שיחה:סופרמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אני עושה עבודה על סופרמן ורציתי לדעת האם הסדרה המצוירת דומה לקומיקס? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

תשובה פשוטה
לא
אנשים בבקשה הסידרה המציורת אינה קשורה לקומיקס
ויש לזכור שלפני הכול סופרמן הוא דמות קומיקס
ומי שניכנס לכאן רוצה לדעת על הדמות המתפתחת בעולם הקומיקס
וההיסטוריה של הדמות בקומיקס ובסדרות ובסרטים הם שונים אחד מהשני TV Eye (שיחה | תרומות | מונה) שכח/ה לחתוםהערה לגבי הסרט הנוכחי[עריכת קוד מקור]

בטקסט מידע על סופרמן לא צוין שסופרמן (ברנדון ראות ולשעבר כריסטופר ריב) וחבריו התחלפו בסרט הנוכחי (סופרמן חוזר) בדמויות אחרות כגון סופרמן-ברנדון ראות ולשעבר כריסטופר ריב לויס לין-קייט בוסוורת' ולשעבר טרי האטצ'אר וכו'.......... זה מה שנשאר לציין כי הדף אינו מעודכן על הסרט הנוכחי מליאור סעדון -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

הפסקה שפקמן שיחזר לי לגבי האזכורים התרבותיים לסדרה[עריכת קוד מקור]

יכול להיות שיש בעיה עם פסקאות טריוויה, אבל זו לא בדיוק פסקת טריוויה- כמו שכתוב בערך שאפשר לעשות פסקאות על "הופעות אורח" או "פספוסים", אפשר לעשות גם על "אזכורים תרבותיים". לגבי חשיבותם:

 • גן הקריפטון היה בורג מרכזי בעונתה השלישית של השמינייה. אם הייתה קורא את הערך על הסדרה, הרי שהקריפטון מוזכר בו 5 פעמים רק בפסקת העלילה (7 בסך הכל). אם לא ראית את הסדרה קשה לך לקבוע אם הקריפטון היה משמעותי או לא, ואני מקווה שלא תעלה הטענה שהסדרה אינה פופולארית.
 • ההערצה לסופרמן היא אחת מתכונותיה הבולטות של דמותו של ג'רי בסיינפלד. הוא הוזכר ברבים מהדיאלוגים הקלאסיים של הסדרה, ו(כפי שכתבתי בערך) בכ70% מהפרקים.

ביקשתי מפקמן לשקול את העניין גם בדך שיחתו. נוי 19:03, 25 ביוני 2007 (IDT)

לא יודע מה היה עם פקמן, אבל לגן הקריפטון של השמיניה ממש אין קשר לסופרמן או ליסוד קריפטון. Superboi 08:28, 20 בינואר 2008 (IST)

יש מישהו שיכול לתרגם את זה לאיידיש ?[עריכת קוד מקור]

לצערי הידע שלי באידייש אפסי - אבל זה מאוד יעזור לי ואני מניח לעוד הרבה אנשים Echetz (שיחה | תרומות | מונה) שכח לחתום

מה קרה לערך קריפטונייט??[עריכת קוד מקור]

פעם היה ערך המציג את הקריפטוניט ואת מה שהו עושה לסופרמן בכול אחד מה "גילגולים" שלו, מה קרה לערך? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

קריפטוניט מול קריפטונייט[עריכת קוד מקור]

ראיתי שתיקנו לי את הצורה "קריפטוניט" בחזרה ל"קריפטונייט". אז אני רואה צורך להסביר את השינוי שלי: באנגלית אומרים "קריפטונייט" על משקל "מיטיורייט", ובהתאם בעברית אומרים "קריפטוניט" על משקל "מטאוריט". הצורה הזו מקובלת בדרך כלל בתרגומים של סופרמן לעברית, ואני חושב שבוויקיפדיה אנחנו צריכים לקבל את קונבנציית התרגום הזו. טיפש ט"ו בשבטשיחה 11:16, 19 ביוני 2008 (IDT)

בקטגוריה:מינרלים נוכל למצוא עוד מופעים רבים של מינרלים ששמם מסתיים ב"יט" ולא ב"ייט". דוד שי - שיחה 19:48, 19 ביוני 2008 (IDT)

יש לכם טעות![עריכת קוד מקור]

כתבתם בערך "סופרמן" שסופרמן לא מצליח להפליל את לקס לותר וזאת טעות! בסרט "סופרמן הסרט"סופרמן מצליח להפליל את לקס לותר! -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

השפעות הסדרה בטלוויזיה[עריכת קוד מקור]

לדעתי יש להזכיר בערך על ההשפעות שנגרמו לילדים במהלך הפרקים הראשונים ששודרו בטלוויזיה והבולטת בהם היא הניסיון של כמה מהילדים לעוף ע"י קפיצה מהחלון.

