שיחה:מחשב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מכונת כביסה[עריכת קוד מקור]

אני לא חושבת שדוגמת מכונת הכביסה הנה דוגמא טובה- בהרבה מאוד מכונות כביסה, מדובר בטיימר מכני, שאני שונה מהותית מהטיימר שמשמש למדידת זמן הכנת ביצה... קשה לקרוא לדבר כזה מחשב.

לטעמי, מחשב הוא מתקן הפועל בצורה חישובית- כלומר, משתמש בהתקני הגיון כלשהם, ולא רק עושה תוכנית לפי פעולה מוגדרת מראש.

GIF[עריכת קוד מקור]

כל הכבוד ל- Astupidog על ה-GIF הדינמי.

You may be a dog,
On the Internet one can never be sure,
But there is no doubt,
You are not stupid at all!

עיבוד מידע[עריכת קוד מקור]

המחשב נקרא מחשב רק בזכו תפעולות החישוב שהוא מבצע, על כן הוא חייב לעבד נתונים בכדי להיקרא מחשב. לפי זה מכונת כביסה איננה מחשב,כיוון שאינה מעבדת מידע (!).גולן לכן, לצערי אני נאלץ לתקן את הערך...סורי.(הלכה מכונת הכביסה....)

HTML[עריכת קוד מקור]

אני חושב שהמשפט: "פקודות מובנות גובשו לכדי שפת תכנות כגון:בייסיק, או שפת מחשב, כגון HTML, המשמשות את המתכנתים לכתיבת התוכנות." לא נכון

HTML לא משמשת לכתיבת תוכנות, והחלק של "או שפת מחשב" נראה לי לא מתאים כל כך. ערן 08:12, 6 מרץ 2004 (UTC)

ראה את ההבחנה בין שפת תכנות לשפת מחשב, אולי זה יניח את דעתך. דוד שי 09:44, 6 מרץ 2004 (UTC)

כלל רכיבי המחשב נקראים חומרה[עריכת קוד מקור]

המחשב הוא רכיב חומרה ותוכנה גם יחד, מעצם קיומו. שבב העיבוד אינו רק רכיב חומרה המגיב לתנודות חשמל אלא מכיל תוכנה שמגדירה את אופן הפעולה שלו. עוד לפני שלב מערכת ההפעלה המחשב מכיל תוכנה במקביל לחומרה. מחשב שמכיל חומרה בלבד לא יוכל אני חושב) להכיל תוכנה בעתיד) - היש ישנו והאין איננו

אמנם יש פונקציות שממומשות ברמת החומרה, זה לא אומר שהחומרה נקראת תוכנה. זה שיש רמה מסוימת של חפיפה בין המונחים לא מבטלת את היותם שני מונחים נפרדים.Uziel302 - שיחה 22:24, 12 באוגוסט 2013 (IDT)

האנימציה בעייתית[עריכת קוד מקור]

התמונה גדולה, וההפשטה שהיא מבצעת לא מדוייקת. מעבר לכך, יש בה בעיה טכנית קלה (לפחות בדפדפנים שאני בדקתי), של הצגת הספרות גם תחת הריבוע שמייצג את המחשב. אני מציע לוותר עליה. הא? 14:16, 24 פברואר 2006 (UTC)

ד.א. - שינוי גודל התמונה מעוות אותה בצורה לגמרי לא סבירה, לפחות בפיירפוקס. הא? 15:29, 24 פברואר 2006 (UTC)
מסכים. Keiser Sozeשיחה 21:01, 10 יוני 2006 (IDT)

מחשב ומחשב אישי[עריכת קוד מקור]

האם באמת דרושים שני ערכים נפרדים? בכל מקרה, יש לשים הערה בראש ערך זה כדי להסביר שערך זכה עוסק במחשב בכלל, וקיים ערך העוסק במחשב אישי. Pacman 14:41, 24 פברואר 2006 (UTC)

ועוד איך דרושים שני ערכים שונים.
מחשב אישי הוא סוג של מחשב, לכן אין צורך בהערה כזאת לדעתי. הא? 15:27, 24 פברואר 2006 (UTC)

בעיית תרגום[עריכת קוד מקור]

neutron cross-sectional densities תרגמתי ל"צפיפות לאורך חתך", איני יודע אם זה נכון. דרור שולומון 13:33, 25 בספטמבר 2006 (IDT)

קיצור ההיסטוריה[עריכת קוד מקור]

