שיחה:פאות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

האם לא כדאי לקרוא את שם הערך "פיאות" כפי שמקובת לקרוא למנהג זה בל' רבים? פטר רחם 14:59, 1 אוגוסט 2005 (UTC)

רעיון טוב, רק תיקנתי לפאות. דוד שי 17:12, 1 אוגוסט 2005 (UTC)

הערך הוא חד צדדי![עריכת קוד מקור]

אני מודיע בזאת: הערך הוא מגמתי ביותר טרם נראה כמותו. הוא אינו מתייחס להלכה שאין צריך להאריך את הפיאות!!! האיסור הוא להעביר על הפיאות תער בלבד!!! וממספר 2 אפשר כבר לעבור על השיער!!! למה אין כאן איזכור לדבר כ"כ פשוט שכל יהודי ספרד נהגו ונוהגים בו גם היום, וכי התורה נתונה לידי האשכנזים? לכו נא וראו את כל גדולוי הדורות של הספרדים, כולם ללא יוצא מן הכלל, לא האריכו את פאותיהם! הרב עובדיה יוסף- אין לו פיאות, הוא לא עושה לפי הדין?

נראה לי שעכשיו זה קצת פחות מגמתי. חמויישה - שיחה 12:55, 31 בינואר 2012 (IST)

כדאי להוסיף[עריכת קוד מקור]

כדאי להוסיף שבקרב חכמי ליטא בעבר לא גזזו את הפאות וגם לא הכניסו מאחרי האוזניים (יעויין בציור המפורסם של הנצי"ב וכך גם רואים אצל החפץ חיים ועוד). זכורני שראיתי באחד המלקטים שהביא שהחזו"א התנגד מאוד להכנסת הפאות מאחרי האזניים. בנוסף, לא מובא כאן המקור מספר אגודה (שהיה מאחרוני הראשונים) שנהגו שלא ליגע כלל בפאות. רועי זק - שיחה 10:58, 17 באוקטובר 2010 (IST)

פחד כתיאור שרירותי, נתונים היסטוריים באשר לחסידות גור בנושא (כולל הצעות לשוניות), ובהמשך - לדעותיהם של גדולי יהדות המזרח.[עריכת קוד מקור]

שלום דוד!

ההגדרה בעניין חסידי גור "פחדם" מן הגויים, היא אמביוולנטית, לדעתי, ההגדרה, כמו "נקיטת אמצעי זהירות" במובן הטקטי, כדי להימנע מהחצנה מסוכנת, יותר מדויקת.

כמו"כ כדאי להדגיש, בהרבה פעמים, הנכתב על גור, כולל בעצם את רוב חסידויות פולין, אלא שלמרבה הצער, רובם נכחדו, או נתמעטו מאד, עקב השמדת הנאצים ימ"ש, ולכן איכשהו, גור נעשתה סימבולית לכל יהדות פולין, כלל שאינו כלל זה תקף אף לגבי גובה הכיפה הגוראית, כובע הַשֵׂעָר השבתי, המכנסיים התחובות וכו' הנכתב תחת הערך חסידות גור\חזות חיצונית.

עוד מידע בעניין:

בעבר, בזמן האדמו"ר בעל השפת אמת, רבי יהודא ארי' לייב אלתר זצ"ל מגור, לא נהגו החסידים בפאות ארוכות, רק קצרות, בסיגנון שדגלה קוצק -מקור החסידות הגוראית- ללא הבלטה חיצונית, משצירף בנו האדמו"ר הזקן מגור, בעל האמרי אמת, רבי אברהם מרדכי אלתר זצ"ל את הצעירים לכלל הנוסעים לאדמו"ר, התפתח סיגנון החצנה מסוים, והם החלו להותיר פאות ארוכות, (לאו דווקא מסולסלות), זקני החסידות אף הביעו את אי נוחות דעתם מהתפתחות חיצונית זו, היה בהם מי שטבע לשון כמו "גור נהייתה לבאבוב" (זרם חסידי גליצאי, ששמר על הופעה מטופחת כמו בגליציה, בניגוד לפולין, ועוד יותר מהזרם ממנו השתלשלו - צאנז, שאף הוא גליצאי).

קהילת הקנאים בירושלים נהגה לפגוש באופן אישי את מנהיגי הקהילות העולות ארצה, בניסיון לאחד כוחות כדעתם, ואפילו כלבושם, בטענה שלבושם תואם למקור היהודי, בצמוד לטענתם שאכן נדרשת התאמה למקור ואפילו בלבוש, לא כל הקהילות התערו כרצונם, וחלקם אף שמרו במודע על ייחודיות, ואף מתוך רתיעה מהם ומדעותיהם, זהו פתיח תמציתי מאד.-

באחד מביקוריו בארץ טרום עלייתו של האדמו"ר הזקן מגור, רבי אברהם מרדכי אלתר זצ"ל, נערך אצלו ביקור שכזה, בו כאמור ניסתה המשלחת הקנאית לבקשו להורות לחסידיו שימירו את הלבוש החסידי הפולני בלבוש שלהם, כמו"כ ביקשוהו להורות כי בארץ ישראל, מן הראוי שלא יכסו (לא "יורידו" כלשון העורך, שמובנו מעורפל ודו לשוני) החסידים מתחת לכיפה -כלומר יותירו גלויים- את פאות הצדע\רקה\אצדע (זאת ההגדרה המבדילה משאר מונחי הפאות, הייתי מציע שהערך האנגלי של אלו ייקרא הפאות הטמפולריות.... למי שמבין את ההקשר) לצידו נכח (כרגיל) בנו ויד ימינו, האדמו"ר הלב שמחה, רבי שמחה בונם אלתר זצ"ל, הוא פנה אליו באמרו "הם צודקים" (זֵיי זֶענֶען גִירֶעכְט), מאחר שנשמעה מפי האדמו"ר הערה זו, החלו החסידים בבואם ירושליימה אל הרבי, להותיר פאותיהם גלויים משתלשלים על אצדעיהם, כנראה שבעניין הלבוש לא היתה ביקורת משמעותית, אך להחביא את הפאות, אכן נשמע גלותי ולא רלוונטי, ואיכשהו כהסתרה עקב בושה בסממן יהודי חיצוני,ללא סיבת סכנה כמו בין האומות, דבר שאין בו טעם ליהודים בארצם באופן כללי.

בעניין חכמי עדות המזרח בנושא, למרות שבזכרוני מספר מקורות, לא אכתוב עד שאעיין במקור, אעתיק במדויק, ללא כתיבה סתמית, כשאעשה זאת, אציין שבאתי להוסיף, על הנכתב כעת, כדי להותיר הקדמת זהירות זו ויקימאוס - שיחה 13:07, 14 בפברואר 2016 (IST)

מאיזה תקופה היהודים באשכנז החלו לגדל פאות[עריכת קוד מקור]

על מנהג יהדות המזרח אנו יכולים להסיק מדברי הרמב"ם בתשובה (סי' רמד) כי: "לא צווינו לגדל הצדעים, כמו שחושב ההמון", כי כבר במאה ה-12 היה נפוץ לגדל את הפאות. אך אינני מוצא כעת מקור לתחילת הנוהג אצל יהדות אשכנז. אם יש למישהו מקור בעניין שיעדכן בבקשההחכם בלילה - שיחה 16:48, 12 בדצמבר 2017 (IST)

איחוד[עריכת קוד מקור]

דיון איחוד מתנהל כאן. יוניון ג'ק - שיחה 09:49, 22 בדצמבר 2017 (IST)