הייתי שמח להוסיף זאת בעצמי,אך אני סבור כי השפה שלי לא מספיק רהוטה לויקיפדיה. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

הערה[עריכת קוד מקור]

"שעל-אף ביקורות טובות בוטל לאחר 129 הופעות" - 129 הופעות זה מעט? תומר - שיחה 20:56, 28 ביולי 2011 (IDT)

יחסית למחזמרים ולהופעות תיאטרליות של ימינו, אני חושב שזה מעט. ארימיסשיחה 21:06, 28 ביולי 2011 (IDT)
בכל אופן צריך להסתכל על הסטנדרטים של אז, שאני לא בטוח מהם. אולי עדיף "שקיבל ביקורות טובות והציג 129 הופעות". תומר - שיחה 21:40, 28 ביולי 2011 (IDT)

כמה הערות מקריאת הפתיח:

 • "כדי להכליל את הרפתקאותיו כסופרבוי וכן הוצגו שורדים נוספים מכוכב הלכת קריפטון, כמו סופרגירל" - המשפט הזה לא ברור. מה זה סופרבוי? (לא הצלחתי להבין גם לאחר קריאת הערך הרלוונטי) ולמה הכוונה ב"להכליל"?
 • "עמד על ההשלכות שיש ליחסיה הרומנטיים של עם לויס ליין" - ההשלכות על מה?
 • האם מקום דבריהם של המבקרים והחוקרים הוא באמת בפתיח? יש מקום להציג את דבריהם, אבל אני לא חושב שאלו ההיבטים המרכזיים להבנת ולהצגת הנושא.
 • כנ"ל לגבי בחירתו במקומות שונים ברשימות שערכו אתרים ומגזינים שונים, והפרסים השונים שקיבל. אני לא בטוח שזה מספיק מרכזי בשביל הפתיח - האם בשל רשימות אלו הדמות נחשבת כל כך מרכזית? (זה אמנם מדגים, אבל הצגה בפתיח מקנה להם חשיבות יתר על המידה לדעתי) אני חושב שדי בפירוט שניתן קודם לכן בפתיח, והסתפקות בפירוט הפרסים והדירוגים בהמשך הערך, בפסקאות מתאימות.
 • "שישה סיפורים שנעשו על הדמות זכו בפרס אייזנר" - האם מדובר על שש רצועות קומיקס? או שמדובר על עיבודי חובבים?
 • איפה הציג ניטשה את דמות העל-אדם?
 • יש למצוא שם אחר לפסקת "היסטוריה פרסומית". תומר - שיחה 16:07, 14 באוגוסט 2011 (IDT)
הערותיך בונות ולגיטימיות. כשאתפנה אוסיף את ההערות הרלוונטיות. פרט להערה אחרונה. publication history=היסטוריה פרסומית. כל ערכי הקומיקס שהורחבו באמתחתי בנויים לפי שלד מסוים זה, ולמען האמת אינני מוצא תרגום מתאים יותר למושג (ניסיתי לחשוב על היסטוריית פרסום/עבר פרסומי/הסטוריית הוצאה אבל כל אלה לא נשמעים טוב). ארימיסשיחה 19:50, 25 באוגוסט 2011 (IDT)
לא עדיף "תולדות ההפצה" או "יצירה והפצה"? תומר - שיחה 21:50, 25 באוגוסט 2011 (IDT)
נשמע כמו משהו שמתאים לערך ראשי כמו תור הזהב של הקומיקס. לא לערכי דמויות. ארימיסשיחה 22:20, 25 באוגוסט 2011 (IDT)
בעצם, מדוע לקבץ את כל אלו תחת כותרת אחת? מדוע שלא יהיו "כותרות ברמה 2"? (==) תומר - שיחה 22:54, 25 באוגוסט 2011 (IDT)
טופל. שוב תודה. ארימיסשיחה 23:08, 1 בספטמבר 2011 (IDT)

משפט מבולבל[עריכת קוד מקור]

"בהמשך, הרחיבה חברת DC Comics את סיפור העלילה, הפכה את סופרמן הנער ל"סופרבוי" בעל כוחות-על, הוסיפה לסופרמן הבוגר כוחות-על, והוסיפה לעלילה דמויות משנה, שורדים נוספים מהכוכב קריפטון וסיפורי מסגרת נוספים.". מה היה רע מקודם? בכל מקרה, שיחזרתי במעט את הכתוב והבהרתי את מה שצריך להבהיר, למען אלה שלא מכירים את סופרמן (יש עדיין כאלה?) יבינו את פשר המשפט. ארימיסשיחה 00:39, 3 בספטמבר 2011 (IDT)

אכן המשפט הנוכחי לא ברור. תומר - שיחה 13:46, 23 בספטמבר 2011 (IDT)

מרשימת ההמתנה[עריכת קוד מקור]

