שיחה:מלחמת יום הכיפורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
משימות לביצוע משימות לביצוע:

על פי שיחה:מלחמת יום הכיפורים#הערות מרשימת ההמתנה

 • לערוך את רשימת הקריאה הנוספת
 • להשלים את הפרק "צבא סוריה ופיקודו"
 • עריכת הערות השוליים
 • לטפל בדרישות המקור
 • עריכה והגייה
 • סימוכין נוספים
 • עבודה על הערכים המורחבים

פורסם המברק מפגישת ראש המוסד עם אשרף מרואן[עריכת קוד מקור]

אתמול פירסם ארכיון המדינה את המברק בו מודיע ראש המוסד לראש הממשלה על תוצאות הפגישה עם אשרף מרואן ועל כך שמלחמה עומדת לפרוץ. אני לא בקי בנבכי הערך אך אני חושב שאם אפשר לשלב את המברק המקורי בתור מקור, או לחלופין להשתמש בו על מנת לדייק את הפרק על המחדל המודיעיני לפני המלחמה או ההכנה למלחמה זה יהיה רעיון מעולה. בכל מקרה, הנה כתבה בהארץ שמתארת את המברק: https://www.haaretz.co.il/news/politics/.premium-1.6479850. AdirKing - שיחה 12:35, 17 בספטמבר 2018 (IDT)

זהות המנצחת במלחמה[עריכת קוד מקור]

הפסקה במיוחד בעניין החזית המצרית כתובה בצורה של דיבייט וללא מקורות בצורה של היסטוריה חדשה, כאילו שמלחמה זה עניין של כוונות והגשמתן. הכותב מגלגל את כל העובדות הידועות לנו, לכך שישראל הפסידה בחזית המצרית. אני מניח שיש על כך לפחות מחלוקת קשה. מיהם ההיסטוריונים שטוענים את מה שטוען הכותב, כי אני מכיר כאלו שטוענים דוקא לנצחון ישראלי. העובדות הן:

 • ישראל הופתעה בחזית הדרום הרחוקה והצליחה למרות זאת להזרים כוחות שבלמו את המתקפה המצרית. כל כוח קומנדו מצרי שניסה להכנס לעומק סיני הושמד.
 • בסיום מספר קרבות קשים צה"ל הצליח להגן על רוב סיני, ולפלוש לגדה המערבית ולעשות בו כבתוך שלו כאשר כל הדרך לקהיר פתוחה לפניו.
 • בנוסף, אוגדה צהלית בודדת הצליחה לכתר את הארמיה השלישית (כמחצית הצבא המצרי) באחיזת חנק, ורק בשל לחץ אמריקני, היא לא הורעבה למוות וישראל הסכימה להעביר מזון וציוד.
 • מטוסי צהל זכו לעליונות אווירית באזור המצרי לאחר שטילי הטקא המצריים הושמדו.
 • המצרים למעשה היו במצב כל כך גרוע שהם ביקשו הפסקת אש ושהרוסים איימו להשתמש בטילים גרעיניים. האם זה יכול להחשב ככישלון, ששתי המעצמות העולמיות מתערבות ומונעות השמדה או הכנעה של האוייב?

--אפי ב.התחברו ל♥ • 00:33, 8 במרץ 2016 (IST)

זהו דיון ילדותי במקצת. מלחמה אינה משחק כדורגל שיש בו ניצחון מובהק. כל המשתתפות במלחמה זו ספגו מכה קשה. משום מה את ההרוגים הערביים איש אינו סופר (עד כמה שידוע לי). הסכם השלום שנחתם בעקבות המלחמה הביא הישג מדיני למצרים, שקיבלה את חולות סיני, והישג מדיני לישראל, שהוציאה את מצרים ממעגל האיומים על קיומה. אז מי ניצח? שתי המדינות הובסו (אם מסתכלים על המחיר) ושתי המדינות ניצחו (אם מסתכלים על ההישגים). דוד שי - שיחה 07:13, 8 במרץ 2016 (IST)
העם היהודי סובל מהפרעה דו-קוטבית בעייתית. במלחמת ששת הימים היינו במאניה, ובמלחמת יום כיפור היינו בדיפרסיה ושתיהן לא היו מוצדקות. אחרי מלחמת ששת הימים המשיח לא בא, ואחרי מלחמת יום כיפור לא הגיע סוף העולם.
בשאלת הניצחון וההפסד אני מעדיף להיות "ילדותי" (במקצת) כמו השר לשעבר משה ארנס, שהתעסק בעניין (וקבע שישראל ניצחה), כיוון שהנגזרת של השאלה הזו היא ההתנהגות שלנו. ומי שמנסים לדחוף את האג'נדה שישראל הפסידה, גם באופן "מקרי" מנסים לדחוף אג'נדה של נסיגות בכל מחיר ושל יצירת הסכמים מדיניים בתנאים שערורייתים.
מעבר לכך, כאשר מנתחים מערכות צבאיות וקרבות, חשוב גם בשם האמת, לנתח את מה שהתרחש בדיוק ויש קריטריונים ברורים לשאלת ההפסד והניצחון, ומה שכתוב בויקי האנגלית על "ניצחון טקטי" נראה משקף יותר את אשר התרחש. כי אם ישראל לא הייתה מנצחת טקטית, הרוסים לא היו מאיימים להביא את ברית ורשה למזרח התיכון, אבל מבחינה איסטרטגית אפשר לומר שהתוצאה הייתה תיקו, כי המצרים הפעילו את האמריקנים וקיבלו בשלב הראשון את התעלה (שזו הייתה ברכה לכולם, כולל ישראל) ובשלב השני את כל סיני, וישראל מבחינתה קיבלה את ה"שלום" ששאפה אליו מאז הקמת המדינה.
התוצאה החשובה של מלחמת יום כיפור מבחינת ישראל שמלחמת יום כיפור הוכיחה שוב את החוסן הצבאי של ישראל, והוציאה את סוריה ומצרים ממעגל העימות עד היום, כשם שמלחמת ששת הימים הוציאה את ירדן ממעגל העימות. (בין 48 ל73 התלקחו 5 מלחמות שהיה בהן עימות חזיתי בין מצרים וסוריה לישראל, ואילו בין 73 ועד 16 לא הייתה אף מלחמה אחת בחזית הדרום וברמת הגולן.)
וחוץ מזה נראה לי שלא קראת את מה שכתוב בערך ואיך שהוא כתוב. כי הוא כתוב כרגע בצורה שגם אתה לדעתי לא היית מסכים איתו.--אפי ב.התחברו ל♥ • 10:48, 10 במרץ 2016 (IST)

יש טעות בטבלה - במטוסים הסכ"ה לא מתאים לנתונים לפנ"ז. מישהו יכול לתקן? אגלי טל,אולי? נדנד - שיחה 18:10, 17 באפריל 2018 (IDT)

דיווח שאורכב ב-09 במאי 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

אתם כותבים שבמלחמה זו נהרגו 2222 לוחמים כאשר בכל המקומות מצוין כי היה לנו 2656 חללים

תיקנתי. תודה! יוני דוד - שיחה 16:41, 9 במאי 2019 (IDT)

משוב מ-20 בינואר 2020[עריכת קוד מקור]

הא 2A01:6500:A052:A3F5:44DE:C8F2:12D:7560 20:10, 20 בינואר 2020 (IST)