שיחה:מכון המקדש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יעקב הוא ישראל?[עריכת קוד מקור]

בערך חידוש הסנהדרין כתוב שבראש המכון עומד הרב ישראל אריאל, ואילו כאן כתוב ששמו יעקב ישראל. מי צודק? ערןב 17:09, 21 ינואר 2006 (UTC)

שמו הוא ישראל אריאל. היה כאן בילבול עם שם אחיו, יעקב אריאל. Pacman 17:13, 21 ינואר 2006 (UTC)

מכון המקדש הוא סוג של עלון פרשת השבוע?[עריכת קוד מקור]

למה מכון המקדש נמצא בקטגוריה "עלוני פרשת השבוע" אמנם מוזכר שיש למכון עלון אך לא יותר מזה (מתי התחיל, מה תפוצתו, במה עוסק, מי כותב בו - מידע שאם יתווסף יצטרך להיות בערך נפרד) האם כל ארגון שמוציא עלון נכלל בקט' זו?

צודק. הסרתי את הקטגוריה. בברכה, ינבושד.

ביקורת[עריכת קוד מקור]

על מכון המקדש יש ביקורת הן מבית (בקרב הציבור הדתי-חרדי) והן מבחוץ, ובערך הביקורת כלל לא מוזכרת. ‏eytanarשיחהתרומות • 16:06, 24 באפריל 2009 (IDT)

למה אתה מתכוון? איזו ביקורת בציבור הדתי לאומי נגד המכון? (ואם אתה מתכוון להר הבית אז זה כמו להגיד שיש ביקורות על אביי, כי רבא חולק עליו) Neriag - שיחה

הואיל ולא קיבלתי אף תשובה אני מוחק את הבקשה לעריכה. Neriag - שיחה

ליתר דיוק, כיון שלא הבנת את התגובה.
הוא כתב ש"בקרב הציבור הדתי-חרדי", משמע הציבור הַנע על הספקטרום שבין 'חרדי' (שמתנגדים לעיסוק האינטנסיבי בבנין ביהמ"ק, כיון שמאמינים שמשיח יבנהו במהרה, ואַל לנו להתעסק בכך) עד 'דתי' (שמתנגדים לעיסוק האינטנסיבי בבנין ביהמ"ק, כיון שהענין 'מיושן מדי' ח"ו, ואינו 'מתאים' רח"ל ל'קדמה' ול'אופנה' וכו') - יש בקורת על פעילות הארגון. לא הוזכר (ולו ברמז!) הציבור הדתי-לאומי, אף שיש רבים בקרבו (עקב רבוי גווניו) הנוטים לכיוון הסוגה 'דתי' שהזכרתי.
מלבד זאת, ודאי שיש עליו בקורת "מבחוץ" (=העולם ה'חילוני').
הכל לא הוזכר בערך כלל.
אגב, כדאי להזיח באמצעות נקודתיים, כמו שעשיתי כאן. בברכת הצלחה ובתקוה להבנה, יהודישיחה • כ"ט בתמוז ה'תשע"ט 08:46, 1 באוגוסט 2019 (IDT)

מקורות המימון[עריכת קוד מקור]

נוספה בערך שורה לפיה המכון מקבל מימון מהמשרד לשירותי דת וממשרד הפנים ומגופים נוצרים פונדמנטליסטים, והחלפתי אותה.

1. הניסוח היה מגמתי, ולפיו בזה מסתכמים מקורות המימון, ללא כל תרומות מיהודים.

2. על פי בדיקה שערכתי מול מנכ"ל מכון המקדש הדברים אינם נכונים. המכון מקבל מימון ממשרדים אחרים שרלוונטיים לענין: מדע, כמו כל מכון מחקר, ותרבות, כמו כל מוזיאון. איזכור דעותיהם של נוצרים שתורמים משמעותי אם מדובר בגופים, ולא היא. המכון אינו מקבל כסף מגופים כאלו, אלא מאנשים פרטיים, יהודים ושאינם, ללא הבדל דת גזע ומין ואמונות ודעות. עזר - שיחה 19:43, 9 בינואר 2010 (IST)

