שיחה:מצוות עונה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Was nominated for deletion.png
הוחלט להשאיר ערך זה בעקבות הצבעת מחיקה שנפתחה ב־02.02.2012

אמר רבי חנן בר רבא: "הכל יודעין כלה למה נכנסת לחופתה, אלא כל המנבל פיו, אפילו חותמין עליו גזר דין של שבעים שנה לטובה, הופכין עליו לרעה". אני מקווה שעסקתי בנושא זה בדרך הראויה, ושאף הבאים אחרי יעשו כן. דוד שי 21:38, 3 בפברואר 2007 (IST)

ותמהני, האם כל שאר תרי"ב המצוות כבר זכו לערך נאה, שהיה צורך לסמן "וי" על זו האחרונה שבהן? וכפי שאמר רבי זבחיה בר עונתא (מסכת סוטה, שם, שם) "ביורוקרט שתכף עליו יצרו לתבל את הוויקיפדיא במיני פיקנטריא, יכתוב את אשר יכתוב, והתורה מתירתו. אך מייד לאחר מכן יכתוב שלושה ערכים בנושא מתימטי, ורצוי שיהיו בהם כמה שיותר ציורים נאים שאיש אינו מבין, מאלו הרוויים בסימני אותיות יווניות ר"ל." אלמוג 21:56, 3 בפברואר 2007 (IST)
כיוון שקמו מערערים על עצם הקביעה שמצווה זו היא אחת מתרי"ג מצוות, אציין שניתן לראות בטבלה נאה זו שמספרה הוא מ"ו למניין ספר החינוך. והמהדרים במצווה זו "מאריכים באחד". דוד שי 23:05, 27 ביולי 2007 (IDT)
אכן טעות היתה בידי. אבל מצוה מ"ו היא מצוות לא תעשה - שלא לגרוע שאר כסות ועונה. במקורה היא נועדה לצוות לאדון לא לגרוע משיפחתו מזון ביגוד ודרך ארץ. חז"ל הרחיבו את המצווה מקל וחומר גם על כל בנות ישראל. לפיכך יעשה טוב, כותב הערך הראשוני אם יקרא לערך "שלא לגרוע שאר כסות ועונה", ולא "מצוות עונה" שהיא הגדרה חלקית ומוטעית (זוהי הגדרה של מצוות עשה בעוד שהמצווה היא מצוות ל"ת). אם כבודו יעשה כך, מבטיח אני להרחיב בפרטי המצווה. את הבדיחות הגסות כדאי להשאיר לערכים העוסקים בדוגמניות. שפ2000 11:24, 3 באוגוסט 2007 (IDT)
עכשיו ראיתי שהערך שאר כסות ועונה קיים כבר - כך שיש פה סתם כפילות מיותרת. --שפ2000 11:38, 3 באוגוסט 2007 (IDT)

ביקשתי לאחד מצווה זו עם מצוות שאר כסות ועונה. מצוות עונה היא רק שליש מהמצווה הכללית, ואינה ראויה לערך בפני עצמה.--שפ2000 19:51, 6 באוגוסט 2007 (IDT)

אמנם רק שליש אבל השליש המעניין ביותר. (-: וחוץ מזה, היום נשים יכולות לקנות לעצמן אוכל ושמלות, אבל זהו חיוב שאף אחד אחר חוץ מהבעל, אסור לו לספק להן, ומכאן החשיבות שלו. Symbol oppose vote.svg נגד איחוד. --אפי ב.שיחה • 01:48, 7 באוגוסט 2007 (IDT)
גם אני מתנגד לאיחוד. אמנם מדובר בשלוש חובות שהוטלו כאחת על הבעל, אך קיים שוני רב באופן קיומן. עדיף להרחיב את הקצרמר שאר כסות ועונה, ולמשל לכתוב בו דברים שנכתבו בדף שיחה זה, כמו גם פירוט על משמעותם של שאר וכסות ואופן קיום המצווה. גם הערך שלפנינו הוא רק תחילתו של הערך הראוי לסוגיה זו.
גם שינוי שם הערך הוא בעיני דקדקנות יתר, אם כי ראוי לציין בגוף הערך שהמצווה מנוסחת כמצוות לא תעשה (אף שקיומה מחייב עשייה, להבדיל מלא תרצח, למשל, שקיומה אינו מחייב עשייה). הרחבתי מעט בעניין זה בתחילת הערך שלפנינו, וכן בערך מצווה, ואני מקווה שטובים ממני יעמיקו בעניין. דוד שי 07:39, 7 באוגוסט 2007 (IDT)
כקודמיי, גם אני סבור שמצווה זו ראויה לערך בפני עצמה. בברכה, ינבושד.

