שיחה:משפט השאריות הסיני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יש איזה סיפור שסינים השתמשו במשפט בשביל לספור את מיליון החיילים שלהם שעמדו בשורות. מישהו מכיר ויכול להכניס לערך?

טעות שתוקנה[עריכת קוד מקור]

נדמה לי שיש טעות. זה צריך להיות n או m? אין כאן אחידות. פעם העורך מתייחס ל-n ופעם ל-m ונדמה לי שהוא מתכוון לאותו ערך.

תודה - תוקן. עוזי ו. 20:37, 12 בנובמבר 2006 (IST)

שינוי הסדר[עריכת קוד מקור]

אני מציע לשנות את הסדר: להציג קודם את הטענה על חוגים והמסקנות ממנה, ואז להציג את הטענה הקלאסית מתורת המספרים כנובעת ממנה. בנוסף (ובלי קשר לסדר) להציג ניסוח של הטענה למספרים בנוסח של הטענה לחוגים. אז נכון שיש נטייה לשים מידע אינטואיטיבי ונחמד בהתחלה למען הקהל הרחב, אך נראה נכון יותר לשים את המקרה הכללי קודם. MikeIoshpe - שיחה 18:35, 19 ביוני 2015 (IDT) ההצעה ודאי לא תתקבל, אז אני מודה מראש לקהילה על כל הקילו-בייתים הרבים שהיא מקצה לשווא עבורי

בהקשרים רבים (ואפילו בדרך כלל), משפט השאריות הסיני מתייחס דווקא לגרסה של תורת המספרים, ולא למשפט הכללי. לכן נכון יותר להציג אותן בסדר זה. עוזי ו. - שיחה 21:29, 20 ביוני 2015 (IDT)
וזה מה צריך להיות כתוב בערך (בפתיח וגם בסעיף עצמו), אך אין קשר ישיר אל סדר ההופעה (ובטח שלא הצגת הוכחה של המקרה הפרטי ולא הכללי) - הנושאים לא מופיעים בהכרח לפי פופולריות, אלא עדיף שיופיעו לפי חשיבות וכלליות. הערך כרגע הוא בעיקר על משפט השאריות הסיני של תורת המספרים, ואופן ההצגה של המקרה הכללי ככל כך שולי עושה עמו עוול. MikeIoshpe - שיחה 22:02, 20 ביוני 2015 (IDT)
ערך צריך להיות גם קריא ומובן, ולכן אני מעדיף הליכה מהקל אל הכבד, מהידוע אל הפחות ידוע. אין שום מניעה להרחיב על המקרה הכללי יותר, אבל אין שום סיבה להוריד את ההוכחה והדוגמה שעוסקות במשפט השאריות הסיני בתורת המספרים. ‏ MathKnight (שיחה) 22:27, 20 ביוני 2015 (IDT)
בראש ובראשונה, בערך תחת הכותרת X צריך להופיע הנושא (של) X, וצריך להופיע כמו שהוא באמת - השיקול של קריאות לקהלים שונים לא רלוונטי. הערך יהיה קריא וברור אם יכתבו אותו טוב, והוא צריך להציב דרישות קדם - כי זהו האופי של נושאים כאלה. אם להתאים ערכים כך שיהיו קריאים לכל עובר אורח, מרחב הערכים האפשריים (במתמטיקה ובכלל) יצטמק מאוד. בנוסף, יש את כל הסיבות להוריד את ההוכחה למקרה הפרטי, כי יש הוכחה שמכלילה אותה (ובמקרה זה, בעלת אופי מאוד דומה ואף אפשר לטעון פשוטה יותר). את הדוגמא מאוד מומלץ להשאיר, כראשונה ברשימה של דוגמאות נוספות למשפט הכללי. MikeIoshpe - שיחה 22:54, 20 ביוני 2015 (IDT)
בכתיבה אנציקלופדית (גם על מתמטיקה) יש שיקולים שחורגים מהשיקולים של העורך המתמטי. חשוב להציג קודם את הטענה הקודמת היסטורית, הפשוטה להבנה ללא דרישות קדם כמעט והשימושית יותר גם בעולם היום יום. דניאל 23:50, 21 ביוני 2015 (IDT)
אני אחזור על מה שכתבתי. במבנה הנוכחי אין מדובר בפשרה הנובעת מהתחשבות בקורא (חלילה), אלא בהצגה הנכונה של הדברים. הערך עונה לשאלה "מהו משפט השאריות הסיני". התשובה היא בדרך כלל "משפט מסויים מתורת המספרים, שיש לו הכללות שימושיות בתורת החוגים"; ורק לפעמים "משפט בתורת החוגים עם מסקנה ידועה בתורת המספרים". עוזי ו. - שיחה 23:54, 21 ביוני 2015 (IDT)
דניאל ב., לקדימות היסטורית ודאי שאין חשיבות פה, ואם אתה חושב שכן אתה מוזמן לשנות בכל הויקיפדיה את 'חוג עם חילוק' לשדה, ואת 'שדה' לשדה חילופי. בהצלחה. MikeIoshpe - שיחה 00:20, 22 ביוני 2015 (IDT)