המידע שהוספתי התבסס על עבודת מחקר, וגם נתוניה נבדקו מול מנכ"ל המכון. ייתכן שכעת, לאחר פרסום המחקר, מנכ"ל המכון מעוניין להצניע את העובדה שגם גופים נוצריים תורמים למכון. הציון "יהודים ולא יהודים" הוא כללי מדי, וראוי לציין שדווקא נוצרים פונדמנטליסטים תורמים למכון כספים. להבדיל מזרמים אחרים בנצרות, הנוצרים הפונדמנטליסטים רואים בבניית בית המקדש מצווה דתית, ולכן הם תורמים למטרה זו. הניסוח הנכון צריך להיות כך: "המכון ממומן מכספי תרומות. כמו כן המכון מקבל מימון ממשרד המדע, ומשרד התרבות והספורט, וכן מגופים פונדמנטליסטים נוצרים."
בברכה, -- ‏גבי‏ • שיח 01:47, 10 בינואר 2010 (IST)
האם תוכל לציין את מקור המחקר, ומתי בדקת אתה, או עורכי המחקר, את הנושא מול המנכ"ל? האם המחקר מציין גופים נוצריים שתורמים למכון, להבדיל מאנשים פרטיים?! האם מפורטים בו שמות הגופים הללו? לאחר קבלת הפרטים אבדוק את הנושא שנית, ואין לי שום קושי לקבל תמונה מהימנה.עזר - שיחה 02:00, 10 בינואר 2010 (IST)
בסימוכין שהוספתי לערך (הערת שוליים מס' 3), נכתב בפירוש: "מפעיליו מאשרים כי הם מקבלים תרומות גם מגופים פונדמנטליסטים נוצריים." אמנם לא מפורטים מהם הגופים, אך מצויין שם שהתרומות הם מגופים, בנוסף לתרומות מאנשים פרטיים. דרך אגב, אני לא רואה מה פסול בכך. -- ‏גבי‏ • שיח 11:51, 10 בינואר 2010 (IST)
המקור שציינת התפרסם לפני תשע שנים. היום זה לא נכון, ולמיטב ידיעתי גם אז זה לא היה נכון, אבל לשם כך אזדקק לזמן מה לבירור הנושא (המנכ"ל שאני עומד בקשר איתו נכנס לתפקידו לפני חודשים ספורים). אולי כמו שאינך רואה פסול בכך גם כותבי המחקר לא ממש טרחו לדייק בנושא. הרב אריאל, ראש מכון המקדש, כתב בירור הלכתי מקיף בשאלת קבלת התרומות מגויים לצורך המקדש, ומאמרו בנושא התפרסם בכתב העת "מעלין בקודש" גליון ט'. ככל שהבנתי, לדידו אם התרומה ניתנת מתוך הכרה בחשיבותו האוניברסלית של המקדש, כמתואר בנבואת ישעיהו - הרי זה חיובי, ואם המטרה היא להקים מקדש כחלק מתהליך של הבאת עם ישראל לנצרות, כתפיסת זרמים מסוימים בנצרות - הרי זה שלילי. אני מקווה להביא תגובה ברורה יותר בימים הקרובים. עזר - שיחה 12:48, 10 בינואר 2010 (IST)
בכיף, קח את הזמן ותבדוק. אני רק רוצה להזכיר לך שאין מקום בויקיפדיה למחקר ראשוני, אלא רק לעובדות שתועדו במקורות אמינים. על פניו נראה שאין פסול בתרומה מנוצרים, אם הרושם הוא שהתרומה ניתנת מתוך הכרה בחשיבותו האוניברסלית של המקדש, כמתואר בנבואת ישעיהו, ולכן אין סיבה להניח שהמקור שמסרתי שגוי. קח בחשבון גם שהמנכ"ל החדש לא ממש יכול לדעת מי בדיוק תרם כספים לפני כניסתו לתפקיד. -- ‏גבי‏ • שיח 13:03, 10 בינואר 2010 (IST)
לגבי, שלום. תיקנתי את דבריך על פי קישור לאתר המכון שהוספתי בהערה, בו המכון מצהיר כי אינו מקבל תרומות מגופים נוצריים כלשהם, ואף דחה הצעות נדיבות מסוג זה. בשיחות בע"פ נמסר לי גם מאישים שעומדים בהנהלת המכון מאז הווסדו שמעולם לא קיבלו תרומות כאלה, בניגוד לנאמר במחקר מכון קשב. בברכה, עזר - שיחה 22:55, 17 בינואר 2010 (IST)
שלום עזר. לפי חוקי ויקיפדיה, במקרים כאלה יש לציין את העובדות כפשוטן: המכון טוען שהוא לא מקבל תרומות מגופים נוצריים, אך במחקר משנת 2001 נטען שהוא כן קיבל. ערכתי את המאמר בהתאם. -- ‏גבי‏ • שיח 10:55, 18 בינואר 2010 (IST)

