שיחה:פאי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פיי או פאי[עריכת קוד מקור]

נדמה לי שהכתיב המקובל הוא פיי, ולא פאי. אולי כדאי להחליף ולהשאיר את פאי כהפנייה (למרות שהוא יכול גם להיות בכלל מונח בבישול :) ) --Eranb 13:26, 4 יוני 2004 (UTC)

בדיקה בגוגל העלתה שיש הרבה יותר התייחסויות לפאי (במשמעות שלפנינו), מאשר לפיי. דוד שי 19:57, 4 יוני 2004 (UTC)

אומרים פאי ולא פיי.
מדוע "ההגייה האנגלית" עדיפה על ההגייה היוונית של האות היוונית פִּי?! בזמנו היינו קוראים לקבוע הזה "פִּי" כשם האות היוונית. מתי ולמה החליטו לשנות את זה?--79.181.123.103 20:43, 8 באוגוסט 2014 (IDT)טלמון סילבר

אני מצטרף לדעת קודמי טלמון סילבר. האות היא 'פי pi' ביוונית (כמו 'פיסוק, פיצול), וכך היו נוהגים לבטא גם בארץ. אלא שבדור האחרון חודרת לכאן ההגיה האמריקאנית ומשבשת הכל. במקום לבטא את התנועה הם מבטאים את שם האות. במקום 'פסיכולוג' הם אומרים 'סאיכולוג', 'מיקרוסקופ' הופך 'מאיקרוסקופ', ו'מיקרוסופט' הופך 'מאיקרוסופט', ואנחנו, הישראלים, חוזרים אחריהם כמו תוכי.
מגוחכת היא הפרקטיקה לבדוק בגוגל כפי שעושה דוד שי. אם בשוק אומרים 'שתי שקל' זה מכשיר את השגיאה? הדרך הנכונה היא לברר את ההיגוי היווני, שהוא המקור, ולהעביר אותו לעברית. הקשר בין העברית ליוונית הוא עתיק יומין, ואין שום סיבה לעבור בדרך אצל האמריקאנים ולהעתיק מהם. עודד Freiherr - שיחה 17:36, 19 בדצמבר 2015 (IST)

π בתנ"ך[עריכת קוד מקור]

במלכים א' פרק ז' פס' 23 יש רמז ליחס π -

"ויעש את הים מוצק עשר משפתו על שפתו עגול סביב וחמש באמה קומתו וקוה שלושים באמה וסוב אותם סביב"


בפס' זה מתואר גוף שבסיסו עגול, קוטרו 10 אמה והיקפו 30 אמה - יחס של 3:1, בקירוב 1:π.

למען האמת ,זה אומר שפאי=3 זהותית. וזה בסיס לדיונים נרחבים בהקשר למקור האלוהי של תוכן הספר. או חכמת שלמה. 22/7 הוא קרוב הרבה יותר אפשרי. מרווה הפיגמנטים 18:46, 7 ינואר 2006 (UTC)

עוד על פיי במקרא[עריכת קוד מקור]

למי שמתעניין הנה מסמך "המאשר" (קישור ראשון) את העובדה שמקורות יהודיים מרמזים על ערך מדויק למדי של פיי: ראשון, שני, שלישי בקישור הבא ניתן למצוא עוד על מתמתיקה במקורות היהדות, מהאתר של דוקטור בועז צבאן מאוניברסיטת בר אילן: הדף לאחר הקריאה כדאי גם לעיין בקישורים השני והשלישי, המפריכים את "פיי במלכים".

