שיחה:מתנד (אלקטרוניקה)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שרטוט[עריכת קוד מקור]

בתור בוגר הקורסים "מעגלי מיתוג אלקטרוניים" ו"מעגלים אלקטרוניים לינאריים", הציור הזה גורם לי תחושה קלה של אי נוחות. האם אלו סימנים מוסכמים נפוצים שאני לא מכיר? הציורים של המקור (?) בצד שמאל ושל הטרניזסטורים (?) שונים ממה שהיה בקורסים שלמדתי. עודד? קומולוסשיחה 11:24, 26 במאי 2007 (IDT)

הטרנזיטורים הם סוג מסוים של FET. אני לא מכיר את הסימון המסוים הזה של מקור. כבר ביקשתי מעמית שיעבור על הערך (אני לא מהנדס חשמל), נראה מה יעלה בחכתו. ‏odedee שיחה 11:53, 26 במאי 2007 (IDT)
הסימון של המקור לא מוכר גם לי, אבל לך תדע: אני יודע על 3 סטים שונים של סימונים, תמיד יכול להיות שזה משהו שאני לא מכיר. מלבד זה אין לי הערות לערך (אבל בואו נזכור שאני בא מתחום הזרם החזק, ואלקטרוניקה זה הצד החלש אצלי). יש לנו כאן כמה סטודנטים לאלקטרוניקה, ננסה לעניין אותם. עמית 22:12, 26 במאי 2007 (IDT)
הציור הוא הבעיה כאן? בתור בוגר הקורסים "מעגלי מיתוג אלקטרוניים" ו"מעגלים אלקטרוניים לינאריים", הערך הזה גורם לי תחושה קלה של אי נוחות - הוא פשוט לא מובן. חסר הסבר על למה בכלל צריך מתנדים ואיפה משתמשים בהם (לדוגמא בשידורים וקליטה של רדיו), חסר הסבר אינטואיטיבי על דרך הפעולה של כל סוג מתנד, חסר הסבר למאפיינים של מתנדים שונים וחשיבותם (כגון יציבות ותחום תדרים) וכו'. התרגום די טוב רק שהערך המקורי גרוע. בלי שום קשר לסימונים, לדעתי התמונה מיותרת. היא לא מוסברת ולכן גם לא מובנת, לא ממוקמת נכון ולא תורמת כלום לערך. בקשר לסימנים עצמם - את סימן מקור המתח אני לא מכיר, את הסימנים של הטרנזיסטורים כן[1] ו[2], למיטב זכרוני ככה גם מציירים אותם בSPICE (אבל יכול להיות שאני טועה). אפילו אם הסימנים קיימים, עדיף להחליפם לידועים יותר. ‎DaFLM‏ 23:01, 27 במאי 2007 (IDT)
<מסמיק>. צודק. המממ. אני אשתדל לעשות משהו בקשר לזה, אם לא תקדים אותי. :-) קומולוסשיחה 23:20, 27 במאי 2007 (IDT)

מגבר בחוג סגור[עריכת קוד מקור]

היי, לא ממש ברור לי איך הוחלט שמתנד הוא מגבר בחוג סגור עם מסנן. הרי מגבר לעולם לא ייצור לבדו אות סינוס אלא רק רעש המוגבר פעם אחר פעם וכידוע לכולנו רעש הוא איננו מחזורי אלא רנדומלי. על כן יש לרשום שמתנד מתוכן הגדרתו הינו גביש עליו מופעל לחץ - מקור תדר טבעי המחובר במוצאו למעגל CAVITY (בדרך כלל) של מכפיל תדר. שיחה

זו רק אפשרות אחת... מסנן צר ייתן כמובן אות סינוס, לפי הגדרה, ומשוב חיובי של המוצא לכניסה הוא כל מה שחסר. ‏odedee שיחה 17:53, 25 במרץ 2008 (IST)

היי, יכול להיות שעל פי התיאוריה זה יקרה, אך מסנן הוא לא רכיב אקטיבי ולכן לא יכול ליצור סיגנל ובטח שלא מחזורי כסינוס. בנוסף - מגבר שבמבואו אין כלום יגביר את הרעש הלבן ואם הוא מחובר עם משוב הוא פשוט יגביר ויגביר את הרעש עד שיגיע לרוויה. עצם זה שהמסנן יכול לחתוך רוחב פס גם של 1hz לא הופך את האות למחזורי. שיחה

זה לא "על פי התאוריה", זו שיטה ותיקה ביותר ומקובלת. אם מזריקים למבוא המגבר רעש (מהמוצא שלו) שעבר סינון כך שיכיל רק רכיב צר של הספקטרום, מקבלים במוצא סינוס יפה מהר מאוד (כמה מחזורים מוצא-כניסה-מוצא-כניסה). ראה למשל en:Hartley oscillator. ‏odedee שיחה 21:37, 25 במרץ 2008 (IST)

וכמו שאמרתי למעלה כך גם כתוב באותו הערך "It is not suitable for a pure sine wave ". כי להגביר רעש הלוך וחזור לא יוצר אות סינוסיאדלי טהור. ואני עדיין טוען שההגדרה צריכה להיות גביש ולא מגבר בחוג סגור.Tikanman - שיחה 18:17, 27 במרץ 2008 (IST)

אין דבר כזה "אות סינוסואידלי טהור". לכל אות יש רוחב מסוים. אכן, בשיטות מסוימות אפשר לבנות מתנדים טובים יותר, כלומר בעלי רוחב פס צר יותר, אבל איננו מחפשים כאן את "השיטה הכי טובה" אלא מציינים שיטות שבשימוש, וזו בהחלט שיטה בשימוש. ‏odedee שיחה 19:05, 27 במרץ 2008 (IST)

היי. כמה הערות: 1. יש כזה דבר אות סינוסואידלי טהור - בדוק במערכות תקשורת ספרתיות ותגלה שזה קיים. 2. הבנתי ששיטה זו היא בשימוש, אך לפחות כדאי להוסיף ערך בנושא מתנד גבישי שהרי הוא נפוץ מאוד. אם תרצה אני אוסיף אותו. באנגלית ישנו ערך CRYSTAL OSCILLATOR - אני ממליץ לך בחום לקרוא אותו.Tikanman - שיחה 23:14, 27 במרץ 2008 (IST)

גם (ואולי במיוחד) במערכות ספרתיות אין אות סינוסואידלי טהור, מהסיבה הפשוטה שפונקציית דלתא היא מושג תאורטי שלא קיים בפועל, ולכן אין אוסצילטור שזה רוחב פס התדרים שלו. בהחלט כדאי להוסיף ערך בנושא מתנד גבישי, אבל לא במקום התוכן כאן. בנוסף, כדאי לכתוב גם על VCXO ועל TCXO. ‏odedee שיחה 21:46, 28 במרץ 2008 (IDT)