ערך קומיקס מהחשובים והמרכזיים ביותר, שעבר לאחרונה שכתוב מקיף ביותר על-ידי, ולפי דעתי ראוי להיכנס לפנתיאון המומלצים כערכי דוגמה לאחרים. אם יש הצעות לשיפורים, הרגישו חופשי להציע. בברכה, ארימיסשיחה 19:48, 28 ביולי 2011 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד הופה! --כיכר השבתשיחהשמור וזכור את יום השבת לקדשו כי היא מקור הברכה 23:44, 28 ביולי 2011 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד הערך תורגם ככל הנראה מויקי האנגלית וזה לא טוב. איתן - שיחה 19:24, 29 ביולי 2011 (IDT)
אתה באמת חושב שהפקטור היחידי לבדיקת ערך באם הוא שווה להיכלל במומלצים הוא האם הוא תורגם מויקי האנגלית? שמעת על פקטור שנקרא שיקול דעת המתרגם? בכל ערך בויקי האנגלית קיים מידע תפל, ותהיה סמוך ובטוח שכשאני מתרגם, אני יודע איזה דברים להשאיר בחוץ, שאין בהם תועלת לקורא. ארימיסשיחה 19:39, 29 ביולי 2011 (IDT)
לפי דף המשתמש שלך אתה אדיש, אבל אם לא אז כדאי שתדע - ערך מתורגם הוא בעייתי לא רק מבחינת התרגמת אלא גם מבחינת מקורות. איתן - שיחה 20:49, 31 ביולי 2011 (IDT)
מי החליט קטגורית שזה כך? אם המתרגם עבר על המקורות, בדק אותם, וידא את קיומם ונכונותם - אין שום בעייה. אם המתרגם מצהיר שכך עשה, אני לא רואה מה העניין. אם אתה לא מאמין לו, בדוק בעצמך את המקורות. גם בעיית תרגמת לא ראיתי בערך הזה. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 10:15, 1 באוגוסט 2011 (IDT)
בעניין המקורות יש החלטת פרלמנט, אבל בערך הזה רוב המקורות ניתנים לגישה מקוונת, כך שזו פחות בעייה. הבעייה היא שזהו ערך נוראי ובלתי קריא, הדורש קודם כל דיאטה חמורה, ועריכה לשונית אגרסיבית. לא לדיון במומלצים אלא לתבנית שכתוב. פומפריפוזה - שיחה 21:32, 1 באוגוסט 2011 (IDT)
אז תעשו לי כבר עכשיו טובה ותורידו את הבקשה שלי להמלצה. אם ככה אתם עדיין מתייחסים לתרומה מבחוץ שאינה בקנה אחד עם "העין היפה" של הקהילה המצומצמת והמאוד לא מפרגנת שלכם, עדיף לי בלי האתר הזה וחבל על כל תרומותיי המורחבות האחרונות. תישארו עם כל הערכים העילגים והקלוקלים שאחרים שכמותי מנסים לתקן, ותמשיכו ללהג לכם מילים יפות שכל כולן מטרה אחת - למה לא לקבל. מילה אחרונה לאלמוג - היית לא מפרגן ונותרת כך. שום דבר לא השתנה בארבע וחצי שנים. ארימיסשיחה 23:25, 1 באוגוסט 2011 (IDT)
קראתי חלקים נרחבים מהערך ולא ראיתי בעיות לשוניות נרחבות. אולי כדאי להעביר אותו הגהה כללית, אבל גם המצב הנוכחי לא נוראי. דניאל ב. תרמו ערך 08:48, 2 באוגוסט 2011 (IDT)
אני קראתי את כולו והמצב שלו רחוק מלהיות נוראי (ואני מדבר פה באנדרסטייטמנט). Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 12:18, 2 באוגוסט 2011 (IDT)
במומלצים אין מקום ל'פירגון', אלא להערכה מפוקחת. הערך הזה אמנם לא כתוב רע מאוד במובן של שגיאות בזכר ובנקבה, באוגד, במבנה התחבירי וכו', אבל הכתיבה אינה מייצגת את המיטב, ואפילו רחוק מכך. המדובר בערך סמיך בעובדות, חלק גדול מהן לא רלוונטיות, עם מעט מאוד אסמכתאות, ובעיות מבניות קשות. הכתיבה - פחות מבינונית, וכוללת בעיות תרגמת קשות ביותר. אשמח לפרט אם רוצים בדף השיחה. פומפריפוזה - שיחה 16:58, 2 באוגוסט 2011 (IDT)
מאחר ותשמח, אנא עשה זאת. תמיד טוב לגרום לאנשים לעשות משהו שמשמח אותם... אני לא רואה איפה הכתיבה היא פחות מבינונית, ומאד נהניתי לקרוא את הערך. אפשר אולי להוסיף לו עוד מקורות והערות שוליים, אבל לדעתי מדובר בערך מצוין, וההצבעה שלי תלך איתו. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 14:25, 3 באוגוסט 2011 (IDT)
אני מסכים עם פומפריפוזה. הערך לא משהו. אולי לא לתבנית שכתוב, אך בהחלט דורש עריכה. גילגמש שיחה 00:45, 4 באוגוסט 2011 (IDT)
ערך מומלץ דורש יותר מערך רגיל גם בניסוח, סגנון וכדומה. לא יעלה על הדעת ש"אלמוג" אינו יכול לכתוב את דעתו על הערך מבלי לקבל גל של ריקושטים. איתן - שיחה 08:37, 6 באוגוסט 2011 (IDT)
יעלה גם יעלה, כי יש אנשים שלא מסכימים איתו והוא לא עשה מספיק כדי לשכנע אותם. הוא רוצה לשכנע אותם? שיכתוב דברים מפורטים יותר מהאמירות הכלליות כאן. למעשה הוא אמר שישמח לעשות זאת, אז אדרבא. Tdunskyדברו אליהמשחק הכי cool בעולם - עכשיו בערך מומלץ! 18:13, 6 באוגוסט 2011 (IDT)
לדעתי מדובר בערך מעולה, נהניתי לקרוא אותו מההתחלה ועד הסוף. בעניין המקורות לא אכפת לי, אבל הטקטס היה שוטף וברור מאוד. פומפריפוזה, נראה לי אתה קצת צריך בדיקת ראייה. YemeniteCamel - שיחה 20:11, 6 באוגוסט 2011 (IDT)
מצטער, אך עליי להסכים עם פומפריפוזה. שאפו על הרחבת המידע, הערך לא רע בכלל, והוא בהחלט מבורך, וכן כל עבודה שכזו בכל ערך קומיקס אחר. קורא עברי שירצה להרחיב את ידיעותיו על סופרמן, בהחלט ישמח לקרוא את הערך. אבל הוא זקוק לעוד ליטוש, ובאופן כללי די ניכר כרגע שהערך תורגם מאנגלית, בניסוחים שאופייניים פחות לכתיבה בעברית. אפשר לראות כיוון לעמדה שלי בעריכתי כאן, וכן נושאים נוספים לשיפור (על פי פסקת הפתיח) בהערות שכתבתי בדף השיחה. תומר - שיחה 15:57, 14 באוגוסט 2011 (IDT)