הוספתי לערך התייחסות למסמך הראשון. למסמך השני והשלישי אין חשיבות בהקשר זה, אם כי יש להם חשיבות בקרב חובבי ויכוחים בין דתיים לחילונים. דוד שי 05:56, 9 אוק' 2004 (UTC)
זו גישה בעייתית, כי גם המסמך הראשון מוטה ועוסק בויכוח בין דתיים וחילונים, במקרה זה הטייה לצד הדתי. הסתכלות על ה"תיקון" הזה מתוך התעלמות מכך שיש תיקון טוב יותר היא לקוייה, והמאמר אינו אובייקטיבי ואינו עובדתי. אני בעד להעיף גם אותו מרשימת הקישורים, ולכל היותר להוסיף ערך לפולמוס פאי (או אולי סעיף בערך שעוסק בקרבות ה"עובדתיים" הללו בין דתיים וחילונים). גדי אלכסנדרוביץ' 09:24, 9 אוק' 2004 (UTC)
המסמך הראשון עוסק בניסיון ליישב את הבעיה שמציב בפנינו ספר מלכים. הוא אינו נושא אופי פולמוסי, אלא אופי חקרני, אם כי מטרתו סומנה מראש. לכן מצאתי לנכון לתת קישור אליו. שני הקישורים הבאים הם בעלי אופי פולמוסי. דוד שי 09:42, 9 אוק' 2004 (UTC)
לפרוטוקול יצויין שאני לא מסכים איתך. ניתן לקשר בעמוד שמדבר על השואה למסמך חקרני שמוכיח שלא הייתה שואה אבל מדבר מאוד נחמד ואין לו אופי פולמוסי. זה לא משנה. אם אנחנו מקשרים, זה צריך להיות למסמך נייטרלי, או לפחות לשני הצדדים של המטבע, גם אם הם לא מדברים נחמד. פרט לכך, אני שוב טוען שאין לויכוח הזה (שהוא ויכוח על התנ"ך ופרשנויותיו) שום קשר למתמטיקה, וגם הקשר שלו לפאי קלוש למדי, וראוי שיימצא לו מקום אחר. אני בעד להצביע על השארת הקישור בערך, אם יש מספיק אנשים שבכלל עוקבים אחרי הויכוח. גדי אלכסנדרוביץ' 10:51, 9 אוק' 2004 (UTC)
כרגע יש את שני הצדדים בערך מופיע המשפט "חישוב פשוט לפי פסוק זה נותן ל- π את הערך 3, שהוא קירוב גרוע ביותר של π", וצד שני הוא ההמשך "(פרשנים ניסו להסביר תוצאה זו, כך שתיראה טוב יותר, למשל בהסבר הפשוט שמדובר בקוטר פנימי ובהיקף חיצוני, או בהסבר מתוחכם יותר)". בעצם די לי בקישור אחד, אני מוריד את הקישור שבתחתית הדף, הוא באמת מיותר. דוד שי 11:23, 9 אוק' 2004 (UTC)
בכל זאת, להביא את הקישור השני זה לא מוצלח, הביקורת שלו על הפרשנות של הקישור הראשון צודקת אבל האתר עצמו מתפלמס בצורה מכוערת עם המקורות גם אם אנחנו מסכימים עם הטענות. כדי לאזן את זה הייתי מציע להכניס קישור גם לאתר שמגיב על טענותיו כגון "האקדמיה ליהדות" בכתובת/www.akadamya.fav.co.il/ גם שם הכותב מתמודד עם הפאי התנ"כי אמנם לא באופן אובייקטיבי אבל במידה הוגנת קצת יותר.
ואני בכלל לא מבין כיצד השאלה "איך מופיע הערך פאי בכתובים" רלוונטית לערך אנציקלופדי. אסור לקשר למאמרים מוטים שעניינם ויכוח בנושא דת או ניסיונות שכנוע כאלו ואחרים. ויקיפדיה אינה המקום. דעתי היא שראוי למחוק כל התייחסות לתנ"ך בערך הזה מפאת אי רלוונטיות תוכנית ורגישות הנושא. <משתמש לא רשום>
אני לא מסכים איתך, מהסיבה הפשוטה שאני רוצה שויקיפדיה תהיה מקום שבו ניתן יהיה למצוא מידע גם על הפולמוס הזה (שהייתי מודע לו עוד לפני שקראתי את ויקיפדיה, והייתי שמח בשעתו למצוא מקור מידע כמו ויקיפדיה שמזכיר את העניין). גדי אלכסנדרוביץ' 23:11, 12 נובמבר 2005 (UTC)
דוד, הוספתי את הערתי כי לא הצלחתי להגיע אל הקישור שבמאמר ולא ידעתי שזהו נושאו, מ"מ כדאי לבדוק את הקישור.--ישראל סלע 23:09, 9 אוק' 2004 (UTC)
הקישור מוביל לקובץ PDF, ויש באג שמפריע להצגתו בדפדפן. אני ממליץ שתתקין את הגרסה העדכנית של Adobe Reader בגרסת Hebrew שלו, וזה כנראה יפתור לך את הבעיה.דוד שי 05:02, 10 אוק' 2004 (UTC)