הערך הינו רחב למדי ואולי יש מקום לקצר במקצת את ההיסטוריה. זוהי לא בקשה ממישהו לבוא ולהתחיל לחתוך את הפרק העוסק בהיסטוריה, להפך, זוהי בקשה לא לעשות זאת ובמקום לכתוב מהי דעתכם בנושא. קיים ערך מורחב לגבי ההיסטוריה של המחשוב ואולי ניתן להוריד מהערך הזה את המחשבים הראשונים, ההשוואה ביניהם, פיתוחים שונים בתהליך כמו שפופרות ריק וכו'. מצד שני, זהו בהחלט מקום מצוין וגם המקום הצפוי למצוא בו תקציר לערך היסטוריה של המחשוב והמחשבים הראשונים הם בהחלט חלק מהעניין אז אולי כדאי להשאיר את המצב כמו שהוא כעת. למישהו יש מה לאמר? דרור שולומון 11:28, 29 בספטמבר 2006 (IDT)

אני מתנגד לקיצור, לדעתי הוא רק יפגום בערך. ‏pacmanשיחה 12:13, 29 בספטמבר 2006 (IDT)
בהתחשב בקיומו של הערך היסטוריה של המחשוב, סעיף ההיסטוריה בערך מחשב ארוך במידה מופרזת, ומכיל פרטים רבים שחשובים רק למי שרוצה להעמיק בנושא. בהחלט ראוי להעביר חלק ניכר ממנו לערך היסטוריה של המחשוב. דוד שי 14:44, 29 בספטמבר 2006 (IDT)
מה דעתך על הסרת טבלת ההשוואה, המעמיסה על הפסקה ומופיעה כבר בהיסטוריה של המחשוב? נסה לראות בתצוגה מקדימה את הערך ללא הטבלה, ותראה שהפסקה קצרה בהרבה. אני לא חושב שיש מקום לקצר עוד. ‏pacmanשיחה 14:48, 29 בספטמבר 2006 (IDT)
קודם כל הסרתי את הטבלה, שעל היותה מיותרת כאן כולנו מסכימים. לגבי יתר הסעיף: חלק ניכר ממנו (עד המילים "מספר הישגים ראויים לציון בשנים אלה") עוסק ב"פרהיסטוריה של המחשב". זהו מידע שבהחלט יש לו מקום בערך היסטוריה של המחשוב, אך בערך שלפנינו ראוי לתמצת אותו לארבעה משפטים. לאחר מכן הסעיף עוסק בפירוט סביר בהיסטוריה המוקדמת, אך הוא דל מאוד בתיאור המשך ההיסטוריה (השנים 1960-2000) שעליה ראוי להרחיב. דוד שי 15:05, 29 בספטמבר 2006 (IDT)
אני מסכים בעיקרון שצריך לתמצת את ההיסטוריה המוקדמת של המחשב ולהוסיף על ההיסטוריה המאוחרת יותר. הבעיה העיקרית כרגע היא שהערכים המורחבים היסטוריה של המחשוב והיסטוריה של המחשוב (1960 עד היום) נמצאים, מהסתכלות ראשונית לפחות, במצב די רע. שניהם תחת עריכה, הראשון דורש שכתוב, השני פשוט לוקה בחסר (ישנה כותרת "הדור השלישי" אך אין תחתיה דבר). זה מקשה למחוק מידע ולהסתמך על ההפניה משום שאין באמת הפניה תקינה וזה גם מקשה לכתוב את המידע הדרוש, לו הערכים היו בסדר פשוט יכולתי לסכם מהם לערך הזה. יש צורך בחשיבה לגבי איזו היסטוריה מצפה למצוא אדם הקורא על הערך מחשב, נשמע שלרב מצופה לקרוא יותר על הפרהיסטוריה מאשר על הפיתוחים הטכנלוגיים האחרונים. האם לדעתך ארבע שורות מספיקות בכדי לכסות את כל הפרהיסטוריה? אני חושב שנזדקק לשתיים או שלושה פסקאות. אבקש גם חוות דעתכם לגבי הפסקה האחת לפני אחרונה בפרק ההיסטוריה "מגמת הוזלת מחירי המחשב והקיטון...". פסקה זו אינה מדברת כ"כ על ההסטוריה אלא יותר מהווה גשר בין העבר להווה, זוהי פסקה ארוכה יחסית התורמת לאריכות היתר של הפרק. האם לדעתכם היא מונחת במקום הראוי? (תשובה שלילית מחייבת התייחסות לגבי לאן להעבירה) ואם כן, האם יש צורך לקצרה? דרור שולומון 23:20, 2 באוקטובר 2006 (IST)

