצת אליה מאות נשים מהאזור ובכלל. הוזכר למעלה כי המדרשה היא חלק מהמכללה בירושלים, אך הנכון הוא שהיא לא חלק מהמכללה לא גאוגרפית ולא מהותית, אלא עובדת עימה בשיתוף פעולה בתחום ההוראה. תמוהה בעיניי ההתנגדות לקיומו של הערך למדרשה כזו גדולה, מוכרת ופעילה בציבור ובאזור, כאשר מדרשות אחרות קטנות הרבה יותר מקבלות מקום בויקפדיה. אודליה ניצן - שיחה 15:01, 1 בדצמבר 2017 (IST)
אינני מוצא היגיון לטעון שלערך יש חשיבות אנציקלופדית רק כי למוסד יש ותק של 10 שנים. אם כשהיה לו ותק של 9 שנים ו-11 חודשים לא היה לו חשיבות אנציקלופדית - מה בדיוק קרה באותו חודש, שהפך אותו פתאום לבעל חשיבות אנציקלופדית?! כנ"ל לגבי מספר התלמידיות - נניח לרגע ש-55 תלמידות זה "מספיק" על מנת להצדיק חשיבות אנציקלופדית, האם הערך יאבד מחשיבותו האנציקלופדית אם אחת מהן תפסיק את לימודיה, ותעבור ללמוד במוסד אחר?! יוניון ג'ק - שיחה 16:03, 1 בדצמבר 2017 (IST)
כמובן, לא מספיק הוותק. ותק פלוס מספר תלמידים. תמיד צריך שיהיה סף כלשהו, ותמיד אפשר לטעון מה משנה עוד דקה או עוד תלמידה, אבל אין לדבר סוף. נרו יאירשיחה • י"ד בכסלו ה'תשע"ח • 21:09, 2 בדצמבר 2017 (IST)
אכן, וברשותך, האם האסמכתא למספרים מספקת להוכחת הנתון? או שעליי להמציא טופס כלשהו בנוסף? אודליה ניצן - שיחה 16:19, 3 בדצמבר 2017 (IST)
אתה לא מוצא היגיון לחשיבות על פי מספר השנים של המוסד? ציינתי זאת כיון שבעבר מחקו את הערך מהטענה כי המוסד לא קיים "מספיק" שנים לפי הקריטריונים של ויקפדיה. לארגון חשוב ומסודר כויקפדיה אמורים להיות קריטריונים אידים לכניסה של ערך למרחב פה. ואני מצטטת מתוך דבריו של נרו יאיר בעבר, כי "לנתונים כמו ותק, גודל, ייחוד והשפעה יש משקל רב" בהתאם לנ"ל הוא אכן שינה דעתו ואמר כי הזמן עשה את שלו וכעת כיון שהוותק הצטבר דיו, וניתן להוכיח ותק, גודל והשפעה יש מקום להכניס את הערך הזה לאינצקלופדיה השיתופית. אינני מבינה היכן ההתנגדות שלך להכניס את הערך, אם אכן הוא עומד בקריטריונים של הקהילה. (ברשותך, אני מפנה אותך לדעת הקודמים בדיון החשיבות שהתנהל בעבר ותאמר לי אם הפרטים לא השתנו אחד לאחד בהתאם לדעת החוסמים בעבר) אודליה ניצן - שיחה 16:16, 3 בדצמבר 2017 (IST)
אודליה, אי אפשר לשכנע את כולם, במיוחד כשמדובר במחקנים קיצוניים. במקום זה אני ממליץ לעבוד על הערך ולהסיר ממנו את כל הביטויים היחצניים (למשל "אחד מהדגלים הבולטים המאפיינים את המדרשה הוא צוות רבניות גדול ודומיננטי המלווה את הבנות. ביניהם מוכרות רבניות ששימשו מחנכות בצוות המייסדות של המדרשה". תני את השמות וזהו, אין צורך אפילו בציון המקומות הנוספים שבהם הם מלמדים, מספיק הקישור). נרו יאירשיחה • ט"ו בכסלו ה'תשע"ח • 16:45, 3 בדצמבר 2017 (IST)
תודה על ההנחיה, אכן אעבוד על זה. המטרה היתה להעביר את הייחודיות של המדרשה.אתקן זאת. שאלה טכנית- כשאני מתקנת אוטומטית אחרי כן זה עולה לתצוגה? מה השלב אחרי התיקון.. אודליה ניצן - שיחה 18:49, 3 בדצמבר 2017 (IST)
לא יודע. לדעתי לאסתם צריך להחליט, או לומר מה הלאה, כי אני עצמי כבר הלכתי לאיבוד בעניין הזה. נרו יאירשיחה • ט"ו בכסלו ה'תשע"ח • 20:06, 3 בדצמבר 2017 (IST)
דיון החשיבות הקודם היה בשנת 2010. נחה דעתי שמאז המדרשה גדלה והתפתחה, ושניתן לראות בכך שינוי נסיבות מהותי שמצדיק את שחזור הערך. לא מדובר על ערך שחורג מהסטנדרט המקובל אצלנו לגבי ערכים על ישיבות ומדרשות. במצב שבו ישנם 3 תומכים בעלי זכות הצבעה בשחזור לעומת מתנגד אחד - ניתן לשחזר את הערך. Lostam - שיחה 09:44, 6 בדצמבר 2017 (IST)

הצעות שיפור[עריכת קוד מקור]

אודליה, אם יש באפשרותך להעלות תמונה חופשית של המדרשה, זה יוסיף לערך. כמו כן לא כתוב בערך מי עומד בראש המדרשה כיום. בתודה אגלי טל - שיחה 14:40, 6 בדצמבר 2017 (IST)

תודה רבה, ראיתי שהערך נכנס. לגבי תמונה ניסיתי להעלות ומשום מה זה לא מאשר אנסה שוב. מי שעומד בראשה כיום אלו הרבנים המייסדים. תודה רבה!אודליה ניצן - שיחה 13:36, 12 בדצמבר 2017 (IST)
תמונות זה באמת עסק מסובך. אולי נרו יאיר יעזור. אעדכן את עניין העומדים בראשה. בברכה אגלי טל - שיחה 17:45, 12 בדצמבר 2017 (IST)
האם הרבנים הנ"ל מוסרים בה שיעורים? אם כן ניתן להוסיף גם בפרק על הצוות. בברכה אגלי טל - שיחה 17:48, 12 בדצמבר 2017 (IST)
ראו ויקיפדיה:תמונה חופשית. נרו יאירשיחה • כ"ד בכסלו ה'תשע"ח • 20:57, 12 בדצמבר 2017 (IST)
אכן, הוספתי תודה! אודליה ניצן - שיחה 22:56, 12 בדצמבר 2017 (IST)