שיחה:מספר אקראי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

משום מה לא הצלחתי ליצור קישורים לויקי באנגלית, בכל נסיונותי התצוגה המקדימה פשוט התעלמה מהם. DaFLM 23:02, 8 יוני 2005 (UTC)

שינוי מהותי[עריכת קוד מקור]

יש מצב שנשנה את כל הערך הזה. אם אין התנגדות מצד העורכים הנוכחיים אני מציע הרחבה ושיפור משמעותי של הערך. נא התייחסותכם אם כן אני יעשה זאת בהקדם. תודה --יוסי.א 20:07, 28 באוקטובר 2006 (IST)

יש הבדל עצום בין "הרחבה" (שהיא דבר רצוי) ובין "נשנה את כל הערך הזה". אולי עדיף קודם כל להסביר מה הבעיה בערך כפי שהוא כרגע שמצריך את השינוי, ומה הכוונה ב"שיפור משמעותי". גדי אלכסנדרוביץ' 20:17, 28 באוקטובר 2006 (IST)
ובכן, חסר לדעתי פירוט וביאור בנוגע למספרים אקראיים, מה הפירוש מספר אקראי, מה הדרישות למספר אקראי, ההבחנה בין אקראי אמיתי ואקראי מדומה, כיצד בודקים האם מספר אקראי, איזה איזה מחוללים קיימים, איזה אלגוריתמים בטוחים וזה ההיבט שהכי מעניין אותי כמובן (מבחינה קריפטוגרפית). למעשה כל החומר הזה קיים אבל בנגיעות קלות, אני פשוט רוצה "להרחיב" אותו, אלא שקצת קשה לי להתלבש על החומר הקיים וייתכן שאני ירצה לשכתב את כולו. השאלה היא (וזו שאלה שהתחבטתי בה פעמים רבות בערכים אחרים שאני משתתף בעריכתם) האם רצוי להרחיב ערך (עד כדי שני עמודים ויותר) באופן שיכיל כמה שיותר מידע בנושא, או שמא כדאי יותר לתמצת ולקצר ככל האפשר שיהיה בעל אופי של מילון מושגים. אני בעד להרחיב ולהוסיף ביאורים מפורטים, כי לדעתי יותר נוח שכל המידע נמצא במקום אחד והגולש לא צריך לקפוץ מקישור לקישור, אם כי זה לא ממש משנה.
או שאולי כדאי שאני פשוט יעלה את הנוסח שלי כדי לשמוע חוות דעתך או חברים אחרים, מה דעתך? --יוסי.א 17:12, 29 באוקטובר 2006 (IST)
אתה יכול להעלות את הנוסח, אבל זכור שאם אתה פוסל את כל מה שהיה בערך עד כה, ייתכן שהנוסח שלך ייפסל באותה קלות בדיוק. לדעתי האישית ערך צריך להיות מקיף ולהכיל כמה שיותר מידע בנושא, אבל לא להתעמק יותר מדי בנקודה אחת; אם יש נקודה מרכזית שתופסת המון מקום, כדאי להגלות אותה לערך נפרד ולהשאיר בערך הראשי רק את התיאור הכללי שלה, בלי גלישה לפרטים טכניים מדי. העיקר הוא שהערך יהיה קריא באופן שוטף. גדי אלכסנדרוביץ' 18:06, 29 באוקטובר 2006 (IST)
אני ממש לא מתכוון להשמיט אף פרט. כל המידע שהיה בערך הקודם משולב בניסוח החדש. אני יעלה את הנוסח החדש עוד מעט. ואשמח לשמוע את חוות דעתך עליו. מכיוון שאני כותב הרבה, יש לי לפעמים איך נקרא לזה, גיחות לנושאים צדדיים. אבל אני משתדל להתרכז בחומר הרלוונטי. ואם לא ימצא חן תמיד אפשר לשחזר את הקודם. --יוסי.א 18:16, 29 באוקטובר 2006 (IST)

שינוי שם הערך[עריכת קוד מקור]

אני חושב שיש לשנות את שם הערך ל: "מספר אקראי" בלשון יחיד. כמו שמקובל בערכים אחרים.

איך עושים זאת? --יוסי א. 19:48, 29 בנובמבר 2006 (IST)

ציטוט של קנות'?[עריכת קוד מקור]

"קאנות' צוטט פעם כאומר: "זהו חטא לחשוב כי ניתן לייצר מספרים אקראיים בשיטות מתמטיות"."

בערך בויקי האנגלית מייחסים את הציטוט לג'ון פון-נוימן. מי צודק? גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 18:27, 27 במאי 2008 (IDT)

צודק בדקתי את המקורות ואכן גזלתי ממנו ציטטה. תוקן. נ.ב. זה אכן מופיע בספרו של קאנות' (בהקדמה לפרק השלישי של כרך 2), בשמו של פון ניומן. אני חושב שזה מקור מצויין. --יוסי א. - שיחה 23:08, 27 במאי 2008 (IDT)

עוד משהו קטן[עריכת קוד מקור]

אני לא יודע אם בערך הזה, אבל לדעתי יש מקום לדיון בנסיונות האנושיים לייצר אקראיות ("תבחר מספר"). שמעתי שמאחד עד עשר, הרוב בוחרים שבע ואחריו שלוש. נוי - שיחה 20:32, 19 ביולי 2008 (IDT)

לדעתי זו תהיה תוספת מוצלחת ומעניינת, אבל צריך שהיא תתבסס על משהו יותר רציני מאשר "שמעתי". גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 21:00, 19 ביולי 2008 (IDT)
מן הסתם, רק תהיתי אם המקום הוא בערך הזה. אני מניח שיש מחקרים על כך. נוי - שיחה 21:08, 19 ביולי 2008 (IDT)
אני חושב שהמקום הראוי יותר לזה הוא באקראיות, ונשמח אם תפנה אותנו למקורות שאפשר להסתמך עליהם. --יוסי א. - שיחה 09:38, 20 ביולי 2008 (IDT)

הבינוויקי[עריכת קוד מקור]

באנגלית לפחות, מפנה לפירושונים. לא מבין בתחום, אולי צריך לשנות. לתשומת לבכם. אנדר-ויקשיחה 14:19, 11 בנובמבר 2009 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 16:32, 4 במאי 2013 (IDT)