בעיה בהגדרה[עריכת קוד מקור]

ההגדרה (שמופיעה בסעיף "הגדרה") תקפה גם עבור אוטומט סופי דטרמיניסטי, שכמובן אינו שקול למכונת טיורינג (ה"פקודות" הן האותיות שהאוטומט קורא, וה"תוכנות" הן מילים). האמת היא שבסעיף הזה אנחנו עושים מה שמכונה Lies to children, כי כל הפואנטה של מכונת טיורינג היא בכך שהזכרון שלה אינו חסום (והזכרון של כל מחשב פיזי כן חסום, לפחות כיום) ולכן כדאי להיזהר ולהתנסח בצורה עדינה קצת יותר לפני שמכניסים את תזת צ'רץ' טיורינג כדי להסביר למה גם נינטנדו זה מחשב. גדי אלכסנדרוביץ' 19:43, 13 באוקטובר 2006 (IST)

הסרתי את תזת צ'רץ' טיורינג - זה תותח כבד מדי למטרה שאותה אנו מנסים לצוד. דוד שי 20:58, 13 באוקטובר 2006 (IST)

איך זה שבכול הערך ה"מומלץ" הזה[עריכת קוד מקור]

אין לינק אחד לוויקי ספר למדף תכנות או למדףמחשבים? שמישהו יוסף במיזמי ויקמדיה נוספים שיחת משתמש:רועי ש 11:37, 11 בספטמבר 2007 (IDT)

איך לא נכנס המושג טיורינג לערך הזה?

זו שאלה מאוד מעניינת: עד כמה השפיעה עבודתו התאורטית, החשובה מאוד, של טיורינג, על התפתחות המכונה הקרויה "מחשב"? דוד שי - שיחה 21:30, 25 באוקטובר 2008 (IST)
תלוי לדעת מי. לדעת בני משפחתו, אלן טיורינג פשוט המציא את המחשב. . עִדוֹ (Eddau) - שיחה 00:36, 29 בדצמבר 2008 (IST)

מקלדת כאמצעי קלט נפוץ[עריכת קוד מקור]

אם רוב המחשבים בעולם הם משובצים (מה שכנראה נכון) זה לא סותר לומר שלרוב המחשבים יש מקלדת?

ואגב, רוב מכונות הכביסה היום אינן משתמשות בטיימר מכני משתי סיבות עיקריות: טיימר מכני הוא יקר מאוד לייצור, ותוכניות כביסה מודרניות אכן דורשות רמה בסיסית של עיבוד מידע. לדוגמא, משקל הכביסה, כמות הליכלוך לפי צבע המים ביציאה, מניעת נזילות וכדומה משמשים לקציבת הזמנים, מילוי וריקון מים וכדומה. נכון, שאפשר לפשט את זה מאוד בסדרה של התניות שאפשר לממש באמצעות ממסרים ומיקרו-מפסקים בשילוב טיימר מכני, אבל אי אפשר לפסול לחלוטין "עיבוד מידע" בהקשר הזה. אולי השאלה הנכונה היא האם זוהי הדוגמא האידאלית77.127.78.241 (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתום

זה די פשוט. רוב המחשבים כן משובצים ואין להם מקלדת. אולם, בין אלה שאינם משובצים, יש רוב לבעלי המקלדת.. עִדוֹ (Eddau) - שיחה 23:35, 28 בדצמבר 2008 (IST)
ייתכן שהגיע הזמן להבדיל בין מעבד ובין מחשב, שהמעבד הוא מרכיב חשוב שלו, אך יש בו רכיבים נוספים, ובהתאם לכך לשנות את המושג "מערכת משובצת מחשב" ל"מערכת משובצת מעבד". דוד שי - שיחה 00:22, 29 בדצמבר 2008 (IST)
אבל רוב המערכות האלה משובצות יותר מרק מעבד. קח לדוגמא את מערכת ההיגויי של כיסא הגלגלים הממונע. אמצעי הקלט שלה הוא מוט ההיגויי. יש לה בזיכרון תוכנות שונות לתיאום תנועת הגלגלים עבור תנאי שטח שונים. יש בה מידע המאפשר את הכיוונון שלה לצרכיו ויכולתו של המשתמש הספציפי שלה וכיוצא בזה. אז נכון שאין לה מקלדת, צג ומדפסת. אבל היא עדיין יותר "מחשב" מאשר "מעבד".. עִדוֹ (Eddau) - שיחה 00:35, 29 בדצמבר 2008 (IST)
ובאותה ההזדמנות לעבור מתקשורת מחשבים לתקשורת נתונים. טבעת-זרם - שיחה 00:51, 29 בדצמבר 2008 (IST)
מערכת היגוי איננה מחשב, היא מערכת היגוי. משובץ בה מעבד, וחלק ממנה הוא אבזר הקלט למעבד זה, אבל אתקשה לכנותה "מחשב" - זו מערכת היגוי ממוחשבת. דוד שי - שיחה 00:56, 29 בדצמבר 2008 (IST)
למה להתקשות? יש לה אמצעי קלט (מוט היגויי, כפתור ברירה בין חמישה מצבים ולוח בקרה שנמצא רק אצל המהנדס ולא עם כל כיסא), אמצעי פלט (תיבת ההילוכים, המנוע והמעצורים או רק המנוע והמעצורים - תלוי בכיסא), יש לה מעבד ויש לה זיכרון. היא פשוט מחשב. היא מחשב משובץ ולא מחשב אישי אבל היא עדיין מחשב ולא רק מעבד.. עִדוֹ (Eddau) - שיחה 01:07, 29 בדצמבר 2008 (IST)