אני מעביר את סופרמן ובאטמן לתחילת הרשימה, כי יש צורך בעוד עבודה על הערך לפני העברה להצבעה, וכדי לאפשר זמן נאות, בלי לחץ, להשלים את המענה על ההערות בדף השיחה, לעבודות הגהה ועריכה לשונית על הערכים ולגיוס ויקיפדים שיתנדבו לעבור עליהם וללטשם. לאחר מכן, אני לא רואה סיבה לא להעביר להצבעה. תומר - שיחה 14:00, 25 באוגוסט 2011 (IDT)

הערך כעת כתוב ברמה מספיק גבוהה לדעתי. יש הרבה חומר על סופרמן והקשרו לעולם הבדיוני של DC. עם זאת, בהיותו אייקון תרבות מהראשונים במעלה, חסר חומר חיצוני על סופרמן. במיוחד, הנושאים שמצויים באנגלית תחת הפרקים על ביקורת ספרותית ועל פרסים. בלי ניתוח כלשהו של הדמות בראיה חיצונית, כדמות המשקפת את מצב הרוח הלאומי בארצות הברית, ואיך הפופולריות של הדמות קשורה לייצוג שלה כארכיטיפ פסיכולוגי, הערך לוקה. חלק קטן מהנדרש נמצא תחת הכותרת הלא נכונה "#היסטוריה פרסומית#השפעות". ‏Setresetשיחה 10:55, 1 בספטמבר 2011 (IDT)
ביצעתי עריכה לפי ההערות בדף השיחה של הערך וטיפלתי בנושאים הקשורים להשפעות ופרסים. ארימיסשיחה 08:06, 2 בספטמבר 2011 (IDT)

הערות[עריכת קוד מקור]

בחלוף זמן מה מדיון ההמלצה הקודם חזרתי לערך הזה. מדובר בערך טוב ומקיף שיש לו פוטנציאל להיות מומלץ. יחד עם זאת יש מספר בעיות מהותיות בערך זה. אציין אותן כאן.