אבל אומרים פאי ולא פיי


העמדה בדבר הידע המתמטי של התנך או של חז'ל נדמה שהיא שגויה מעיקרה. סביר שהיה להם ידע מסוים. אולי קיבלו מאחרים, אולי חקרו אלו ענינים בעצמם. השאלה היא מה אדם עושה עם הידע שלו. האיש לא כתב כיצד הגיע לערך של 'פי'. הדרך של החישוב חשובה יותר מדיוק הערך המחושב. זאת ועוד, איש מהם לא המשיך הלאה לחקור חקירות גאומטריות. המעשה הגדול, המיוחד במינו ויוצא הדופן של היוונים היה במה שהם פיתחו תורה שיטתית, בנויה היטב של גאומטריה, כשם שערכו באסטרונומיה. ודאי, גם לבבלים היה ידע אסטרונומי, גם המצרים עשו שימוש מעשי במשפט פיתגורס, אבל איש לה התקרב להשג היווני. עודד Freiherr - שיחה 18:12, 19 בדצמבר 2015 (IST)

שאלה: בערך כתוב שהקירוב 333/106 הוא מפי הגר"א, ואילו בחדו"א של האוניברסיטה הפתוחה חלק א עמוד 13 הקירוב מופיע בשם "אדריאן אתוניסזון" מתוארך ל1583 בערך. חיפוש בגוגל של דמות זו לא הניב כל פרי. מישהו יודע לשפוך אור על עניין זה? עמית - שיחה 17:04, 5 ביוני 2016 (IDT)

לפי האתר הזה (די אמין בדרך כלל) הקירוב הטוב בהרבה 355/113 היה ידוע לסינים במאה החמישית; בספר הזה מספרים סיפור דומה. וכאן אפשר לקרוא על הים של שלמה. עוזי ו. - שיחה 18:18, 5 ביוני 2016 (IDT)

האם העתקה (ממוחשבת) של נוסחאות היא הפרת זכויות יוצרים?[עריכת קוד מקור]

אני נוטה להאמין שהנוסחאות הועתקו מ-MathWorld והשאלה היא האם יש על זה זכויות יוצרים? טרול רפאים 21:03, 30 ינו' 2005 (UTC)

דומני שהם הועתקו מויקיפדיה האנגלית. בכל מקרה, די מגוחך לדרוש זכויות יוצרים על נוסחה, אלא אם ממש הועתק הקוד של קימפול הנוסחה. וגם אז זה מגוחך. גדי אלכסנדרוביץ' 21:06, 30 ינו' 2005 (UTC)
זה לא משנה. נשבר לי ממנו. פשוט נשבר. אני ביקשתי מדוד שי שיוציא עליו באן ואני מקווה שהוא יעשה את זה במהרה. כמה פעמים אפשר לרדוף אחרי חדל האישים הזה? גילגמש שיחה 21:11, 30 ינו' 2005 (UTC)

מטוטלת מתמטית[עריכת קוד מקור]

"זמן המחזור של מטוטלת מתמטית,שלכאורה אינו קשור למבנים גיאומטריים..."

למה לא? אני לא כל כך מבין את ה"לכאורה" הזה. ממה שזכור לי מניתוח מטוטלות (ואני מודה שלא זכור לי הרבה) הניתוח מתייחס לזווית הסטייה של המטוטלת מציר שיווי המשקל שלה. עיסוק בזוויות הוא עיסוק בגאומטריה ולא כל כך מפתיע שפאי צץ ומופיע. גדי אלכסנדרוביץ' 17:59, 7 ינואר 2006 (UTC)