כולל[עריכת קוד מקור]

בפסקה האחרונה בערך מוזכר "הכולל" - בלי שום אזכור קודם. למה הכוונה? אלדדשיחה 23:04, 17 בינואר 2010 (IST)

הכוונה למכון המחקר. תיקנתי כדי שלא יהיו אי הבנות. בנילה - שיחה 23:53, 17 בינואר 2010 (IST)

הסבר לעריכות[עריכת קוד מקור]

לגבי שלום.

א. תיקנתי את שנת ההקמה על פי פרסום של המכון עצמו, שהוא אמין יותר מכתבה בעיתון הארץ, שבה זה פרט שולי.

ב. התקציב של מכון המחקר לא יכול להיות 4 מיליון שקל. במכון המחקר יש בסך הכל שש עובדים, ואם תקציב מכון המחקר הוא ארבע מיליון שקל - הרי שכל אחד מקבל בממוצע למעלה משש מאות אלף שקל בשנה.

ג. מה שנכתב שמנכ"ל המכון עד אלול תשס"ט היה יהודה גליק הוא נכון אך מטעה, כי משתמע ממנו שהוא היה המנכ"ל מאז הקמת המכון, ולא היא. הוא היה מנכ"ל רק מאז תשס"ה (2005). אין טעם לתת פירוט של כל המנכ"לים של המכון מאז היווסדו. בנילה - שיחה 13:13, 18 בינואר 2010 (IST)