תדירות[עריכת קוד מקור]

שמעיה שינה את משפט הפתיחה "בהלכה, מצוות עונה היא מצווה המוטלת על הגבר, לקיים יחסי מין עם אשתו (בעת שאינה נידה)" לנוסח "בהלכה, מצוות עונה היא מצווה המוטלת על הגבר, לקיים יחסי מין עם אשתו בעת ה"עונה", שהיא תדירות קבועה בהלכה המשתנה לפי תחום העיסוק של הגבר". החזרתי את המצב לקדמותו, משום שהתדירות המשתנה לפי עיסוקו של הגבר איננה מעיקרי המצווה. תדירות זו קובעת מינימום, שמתחתיו אסור לגבר לרדת, אך אם יוסיף עליו בהסכמת האישה, תבוא עליו ברכה, כמאמר אביי: "רוצה אשה בקב ותיפלות מעשרה קבין ופרישות". דוד שי - שיחה 21:59, 13 באפריל 2008 (IDT)

ההנחה שלי שהתדירות היא מהגדרת המצווה נובעת מהשם "עונה", שמשמש בהלכה לציון התדירות המשתנה. כיצד לדעתך ההלכה מבינה את המילה 'עונה' במקרא (בהקשר זה)?
אבן שושן, עונה3: "זמן מלוי חובת האישות של הבעל כלפי אשתו: 'שארה כסותה ועונתה לא יגרע'". שמעיה - שיחה 22:49, 19 ביוני 2008 (IDT)
בקיצור שולחן ערוך נאמר אמנם "לֹא יְהֵא רָגִיל בְּיוֹתֵר עִם אִֹשְתּוֹ, אֶלָּא בְּעוֹנָה, שֶהוּא חַיָב לִפְרֹעַ לָּה עוֹנָתָהּ", אך בהמשך נאמר "וְכֹל שֶׁרוֹאֶה שֶׁאִשְׁתּוֹ מְשַׁדַּלְתּוֹ וּמְרַצָּה אוֹתוֹ וּמְקַשֶּׁטֶת עַצְמָהּ לְפָנָיו כְּדֵי שֶׁיִּתֵּן דַעְתּוֹ עָלֶיהָ, חַיָב לְפָקְדָהּ אֲפִלּוּ שֶׁלֹּא בִּשְׁעַת עוֹנָתָהּ". דוד שי - שיחה 23:46, 19 ביוני 2008 (IDT)
גם אם החיוב לפקדה שלא בשעת עונתה נובע ממצוות עונה, עיקר המצווה הוא בשעת העונה כמשתמע מהמילה עונה.
אגב, בהקשר למה שנאמר למעלה שכל המרבה הרי זה משובח, בציטוט הקודם מהקיצור שולחן ערוך מפורש לא כך, אך במיוחד הרמב"ם (מקור משמעותי יותר) סובר כך: "אין דעת חכמים נוחה ממי שהוא מרבה בתשמיש המיטה ויהיה מצוי אצל אשתו תמיד כתרנגול, ופגום הוא עד מאוד ומעשה בורים. אלא כל הממעט בתשמיש, משובח. והוא, שלא יבטל עונה אלא מדעת אשתו. ולא תיקנו בראשונה לבעלי קראין שלא יקראו בתורה עד שיטבולו, אלא כדי למעט בתשמיש המיטה". (גם כאן ביטול עונה מתייחס לזמן הקבוע, כלומר החיוב של עונה מתייחס דווקא לזמנים קבועים. יתכן שקיימת מצווה גם בזמנים אחרים) שמעיה - שיחה 22:33, 21 ביוני 2008 (IDT)

Yosichen הסיר קטע נכבד, העוסק בתדירות קיום המצווה, בנימוק "פירוט מיותר של סוגייא בגמרא". זו סוגיה מעניינת ורבת משמעות, ואינני רואה סיבה כלשהי להסיר את הדיון בה. דוד שי - שיחה 21:53, 13 באוקטובר 2011 (IST)

גם אני איני רואה כל סיבה להסיר את הקטע. ויקיגמדון - שיחה 23:35, 13 באוקטובר 2011 (IST)

