שיחה:מרקוס טוליוס קיקרו

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

לא קיימת כלל "מחלוקת" בנושא הגיית השם.

קיקרו היא הצורה המשוערת בה יש להגות את השם בלטינית בנוסח בני־רומא. במהלך הזמן השתנתה צורת־ההגייה של עיצורים לטיניים שונים שסביבתם הפונטית היתה חיכית, ולכן בזמנים מאוחרים יותר הגו ce ו-ci כ־tse ו־tsi (אבל ca, co, cu נשארו כמות־שהם), ממש כמו ש־ge ו־gi הפכו ל־[d3] (ג').

--The Fool 18:45, 13 פבר' 2004 (UTC)

אי אפשר שלא להזכיר את המסופר אודות מנחם בגין, שבנאומו בכנסת הזכיר את "ציצרו". "קיקרו", תיקן אותו יו"ר הכנסת, יוסף שפרינצק. "תודה רבה לך, חבר הכנסת שפרינקק", הגיב בגין מייד. דוד שי 18:54, 13 פבר' 2004 (UTC)
אני רואה שלירז הקדימני בסיפור זה, אלא שברור כי מקומו כאן, בדף השיחה, ולא בערך עצמו. דוד שי 18:55, 13 פבר' 2004 (UTC)

קיקרו כאדם[עריכת קוד מקור]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור]

רוברט האריס, אימפריום, (תרגם מאנגלית: מרדכי ברקאי), זמורה-ביתן תשס"ט. הספר כתוב כרומן והוא מתאר את חייו ופעילותו של קיקרו בכמה מהצמתים החשובים בתולדות הרפובליקה הרומית.

רוברט האריס, לוסטרום, (תרגום מאנגלית: אודי תגרי) זמורה ביתן תש"ע. הספר כתוב כרומן ומתאר את אירועי הקונסולט של קיקרו ואת קורות הקשר של קטילינה

משרות נוספות בטרם היה קונסול[עריכת קוד מקור]

פרק הביוגרפיה קופץ ממשפט ורס אל משרת הקונסול ובכך קופץ על תקופה חשובה ומשמעותית בביוגרפיה המדינאית של קיקרו. ביניהם שימושו בתפקידים איידיל ופראיטור. מי-נהר - שיחה 05:42, 6 ביוני 2011 (IDT)

השיוך לאסכולה פילוסופית[עריכת קוד מקור]

לקיקרו היתה אמפטיה לאסכולה הסטואית, רבים מחבריו היו סטואים בולטים, והוא התייחס אליה בכתביו (בהערכה אך בביקורתיות). למרות זאת, לא נכון לשייך אותו אל האסכולה הסטואית. הוא הושפע מגישות פילוספיות שונות, וביניהן גם הסטואית, אך ההשפעה החזקה יותר עליו היתה הפילוסופיה האפלטוניות. חזי עמיאל - שיחה 16:19, 4 באוגוסט 2018 (IDT)