בנוסף: אני מבין את ההעדפה להסתמך על מקור חיצוני מאשר להסתמך על מקור עצמי, אבל במקרה זה לדעתי אין מקום להביא את המובא באתר קשב, משום שהדברים המובאים שם (שהמכון מקבל סיוע מגופים נוצרים פונדמנטליסטים) פשוט אינם נכונים. מי שמכיר את הנפשות הפועלות במכון המקדש יודע שמדובר בדברים מופרכים בעליל. הגופים הנוצרים אינם נותנים כסף בצורה תמימה, אלא בהחלט למטרות של השפעה דתית ומיסיונרית, ולא ייתכן שמכון המקדש ישתף פעולה עם מטרות כאלה. מה גם שיש לזכור שהמחקר באתר קשב אינו מחקר אובייקטיבי, אלא מחקר מגמתי שמטרתו להציג את "האיומים על הר הבית מצד גורמים משיחיים וקנאיים", וברור שיש לו מגמה ליצור זהות בין מכון המקדש, שאינו חביב על מחברי המחקר, בלשון המעטה, לבין גורמים נוצריים קיצוניים. ההסתמכות הזאת דומה להסתמכות על ערוץ שבע כמקור בנוגע למכון הישראלי לדמוקרטיה. בנילה - שיחה 13:24, 18 בינואר 2010 (IST)
בהמשך לדברי בנילה.
א. הניסוח הקודם היה מוטה, משום שמשתמע ממנו ש"מפעילי המכון" מאשרים את טענות מכון קשב, ולא את דברי אתר המכון, ולא היא: לדברי מכון קשב - "מפעילי המכון" מאשרים את דבריו.
ב. ברור שכאשר מכון המקדש מפרסם שהוא לא מקבל תרומות כאלו, יש לייחס לכך אמינות גבוהה יותר, משתי סיבות: האחת - מכון קשב לא עסק בחקר תקציב מכון המקדש. הוא עסק בחקר הגופים הפועלים בנושא המקדש, ובין השאר מאזכר אגבית את מקורות תקציביהם, לא בהכרח על סמך בדיקה מעמיקה, ובוודאי ללא הבנת הדקויות שמדריכות את מכון המקדש בתחום זה (כפי שכתבת בעצמך שאינך מבין מה הפסול בקבלת תרומות מגופים נוצריים). השניה - מה יאמר גוף נוצרי כלשהו שתרם רבות למכון, לדברי מכון קשב, ופתאום הוא מגלה שהמכון מתנער ממנו "בשתי ידים"? האם לא ידרוש הבהרות, או גם יתבע את כספו בחזרה? ממילא, כשמישהו טוען "לא קיבלתי כסף ממישהו, כי אני לא רוצה כסף מטיפוסים כאלה" יש לכך יותר אמינות מאשר מישהו שטוען "קיבלת כסף ממישהו", וכעת "לך תוכיח שאין לך אחות".
ג. בכלל, גבי, אתה מרבה לערוך את הערך הזה, במידה מסוימת של צדק מצידו של אדם העומד מבחוץ, אבל מוטב שתתן קרדיט למשתמשים כמוני וכמו בנילה, שקרובים לתחום, מכירים את הנפשות הפועלות ואת השיקולים שמכתיבים את דרכם. כפי שכבר כתבתי, הרב אריאל, העומד בראש המכון מיום הווסדו, מתייחס לנושא בכובד ראש וכתב על כך מאמר מפורט, בן עשרות עמודים. מסתבר שהדיוק ב"פרטים הקטנים", ממי לקחת וממי לא, חשוב לו הרבה יותר מאשר למכון קשב. לכן השמטתי לגמרי את "עמדתם", שככל הנראה הם לא עומדים מאחוריה "על שתי הרגלים" כלל ועיקר. אם תפנה אליהם והם יפרסמו באתר שלהם שהם עומדים מאחורי הדברים במובנם המדויק, שאכן המכון קיבל בעבר תרומות מגופים נוצריים - יהיה מקום להזכיר זאת בהערה, שדברי מכון המקדש עומדים בסתירה לטענת מכון קשב אודותיו.
ד. כל העיסוק במקורות המימון של המכון, בפרט כפי שערכת אותו בהרחבה, מוגזם. האם בכל המוזיאונים ומכוני המחקר המופיעים בויקיפדיה יש התייחסות כזו?! לא בדקתי, ובטוחני שלא. לכן צמצמתי את ההתייחסות לנושא למינימום, שלדעתי גם הוא מוגזם.
ה. אם עריכתי איננה מקובלת עליך - אני מציע בוררות (מבחינתי דוד שי מקובל). אגב, כפי שציינתי בדף השיחה שלי - אני ב"חופשת ויקי". נכנסתי לפה שוב רק בגלל שהשארתי את הנושא פתוח בשבוע שעבר, ומפאת חשיבות הנושא. בעיניי עריכותיך גובלות בהשמצה, למרות תום הלב שבבסיסן. העובדה שאתה לא מבין זאת - מלמדת שכנראה גם מכון קשב לא מבין זאת.
בברכה, עזר - שיחה 14:22, 18 בינואר 2010 (IST)
אני עסוק היום ומחר, ולא אוכל לענות לך בפירוט. אציין רק שמקורות המימון של כל גוף הם חשובים וראויים לציון בכל ערך בוויקיפדיה, ובמיוחד אלה הנהנים מכספי הציבור. נמשיך בדיון בעוד זמן מה. בברכה, -- ‏גבי‏ • שיח 14:38, 18 בינואר 2010 (IST)
המאמר ב"הארץ" שואב את נתוניו מהדו"ח הכספי של העמותה, שהוא דו"ח רשמי המוגש למשרד האוצר. זה מקור אמין, ודוברי העמותה לא יכולים להתנער מתוכנו. אני מציע לך לעיין בו. -- ‏גבי‏ • שיח 15:22, 2 בפברואר 2010 (IST)

הוצאות ההנהלה[עריכת קוד מקור]

שיחזרתי את עריכתו של פריץ, המדווח על כך שהמכון מקצה 21% מתקציבו להוצאות הנהלה, "אחוז גבוה יחסית", מהטעמים הבאים:

1. הניסוח רומז לסוג של שחיתות, בהקצאת משכורות שמנות להנהלה בהשוואה להיקף פעילות העמותה. לכן, איזכור הנתון הזה בלי לציין את העובדה שהחוק מתיר לעמותות לקחת עד 25% לצרכים אלו הוא סוג של הטייה.

2. הוצאות ההנהלה כוללות גם דברים נוספים חוץ ממשכורת, כמו למשל הוצאות שכירות (שברובע היהודי בירושלים גבוהות מאד, כידוע). על מנת לשפוט את הנתון הזה כראוי, יש לקחת בחשבון גם את הנתון על שכר הבכירים. פה דווקא מכון המקדש די מצטנע: ממוצע של 139 אלף ₪ בשנה לחמש המשכורות הגבוהות. למה בחרת להתעלם מהנתון הזה?