חשיבות[עריכת קוד מקור]

לדעתי, ערך זה מיותר, משום שכולו כבר כלול בערך יחסי אישות (יהדות). (כמו כן, הרבה ממה שמופיע בערך "יחסי אישות" - צריך להופיע גם בערך הזה). מה שמופיע בפיסקה "פרטי המצווה" העברתי לפיסקה "תדירות ביחסי אישות" בערך יחסי אישות (יהדות). בדרך כלל, בשיח התורני או בכלל, כשמדברים על מצוות עונה - מדברים על יחסי אישות. לדוגמה, באתר הזה ניתן לראות שמצוות עונה זה בעצם "קיום יחסי אישות". ניתן לראות זאת גם בספרות התורנית בתחום, שמשתמשת רבות בביטוי "מצוות עונה", גם בתוך הדברים, וגם ככותרת לכל הנושא הזה. גם אם יש מקום להוסיף פרטים על הפסוק הספציפי של מצוות עונה, יש להוסיפם בערך שאר כסות ועונה. שימו לב, שכבר בעבר יש שראו כפילות ערכים, ערך זה וערך "שאר כסות ועונה", הערך הושאר בנימוק שצריך ערך מיוחד על מצווה זו, אך כעת קיים כבר הערך "יחסי אישות", ויש כאן כפילות ערכים, ובערך זה לא מופיע מספיק פרטים. יוסי2 - שיחה 10:12, 23 בינואר 2012 (IST)

מצוות עונה היא אחת מתרי"ג מצוות, ולכן לא יעלה על הדעת למחוק ערך העוסק בה. אם יש כפילות עם הערך יחסי אישות (יהדות), ראוי לצמצם את המידע בערך יחסי אישות (יהדות), ולהפנות ממנו לערך מצוות עונה. דוד שי - שיחה 21:54, 23 בינואר 2012 (IST)
מוני המצוות (רמב"ם [לאו רסב] וחינוך [מצווה מו]), אינם מונים את "מצוות עונה" כמצווה בפני עצמה, המצווה נקראת "שאר כסות ועונה", ויש על זה ערך. פירוט החלק של "עונה" מופיע בערך "יחסי אישות", ואי אפשר להימנע מכפילות, כיוון שזה בעצם אותו הדבר. יוסי2 - שיחה 08:11, 25 בינואר 2012 (IST)
כיוון שנושא החשיבות נדון באריכות מאז 2007, ואיש לא יאמר ש"אין מבהירי חשיבות בעלי זכות הצבעה", ומאידך, לא סביר שהערך הזה ישופר באופן משמעותי בגלל התבנית, אני מציע/ה שמניח התבנית יסיר אותה, ואם יעלה הרצון מלפניו יפתח הצבעת מחיקה, ואם לא - גם טוב. קיפודנחש - שיחה 03:23, 26 בינואר 2012 (IST)

דוגמאות נוספות לכך ש"עונה" היא מצווה שכוללת את כל מה שמכונה "יחסי אישות". הרב פיינשטין כותב כך "ענייני קריבה דחיבוק ונישוק, הוא גם כן מחיובי עונה" (אבן העזר ח"ד ס"ו). בתלמוד (עבודה זרה ה) כתוב: "שובו לכם לאוהליכם - לשמחת עונה" (נאמר לבני ישראל לאחר מתן תורה, שבזמן מתן תורה הם נאסרו בתשמיש המיטה). יוסי2 - שיחה 09:14, 27 בינואר 2012 (IST)

לטעמי ברור שיש להשאיר את הערך. --Yoavd - שיחה 12:55, 1 בפברואר 2012 (IST)

המשך דיון מכאן[עריכת קוד מקור]

דגיג, באוצר הפוסקים סימן עו ס"ק יח, הביא שכל הפוסקים פסקו כן (כטור, שיש חיוב עונה כל פעם שהאשה רוצה בכך), חוץ מהרב צבי ברלין ומהספר "תל תלפיות". ובסוף הביא את דברי האחיעזר שהסיק "שמצוות עונה מדאורייתא מקיים, אבל אין חיוב מן התורה".

