שיחה:נורמן בורלוג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 19 בפברואר - סדרה 2


סיימתי, פחות או יותר, לתרגם את הערך מויקי האנגלית. לטעמי, כדאי להוסיף כמה תמונות שנמצאות שם, אלא שאני מקבל הודעה טכנית שהערך כבר גדול מדי וכדאי לפצלו. אני סבור שאי אפשר לפצל את הערך ולכן השאלה שלי היא האם הוספת התמונות היא בעייתית מבחינת גודל הערך, או שניתן להתעלם מהאזהרה?אודי 22:45, 20 יוני 2006 (IDT)

למה הכותרות שנתתי לתמונות לא עולות? מישהו יכול לעזור? תודה.אודי 08:39, 22 יוני 2006 (IDT)

שווה המלצה?[עריכת קוד מקור]

אני לא מבין בתחום, אך הערך נראה נאה. האם כדאי להעביר אותו למועמדות למומלץ? ערןב 20:30, 19 באפריל 2007 (IDT)

יש טענות לכאן ולכאן. לדעתי הוא ראוי להמלצה כי הנושא מעניין ולא זוכה למספיק הד ביחס לחשיבותו (אספקת מזון עולמית, קשר בין מזון-רעב ובין שלום ועוד). כמו כן, נושא החקלאות בויקיפדיה הוא במצב גרוע ואולי זה יעזור לשפר במשהו. מצד שני, בגלל דלות החומר בנושא החקלאות יש הרבה אדומים בערך. אני מתנגד לנושא של הכחלה ע"י קצרמרים כדי לזכות ב"ערך מומלץ" ולהכחלה אמיתית אין לי מספיק מרץ ומספיק ידע. כמו כן, אני בספק כמה ויקיפדים יכולים לתקן או להוסיף בנושאי החקלאות המופיעים כאן. ניתן לראות ב"דפים המקושרים לכאן" שביקשתי מ-pixie לעבור על הצד הביולוגי/גנטי ולוודא שלא נכתבו שם שטויות. אני לא בטוח שהוא עשה את זה. בברכה.אודי 22:02, 19 באפריל 2007 (IDT)

בעקבות הוספת הערך למועמדות להמלצה, אולי יכנסו לפה יותר אנשים לקרוא את דף השיחה. בהזדמנות זו אני ממליץ בכל לב לקרוא את הרצאתו של בורלוג מ-1997 "האכלת עולם של 10 מיליארד נפש". אני לא מוסיף את הקישור הזה לקישורים החיצוניים כי יש כבר הרצאה אחת שלו וגם ראיון איתו והוספת ההרצאה תהפוך כבר את הקישורים החיצוניים ל"מועדון מעריצים". ההרצאה הזו רלבנטית היום מתמיד על רקע הגידול המואץ בחקלאות האורגנית ועל רקע עליית מחירי התבואות בעולם כתוצאה (בין היתר) מהסבת שטחי תירס גדולים ליצור ביו דיזל.אודי 09:18, 6 בספטמבר 2007 (IDT)

לדעתנו, יש מקום להוסיף את הקישור שציינת לקישורים החיצוניים. הוא רלוונטי לצורך הבנת דעותיו של בורלוג. אנו משאירים זאת לשיקול דעתך. א&ג מלמד כץשיחה 11:56, 20 בספטמבר 2007 (IST)

הועבר מהדיון ברשימת ההמתנה של המומלצים[עריכת קוד מקור]

אכן ערך מרתק ומעניין. הייתי ממתן כמה מההצהרות החריפות ומסלק מהערך את "פול ארליך" האפוקליפט הסדרתי (בכל עשור הוא מחליף את נבואות הזעם בשיטת "מלא את החסר" כשבכל עשור משתנה האיום, אבל לא הטון ההיסטרי). אורי רדלר 12:23, 11 בספטמבר 2007 (IDT)

איזה הצהרות חריפות? כדאי לכתוב את הבעיות בדף השיחה של הערך. החשוב ביותר הוא שמישהו שמתמצא בתחום הביולוגי גנטי יעבור על הערך ויתקן שגיאות אם הן קיימות.אודי 21:27, 11 בספטמבר 2007 (IDT)

Backcrossing[עריכת קוד מקור]

תרגום המונח Backcrossing ל"הכלאת דחיקה" נעשה בהתאם למינוח במאמר זה. ראיתי כי נעשה שימוש במקומות אחרים גם ב"הכלאה חוזרת". השאלה היא האם יש מונח שנקבע רשמית?אודי 13:39, 19 בספטמבר 2007 (IST)

התרגום המקובל הוא הכלאה חוזרת. א&ג מלמד כץשיחה 14:07, 19 בספטמבר 2007 (IST)

הסבר לעריכה[עריכת קוד מקור]