מה פירוש[עריכת קוד מקור]

אנשי השנה של המגזין טיים?

זה משהו חסר משמעות שאין לך חשק להתווכח עם מי שהכניס אותו לכאן. מדובר באנשים שהמגזין המצליח טיים החליט לתת להם תואר על פי הדאווין שהם עשו בשנה מסויימת. הנח לזה. עִדּוֹ (Eddau) - שיחה 20:38, 7 באפריל 2009 (IDT)

המחשבים הראשונים איחסנו מידע על כרטיסי זיכרון מנוקבים?[עריכת קוד מקור]

במאמר כלשהו שנתבקשנו לעבוד עליו כתוב כך: These computers stored information on special cards with holes punched in them

כיון שאיני בא מתחום המחשבים ניגשתי לערך כאן, ועם כל אורך הערך לא כ"כ הצלחתי להבין במה דברים אמורים? אשמח להסבר או הפניה בנושא לערך אחר בויקיפדיה אם ישנו, תודה.

אין עונה?

האם יש תשובה בכרטיס מנוקב? אבינעם - שיחה 00:50, 3 בדצמבר 2010 (IST)

בפתיח[עריכת קוד מקור]

"מתעשיית הטקסטיל ועד תעשיית הקולנוע" מה הקשר בין שני הדברים? כשאומרים מ-XXX ועד-YYY בד"כ מתכוונים לשני קצוות רעיוניים, מה לגבי כאן? הוי ארצי - שיחה 03:07, 18 בספטמבר 2011 (IDT)

לאו דווקא, אני חושב שמקור הביטוי הוא בפסוק "משואב מימיך ועד חוטב עציך" וגם שם זה לא מתאר שני קצוות קיצוניים. בנוסף תעשיית הטקסטיל נחשבת לתעשייה מאוד חומרית ופשוטה שלא נראה שתצריך מחשב. למעשה, אפשר להחליף את הדוגמאות, הייתי חושב על דוגמאות שיותר מפתיע השימוש במחשב בהם, כגון חקלאות.Uziel302 - שיחה 22:32, 12 באוגוסט 2013 (IDT)

המחשב[עריכת קוד מקור]

המחשב הומצא על-ידי צ'אלרס בבג'

תלוי מה מגדירים כמחשב. בכל מקרה המחשב עבר כמה וכמה שלבי התפתחות ולא נכון לומר שיש ממציא אחד למחשב.Uziel302 - שיחה 22:34, 12 באוגוסט 2013 (IDT)

קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 14:59, 4 במאי 2013 (IDT)

נמחק Uziel302 - שיחה 22:37, 12 באוגוסט 2013 (IDT)

משוב על הערך מחשב בוויקפדיה[עריכת קוד מקור]

הערך מכסה את הנושא המרכזי שהוא המחשב

כן הערך מציג את כל ההשקפות בנושא בצורה הוגנת לגמרי.

כן הערך מסתמך על מקורות אמינים מאוד.

כן הערך בהחלט מדיוק ורשום היטב חוץ מכמה בעיות בכתיבת המילים 77.127.195.17 22:28, 21 ביולי 2015 (IDT)

אילו בעיות בכתיבת המילים? ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 14:20, 23 ביולי 2015 (IDT)


בקשה[עריכת קוד מקור]

נשארו לי כמה שאלות פתוחות בעניין איך עובד המחשב. אשמח אם מישהו יסביר את הכל בצורה שמובנת גם למי שלא למד מעולם.

