שיחה:מערכת השלד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ישנה טעות! מדובר במערכת השריר-שלד!

קיים כבר הערך שלד שלא מדבר על המערכת השלמה.

בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 22:41, 2 במרץ 2007 (IST)

ראה גם ויקיפדיה:הכה את המומחה#מערכות גוף. ‏Almighty ~ שיחה 22:46, 2 במרץ 2007 (IST)

ראיתי, ולא הבנתי. motyka שיחה 22:49, 2 במרץ 2007 (IST)
אני מציע שבינתיים תקפיא את העבודה על הערך, עד הבהרת עמדתו של משתמש:יוסי הראשון. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 22:55, 2 במרץ 2007 (IST)
גם הבינויקי שגוי - הוא מפנה ל-"השלד האנושי". ‏Almighty ~ שיחה 22:59, 2 במרץ 2007 (IST)
הקפאתי motyka שיחה 23:03, 2 במרץ 2007 (IST)
תודה. ‏Almighty ~ שיחה 01:34, 3 במרץ 2007 (IST)

הגעתי לדף השיחה בעקבות פנייתו של כל יכול, מה השאלה? חוזהprimum non nocere‏ 23:52, 2 במרץ 2007 (IST)

השאלה היא האם יש ליצור ערך אחד על מערכת השריר-שלד (ואיזה שם לתת לו) או ליצור ערכים על מערכת השרירים ומערכת השלד בנפרד (שיהוו כנראה כפילות עם הערכים שריר ושלד)?
אני אישית תומך ביצירת ערך יחיד על מערכת השריר-שלד; בעניין שמו, זה לא כ"כ חשוב לי. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 01:34, 3 במרץ 2007 (IST)
כמו שאמרת, אפשר להוסיף על [שלד] (לא הרבה) ועל [שריר] אך קשה לראות איך [מערכת השלד] או [מערכת השריר] יתחמקו מכפילות. (אולי עכשיו תבין את הקישורים שעשיתי מתבנית הניווט של מערכות גוף ל[שלד] ול[שריר]...)
ערך על מערכת השריר-שלד יקרא בדיוק כך אני מניח. אם השאלה נוגעת לתבנית:מערכות גוף האדם, לא הייתי מוסיף לשם את מערכת השריר-שלד שכן אני תומך בשיטת הסיווג המקובלת, גם אם ההפניות הם לערכים אחרים (שריר ושלד הכוללים את רשימת השרירים והעצמות ואת תפקידיהם).
לתפוס את מערכת השריר-שלד או את מערכת השריר-שלד-עצב, זה לתפוס את מערכת התנועה במלואה (ואלו יכולים להיות ערכים מעניינים). צריך לזכור שהחלוקה למערכות היא מלאכותית (המערכת האנדוקרינית חסרת משמעות ללא מערכת הדם כמובילה, מערכת העצבים כמנטרת, מעבדת ושולטת, שרירים שונים ועוד. במערכת הדם מעורבים מערכת השרירים, מערכת העצבים, המערכת החיסונית, המערכת הלימפתית וכן הלאה) ונועדה להקל על לימודו והבנתו של הגוף האנושי. החפיפה בין המערכות רבה ולמעשה, מרבית האטלסים וספרי הטקסט האנטומיים מחולקים לפי איזורים בגוף (ראש, צוואר, בית חזה, בטן וכן הלאה) ולא לפי מערכות. אפשר למצוא ולהמציא חלוקות שונות למערכות, כמו מערכת ההפרשה שקמה לנו פה ואפשר גם מערכת המפרקים, מערכת שיווי המשקל, מערכת ההקלדה העיוורת, מערכת ויסות החום וכן הלאה וכן הלאה, עפ"י הפונקציה המבודדת התורנית. השורה התחתונה שלי אומרת שכאשר אנחנו מקטלגים את מערכות הגוף, רצוי שנדבוק לפחות בחלוקה הראשית למערכות גוף על פי המקובל.
נספח לתגובתי-מערכת השלד, מערכת השרירים, מערכת הלב והדם, מערכת הלימפה, מערכת החיסון, מערכת הנשימה, מערכת העיכול, מערכת השתן, מערכת הרבייה, המערכת האנדוקרינית, מערכת העצבים, מערכת הכסות. חוזהprimum non nocere‏ 02:26, 3 במרץ 2007 (IST)
תסיים את דבריך. ‏Almighty ~ שיחה 17:42, 3 במרץ 2007 (IST)
לפרש את עצמי? יש מקום לערך על מערכת השלד אבל בגלל הכפילות ובמידה שאין הרבה מה להוסיף על שלד, אולי כדאי להרחיב את שלד ולהפוך את מערכת השלד להפניה לשלד או לעצם. הערך במצבו הנוכחי (ולדעתי גם בעתיד מכיוון שאין בעצם מה להוסיף(!)) לא מוסיף דבר למעט רשימת עצמות שנמצאת כבר בקטגוריה. חוזהprimum non nocere‏ 13:25, 4 במרץ 2007 (IST)
ולגבי ההפניה "מערכת השרירים" ל"שריר"? התבנית מערכות גוף האדם? והערך הנוכחי (להפוך אותו למערכת השריר-שלד, לשכתב ולהרחיב, ולהפוך את מערכת השלד להפניה לשלד)?
Almighty ~ שיחה 16:00, 4 במרץ 2007 (IST)
בלי ריבוי משימות כרגע, זה רק תורם לבלבול שכבר קיים. פרה ראשונה, בנוגע לערך הזה, מה שכתבתי. פרות אחרות, אפשר לדון עליהן בדף שיחתן. חוזהprimum non nocere‏ 16:07, 4 במרץ 2007 (IST)

נגד איחוד[עריכת קוד מקור]

בבית הספר לומדים על מערכת השלד לחוד ועל מערכת השרירים לחוד, אני חושבת שהוועדה הפדגוגית של משרד החינוך יודעת מה היא עושה גאלוס 13:13, 13 במרץ 2007 (IST)

אני מקווה שהוועדה הפדגוגית של משרד החינוך לא תקבל דריסה כאן בוויקיפדיה. בכל מקרה דעתי כבר נכתבה כאן למעלה. נגד איחוד; ועדיין לא מבין מה הטעם בערכים האלה (מערכת השרירים ומערכת השלד) שכן אין בהם כל תוספת משמעותית לשלד ולשריר. אם יש חדש בערכים האלו אפשר לצרפו לערכים הקיימים, ועל הרשימות המיותרות המקבילות לקטגוריות קיימות או פוטנציאליות (שאולי קצת מזכירות ראשי פרקים של ועדה פדגוגית זו או אחרת) אפשר לוותר. חוזהprimum non nocere‏ 14:33, 13 במרץ 2007 (IST)
אני תומך בחוזה. גילגמש שיחה
ואני בעד האיחוד, יש עובדות שזה לא יהיה מדויק להכניס לשריר או לשלד, אלא רק למערכת השריר-שלד. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 21:05, 13 במרץ 2007 (IST)
מציע לפתוח ערך נוסף בשם מערכת השריר-שלד שירכז את המידע המשותף לשתי המערכות. motyka שיחה 09:36, 17 במרץ 2007 (IST)
ישנה בעיה שהערכים מערכת השלד ומערכת השרירים יצרו כפילות עם שלד ושריר, בנוסף גם עם הקטגוריות שמרכזות רשימה של שרירים ועצמות. עקב כך, אני לא חושב שכדאי להעמיס על בעיה זו.
ההצעה באה בשביל לעקוף את הכפילות וליצור "ערך בשם מערכת השריר-שלד שירכז את המידע המשותף לשתי המערכות".
והערה ליוסי: אתה טוען שכלל אין צורך בערכים האלו, זה לא ממש מדויק לטעון שאתה "נגד האיחוד".
בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 16:56, 20 במרץ 2007 (IST)
אין לי בעיה לפתור את הקושי הלוגי הזה. אני מתנגד לקיומם של הערכים שכן הכפילויות ברורות. במידה והערכים לא יהפכו לקישורים וישארו בצורתם הנוכחית (והמיותרת כבר אמרתי?), אני מתנגד לאיחוד.
הערה חשובה, מערכת השריר-שלד היא יותר ממערכת השריר+מערכת השלד. מדובר בשילוב המערכות ליצירת מערכת התנועה של הגוף. ראו en:Musculoskeletal system ו en:Human musculoskeletal system שלמרות אורכם הקצר להביך, עוסקים בעניין עצמו ולא במה שנדמה שחלק ממשתתפי דיון זה סבורים שהוא העניין. חוזהprimum non nocere‏ 17:15, 20 במרץ 2007 (IST)
מצטער, אבל אני לא מבין אותך. ‏Almighty ~ שיחה 17:50, 20 במרץ 2007 (IST)
לא נורא. מה לא הבנת? חוזהprimum non nocere‏ 18:58, 20 במרץ 2007 (IST)
מה בפועל אתה מציע לעשות? ‏Almighty ~ שיחה 20:37, 20 במרץ 2007 (IST)
אני מבקש שתקרא שוב את הדף הזה מתחילתו ועד סופו. לא נעים לי לחזור על עצמי. חוזהprimum non nocere‏ 21:01, 20 במרץ 2007 (IST)
קראתי כל מילה וכמסקנה - אני נגד איחוד סופר מריו 21:43, 24 במרץ 2007 (IST)
אני לא רואה חשיבות לערך כשהוא עומד לבד. אפילו בוויקי אנגלית הוא הפניה: en:Skeletal system (הבינויקי העכשווי, כאמור, שגוי). אני מציע לוותר על הערכים מערכת השלד ומערכת השרירים וליצור את הערך מערכת התנועה. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 15:49, 12 באפריל 2007 (IDT)
תוספת קטנה: כמו שיוסי אמר, שני הערכים הללו לא ממלאים את תפקידם יותר טוב מאשר הקטגוריות. בברכה, ‏Almighty ~ שיחה 15:50, 12 באפריל 2007 (IDT)

