שיחה:מצפה (עיר מקראית)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ערך זה נכתב או הורחב או נערך במסגרת
מיזם משותף של עמותת ויקימדיה ישראל
עם קבוצות של תלמידים מחוננים

Israel Gifted Students WikiProject Logo.svg

שיניתי את המשפט "עיר מרכזית בממלכת יהודה" ל"עיר מרכזית בארץ". מכיוון שהקביעה מתבססת על המלכתו של שאול שם, הרי שבתקופה זו לא היתה כלל "ממלכת יהודה" כממלכה נפרדת. הפיצול בין ממלכת ישראל לממלכת יהודה התרחש רק לאחר מותו של שלמה המלך.עזר - שיחה 21:20, 9 בדצמבר 2009 (IST)

שיניתי את המשפט "המלכתו השניה של שאול" ל"המלכתו הפומבית הראשונה". שאול הומלך שלוש פעמים: פעם אחת בנוכחות שמואל בלבד, ברמה, עירו של שמואל, והמלכה זו לא הקנתה לו כל מעמד רשמי. פעם שניה באופן פומבי, במצפה, אז למעשה הומלך בפועל לראשונה. ופעם נוספת באופן פומבי, בגלגל: "לכו ונלכה הגלגל ונחדש שם המלוכה" - שמואל א יא,יד. מכיוון ש"המלכתו השניה" עלולה להתפרש על השלישית ("חידוש המלוכה") - שיניתי כאמור.

חסרה בערך התייחסות לאירועים במצפה בימי השופטים, וכן לישיבה בה בימי שיבת ציון. במקבים א כתוב שהיא שימשה גם כמקום ריכוז ותפילה לצבאו של יהודה המכבי.

צריך גם לבדל בינה לבין מקום בשם זהה בעבר הירדן המזרחי.עזר - שיחה 21:43, 9 בדצמבר 2009 (IST)

התיקון השני טוב בעיני, התיקון הראשון לא אבל אני לא יכול לנמק את זה כרגע (מאוחר מכדי לחשוב בהגיון). את השאר - עשה! זו אנציקלופדיה חופשית... אדם נבושיחה 01:27, 14 בדצמבר 2009 (IST)

מיקום[עריכת קוד מקור]

האם זה: 31.906562,35.231609 המיקום הנכון? Sreifa - שיחה 13:51, 1 בנובמבר 2010 (IST)

המצפה, לכאורה היתה בצפונה של ארץ ישראל, שכן הר חרמון היה במצפה. מצודת דוד (יהושע יא ג) [ואם המצפה היא מצפה גלעד (שופטים יא כט) כמבואר ברש"י (בראשית לא מט), וכן יפתח וזקני גלעד היו במצפה (שופטים יא יא) הרי גלעד הוא בלבנון (ירמיהו כב ו)]. והוא היה מקום שהיו ישראל רגילים להתקבץ שם. רד"ק (יהושע יא ג) ומצודת דוד (שופטים יא יא). וכן גדליה בן אחיקם ישב במצפה (ירמיהו מ ו-י, מא א-ו). דרך המצפה היו רגילים לעלות לרגל. מלבי"ם (ירמיהו מא ט, הושע ה א [ביאור המלות]).מאידך גלעד ידוע כמקום בעבר הירדן המזרח. שמואל הנביא שהיה סובב בכל מקומות משבות ישראל לשפוט אותם היה חונה במצפה יש את 'מצפה' שעשו שם יעקב ולבן 'גל-עד'(בראשית לא מט). וצריך עוד בירור נוסף.