שיחה:סרט אפל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יש לדעתי להתייחס גם לסרט סין סיטי של פרנק מילר. זהו קומיקס שלם שמבוסס על ההקצנה של הסרט האפל, והסרט שנעשה בעקבות הקומיקס ממש מזכיר את ה"פילם נואר", גם בקטע שהדמויות מקריינות את מה שרואים על המסך. בברכה, Flag of Israel.svg_MathKnight_Star of David.svg (שיחה) 21:18, 21 פברואר 2006 (UTC)

איני מכיר את הקומיקס או את הסרט. אנא ערוך את הערך לפי הבנתך. אלמוג 19:43, 23 פברואר 2006 (UTC)

לדעתי גם משחק המחשב Max Paine מוגדר כיצירת עם מאפיינים של פילם נואר. הייתי רוצה בבקשה אימות לעיניין לפני שאני כותב

Payne כמובן.

למה "סרט אפל"?[עריכת קוד מקור]

בכל המאמרים המקבילים בויקיפדיות האחרות פשוט משאירים את זה "פילם נואר" ואני לא רואה סיבה שלא. סגנון הסרטים הזה מוכר תחת "פילם נואר". לא שמעתי אנשים אומרים "יצא סרט אפל חדש. ראית אותו כבר?". למעשה, זו הפעם הראשונה שאני שומע "סרט אפל". אולי כדאי במקרה הזה להעדיף שהקורא יבין על מה מדובר מאשר לעברת (לתרגם לעברית) את שם הערך ובכך לא להשיג הרבה? מה אתם אומרים? TUCG 15:13, 6 באוקטובר 2006 (IST)

יש משהו בדברייך, אני מסכים.

המונח "סרט אפל" הוא מונח עברי, המקביל למונח הלועזי "פילם נואר". המונח השתרש בשיח הקולנועי בעברית, (1,770 מופעים בגוגל [1] ולכן, מכיוון שזו הוויקיפדיה העברית, זה צריך להישאר שמו של הערך. ההפנייה מ"פילם נואר" קיימת, ולדעתי די בכך. קילגור טראוט 19:45, 18 באפריל 2007 (IDT)

על הספוילר[עריכת קוד מקור]

האם כדאי שערך שכולו הצדעה לסרט האפל יהרוס לצופה את אחד הסרטים האפלים הטובים ביותר אי פעם על ידי גילוי הטוויסט המרכזי בו? כי זה מה שעושים כרגע, בהמשך המשפט "יצירתו של רומן פולנסקי משנת 1974, "צ'יינה טאון" הינה סרט הקרוב בנושאיו ובתכניו אל הסרט האפל. הופעתו של ג'ון יוסטון בתפקיד...". אני בטוח שאפשר לכתוב את המשפט מחדש כך שישמור על המשמעות והכוונה המקורית אך לא יגלה לצופה מאום. גדי אלכסנדרוביץ' 09:00, 19 בספטמבר 2007 (IST)

כשאתה צודק אתה צודק... שיניתי הערך בהתאם. קילגור טראוט*הצטרפו למיזם המדינות* 22:21, 20 בספטמבר 2007 (IST)
רק אציין שלא גיליתי את הספויילר הזה בעצמי, אלא אדם אחר (חובב סרטים אפלים בפני עצמו) שהזהיר אותי שיש עוד ספויילרים בערך (לפחות עוד אחד). אני לא בטוח אם זה נכון או לא, אבל אם כן - חבל. גם כי זה מקלקל לחלק מהקוראים, וגם כי זה מותיר טעם רע בפה של קוראים אחרים, כאלו שכבר יודעים. גדי אלכסנדרוביץ' 23:20, 20 בספטמבר 2007 (IST)

"סוף קודר"[עריכת קוד מקור]

הקולנוען והחוקר ענר פרמינגר טוען בספרו "מסך קסם" (עמ' 117) שהסרטים האפלים הם היחידים בהוליווד בהם הסיום היה טרגי, לעומת ה"happy end" ההוליוודי שהיה מקובל (ועד היום מקובל) בשאר הז'אנרים. הוא קישר את זה דווקא לקוד הייז- הדמויות ה"רעות", שביצעו פשעים, חייבות לשלם על מעשיהם, בעוד שבמרבית הסרטים הדמויות הן טובות ביסודן ויזכו לגמולן. עד כמה מקובלת פרשנות מעניינת זו, והאם כדאי להציגה בערך? נוי - שיחה 16:37, 18 באפריל 2009 (IDT)

אקזיסט... עזבו, אני בחיים לא אצליח לכתוב את המילה הזאת[עריכת קוד מקור]

מאיזו בחינה הפילם נואר קשור לזרם האקזיסווטאבר? קראתי את החלק על מאפייני הסרט האפל ועדיין לא הבנתי. אני מניח שלא היה בסרטים האלו הרבה מהאבסורד, נגיד; בדידות כן, אבל זה לא נראה לי מספיק כדי לעשות קישור בערך, ועוד בשורה השלישית שלו. נוי - שיחה 23:00, 22 ביולי 2010 (IDT)

מי אמר שזו לא סוגה?[עריכת קוד מקור]

זו בהחלט סוגה ולא רק "אווירה". זה לא היה רק עניין של אופנה. זה נבע מהמחסור בתקציבים של השפל הגדול. זו סוגה בלי פעלולים, בלי שום דבר מנקר עיניים ובהתחלה גם בלי שום שחקן מתוחכם. השחקנים המתוחכמים והיקרים פוטרו. עִדּוֹ (Eddau) עיזרו לשפר את נגישותה של ויקיפדיה, עיינו בויקיפדיה:נגישות 22:44, 16 באוגוסט 2010 (IDT)

הערות מרשימת ההמתנה[עריכת קוד מקור]

ערך שהומלץ ב-2006, הוא תורם על ידי משתמש:אלמוג באופן חלקי מהערך האנגלי. חסר בו מידע על תקופות שונות של הסרט האפל, על הסוגיות שסובבות את הז'אנר ועל עוד הרבה דברים שנדונים בשפות זרות. הערך לא כולל שום מקורות מלבד הפניה לערך בלקסיקון קולנוע. זהו לא מצב רצוי לערך מומלץ בכלל. ראו את רשימת הקריאה העצומה בערך האנגלי להשוואה. יואב נכטיילרשיחה 13:30, 7 באפריל 2014 (IDT)

מסכים עם יואב. הערך מעניין ורהוט, אבל כבר לא עומד בקריטריוני המומלצות של ימינו. חסרים מאד פרקים אשר מצויים במקבילה האנגלית כגון בעיית ההגדרה, רקע (שבתוכו מצויים הפרק מאפייני הסרט האפל יחד עם מקורות ספרותיים), מאפיינים וכיוב'. כמו כן הניסוח מאד מסובך, ויוצא מנקודת הנחה שהקורא הממוצע מבין מושגים כגון אסתטיקה בקלות. אני לא טוען שיש לשט את השפה, אבל בהחלט יש מקום להסברים ומשפטים קצת יותר ארוכים, ופחות כתובים בידי מי שמבין עניין. גארפילד - שיחה 09:03, 9 באפריל 2014 (IDT)