דבר נוסף. דגיג, האם אתה רואה אפשרות כלשהיא להרחיב את הערך הנ"ל? נראה שאין מה להוסיף בו יותר, לא? או שמבחינתך מספיק מה שכתוב עכשיו אפילו שזה כל מה שאפשר לכתוב בעניין? יוסי2 - שיחה 07:43, 29 בינואר 2012 (IST)

גם אליבא דשיטתך, ואיני רוצה להכנס לגוף הסוגיה, כאשר הבעל רוצה ויוזם והאשה רק מתרצה לו, בוודאי שאין כאן קיום עונה, למרות שיש כאן יחסי אישות, שיש להם חשיבות אחרת על-פי היהדות.
בעניין הערך, לצערי איני יכול כרגע להכנס אליו. החיבור היחיד שלי כרגע הוא דרך אינטרנט רימון, שמשום-מה חוסם את זה בכל דרגות החסימה (בתחילת הדיון וההצבעה הייתי מחובר לספק רגיל). כשיהיה לי חיבור רגיל לאינטרנט, אשתדל לעיין בערך ולראות אם יש לי מה להוסיף (אני מעריך שזה יקרה ביום רביעי). דגיג - שיחה 09:46, 30 בינואר 2012 (IST)
עברתי על ראשי הפרקים של הערך, ורפרפתי בכמה פסקאות. לצערי, אין לי זמן , כרגע, לעבור עליו באופן מדוקדק. לשאלתך, ברור שיש הרבה מה להוסיף לערך. אפשר לומר אפילו שהוא דל. תפתח אנציקלופדיה תלמודית ותראה כמה אפשר עוד לכתוב. אמנם בשביל אנציקלופדיה כללית וולונטרית, זהו ערך מכובד, אך עוד חזון למועד.
גם בענין הניסוח וסידור הדברים בערך יש הרבה מה לשפר. אם יהיו עיתותיי בידי, אולי עוד אעבור אליו ואתרום, בסגנון ובתוכן. דגיג - שיחה 16:06, 1 בפברואר 2012 (IST)

דיון איחוד[עריכת קוד מקור]

ברצוני לאחד את הערכים מצוות עונה ויחסי אישות (הלכה), לערך אחד שיקרא "מצוות עונה". לשם "יחסי אישות" נעשה דף פירושונים שיפנה ל-יחסי מין ול-מצוות עונה. להלן טיוטה שהכנתי: משתמש:Yosichen/מצוות עונה. סיבות לאיחוד:

  • שני הערכים עוסקים באותו נושא - יחסי מין בין איש ואישה נשואים, על פי היהדות. פשוט מיותר, וגם חבל שיהיו כאלו שימצאו רק ערך אחד ויפספסו את הערך השני. שימו לב, שלערך "מצוות עונה" יש ערכים מקבילים בשפות אחרות, "יחסי אישות" אין בשפות אחרות.
  • כרגע, נראה בבירור בדפי השיחה של הערך "יחסי אישות", שרובם טועים לחשוב שהערך "יחסי אישות" הוא "יחסי מין ביהדות" - מיניות ביהדות, בעוד שהערך מתעסק רק ביחסים בין איש ואישה נשואים.
  • שם הערך "יחסי אישות" הוא שם בעייתי מאוד, בגלל שהרבה משתמשים בו כתחליף למילים "יחסי מין". ראו בגוגל וכדומה.
  • בכל המילונים שבדקתי "יחסי אישות" מוגדר כ"יחסי מין", פרט למילון אחד (רב מילים) שמגדיר "יחסי מין בין איש לאשתו". גם מילונים מודפסים וגם מילונים ברשת: [1] [2]. בברכה. יוסי2 - שיחה 14:22, 16 בפברואר 2014 (IST)
בעד. גילגמש שיחה 14:33, 16 בפברואר 2014 (IST)
Symbol oppose vote.svg נגד למיטב הבנתי, הערך מצוות עונה אמור לדבר על החיוב למצוות העונה, לא על אופן ביצועה. אלו שני נושאים נפרדים. אני מבינה את הרצון לאחד בין הערכים כדי להימלט מהביקורת על העובדה שהערך יחסי אישות ביהדות עוסק בצד האורתודוכסי בלבד, אך דומני שעיוות המציאות הוא לא הפתרון הנכון.
הערך מצוות עונה אמור לדבר על חובתו של הבעל כלפי אשתו על שלל פרטיה השונים. הערך יחסי אישות מדבר על האופן של קיום יחסי אישות, בהתאם להלכה היהודית. אם הייתי מנסה לעשות סדר בדברים הייתי הופכת את הערך "יחסי אישות יהדות" לערך שעוסק במצבים בהם מותר לקיים יחסי מין (נושאים כמו פילגש, אמה עבריה, קידושין, נישואין) - דיונים נרחבים שחסרים באופן בולט להשלמת התמונה הכללית. הערך הזה יוכל לכלול את הערך הנוכחי, או שתכולת הערך הנוכחי תעבור לערך שלישי נוסף, שאין לי מושג מה יהיה שמו. • צִבְיָהשיחה • ט"ז באדר א' ה'תשע"ד 19:19, 16 בפברואר 2014 (IST)
ממש לא מדובר בכוונה להימלט מביקורת. להיפך, כעת בכוונתי להוסיף פרקים נוספים על היבטים נוספים וביקורת וכו', אבל לפני זה אנחנו חייבים לטפל בשם המאוד בעייתי של הערך 'יחסי אישות' ולהגדיר בדיוק במה הערך עוסק. בנוסף 'מצוות עונה' למרות שהיא חובה בעיקר של הבעל, אי אפשר להתעלם מהאישה ומחלקים נוספים שקשורים ישירות למצווה. אשמח אם תבואי לקראתי בעניין הזה, ותעייני בדף הטיוטה שהכנתי, ותווכחי שאכן כך הם פני הדברים. יוסי2 - שיחה 19:40, 16 בפברואר 2014 (IST)
כמה הערות:
אני חוזרת ומדגישה: מצוות עונה עוסקת בחובת הבעל כלפי אשתו. יחסי אישות מדברים על יחסי מין ביהדות. ככלל, לדעתי הערך יחסי אישות אמור לכלול את מנעד אפשרות קיום היחסים, לאו דווקא על ידי קידושין, זאת משום שלמיטב ידעתי ההלכות שמובאות פה אמורות להיות תקפות גם לגבי פילגש וכדומה. איני מבינה בזה הרבה, אבל איני רואה סיבה שזה לא יהיה כך. מכיוון שזה עלול להיות ארוך מדי, הצעתי לעיל לחלק את זה לשני ערכים נפרדים.
לגבי הטיוטה - הפרק "יחסי אישות ללא מצוות עונה" אמור להיות גדול יותר, ולהפנות לערך רחב יותר.
הפסקה העוסקת בדם בתולים לדעתי אמורה להופיע בפסקה הרחבה יותר העוסקת ב"פעם הראשונה". הפסקה שעוסקת בפעם הראשונה אמורה להיות רחבה יותר ומשמעותית יותר, חלק נפרד מ"הלכות ומנהגים", משום שהיא אמורה לתאר ביתר פירוט את המשמעות של הבעילה הראשונה לגבי הנישואים. באותו ערך יהיו אמורים להזכיר בקצרה את המושג חופת נידה.
בנוסף, לדעתי חסרה פסקה העוסקת האם קיים המושג אונס כשבני הזוג נשואים. לש' אחר: האם מותר לבעל לכפות את עצמו על אשתו. לא מצאתי אזכור לזה, אך אולי פספסתי. • צִבְיָהשיחה • ט"ז באדר א' ה'תשע"ד 22:09, 16 בפברואר 2014 (IST)
הנה עוד הוכחה לדברי. למרות שהשתתפת בהרבה דיונים סביב הערך 'יחסי אישות' את עדיין מגדירה אותו כ'יחסי מין ביהדות' שלמעשה הערך שעוסק בזה הוא מיניות ביהדות.