השאלות שלי הם:

א. איך פועל מקש שלוחצים עליו והמחשב (או כל מכונה) מגיב מיד ואחר כך(כלומר למשל לחצן ON\OFF מפעיל מיד ולא נכבה כשעוזבים)?
ב. איך ייתכן שכמות קטנה יחסית של מקשים עושה הרבה פעולות.(האם ניתן לפשט את התשובה על ידי אנלוגיה ממתגים רגילים)?
ג. האם פעולות חיבור וחיסור וכו' הם בעצם אלגוריתמים של פעולות לוגיות?

עדיף לכתוב הסבר כולל ותוך כדי להתייחס לשאלות הנ"ל213.8.158.195 14:29, 16 בפברואר 2017 (IST)

הצעת הסרה מהמומלצים[עריכת קוד מקור]

Article blue.svg ערך זה מועמד להמלצה או להסרת המלצה. מומלץ להיעזר בקריטריונים כדי לבחון את הערך. הנכם מוזמנים להעיר ולהגיב בדיון זה ולבקר מועמדים נוספים.

דיון[עריכת קוד מקור]

בערך מומלץ זה הערת שוליים אחת ואין בו פרק קריאה נוספת. לכן, יש להסיר את המלצתו. גילגמש שיחה 11:05, 25 ביולי 2017 (IDT)

הוספתי פרק "לקריאה נוספת" והערות שוליים אחדות. צריך להשקיע זמן לא רב כדי להוסיף עוד הערות. דוד שי - שיחה 22:00, 25 ביולי 2017 (IDT)
משתמש:דוד שי, אודה לך אם תוכל להמשיך לעבוד על הערך ולהוסיף הערות שוליים נוספות, במיוחד אם לדבריך מדובר בהשקעת זמן לא גדולה באופן יחסי. גילגמש שיחה 05:56, 2 באוגוסט 2017 (IDT)
זה לא רק זה. התחום הזה מאד רחב, ואילו הערך קצר מאד (ולא רק בגלל שהוא מפנה לערכי משנה). נושאים נרחבים מוזכרים בערך בקצרה ובלי שום אסמכתאות. קשה להפוך ערך בנושא כל כך רחב להמלצה. צריך לפרט בחכמה על הדברים המהותיים בכל נושא ולדעת על מה להתמקד. הקיצור, לא התרשמתי. • צִבְיָהשיחה • י"ב באלול ה'תשע"ז 15:46, 3 בספטמבר 2017 (IDT)
אני מסכים עם צִבְיָה. דוד שי - שיחה 20:10, 3 בספטמבר 2017 (IDT)

לא הבנתי אם הערך הוסר מהמלצה למה הוא מופיע בעמוד הראשי של היום ככזה? yechiel - שיחה 20:05, 7 בינואר 2018 (IST)

@Gilgamesh. ראובן מ. - שיחה 23:30, 8 בינואר 2018 (IST)
yechiel ומשתמש ראובן מ. אני מצטער מאוד על התקלה. אני לא יודע איך זה קרה. כנראה נפלה טעות כלשהי בשיבוץ. אני מודה מאוד על תשומת הלב ואשתדל מאוד שדבר כזה לא יקרה שנית. גילגמש שיחה 10:57, 9 בינואר 2018 (IST)
החופשה קצת בלבלה אותו. הנה התיוג הנכון: משתמש:ראובן מ.. קריצהבקרה וייעוץשיחה • כ"ב בטבת ה'תשע"ח • 10:59, 9 בינואר 2018 (IST)
חופשה היא תירוץ עלוב לדבר כזה. זה באמת לא היה צריך לקרות ואני מצטער מאוד ששובץ ערך לא מומלץ בעמוד הראשי. אבדוק את רשימת השיבוץ שלי פעם נוספת. גילגמש שיחה 11:09, 9 בינואר 2018 (IST)
גילגמש, התירוץ של החופשה היה בקשר לטעות בתיוג... • בקרה וייעוץשיחה • כ"ב בטבת ה'תשע"ח • 11:14, 9 בינואר 2018 (IST)
גילגמש, לא קרה כלום! מי שלא עושה לא טועה, והטעות רחוקה מלהיות קטסטרופלית. בסך הכול זה הרי היה מומלץ פעם, לא ערך לשכתוב וכד'... ראובן מ. - שיחה 18:06, 9 בינואר 2018 (IST)

שלום, אנא סיקרו עריכתי זו[עריכת קוד מקור]

תודה -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת