שיחה:מלצר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

היי, הוספתי לערך מלצר מס' דברים חדשים. הייתי רוצה לדעת למה השינויים שלי לא התקבלו? בכדי שאני אלמד להבא....

הוספת פרט שכבר היה קיים בערך בניסוח אחר. יום טוב, חיפה-חיפה-עיר-עם-עתיד - שיחה 14:06, 5 בינואר 2011 (IST)

אטימולוגיה[עריכת קוד מקור]

ראוי להוסיף בערך מידע אטימולוגי. המילה "מלצר" מוזכרת כבר במקרא (פעמיים, בספר דנייאל א, פסוק 11 ו-16) "וַיֹּאמֶר דָּנִיֵּאל אֶל-הַמֶּלְצַר אֲשֶׁר מִנָּה שַׂר הַסָּרִיסִים עַל-דָּנִיֵּאל חֲנַנְיָה מִישָׁאֵל וַעֲזַרְיָה. [...] וַיְהִי הַמֶּלְצַר נֹשֵׂא אֶת-פַּת-בָּגָם וְיֵין מִשְׁתֵּיהֶם וְנֹתֵן לָהֶם זֵרְעֹנִים.",

תרגום השבעים תירגם מילה זו כשם פרטי μιλησεν (וכך היא מופיעה בתרגומים רבים בכל השפות, השוו למשל באנגלית). פרשני המקרא מימי הביניים פרשו תיבה זאת בהוראה של "הסודר את המנות ואת הקערות שקורין שינישקל (מאישטרי"ב אל"ה meustre d'ale)‏ [1]" (רש"י), ובמשמעות זו היא נתקבעה בעברית של ימי הביניים (השווה: אוצר המדרשים (איזנשטיין), שלמה המלך: "[...] וכשאכל המלך אותם המטעמים שהביא לו המלצר [...]"), וכך גם בעברית בת זמננו.

מקור המילה הוא זר, (וכך שיער כבר האבן עזרא בפירושו לדניאל: "לשון כשדים הוא; 'נותן המנות'"), ככל הנראה מקורה במילה האכדית massuru הגזורה מן השורש nasaru, שמשמעותו היא "שומר", "נוצר". -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת 15:34, 11 במרץ 2011 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 11:01, 25 בספטמבר 2013 (IDT)

הנעמת זמנם של הלקוחות..[עריכת קוד מקור]

אני לא חושב שאחד מתפקידי המלצר הוא להנעים את זמנם של הלקוחות. זה אמורפי מידי ועלול להילקח באופן בוטה. בנוסף, שתפקיד המלצר הוא לקשר בין המטבח למזמין ואם תרצו להוסיף אז ניתן להגיד כי במסגרת תפקידו עליו לוודא את שביעות רצון הלקוחות, שזה צעד אחד לפני להנעים את זמנם. 77.124.79.199 01:14, 6 ביוני 2018 (IDT)