 1. לפרק הפתיחה: הפרק גדול מעט מהרצוי, אך יחד עם זאת חסרים בו פרטים מהותיים. יש כניסה לפרטים קטנים כגון: הפסקה הזאת: "לפי סיפור העלילה המקורי, סופרמן נולד כקאל-אל בכוכב הלכת הבדיוני קריפטון ושוגר בחללית לכדור הארץ בידי אביו, המדען ג'ור-אל, לפני שהכוכב הושמד. זוג איכרים מקנזס מצאו את קאל-אל, אימצו אותו, העניקו לו את השם קלארק קנט, וחינכו אותו לערכי מוסר גבוהים. בבגרותו החל לפתח כוחות-על שבהם נעזר כדי לשרת את האנושות. סופרמן חי בקרב בני האדם בזהותו הסודית כקלארק קנט, ועבד כעיתונאי בעל נימוסים והליכות במערכת העיתון "דיילי פלאנט" בעיר הבדיונית מטרופוליס, לצד לויס ליין, שעמה היה בקשר רומנטי." - זה נכון, אך צריך להיות בגוף הערך. פרק הפתיחה צריך לתת את המידע העיקרי אודות הדמות כגון: רקע ליצירת הדמות, מה הדמות עושה והשפעתה התרבותית. הצעתי היא למחוק כל פרט שהוא לא מהותי להבנת הדמות (בערך חצי מפרק המבוא) ולהוסיף פסקה אודות ההשפעה התרבותית של הדמות. המקום בפרק המבוא הוא יקר ויש להשתמש בו במשורה. בוצע בוצע
 2. פרק ההיסטוריה הפרסומית: שם הפרק מטעה. בהתחלה חשבתי שמדובר בפרסום (כלומר, קמפיין פרסומי שנועד לפרסם את הדמות לקהל הלקוחות). מציע לשנות ל"יצירת הדמות" (ככותרת השמנה בפרק הזה) בוצע בוצע
 3. כתוב ואני מצטט (פרק יצירת הדמות): "בתחילת שנות ה-30 נהגו ג'רי סיגל וג'ו שוסטר למכור סיפורים קצרים למגזינים" - מי הם ג'רי סיגל וג'ו שוסטר? הפרק אילם בקשר לזהותם של השניים. יש להרחיב מעט (ממש כמה מילים) בוצע בוצע
 4. סתירה: כתוב ואני מצטט: "סופרמן התבסס על דמות על-אדם מהספר כה אמר זרתוסטרא שכתב הפילוסוף הגרמני פרידריך ניטשה בשנת 1883‏[1]‏[2]" לעומת: "על אף שהשם "סופרמן" ("על-אדם") נטבע בידי פרידריך ניטשה, אין זה ידוע עד כמה עבודתו היותה השראה עבור סיגל ושוסטר‏[16]" (פרק "השפעות ליצירת הדמות) אז האם התבססו או לא התבססו או לא ידוע ורק משערים שהתבססו? בוצע בוצע
 5. עוד בקשר לפרק "יצירת הדמות": הפרק מתאר את דמותו של הגיבור ולא את הרקע שהביא ליצירתו.בוצע בוצע שולב בפסקת יצירת הדמות עם השפעותיה
 6. פרק הפרסום טרחני וצריך לעבור שכתוב: יש לצמצמו לאירועים עיקרייםבוצע בוצע חלקית
 7. פרק "השפעות ליצירת הדמות" נמצא במקום הלא נכון. זה צריך להיות הפרק הראשון (יש לשקול את איחודו עם פרק יצירת הדמות). בוצע בוצע
 8. כתוב ואני מצטט: "כקוראי מדע בדיוני, סיגל ושוסטר ציינו את השפעתו של אדגר רייס בורוז בספריו העוסקים בהרפתקאותיו של ג'ון קרטר על המאדים" - חסר מקור שיראה היכן בדיוק זה כתוב. הוספתי בערך. בוצע בוצע
 9. עוד בפרק "השפעות ליצירת הדמות" כתוב ואני מצטט: "בעיני רוג'ר סאבין, מלומד מומחה לקומיקס, הדבר נתפס כמו אידאליזם ליברלי של מדיניות הניו דיל של פרנקלין דלאנו רוזוולט‏[9]. יתר על כן, בתסכית רדיו משנת 1946, הדמות נאלצה להתמודד עם סוגיות כמו הקו קלוקס קלאן [10] – מי זה רוג'ר סאבין הזה? מה זה "מלומד מומחה לקומיקס"? לא ברור. כמו כן, למה המסקנה שלו נכונה? ניו דיל איננו ליברלי? העניין אינו ברור. כמו כן, לגבי הקלאן: למה הדמות נאלצה להתמודד עם הקלאן? לא מוסבר. כמו כן, יש לשקול את עצם אזכור העניין: האם מדובר במשהו מהותי לעלילת הדמות? בוצע בוצע
 10. פרק ביוגרפיה בדיונית: הפרק מבולבל. ציפיתי שהפרק יסקור את תולדות חיי של הדמות, אך הוא נכנס לסוגיות אודות יצירת הדמות ופיתוחה. את המידע הזה יש להביא בפרק אחר.בוצע בוצע
 11. פרק תור הזהב. לא ברור מה הוא "תור הזהב" ומדוע להשתמש במונח הזה. כנ"ל לגבי פרקי המשנה האחרים בפרק זה. לא מובנת החלוקה לפרקים האלה. מדוע תקופה מסוימת היא "תור הזהב " ואחרת היא "עידן מודרני". בוצע בוצע
 12. פרקי הביוגרפיה סובלים מסרבול: הביוגרפיה משמשת בערבוביה עם תולדות הפרסום והדבר מקשה מאוד על הבנת הטקסט.בוצע בוצע
 13. בפרק "כוחות ויכולות" – הסבר לגבי יכולותיו של סופרמן הוא טרחני. ציטוט: "כארכיטיפ משפיע של ז'אנר גיבורי העל, סופרמן ניחן במגוון מרהיב של כוחות-על מסוגים שונים. בסדרת האנימציה של מקס פליישר משנות ה-40 וזו של שנות ה-50 בכיכובו של ג'ורג' ריבס, הוא מתואר כ"מהיר יותר מקליע, חזק יותר מקטר רכבת, מסוגל לנתר מעל בניינים גבוהים בדילוג אחד". לאורך גלגוליו השונים של הקומיקס, כוחות-העל שלו התפתחו והשתנו, כמו גם ההסבר למקורם של כוחות אלו. במקור, כוחותיו של סופרמן הוסברו כתכונה טבעית של כל ילידי קריפטון. הסבר זה החל לעורר בעיות כשכוחותיו התחילו להיות מוצגים כחזקים יותר ויותר (למשל, עלתה השאלה, אם סופרמן מסוגל לטוס בחלל ולעבור בין כוכבים שונים תוך זמן קצר, מדוע שאר בני קריפטון לא פשוט עזבו את הכוכב שלהם בדרך זו לפני שהושמד). בהתאם לכך שונה ההסבר למקור כוחותיו, ונטען שהוא מגיע כתוצאה מתנאי הסביבה השונים של כדור הארץ ביחס לקריפטון - הכבידה הנמוכה יותר של כדור הארץ וקרינת השמש שלו, הגבוהה יותר מהשמש האדומה של קריפטון. מאוחר יותר נזנח ההסבר בקשר לכוח הכבידה השונה, והשוני בקרינת השמש נותר כהסבר היחיד למקור כוחותיו של סופרמן" אמנם הרצון להביא את המידע המקיף ביותר הוא מובן, אך כתוצאה מכך הטקסט מסורבל מאוד, נכנס לפינות שקשה לצאת מהן. מציע לצמצם.בוצע בוצע חלקית בצורה שתתאים להמשך הפסקה.
 14. פרקי "דמויות משנה", "דמויות נוספות" ו"נבלים" – מציע לארגן בטבלה נוחה.בוצע בוצע
 15. פרק ההשפעה התרבותית קטן מדי. חלק ניכר מהערך (לפחות 30 אחוז) צריך להתייחס להשפעה התרבותית של הדמות. מדוע דמות זו הפכה למוכרת כל כך. מדוע הייתה לחלוצת הז'אנר (כך לפחות הבנתי מהערך) ומדוע הייתה חשובה כל כך להתפתחות הז'אנר. כרגע הפרק הזה קצר מדי. בוצע בוצע
 16. פרק המשנה: "אזכורים באמצעי תקשורת אחרים": הפרק טרחני מדי. אין טעם להזכיר כל כך הרבה פרסומים. די ב3-4 פרסומים עיקריים ומהותיים. הניפוח יוצר מצג המזכיר ביטוי "מרב עצים לא רואים עת היער"בוצע בוצע חלקית. הועבר גם מידע נרחב מהסרט החדש לערך עצמו, אך עדיין מדובר בעיבודים מרכזיים.