לא מדוייק. בעקרון מדובר במעבר בין מימד כמו זמן למימד אחר כמו זווית ,בנוסף זמן המחזור הוא קבוע עבור זוויות קטנות(זהו קרוב) ,ועבור זוויות קטנות את פשוט מזניח את עקמומיות המסלול המלא ומגיע למשהו שמתכנס בחזרה לקבוע שמזכיר את עקמויות המסלול. פאי מופיע בהמון זמני מחזור של תנועות הרמוניות למינהן ,זוהי רק הקלאסית מכולן. בכל אופן הפתרון הוא שימוש בפונקציות טריגונומטיריות בהתרת המשוואה הדירפנציאלית ,פונקציות שמחזורן הוא ליניארי ל...פאי. ו"הקסם" הוא שבכל בחירה אחרת של פונקצייה בעלת מחזוריות גזירה דומה(כמו SIN ,COS ,או משהו לא יודע אחר) ,אתה שוב מקבל פאי. ישנם דברים כמו קפיץ אופקי ,לדוגמא, בהם מקבלים פאי ,ובאמת שבלתי אפשרי למצוא משהו בעל תזכורת לגיאומטרייה..(זו בעייה חד מימדית). אתה מוזמן להרחיב בערך. מרווה הפיגמנטים 18:38, 7 ינואר 2006 (UTC)

צר לי, אבל טעות בידך, אתה מסתכל על קפיץ אופקי רק במישור הרגיל, למעשה כל תנועה מחזורית היא תנועה מעגלית במישור המרוכב שאתה רואה את ההיטל שלה על הציר הממשי. אנחנו מסוגלים למדוד רק את החלק הממשי באופן ישיר ולכן נראה כאילו הפאי צץ משום מקום... טרול רפאים 18:49, 7 ינואר 2006 (UTC)

אני דווקא חושב הרבה על הנושא הזה ,ואף דיברתי עליו עם מרצים בטכניון בעניין(מתמטיקה וגם פיזיקה),והתשובה שאתה נותן היא מרתקת ,אך במחלוקת. צור איתי קשר בפרטי,או הרחב כאן בבקשה

 • כל תנועה ,בכל מספר מימדים ניתן להטיל בחזרה למעגל או סימטרייה כדורית ,ועדיין אין אנו מוצאים פאי בכל תנועה מחזורית ,שאינה תלויית משרעת או כח ,אלא בתנועות הרמוניות בלתי מרוסנות(בהשפעת כח מחזיר ליניארי),וזה נובע בעקרון מטריגו ,שטוב גם (אבל האם זה משמעותי..) לייצוג תנועות היטליות בצירים אורתוגונאליים.
 • אם כבר ,ניתן להגיד שהתנועה האמיתית היא סגורה ב2 מימדים ניצבים ,המימד השני יהיה הארגומנט הטיריגונומטרי ,הלא הוא מימד הזמן.(שום צורך במרוכבים).
 • זה יכול להיות טיעון טוב בעד היפותזת הזמן הסגור..מעניין. אויל בדוקטורט שלי..:-\
 • טרם מצאתי שימוש אמיתי שמצריך מרוכבים ,מעבר לכטכניקה מתמטית לפישוט אלמנטים שמייצרת פתורונת לא ריאליסטיים שנובעים משגיאה בצורת הספירה הליניארית שלנו(הטבע סופר מעריכית,בכל תופעה ידועה)


לא כל כך ברור לי איך אתה סותר את מה שאני אומר. הבעיה של המטוטלת היא בעיה שבה מייד חושבים על זוויות, כלומר על גאומטריה. כדי לתת דוגמה למקום שבו טיפה פחות ברור שמעורבת בו גאומטריה אפשר להביא את זהות אוילר המפורסמת (שכמובן, נובעת מבסיס גאומטרי די מוצק, אבל לא ברור ממבט ראשון). מקום שבו בכלל לא ברור הקשר לגאומטריה הוא בתורת המספרים, למשל בהסתברות ששני מספרים יהיו זרים זה לזה. אני חושב שדי ברור במבט ראשון שהקשר של מטוטלת לגאומטריה חזק יותר מהקשר של ההסתברות הזו. גם באופן כללי, אני לא חושב שיש הרבה טעם בהדגשה שמשהו "לכאורה אינו קשור למבנים גאומטריים" - זו דרך לכפות צורת חשיבה מסויימת על הקורא, וחבל. גדי אלכסנדרוביץ' 19:04, 7 ינואר 2006 (UTC)
 1. אני מזכיר שוב ,שקיבלנו פאי אחרי שהשמטנו את עקמויות המסלול הגיאומטרית לטובת קו ליניארי(חד מימדי) ,וקיבלו בחזרה פאי #כי הנוסחא הזו היא קרוב בלבד עבור זוויות קטנות. אני מקווה שהבהרתי עצמי בהקשר לבעיות חד מימדיות אחרות.(ראה למעלה)
 2. חלק מהבעיות בתורת המספרים נפתרו ,לדוגמא העניין עם הבחור שזורק חיצים ,שההסתברות פגיעה היא פאיית. אויל יש פונקציות גיאומטריות שטרם חשבנו עליהן שמיוצגות ע"י העניין.(אפשר לנסח שאלות חדשות)
 3. בכל אופן ,ה"לכאורה" אולי צריך לבוא בהכללה כללית לראש הפרק (לעיתים ,לכאורה נדמה ש..),ואז לפרט דוגמאות בהן הקורא יחליט אם יש או אין קשר

