שיחה:מחנה עבודה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

כמה הערות בונות - אושוויץ אינו מחנה עבודה אלא מחנה השמדה, מחנות עבודה אינם נחלתם של הנאצים בלבד אלא גם של הסובייטים (ראה: גולאג), החמר רוז' בקמבודיה ושאר חסידי עולם כדוגמתם. אליבאבא 12:07, 15 דצמ' 2004 (UTC)

תודה על ההערות-[עריכת קוד מקור]

אושוויץ היה מחנה עבודה וטרבלינקה הסמוך היה מחנה מוות, גם הכתובת בכניסה לאושוויץ מדגישה זו, "העבודה משחררת" בכל מקרה לגבי הגולאג בהחלט קיבלתי את ההערה מכיוון שהידע שלי בנושא הוא שואף לאפס אתה יותר ממוזמן להוסיף...

טרבלינקה היה גם הוא מחנה השמדה[עריכת קוד מקור]

אבל זה הסמוך לאושוויץ נקרא בירקנאו (אושוויץ-בירקנאו). יש לי שאלה אחרת - קראתי באיזה ספר ממש בשתי שורות על כך שחברות גרמניות כמו מרצדס, פולקסואגן וסימנס הן אלה שיצאו הכי מורווחות מהמלחמה (יותר מבנות הברית שניצחו בה) מכיוון שהשימוש במיליוני עובדי כפייה איפשר להם להתפתח בצורה שאף חברה מסחרית בעולם לא חלמה עליה, ולכן הן יכלו לבצע ניסויים במכוניות ומכשירים ולהמציא חידושים מדהימים. היה כתוב שם שלכל חברה היה מחנה עבודה משלה. זה נושא שלא מדברים עליו כל כך ואני ממש רוצה לדעת יותר - בספר הוזכרה חברת מפלגת הירוקים הגרמנית הילדה שרם, ביתו של האדריכל הנאצי אלברט שפר, שיצאה נגד החברות האלה. מישהו יכול לשפוך אור על הסוגייה?

שכתוב הערך[עריכת קוד מקור]

הערך נכתב מתוך גישה שגויה המניחה שכל מחנות העבודה בתקופת השואה היו נאציים וגם שמחנות העבודה היו חלק מהפיתרון הסופי. זה לא היה כך, חלק ממחנות העבודה הופעלו על ידי בני ברית של הנאצים, למשל ברומניה ומחנות העבודה נועדו לניצול כוח העבודה של היהודים. אומנם יהודים רבים מתו במחנות אלה ולעתים יושבי המחנות נשלחו למותם, אך זה לא משנה את המטרה הבסיסית. בברכה. ליש - שיחה 19:31, 24 בינואר 2009 (IST)

בוצע Segmany - שיחה 10:24, 10 במאי 2009 (IDT)

יש לתקן את הקישור למחנות העבודה של יד ושם[עריכת קוד מקור]

מועתק הקישור שאיננו תקין: * מחנות עבודה ועבודות כפייה במחנות - מאגר מידע, יד ושם.


בברכה. ALC • ב' בתשרי ה'תשע"ב • 03:01, 30 בספטמבר 2011 (IDT)

המושג שלא בהקשר של השואה[עריכת קוד מקור]

מחנה עבודה בהקשרו השלילי (יש כאלה גם כסוג של קייטנה לבני נוער) מתייחס לעבודת כפייה ולכן, מחנות אלה מלבד גולאג קיימים גם בקוריאה הצפונית (ראו לדוגמא את הערך: מחנה מאסר קאצ'ון). אולי שווה לשנות את שם הערך ל"מחנה עבודה נאצי" כדי שלא לבלבל, או לפחות לייצר דף פירושונים למושג. --EldadHe - שיחה 23:20, 4 ביולי 2016 (IDT)

מצטרף להצעה. מחנות עבודה בכפייה היו בסין, בברה"מ (לאו דווקא כמחנות עונשין של הגולאג) ועוד. דב ט. - שיחה 10:21, 25 בנובמבר 2018 (IST)
הערכים המקבילים בוויקיפדיות אחרות (גרמנית, אנגלית וצרפתית), עוסקים במושג הכללי (מחנה עבודה בכפייה), וכוללים סעיפים על הדוגמאות הבולטות, ובכללן מחנות העבודה הנאציים. אפשר לנהוג כמותם, להשאיר את שם הערך ולהרחיב על מחנות אחרים. דב ט. - שיחה 11:54, 25 בנובמבר 2018 (IST)