למרות שמצוות עונה היא על האיש, בפועל כל הרעיונות וההלכות מתייחסות גם לאישה. אם למשל, אין לקיים מצוות עונה באור, אז לא יתכן שהבעל יהיה בחושך והאישה באור... אם יש הנחיה לקיים יחסים בליל שבת, אז האישה צריכה להיות שם בליל שבת, הוא לא יכול לעשות את זה לבד... בסופו של דבר ההשלכות של מצוות עונה הם באותה מידה על האישה (ואם יש משהו שלא משליך על האישה נציין זאת במפורש בערך). ההבדל היחיד בין האיש לאישה הוא הציווי האלוקי, כלומר שעל האיש הטילו את האחריות ואת היוזמה, ובזרמים אחרים ביהדות גם בעניין זה השוו את האישה לאיש. יוסי2 - שיחה 10:52, 17 בפברואר 2014 (IST)
בדומה לצביה גם אני נגד האיחוד וסבור שההפרדה בין יחסי מין בין איש לאשתו ובין יחסי מין בין איש לפילגשו מלאכותית. הערך יחסי אישות (הלכה) לא עוסק באיסור משכב בהמה, אבל כן עוסק בגישה הפוזיטיבית ליחסי אישות, ללא קשר לשאלה האם בני הזוג נשואים או לא. לעומת זאת, מצוות עונה היא חובה של הגבר כלפי אשתו בלבד. את ההבחנה בין הנושאים אנסה להמחיש באמצעות שתי שאלות: האם על בני זוג שאינם נשואים לא חל האיסור הקיים מצד הלכות צניעות לשמש באור? ומאידך, האם בעל שישכב עם אשתו באור (לרצונה) לא יקיים את מצוות עונה?
בשביל להתמודד עם הבעיות שיוסי ציין בנימוקי הצעת האיחוד, אני מציע להחליף את שם הערך יחסי אישות (הלכה) בחיי אישות בהלכה. בברכה, משתמש כבד - 15:13, 17/02/14
לגבי השאלות שהצגת: ברור שחכמי ישראל התייחסו בעיקר לסוג נשוי, ובאופן צדדי זה חל גם על זוג שאינו נשוי. זה שצריך לקיים יחסים בחושך, זה עדיין לא מבטל את המצווה ממי שיקיים אותם באור. השם החלופי שהצעת בעייתי בגלל שכרגע יש תבנית שנקראת 'חיי אישות ביהדות' והיא מתייחסת לכל המכלול של חיי נישואין. מה גם ש'חיי אישות' זה לא הגדרה ליחסי מין לפחות מאותם סיבות שמניתי לעיל לגבי המונח 'יחסי אישות'. יוסי2 - שיחה 16:12, 17 בפברואר 2014 (IST)
כפי שאמר משתמש כבד, מצוות העונה היא מצווה שקשורה לגבר בלבד. פרטי והלכות יחסי אישות קשורים לשני בני הזוג - הדבר מובן מאליו ואין צורך לפרט שמדובר בהלכה שנוגעת גם לגבר וגם לאישה.
חכמי ישראל לא התייחסו בעיקר לזוג נשוי: הם התייחסו לקיום יחסי המין באופן המותר. מכאן עולה השאלה: מהו האופן המותר? יש לדון גם בזה וגם בזה. איני יודעת אם שני נושאים אלה אמורים להיות בערך אחד או בשניים נפרדים, אבל מה שברור הוא שמדובר בשני נושאים נפרדים.
ייתכן ויהיה כדאי לפתוח ערך שעוסק ב"חיי אישות בהלכה" או באיזשהו שם דומה, שיעסוק רק בצורת קיום יחסי האישות, וערך שני על האופן המותר - האם מותר פילגש, נישואין וכדומה, ועוד ערך על מצוות עונה.
טוב, נראה לי אני חוזרת על עצמי, אך אני מקווה שהסברתי את עצמי הפעם יותר טוב. • צִבְיָהשיחה • י"ז באדר א' ה'תשע"ד 16:25, 17 בפברואר 2014 (IST)
במקום לחזור על עצמי שוב ושוב כצביה, או כמשתמש כבד, אני פשוט אומר שאני מסכים עם דעתם ואני נגד האיחוד הלא קשור הזה • חיים 7 • (שיחה) • י"ז באדר א' ה'תשע"ד • 16:28, 17 בפברואר 2014 (IST)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: יוסי, איסור תשמיש באור אינו מחלק בין זוג נשוי לשאינו נשוי וגם אין סברה לחלק ביניהם. אלא שבחלק מהמקורות דיברו חכמים בהווה ואל מי שמחשיב את דבריהם. לדעתי "חיי אישות" זה כינוי דתי ליחסי מין בין בני זוג,[3] אבל אם הוא אינו נראה לך מתאים אז לא משנה. בברכה, משתמש כבד - 16:30, 17/02/14
אוקיי. אבל כולם מסכימים שהשם של הערך 'יחסי אישות' הוא בעייתי מאוד ולא נכון. אנא הציעו שם חליפי, אפילו במחיר שינוי נושא הערך. אולי לאחד את הערך 'יחסי אישות' עם 'מיניות ביהדות'? חבר'ה, תעזרו לי קצת, זה לא חוכמה להגיד מה לא, תגידו מה כן. בתודה מראש. יוסי2 - שיחה 16:40, 17 בפברואר 2014 (IST)