שיחה:סליל אלפא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שם הערך[עריכת קוד מקור]

שלום רב לכותבת הערך. לאחר התייעצות עם ידיד שמבין בביוכימיה, אני מציע לקרוא לערך סליל אלפא שהוא המדוייק יותר בעברית, וליצור הפנייה מהשם אלפא הליקס. הדבר יפתור גם את הניסוח הבעייתי מעט בשורת הפתיחה. בהצלחה. דני. ‏Danny-w‏ 19:08, 16 בינואר 2008 (IST)

אלפא בטא[עריכת קוד מקור]

לפי הבנתי המבנה השניוני של החלבון מורכב משני מבנים בסיסיים, סלילי אלפא ומשטחי בטא, או משהו בטא אחר, לא כדאי לאזכר אותם בערך? סתם עומרשיחה גם אני רוצה לקדם מיזם 01:41, 20 בינואר 2008 (IST)

למרות שראוי, לפי דעתי, להפנות לערך משטחי בטא מהערך מבנה שניוני, הוספתי משפט קצר שמתייחס לזה ומפנה לשם. תודה. Someche 08:47, 20 בינואר 2008 (IST)


קשר עם האקדמיה[עריכת קוד מקור]

הערך נוצר על ידי משתמש:Galziel, סטודנטית במכללת אחווה, במסגרת ויקיפדיה:פרויקט ביוכימיה במכללת אחווה. (Someche)

פירגון ו"מטלות" להמשך...[עריכת קוד מקור]

ראשית, ישר כח על הערך.
מאחר ומדובר על ערך אנציקלופדי, לדעתי אפשר וחשוב להוסיף גם את ה"מסביב" למבנה הכימי עצמו, למשל מי גילה אותו? מתי? איך?
הרחבות כמו על פריון (מעבר ממבנה סלילי אלפא למשטחי ביתא...) --‏sir kiss שיחה 18:53, 27 בינואר 2008 (IST)

תודה לך על הפירגון.
אני בהחלט מסכים ומצטרף להצעותיך, וביחוד שה"מסביב" הרבה יותר מרתק, לדעתי, מהפרטים הטכניים שמגדירים את הערך. לדוגמא, מבנה סלילי אלפא ומבנה משטחי בטא נחזו על ידי פאולינג וקורי, שש שנים לפני שאחד מהמבנים האלה נצפה אי פעם במבנה של חלבון כלשהו. זוהי דוגמא מרתקת לחשיבה ביוכימית טהורה. פאולינג וקורי הצליחו לבסס תחזית אדירה וליצור אבן דרך בביוכימיה על סמך שיקולי אנרגיה בלבד. הסיפור הזה מרתק בפני עצמו, אבל יש לו חשיבות גדולה גם לחינוך המדעי של סטודנטים וחוקרים עתידיים. במקום לשנן חומר כשם שמשננים עובדות היסטוריות, נכון יותר (ומשכיל יותר) להבין את היתרון האנרגתי הגורם לקבלת מבנים אלה.
אז כמו שאמרתי, אני מסכים שיש מקום להוסיף פרטים רבים על כל ערך. אני עושה את הדברים האלה כאשר אני מלמד את החומר, ואני מקווה לקבל את התוספות האלה כשהסטודנטים כותבים ערכים. דרך אחת, שכבר נקטתי בה כדי להשיג את המטרה הזאת, היא הפניית סטודנטים לכתיבה של כ- 10 ערכים על ביוכימאים דגולים שהיה להם חלק חשוב בתגליות אלה (כגון: אנפינסן, קורי, רמצ'נדרן ועוד).
יחד עם זאת, החלטתי לא להקשות ולא לדרוש 'ערכים מושלמים' במסגרת הפרויקט הנוכחי. הסיבות רבות (עומס לימודים שיש לסטודנטים, העובדה שהפרויקט הנוכחי אינו קובע את הציון בקורס, אלא רשות, בנוסף למטלות הרגילות בקורס, וכיו"ב). לפיכך, במסגרת הפרויקט הנוכחי אני מקווה להוסיף - גם אם ברמה בסיסית - עשרות ערכים החסרים לגמרי בויקיפדיה העברית. אני חושב שזו דרישה הוגנת, ביחס למספר הנקודות שאני יכול להעניק לסטודנטים בשנה זו, במסגרת המגבלות האקדמיות.
אני מבטיח לזכור את עצתך. במידה ואהיה בארץ בשנה הבאה ואחליט ללמד שוב אשמח לקיים פרויקט הרחבת ערכים בו הסטודנטים יצטרכו להוסיף את העבר ההווה והעתיד של כל ערך.
שוב תודה על הערתך. Someche 19:58, 27 בינואר 2008 (IST)

ציסטאין[עריכת קוד מקור]

לא צויין דבר על תפקיד ציסטאין ביצירת הסליל - דבר זה פוגע בשלמות המאמר 5.29.223.173 13:09, 18 באוקטובר 2014 (IDT)