לסיכום, אציין שמדובר בערך טוב שדורש עבודה נוספת, אך בהחלט יכול להיות מומלץ. גילגמש שיחה 10:43, 5 במאי 2012 (IDT)

תודה על הערותיך הבונות. אעבור על הערך שוב בפרוטרוט ואראה מה ניתן לעשות. ארימיסשיחה 12:04, 5 במאי 2012 (IDT)
בכיף. כמו שאמרתי: מדובר בערך טוב ואשמח לסייע להפוך אותו למומלץ. גילגמש שיחה 12:34, 5 במאי 2012 (IDT)
ועוד משהו. פרק ה"ביבליוגפריה" שגוי. רק החלק שכותרתו "כותרים נוספים" משמש כביבליוגרפיה. את הפרק הזה צריך להעביר ל"לקריאה נוספת". את הפרקים האחרים יש לשנות ל"הופעות של סופרמן". אפשר לשלב פה גם את מה שכתוב בפרק "אזכורים באמצעי תקשורת אחרים". גילגמש שיחה 12:37, 5 במאי 2012 (IDT)
יש לי הסבר לכך. בהבדל מערכים אחרים שאינם עוסקים בקומיקס, יצרתי בכמה מערכי הדמויות מעין נוהל שמציג את רשימת החוברות בהן השתתפה הדמות, לה קראתי בשם "ביבליוגרפיה", כי כך נהוג בויקי האנגלית. יכול להיות שלשם ערך מומלץ, אין הדבר נהוג, אך איני מוצא מילה נרדפת לביבליוגרפיה. מה שכן, אני לא חושב שמקומה של פסקה זו בפסקת "לקריאה נוספת". ארימיסשיחה 21:16, 5 במאי 2012 (IDT)
למה לא לפצל? מה ששייך לביבליוגפריה להעתיק ל"לקריאה נוספת" ומה שלא שייך להשאיר תחת הכותרת "חוברות, סרטים וסדרות" (או משהו בסגנון) בדומה לפרק ה"פילמוגרפיה" אצל שחקני קולנוע. זה הרי בערך מה שזה - הופעת הדמות בכותרים שונים. גילגמש שיחה 21:24, 5 במאי 2012 (IDT)

הערות לאחר עריכת הביוגרפיה[עריכת קוד מקור]

המונחים "תור הזהב", "תור הכסף" אינם מוסברים בגוף הערך ואינם מובנים לקורא מן השורה, שלא מתמחה בקומיקס. אני מציע לבחור באחת משתי אופציות: לשנות את כותרות הפרקים למידע אינפורמטיבי יותר או לחלופין לכתוב ערך אודות התקופות האלה משהו כמו "תקופות בקומיקס" כדי להסביר למה הכוונה.

הביוגרפיה של סופרמן מבולבלת מאוד וקצת קשה לעקוב אחריה. פרק הפתיחה עוזר מאוד לסדר את העניינים וטוב שהוא קיים. אין לי הצעה מעשית לשיפור המצב.

הוספתי דרישות מקור להערות שנויות במחלוקת (כך לפחות לפי הערך) צריך לציין מי תומך בגישה א ומי תומך בגישה ב (כמובן די בשם בולט אחד ומראה מקום איפה בדיוק זה פורסם).

עוד הערה היא יותר של טעם אישי - אני חושב, שבאופן יחסי, יש מעט תמונות, בעיקר בפרקי הביוגרפיה. אני חושב שעוד 2-3 תמונות יכולות לתרום. אולי כדאי גם תמונה של הכותבים המקוריים.

בסך הכל הערך נראה לי מצוין והבעיות שצוינו לעיל הן קטנות. אם אין התנגדות, אני מעוניין להעביר את הערך לדיון המלצה בגמר הטיפול בבעיה העיקרית שהעלתי פה (הטיפול בתור הזהב וכו). גילגמש שיחה 08:16, 7 במאי 2012 (IDT)

ראשית, אני תומך בהצעתך השניה לגבי יצירת ערכים (תור הזהב של הקומיקס, תור הכסף של הקומיקס, תור הארד של הקומיקס, העידן המודרני של הקומיקס). לגבי דרישות המקורבוצע בוצע. אבדוק גם לגבי תמונות. בברכה, ארימיסשיחה 08:52, 7 במאי 2012 (IDT)
יתכן שאין צורך בכל כך הרבה ערכים ודי בערך אחד. בכל אופן, זה לשיקולך. אני חושב שכדאי ליצור לפחות קצרמר ראשוני (משהו כמו 3-5K) כדי שאפשר יהיה להמשיך בתהליך ההמלצה. גילגמש שיחה 09:15, 7 במאי 2012 (IDT)
שמתי לב שבפסקת השפעה תרבותית הנחת שתי תבניות מקור נוספות. עכשיו, אחרי עריכה מאסיבית של שנינו וחיפוש מתיש שלי אחרי מקורות שלא הופיעו כלל בויקיפדיה האנגלית, בקשה אחת קטנה לי אליך - אבקש ממך לחפש אותן. כבר אזלה ידי מלחפש לכל קביעה אסמכתא חיצונית, ולא משנה כבר מה רצוני בעניין הפיכתו למומלץ. תודה, ארימיסשיחה 23:14, 7 במאי 2012 (IDT)
אכן הוספתי את דרישות המקורות האלה. לצערי, אני לא יכול לסייע במציאת המקורות כי הנושא זר לי ואני לא מתמצא בו די הצורך. יחד עם זאת, טענות מן הסוג הזה אכן דורשות מראי מקום. אין חובה להמציא אותם תיכף ומיד ואפשר לעשות את זה גם לאחר מכן. אפנה לברוקולי, אולי הוא יוכל לסייע בפן הזה. הצד שלי בכל הסיפור הוא רק עריכה, הצעת שינויים והוספת תבניות מקור לקביעות שדרושות מראי מקום. מעבר לזה אני לא יכול לעשות כי זה לא ערך שנמצא בתחומי הידע שלי.. גילגמש שיחה 00:05, 8 במאי 2012 (IDT)
אני לא בטוח שיש מקום לבקשות המקור האלה. זה שסופרמן הוא דמות מפורסמת מאוד של גיבור על זה עובדה ידועה, ותוכן הערך מוכיח זאת היטב. אני בספק אם קיים מישהו שמערער על העובדה הזאת. גם נושא ההשראה בא לידי ביטוי בפרק "התייחסות מוזיקלית, פרודיות ומחוות", ואין לדעתי צורך במקור. אני רואה במשפטים האלה סוג של מבוא והקדמה לנושא שמורחב בהמשך הפרק. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 00:11, 8 במאי 2012 (IDT)

