שיחה:משה לייב מסאסוב

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חשיבות[עריכת קוד מקור]

בטח שזה ערך חשוב - הוא היה אחד מגדולי האדמורים. פשוט צריך להוסיף עליו עוד פרטים. אז "דורש אמת" - בבקשה תרחיב לנו את הידיעות עליו

ציטוט משניים-שלושה מקורות חיצוניים שמוכיחים שהוא היה "אחד מגדולי האדמורים" יסיר ספק בקשר לחשיבות. הערך עליו באנציקלופדיה דעת לא מבהיר את זה. --אמיר א. אהרוניבואו לתקן קישורי בינוויקי! • ט"ז באייר ה'תשס"ח • 21:32, 20 במאי 2008 (IDT)

"אם לא למעלה מזה"[עריכת קוד מקור]

מהיכן המקור שסיפור זה של י.ל. פרץ מכוון כנגד בהרבי מסאסוב ? במקור מדובר על הצדיק מנעמירוב. --שפ2000 - שיחה 12:04, 22 במאי 2008 (IDT)

בכל אופן בנעמירוב היו לפי ידיעתי שני צדיקים - האחד רבי יעקב יוסף מפולנאה ("בעל התולדות") והשני רבי נתן מברסלב - ומן הסתם כוונתו של הסופר לאחד מהם, אלא אם כן יוכח אחרת. --שפ2000 - שיחה 08:39, 26 במאי 2008 (IDT)
ולאחר שקראתי את סיפורו של י.ל. פרץ ואת המסופר על רמ"ל בספר

כאן - השתכנעתי שכנראה הסופר לקח את המעשיה החסידית הקדומה, ופשוט הלביש על הצדיק את השם "הצדיק מנעמירוב".--שפ2000 - שיחה 08:47, 26 במאי 2008 (IDT)

מי קובע מיהם "גדולי האדמורי"ם"?[עריכת קוד מקור]

התשובה, לדעתי, היא מה יענו לך כל החסידים הרי אין חסיד שלא יציין את רבי אלימלך מליז'נסק או את רבי לוי יצחק מברדיטשב. כמו כן, אין חסיד שלא שמע על רבי משה לייב מסאסוב רק מהסיפורים על האהבת ישראל שלו, על הדאגה ליתומים ואלמנות אפשר למלא כמה כרכים, ויש סיפורים עליו שכל חסיד יודע, כמו למשל הסיפור על חתונת היתום והיתומה והניגון של הכליזמרים. אני מסכים שהערך לא שלם ושצריך להשלים אותו. אני רק זרקתי כפפה, אחרי שראיתי את שמו מופיע בכמה ערכים אחרים, בצבע אדום ולא כחול החלטתי להוסיף את הערך. --דורש אמת - שיחה 15:22, 21 במאי 2008 (IDT)

אם חסידים מכירים אותו כל כך טוב, ודאי יש מישהו שכתב על זה משהו. ההפניה היחידה שיש במאמר הזה עכשיו היא הפניה לספר שהוא כתב. כדי לקבוע בוודאות שמדובר באחד מגדולי האדמו"רים, צריך להפנות לספר או מאמר שכתבו עליו מחוץ לוויקיפדיה. כאמור, באנציקלופדיה דעת כתוב עליו מעט מאד. --אמיר א. אהרוניבואו לתקן קישורי בינוויקי! • ט"ז באייר ה'תשס"ח • 16:44, 21 במאי 2008 (IDT)
בהחלט אחד מגדולי האדמורי"ם. השר לשעבר יצחק רפאל יליד העיר סאסוב, היה גאה מאוד בכך שנולד בעירו של הרמ"ל, והזכיר זאת רבות בספרים שכתב. קל (יחסית) לקבוע מיהו אדמו"ר חשוב, ומי "אייניקל" (נכד) חשוב מעט. וזאת לפי אורך הערך ב"אנציקלופדיה לחסידות" בהוצאת מוסד הרב קוק. בדיוק כמו שלמלחין זוטר יש הרבה פחות מילים באנציקלופדיה העברית מאשר למוצרט. אנסה לבדוק באנציקלופדיה הנ"ל ולהרחיב בערכו. --שפ2000 - שיחה 20:51, 21 במאי 2008 (IDT)
אם כך אנא עיין, הרחב, ונוכל כולנו לשפוט את חשיבות הערך על סמך הערך המורחב. בברכה, אורי שיחה 22:33, 21 במאי 2008 (IDT)
בויקיפדיה הכלל הזה אינו נכון (לפעמים להיפך). עוזי ו. - שיחה 22:45, 21 במאי 2008 (IDT)
עיינתי והרחבתי מעט. אני לא מבין למה הכלל לא תקף בויקיפדיה ? מי שיש לו ערך רחב יחסית באנצי' לחסידות או באנציקלופדיה של יהודי גליציה (מאורי גליציה של וונדר), הוא לא סתם עוד איזה אדמו"ר או רב לא ידוע, אלא אישיות חשובה וידועה. בדיוק כמו מי שמוקדש לו ערך רחב ב"אנציקלופדיה למדעי החברה" הוא לא סתם פעיל קומוניסט זוטר. אמנם לא מדובר באישיות שתרמה למחשבה החסידית באופן מיוחד, אך עדיין מדובר באחד מהיותר ידועים מאישי החסידות. האם ראש מועצת סביון לשעבר הוא אישות חשובה יותר ? --שפ2000 - שיחה 11:59, 22 במאי 2008 (IDT)