חשיבות[עריכת קוד מקור]

לאלו שאינם מעורים בדקויות הביולוגיה המונח מערכת השלד הוא המונח המקובל. תימוכין לגישה זו ניתן למצוא בקטגוריה:מערכת השלד המכילה את השלד, עצמותיו ומפרקיו. מן הראוי להרחיב את הערך ולהוסיף תוכן למונחים הקצרים מלכת אסתר 11:32, 30 באפריל 2007 (IDT)

מה החשיבות בערך זה אם כל העובדות יכולות להיכנס לערך שלד ויש גם רשימה מלאה בקטגוריה:מערכת השלד. מה אפשר להכניס לערך זה שאי אפשר להכניס לשלד או לקטגוריה? ‏Almighty ~ שיחה 15:13, 30 באפריל 2007 (IDT)
המונח נכון ומקובל מלכת אסתר, אבל התוכן כבר קיים ומורחב בצורה סבירה בשלד שציין כל יכול ובעצם. כדאי לעיין בשני הערכים האלו כדי להבין את הקשר הבהרת החשיבות. אפשר להשאיר את המונח ולקשר אותו לשלד, לי קשה לראות את הצורך בערך הנוכחי. יוספוסשיחה 16:16, 30 באפריל 2007 (IDT)
מה לדעת המצדדים באיחוד ובמחיקה צריך להיות התוכן של הערכים הבאים ואיזה מהם צריכים להפוך להפניה (לאיזה ערך):

גאלוס 16:32, 30 באפריל 2007 (IDT)

לא צריך לאחד או להפריד, למחוק או ליצור. צריך לראות מה יש לנו בידיים כרגע ומה עושים עם זה. במערכת השרירים ושריר הפתרון פשוט. מערכת השרירים לא מוסיף דבר על שריר ולמעשה פוגע בזרימת האינפורמציה לקורא שכנראה יעצר בערך הראשון ויחמיץ את השני. הכותרת שריר מתאימה יותר ולכן ראוי שמערכת השרירים יופנה לשריר.
האינפורמציה המחולקת בין עצם לשלד קצת מסבכת את הפתרון השני, אבל מצד שני פרטי הידע החסרים בשלד (בהשוואה למערכת השלד) הם שני משפטים על אגירת מינרלים וייצור תאי דם. אם הפתרון של הפניה מ[מערכת השלד] ל[שלד] בעייתי, אז אפשר להתפשר על ערך מקוצרר (בשם מערכת השלד) שיפנה באופן ברור ומתחילתו לשלד ולעצם. שוב כדי למנוע איבוד אינפורמציה שהקורא הסביר עלול לחשוב שהתמצתה ב[מערכת השלד].
* לרשימות אין מקום לא פה ולא שם
* בהתייחסות לערכים כפי שהם היום. יוספוסשיחה 13:58, 1 במאי 2007 (IDT)