הערות מרשימת ההמתנה[עריכת קוד מקור]

מדובר בערך מקיף וטוב אודות אחת הדמויות הפופולריות בתרבות המערבית. שימש השראה לדמויות בדיוניות אחרות, מוזיקאים, סופרים ואמנים אחרים.

בדקתי את הערך לעומק, הוספתי דרישות רבות למקורות (שכולן מולאו). כמו כן, התייחסתי להערות, שלחלקן הייתי שותף, שעלו בדיון ההמלצה הקודם כגון: עודף פרטים טפלים, בעיית מקורות, עריכה וכו'. הערך עומד, לפי דעתי, בסטנדרטים המחמירים ואין בו טענות שדורשות אישוש ואין עליהן הערת שוליים. אם בכל זאת יש טענה כזאת, אני מבקש להוסיף תבנית לדרישת מקור ונטפל בזה. גם עניין הפרטים הטפלים ושאר הטענות טופלו בצורה טובה.

לכל אורך הדרך זכיתי לשיתוף פעולה מלא של הכותב העיקרי: משתמש:Arimis ועל כך אני מודה לו עד מאד. אני מבקש מהקהילה להעביר ביקורת על הערך בדיון המקדים ובהמשך, אם לא יתגלו בעיות (אני לא רואה כאלה בכל מקרה) לתמוך בהוספתו לרשימת המומלצים. גילגמש שיחה 07:26, 9 במאי 2012 (IDT)

הערך אכן עבר שיפור עצום מאז דיון ההמלצה הקודם. כמה הערות מינוריות:
 • את הפרק על כוחות ויכולת אפשר להרחיב למאפייני דמות נוספים, כמו נושא התלבושת והתחפושת (אף פעם לא הבנתי אם קלארק קנט לובש תמיד את התלבושת מתחת לבגדים הרגילים, או שהוא צריך תא טלפון בשביל להחליף).
 • הערך כרגע מתאמץ מאוד להקפיד על נושא המשכיות העלילה, למשל איזו גרסה לילדותו של סופרמן היתה הגרסה הקנונית בכל זמן שהוא. יתכן שזה מאמץ מיותר מבחינת רוב הקוראים, והערך יכול להיות פחות מסורבל וחוזר על עצמו אם יסתפק בציון העובדה שבכל דור הייתה גרסה מעט אחרת.
 • המאמר של לארי ניבן מ-1971 לא היה ניתוח ספרותי אלא פרודיה הומוריסטית. הוא עסק בנושאים כמו למה סופרמן לא יכול להכניס את לויס להריון בלי להרוג אותה Face-smile.svg. H. sapiens - שיחה 19:53, 10 במאי 2012 (IDT)

תוספת לשירים על סופרמן, פרודיות ומחוות[עריכת קוד מקור]

פרודיה חדשה שעלתה לרשת לפני כחודש Holy musical B@man של קבוצת סטארקיד.

סופרמן הוא דמות המשנה במחזמר ומשחק אותו השחקן בריאן הולדן

http://www.youtube.com/playlist?list=PL96B8289ADF77A8C4&feature=plcp


93.172.160.210 11:00, 29 במאי 2012 (IDT)

אי דיוקים בפסקה סופרמן#יהדות[עריכת קוד מקור]

שמו הקריפטוני של סופרמן, קאל-אל, דומה למונח העברי "קל-אל" שמשמעו "קול האל".

(ההדגשות שלי)

"קָל" או "קָלָא" הן המלים הארמיות למלה "קוֹל" העברית. כך ש"קל אל" אינו עברי. לא זו אף זו, הוא גם אינו מונח: מונח הוא מלה או צירוף מלים שמשתמשים בהם בצורה שגורה. בכל ספרות חז"ל הארמית לא מופיע צירוף המלים "קל אל" אפילו לא פעם אחת, ולא כל שכן בצורה שגורה. אני מניח שהמשפט שצוטט, תורגם כצורתו מן הערך האנגלי (שכותביו אינם יודעים עברית על בוריה, ואינם מכירים את מונחיה), ומכאן באה הטעות. במקום משפט זה אני מציע את "שמו המקורי של סופרמן כפי שניתן לו בכוכב קריפטון, הוא 'קאל אל'. שם זה דומה לצירוף הארמי בבלי 'קָל אֵל', שמשמעותו 'קול אל'", או "שמו הקריפטוני של סופרמן, 'קאל אל', דומה לצירוף הארמי בבלי 'קָל אֵל', שמשמעותו 'קול אל'".

הסיומת אל, שמשמעה "של האל", מצויה בשמות מלאכים רבים כגבריאל ומיכאל, שגם הם דמויי-אנוש בעלי כוחות-על שנועדו לעשיית טוב.‏

אינני בטוח שזוהי משמעות הסיומת התיאופורית '-אל', בשמות עבריים. 'אל' פירושו גם כוח, כך שפירוש 'רפאל' יכול להיות גם 'כוח המרפא', 'כוח הרפואה', כלומר, רפאל הוא כוח הרפואה שאותו שולח האל, ולא רק המלאך המְרפא של האל.