יש חשיבות[עריכת קוד מקור]

ממנהיגי החסידות בדורותיה הראשונים. אין חרדי אחד שלא שמע על דמותו הרחומה. ברור שיש ערך על שמו באנציקלופדיה לבית ישראל, ואשמח אם מישהו יכול לבדוק זאת. בכל אופן הוא זכאי כאן לערך. ברי"אשיחה הרפטולוגיה, נבוביים ופיקולוגיה מצפים לך! • י"ח באייר ה'תשס"ח • 00:30, 23 במאי 2008 (IDT)

מובן שיש חשיבות. הוא מופיע בכמה אנציקלופדיות וי.ל. פרץ ודן אלמגור חיברו אודותיו יצירות. יחסיות האמת • י"ח באייר ה'תשס"ח 03:37:54
אם כך, מדוע לא להרחיב את הערך כך שהחשיבות תהייה ברורה לכל קורא, ולא רק לכל חרדי? ובהרחבה אין הכוונה למעשיות חסידים, אלא למידע קונקרטי - מי היה, מה עשה, מה כתב, מי לימד, מה חידש, כיצד הנהיג קהילה, וכדומה. אורי שיחה 04:10, 23 במאי 2008 (IDT)
לא כל מנהיג חסידי לימד וחידש. הכוונה שלא כל מנהיג ידוע דווקא בחידושים בשדה התורה והחסידות. דמותו של הרמ"ל היא יותר עממית, ובוודאי הוא מפורסם יותר ב"מעשיות חסידים". אפשר יותר להרחיב על פי הספר "מאורי גליציה" של וונדר, אבל זה בעיקר סדר חייו הכרונולוגי. העובדה שגליציה הפכה למעצמה חסידית משמעותית, זה בזכותו ובזכות עוד כ2-3 אדמורי"ם. יש לזה משמעות נרחבת כי מדובר על השפעה של אורח חיים של כמיליון יהודים.--שפ2000 - שיחה 11:33, 23 במאי 2008 (IDT)
אם באמת "גליציה הפכה למעצמה חסידית", אז יש לו חשיבות, וצירך לכתוב את זה במאמר, אבל עם הפניה למקורות כתובים שאומרים את זה. אם זה מופיע בספרים של אלמגור או פרץ שהמאמר כבר מפנה אליהם, יש לציין את זה בגוף הערך. --אמיר א. אהרוניבואו לתקן קישורי בינוויקי! • י"ח באייר ה'תשס"ח • 13:38, 23 במאי 2008 (IDT)

האמנם כל הצאצאים וחתני החתנים המוזכרים בערך הם אדמו"רים בשושלת סאסוב?[עריכת קוד מקור]

אם לא - אין כאן מקומם. נרו יאירשיחה • י"ד בכסלו ה'תשע"ב • 21:25, 10 בדצמבר 2011 (IST)

בכל מקרה, לדעתי, צריך להזכיר את הנכדים שעליהם יש ערכים (רבי יצחק פרידמן ורבי שלמה שפירא). כמו כן, יש חשיבות לאזכור בנו ונכדו של רבי שלמה שפירא שכיהנו בעיירה סאסוב כהמשך לסבם הגדול. דרך - שיחה 09:24, 12 בדצמבר 2011 (IST)

משה ליב או משה לייב[עריכת קוד מקור]

בתחילה חיפשתי את הערך הזה עם המילה משה ליב (עם י' אחת) ולכן לא הגעתי אל הערך כלל. האם יש כאן מישהו היודע לקשר את הערך הזה גם עבור מי שיחפש 'משה ליב' במקום 'משה לייב'. מי שיעשה זאת אמנם יפתור את הבעיה המקומית בערך ספציפי זה, אך זוהי בעיה עקרונית בכלל ויקיפדיה.