3. המשפט הוכנס (לא רק על ידך, אבל היית שותף לעריכתו) גם לערך קולך (פורום נשים דתיות), העומד על 21% (וגם בה מבחינת המספרים המוחלטים גובה המשכורות תקין בהחלט), אך לא למכון הישראלי לדמוקרטיה, העומד על 28% (יש שם ביקורת על גובה המשכורות השערורייתי, אבל לא על האחוז שלו בסך הפעילות, שחורג מן ה- 25% המותרים). גם לא בערך אמנסטי אינטרנשיונל, העומד על 38%! הכנסת הנתון לעמותות דתיות בלבד, והתעלמות מממצאים חמורים יותר באחרות, חשודה כמגמתית.

ולגבי - אין קשר בין הדו"ח המתפרסם בהארץ לבין הדיון שלנו על מימון מטעם גופים נוצריים.

עזר - שיחה 16:48, 2 בפברואר 2010 (IST)

אכן אין קשר... אתפנה לנושא זה בעוד זמן מה. -- ‏גבי‏ • שיח 17:11, 2 בפברואר 2010 (IST)

משמר המקדש[עריכת קוד מקור]

שמעתי שעמותת "משמר המקדש" גם קשורה למכון. יש למישהו מידע על העמותה הזאת ? GuySh - שיחה 14:54, 3 באוקטובר 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 15:45, 4 במאי 2013 (IDT)

גם הקישור של סיור וירטואלי במכון עם הרב ישראל אריאל; שבור. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה! לחיים • ו' באב ה'תשע"ז 23:57, 29 ביולי 2017 (IDT)

מכון המחקר[עריכת קוד מקור]

בנוסף למכון המקדש, המכון הקים מכון מחקר בשם המכון ללימודי מחקר ובניין המקדש, אשר בראשו עומדים הרב ישראל אריאל ובנו הרב עזריה אריאל. החוקרים עוסקים בלימוד מעמיק בנושאי המקדש השונים, כגון: בגדי הכהונה, כלי המקדש, זיהוי מקום המקדש, פרה אדומה, דיני הקורבנות ופתרון בעיות שונות הקשורות לחידוש עבודת הקורבנות בזמן הזה. כמו כן המכון הוציא ספרים על מסכתות יומא זבחים ופסחים הקרויים 'שערי היכל' ובהם מאות מערכות העוסקות במקדש ובעבודת הקרבנות. מכון המחקר מתעתד בעתיד הרחוק להוציא לאור ספרים דומים לכל המסכתות בסדר קדשים, וכן למסכתות משאר הסדרים העוסקות בנושאי המקדש. 37.142.228.28 17:46, 4 במאי 2015 (IDT)

בנוסף למכון המקדש, המכון הקים מכון מחקר בשם המכון ללימודי מחקר ובניין המקדש, אשר בראשו עומדים הרב ישראל אריאל ובנו הרב עזריה אריאל. החוקרים עוסקים בלימוד מעמיק בנושאי המקדש השונים, כגון: בגדי הכהונה, כלי המקדש, זיהוי מקום המקדש, פרה אדומה, דיני הקורבנות ופתרון בעיות שונות הקשורות לחידוש עבודת הקורבנות בזמן הזה. כמו כן המכון הוציא ספרים על מסכתות יומא זבחים ופסחים הקרויים 'שערי היכל' ובהם מאות מערכות העוסקות במקדש ובעבודת הקרבנות. מכון המחקר מתעתד בעתיד הרחוק להוציא לאור ספרים דומים לכל המסכתות בסדר קדשים, וכן למסכתות משאר הסדרים העוסקות בנושאי המקדש. 37.142.228.28 17:44, 4 במאי 2015 (IDT) נושא/כותרת:

הכרזת פרה אדומה[עריכת קוד מקור]

אני עוקב אחרי מכון המקדש ואני עדכתי את הערך לאחר ההכרזה של מכון המקדש על גידול פרות אדומות בישראל. "לאחר שפרסם הודעה שיצא בהכרזה מכוננת, בתאריך 12 ביולי 2015, שבוע לאחר הפרסום הראשוני, יצא מכון המקדש בהכרזה בה הוא מודיע שיקים מרכז לגידול עדר של פרות אדומות לטיהור מטומאת מת." נא לא למחוק! זהו מידע אמת!

אמת אמת, אבל זה ניסוח מסורבל ולא ברור. Uhbcrd451 - שיחה 14:48, 3 בספטמבר 2015 (IDT)