זהו. הערות? הבהרות? הכול יתקבל בברכה, אביתר ג'שיחהתרומות • כ"ג בסיוון ה'תשע"ב • 20:22, 12 ביוני 2012 (IDT).

הצעותיך מסקרנות ובהחלט מבורכות. בנוסף, קראתי את הפסקה המדוברת לגבי הערתך הראשונה, ואודה ואתוודה שהתרגום שלי לא היה ממש במקום, לכן אבהיר זאת. המילה "שמשמעו" (באנגלית היה זה which can been taken to mean "voice of god") אינה מדויקת בהקשר זה, ויכולה להיכתב כ"שמו הקריפטוני של סופרמן דומה לצירוף הארמי בבלי 'קל אל', שיכול להיחשב כ'קול האל'. אך בל נתעסק בזוטותFace-smile.svg. לגבי ההצעה השניה, אשלב אותה בערך. תודה. ארימיסשיחה 21:47, 12 ביוני 2012 (IDT)
לגבי הדוגמה של רפאל, אני חושב שמדי מוגזם לשלב אותה בערך, כיוון שצריך להביא דוגמה קרובה יותר ל'קאל אל' מאשר רפאל. אבל לשם התחלה אוסיף אותה. אין הבאת דוגמה זו מתנגשת עם הפירוש הראשון, אלא רק מוסיפה. בברכה, ארימיסשיחה 21:57, 12 ביוני 2012 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 22:25, 15 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 13:49, 25 בספטמבר 2013 (IDT)

חליפה או גלימה?[עריכת קוד מקור]

"עטוי גלימה שעליה מסוגננת באזור החזה האות S"...

עד כמה שידוע לי גלימה היא החלק שמתנופף מאחוריו. על חזהו הוא לובש חליפה ולא גלימה, אני צודק? אם כן אז יש לכתוב:"עטוי גלימה וחליפה עליה מסוגננת וכו'..."newdarwin (אם אתם מגיבים לי אנא תייגו אותי) - שיחה 02:42, 18 באפריל 2016 (IDT)

שיניתי. מה דעתך, Newdarwin?‏ Amitayzl - שיחה 17:33, 20 באפריל 2016 (IDT)
מעולה. תודה רבה Amitayzl newdarwin (אם אתם מגיבים לי אנא תייגו אותי) - שיחה 03:32, 21 באפריל 2016 (IDT)

תמונת השחקנים[עריכת קוד מקור]

משתמשת:Lucy's cousin once removed ומשתמש:IKhitron אשמח אם תעשו בתמונה סופרמן#עיבודים_למדיות_נוספות כמו בסמולוויל עם המקרא. הראשונ/ה מקבל/ת עוגייה! Lucy Lane Data - שיחה 17:31, 28 בינואר 2020 (IST)

אני לא בטוח שזה אפשרי. התוצאה צריכה להיות קישור בודד לכל מקטע, לא כמה. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:13, 28 בינואר 2020 (IST)
אפשר: את הכיתוב משאירים, וחלק מהתמונות מקשרים לשחקנים או ליצירות. יש בעיה אחרת: הרישיון של התמונה שגוי. מש:Arimis? אורה - שיחה 18:34, 28 בינואר 2020 (IST)
לא כל כך הבנתי. הנה לך שלד, תמלאי את זה לבד. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 18:56, 28 בינואר 2020 (IST)
כמעט מה שרציתי, אני רק אשנה קצת את "כיתוב תמונה". Lucy Lane Data - שיחה 13:34, 29 בינואר 2020 (IST)

ספרתי 3 תמונות בשימוש הוגן + זאת שהיא 9 צילומי מסך. מש:Arimis? אורה - שיחה 15:47, 29 בינואר 2020 (IST)

אין לי רעיון מיוחד לגבי הרישיון הקיים, אותו חשבתי שמספיק לסוג כזה של תמונות. לעניות דעתי, כל עוד התמונות המצורפות יחדיו הן קטנות ולא תופסות שטח נכבד אין בכך הפרת שימוש הוגן. ארימיסשיחה 19:42, 29 בינואר 2020 (IST)
מש:Geagea? אורה - שיחה 20:13, 29 בינואר 2020 (IST)
א. אם שמתם לב באתרים שונים נותנים ייחוס לצלם בדף המאמר. יחד עם זאת ישנה אפשרות גם שבלחיצת כפתור תגיע לדף הקובץ ושם יינתן הייחוס. זו בדיוק האפשרות שאנחנו משתמשים בה. אלא שבמקרה הזה לא מגיעים בכלל לדף הקובץ מכאן שבכל מקרה יש הפרה של זכויות יוצרים. גם אם מדובר בקבצים חופשיים.
ב. מדובר בקבצים רבים בשימוש הוגן. אין לדעתי הצדקה לזה (גם בוויקי האנגלית).
ג. כעקרון אם רוצים לעשות קולאז' של קבצים חופשיים מרובים אזיי יש לציין את קבצי המקור בשדה המקור, לציין את היוצר לכל קובץ מקור ולכתוב את כל הרישיונות של כל קובץ בשדה הרישיון. Geagea - שיחה 16:59, 30 בינואר 2020 (IST)
Geagea, לגבי סעיף א', בדיוק בשביל זה יש כפתור הצגת דף הקובץ משמאל למטה, שני מלבנים משולבים. יגאל (בקשת עזרה, IKhitron ושיחה) 17:52, 30 בינואר 2020 (IST)