מרווה הפיגמנטים 19:13, 7 ינואר 2006 (UTC)

אני חושב שזה באמת מה שצריך לעשות. לגבי הפונקציות של תורת המספרים, אני חושד שיש פשוט טור חזקות שמתאים לכולן והטור הזה הוא מקביל לגאומטריה (עם אינסוף מימדים) ופשוט עדיין לא התגלה...
בנושא המרוכבים, לפחות לגבי האוסילטור ההרמוני, העניין פשוט, ניתן לראות את המהירות כליניארית לציר המדומה ולקבל את האוסילטור (גוזרים את r לפי הזמן ומקבלים תטא וההיפך). טרול רפאים 19:21, 7 ינואר 2006 (UTC)

מאה ספרות אחרי הנקודה[עריכת קוד מקור]

כך היה כתוב בערך.
-3.141592653589793238462643383279502884197169399375105 8209749445923078164062862089986280348253421170679-
דוד שי קיצץ זאת לשלושים, ובצדק, לדעתי. אבל אני מוסיף את זה כאן למקרה שמישהו מעוניין במספר הארוך.
בברכה, ינבושד 15:47, 21 אפריל 2006 (IDT)

מי שמעוניין במספר הארוך, הדבר הטוב ביותר שהוא יכול לעשות הוא להיכנס לקישור החיצוני שמוביל לעמוד בו יש את פאי עם מיליון ספרות לאחר הנקודה. גדי אלכסנדרוביץ' 15:50, 21 אפריל 2006 (IDT)
צודק. לא ראיתי את זה... :) ינבושד 15:59, 21 אפריל 2006 (IDT)

הפנייה שבורה[עריכת קוד מקור]

קישור http://www.cs.biu.ac.il/~tsaban/Pdf/exactpi.pdf מופיע במעמר זה שבור...

אתה יכול לחפש את הקישור הנכון כאן. אחיה פ. 10:11, 5 יוני 2006 (IDT)

תמונה מצויינת[עריכת קוד מקור]

Pi-unrolled.gif - תשלבו אותה איכשהו ,זה נהדר.

נהרות והשפה היוונית[עריכת קוד מקור]

הוספתי משפט על אורכם של נהרות (תחת "מדעי כדור הארץ") מתוך "המשפט האחרון של פרמה".
באותה הזדמנות קידמתי את ההפניה לשפה היוונית להיות ראשונה - מוצדק לא ?
שיחה 12:39, 02 ספטמבר 2006

פי[עריכת קוד מקור]

הדיוק בספר מלכים גדול יותר ממה שאתם חושבים.יש שם קרי המילה קו=106 המילה קוה=111 111 לחלק ל-106 כפול 30 נותן דיוק יחסי גדול והתוצאה 31.415 מספיק טובה לאגן נחושת בקוטר 15 מטר. בתודה יוסף יפה yaffeyo@01.net.il

הטענה מוכרת ואם תשים לב כבר דובר עליה בדף השיחה. לדעתי זה מקרה קלאסי של חיפוש ה"עובדות" שיתאימו לתוצאה שאותה רוצים "להוכיח". גדי אלכסנדרוביץ' 16:52, 16 באוקטובר 2006 (IST)

למעשה הדיוק הוא בבירור היחס בין הנגלה(3) לבין הנסתר (1.0472) ז"א אם נכפיל 3 במנה של 111\106 נקבל את התוצאה הבאה:3.141509 דהיינו דיוק של 5 ספרות אחרי הנקודה דבר שהיה בלתי מצוי בזמן כתיבת ספר מלכים.

