שיחה:ערביי ישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית


קישורים לאתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה[עריכת קוד מקור]

הקישורים לאתר בהערות השוליים שבורים או שמפנים לדף הראשי. אודה למי שיתקן. אלעדב. - שיחה 11:59, 9 ביולי 2019 (IDT)

מספר פרטים שעשויים להיות בעלי חשיבות אנציקלופדית לערך[עריכת קוד מקור]

קראתי בגילון השילוח[1]. מספר פרטים שבעיני עשויים להיות בעלי חשיבות אנציקלופדית לערך.
כותב אותם בצורה ממוספרת, כדי לשמוע דעות נוספות מה נכון להוסיף לערך ומה מיותר:

  1. מאוקטובר 2015 ועד סוף אוקטובר 2016 ביצעו שלושה מחבלים מערביי ישראל שלושה פיגועי טרור בישראל, בהן נרצחו ונפצעו עשרות יהודים - בפיסקה הקיימת "מעורבות בטרור"
  2. ב-28 באוקטובר 2014 הצטרפה אנט חאסכִּייה, ערבייה-מוסלמית-ישראלית המתגוררת בצפון,להתמודדות בפריימריז של הבית היהודי בתמיכת היו"ר נפתלי בנט - בפיסקה הקיימת "פוליטיקה"
  3. קיימים מקרים בולטים של ערבים ישראלים התומכים בגלוי במדינת ישראל מול אויביה, ואף קוראים להשתלבות בחברה הישראלית ובשירות בצבאי או הלאומי, אך אלו סובלים מהתנכלויות קשות מצד חברת המוצא שלהם שמגיעות לעתים עד כדי איומים ברצח - בפיסקה הקיימת "המתיחות הבין-עדתית בציבור הישראלי"
    בן נחום - שיחה 21:15, 7 באוגוסט 2019 (IDT)
1. כן 2.ממש לא 3. כן, צריך לנסח כיאות --Nirvadel - שיחה 21:16, 7 באוגוסט 2019 (IDT)
בסעיף הראשון יש חשיבות כלשהי. שני הסעיפים האחרונים הם היוצא מן הכלל, שלא מעיד על הכלל ולכן חסר ישיבות. Eladti - שיחה 21:20, 7 באוגוסט 2019 (IDT)
אני נגד התוספות. בנוסף אני מבקש לא להוסיף יותר הערות שוליים בדף שיחה. מבנה של דף שיחה לא תומך בהערות שוליים. אם רוצים להוסיף מקור אפשר תמיד לכתוב את זה בסוגריים. גילגמש שיחה 21:51, 7 באוגוסט 2019 (IDT)
1. כיוון שהפסקה המיותרת קיימת אני מניח שהיא המקום למידע מיותר. 2. ממש לא חשוב. 3. הבלים. יורם שורק - שיחה 16:27, 12 באוגוסט 2019 (IDT)
כל הפרטים הנ"ל מיותרים. תוספות אלה הן המחשה, אחת מרבות, למאמציו של בן נחום לקשר ל"השילוח", אם צריך ואם לא צריך. גם אם נניח שיש חשיבות לפרט מספר 1 לעיל, יש להביאו תוך קישור לידיעות באתרי החדשות על כל פיגוע בנפרד, ולא למשפט מעורפל המתבסס על מקור מעורפל כמו "השילוח", שכורך פיגועים אחדים יחדיו. דוד שי - שיחה 20:47, 12 באוגוסט 2019 (IDT)
לפי הגישה ה"טהרנית" של דוד שי, היה צריך למחוק אלפי (ואולי רבבות) מקורות בויקיפדיה... בן נחום - שיחה 08:16, 13 באוגוסט 2019 (IDT)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור]

ציטוט של ד"ר נטלי אקון[עריכת קוד מקור]

להלן ציטוט של ד"ר נטלי אקון, שנארה לי ראוי לשלב בפיסקה "מעמד השפה הערבית בישראל" בערך זה. אשמח לשמוע דעות נוספות בעניין, --בן נחום - שיחה 20:40, 26 באוקטובר 2019 (IDT).

ד"ר נטלי קון תיארה את המצב הקיים במאה ה-21: " השפה הערבית היא השפה הדומיננטית במרחב התרבותי המשפחתי, הקהילתי והיישובי של ערביי ישראל, ולרוב היא השפה הבלעדית במוסדות הערביים הממומנים על ידי המדינה. דוברי הערבית זוכים בכל הזכויות הלשוניות הקיבוציות הנדרשות לשמירה על תרבות נפרדת... ברמה החוקתית-משפטית בני המיעוטים זכאים בעיקר לזכויות פרט... דוברי הערבית זוכים באוטונומיה לשונית במרחבי השיפוט של הרשויות המקומיות הערביות; מקבלי ההחלטה בענייני שפה אינם שר חינוך יהודי או מועצת פדגוגית יהודית, אלא פורום ייצוגי חינוכי-מנהלי ערבי בעל חופש פעולה מוחלט..." אך עם זאת העברית היא השפה העיקרית בתחום ההשכלה הגבוהה בקרב ערביי ישראל, וגם שפה מרכזית אצלם בעולם התעסוקה וביחסיהם עם רשויות השלטון שאינן מוניציפליות.
זהו ציטוט שמקומו בערך המורחב, מדיניות לשונית בישראל, ודי בקישור לערך מורחב זה. דוד שי - שיחה 22:24, 26 באוקטובר 2019 (IDT)