ראשית, הערך מרשים - ברכות לאודי על כתיבתו. אנו שכתבנו את הפרק המדעי הדן בעמידות למחלות. העדפנו את המינוח המקובל של קו כתרגום למילה line. מושג זה מתאר זן מצורה מסוימת שיש לו הורה אחד וכל הפרטים בו נוצרים בדרך של האבקה עצמית. אגב, להגדרות של מונחים בתחום רצוי להשתמש במילון הזה - אנו אוהבים את ההגדרות הברורות שלו. כעת, מה נשאר לעשות? ראשית ללטש את הפרק מבחינה לשונית (אולי כדאי לעשות עוד סיבוב של הגהה גם לשאר חלקי הערך. ראינו שעודדי התחיל ונשמח אם ימשיך). שנית, לחפש תרגום עברי ל-multiline. שלישית (זה עלינו), לנסות לחפש מומחה חיצוני מתחום הגנת הצומח שיעשה ביקורת (לא הכרחי אבל יכול לסייע). בכל אופן, בעוד מספר ימים נחזיר את הערך להצבעה. א&ג מלמד כץשיחה 11:51, 20 בספטמבר 2007 (IST)

עקרון האוכלוסיה של מלתוס[עריכת קוד מקור]

ראוי לציין כי היפותוזת בורלוג היא ברוח עיקרון האוכלוסיה של תומס מלתוס. הייתי מוסיף את ההערה בעצמי אולם לא מצאתי מקום ראוי ואין ברצוני לפגום בערך מומלץ במהלך הצגתו בעמוד הראשי. נ.ב. עבורי זהו ערך מרתק בתחום שמעולם לא חשבתי שיעניין אותי. כל הכבוד.

לא הבנתי כל כך[עריכת קוד מקור]

"החוקר האמריקאי, פול ואגונר, מתחנת הניסיונות החקלאית בקונטיקט חישב ומצא, כי השימוש בזני החיטה עתירי היבול והעמידים בהודו מנע הפיכת 400,000 קמ"ר של אדמת בור לאדמה חקלאית, שטח השווה ל-13.6% משטחה הכולל של המדינה." השימוש מנע הפיכת אדמת בור לאדמה חקלאית? איזה הישג זה? קלונימוס - שיחה 13:48, 7 בינואר 2009 (IST)

הכוונה כנראה הפוכה. מניעת הפיכת שדה חקלאי לבור. חגי אדלרשיחהל-115 ערי מיליונים אין עדיין ערך. קחו אחת! • י"א בטבת ה'תשס"ט • 13:54, 7 בינואר 2009 (IST)
לא, הכוונה איננה הפוכה. כיום, נאבקים פעילי הסביבה במדינות המערב כנגד הפיכת אדמות בור לאדמות בעלות יעוד חקלאי/ תעשייתי/ מגורים {מחק את המיותר) כיוון שמדובר באיבוד מרחבים אקולוגיים טבעיים (או איך שמכנים זאת בלשון המומחים, אני לא מספיק מתמצא). לדוגמא, הייתה התנגדות של שוחרי הסביבה להפיכת שטחי חולות לשטחים חקלאיים באזור ה"חלוציות", שהן ההתיישבויות החדשות של מפוני גוש קטיף, שנמצאות מדרום לחבל שלום בסמוך לגבול המצרי. גם כאן דובר באדמות בור. טענת החוקר האמריקאי אומרת שניתן היה לספק את כמות החיטה המבוקשת בהודו ללא הרחבת השטחים החקלאיים. במידה ומחיר החיטה היה עולה בגלל עודף ביקוש על הצע, הדבר היה מביא לכדאיות כלכלית להכנסת אדמות בור (שכנראה פחות יעילות כרגע מהאדמות המעובדות) לתוך מעגל היצור החקלאי. מקווה שהובנתי.אודי - שיחה 18:59, 7 בינואר 2009 (IST)
הובנת. ולמה שזה לא יהיה בערך? אתה רואה ששניים כבר לא הבינו. חגי אדלרשיחהל-115 ערי מיליונים אין עדיין ערך. קחו אחת! • י"ב בטבת ה'תשס"ט • 19:02, 7 בינואר 2009 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 18:26, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 18:26, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 18:26, 4 במאי 2013 (IDT)

הצעת הסרה מהמומלצים[עריכת קוד מקור]

Article blue.svg ערך זה מועמד להמלצה או להסרת המלצה. מומלץ להיעזר בקריטריונים כדי לבחון את הערך. הנכם מוזמנים להעיר ולהגיב בדיון זה ולבקר מועמדים נוספים.

דיון[עריכת קוד מקור]

בערך זה קומץ הערות שוליים מה שלא מאפשר את המשך הכללתו ברשימת הערכים המומלצים שלנו. גילגמש שיחה 07:20, 14 בפברואר 2017 (IST)

ובא לציון גואל. אני בעד.אודי - שיחה 08:24, 14 בפברואר 2017 (IST)