למה?[עריכת קוד מקור]

פתאום אני תוהה - איפה מוכיחים שהיחס בין היקף המעגל לקוטרו קבוע? גדי אלכסנדרוביץ' 21:55, 3 בדצמבר 2006 (IST)

מכיוון שהשאלה מטילה בספק מה שבדרך כלל אני מקבל כמובן מאליו, השאלה האמיתית בבואי לענות לשאלה היא - מה ההנחות המוקדמות המותרות? בכל מקרה נדמה לי שזה תלוי במרחב. במרחב עקום (אוכף לדוגמא) היחס אינו קבוע לדעתי. יוסאריאןשיחה 21:01, 14 בפברואר 2007 (IST)
מדובר על מרחב אוקלידי דו ממדי, ומעגל מוגדר בתור המקום הגיאומטרי של כל הנקודות שמרחקן מנקודה נתונה ("המרכז") הוא קבוע ("הרדיוס"). שורש העניין הוא כמובן בשאלה איך אתה מגדיר "היקף". הדרך המקובלת להגדיר אורך של עקום היא על ידי גבול של סדרת מצולעים שמקרבת אותו, ואז אפשר להוכיח את העניין עם היחס הקבוע עם הרבה עבודה איכסית. מה שאני מקווה הוא לשמוע על משהו פשוט יותר. גדי אלכסנדרוביץ' 21:07, 14 בפברואר 2007 (IST)
דרך אחרת שאני מכיר להגדיר אורך של עקום כזה היא על ידי אינטגרל של (Rd(teta, לפי הגדרה זו ובהנחה שהרדיוס לא תלוי בזוית teta, קל להראות שהיחס בין האורכים הוא קבוע ושווה לאינטגרל על הזוית לאורך המסלול, עד לנקודת ההתחלה (משמע שני פאי). יוסאריאןשיחה 21:32, 14 בפברואר 2007 (IST)
אתה עושה בדרך הזאת הנחת המבוקש, כלומר מניח שהיחס הוא חצי פאי (בהגדרת הקואורדינאטות הפולריות) ואז מנסה להוכיח זאת... אפשר לעשות דבר דומה (גם אם מורכב יותר) בקואורדינאטות קרטזיות ובכך להימנע מהבעיה. טרול רפאים 21:40, 14 בפברואר 2007 (IST)
לא הבנתי איפה נכנס חצי פאי. כל שאני מניח הוא שאורך העקום הוא חיבור הקשתות, כשאורך כל קשת שואף לאפס, ושאורך כל קשת אינפיניטיסימלית כזו הוא מכפלת הרדיוס בזווית. בהנחה שגודל הזווית המשלימה מעגל קבוע, אתה מקבל יחס קבוע, ותגדיר את גודלו להיות שני פאי או כל גודל אחר. יוסאריאןשיחה 10:35, 15 בפברואר 2007 (IST)
ואז איך אתה מראה לי שהאינטגרל ה"קרטזי" שחישבת לי הוא באמת היקף המעגל? גדי אלכסנדרוביץ' 21:42, 14 בפברואר 2007 (IST)
למה להסתבך? לכו בדרך של גדי: תבדקו זאת לגבי משושה שאותו תחלקו למשולשים, ואת זה נראה לי שקל להוכיח שהיחס הוא קבוע. כל מה שצריך זה אינדוקציה לאינסוף לגבי מספר המשולשים. אני מקשקש שטויות? הללשיחה תיבת נאצות 21:43, 14 בפברואר 2007 (IST)
בשאלות כאלה אין מנוס מן ההגדרה של מושג האורך של מסילה ("היקף", במקרה שלנו), שהוא הסופרימום של כל המסלולים השבורים העוברים בין נקודות המסילה (לפי סדר). כעת ההוכחה מיידית: לכל שני מעגלים, יש התאמה חד-חד-ערכית בין קבוצות המסלולים, והיחס בין האורכים בשני המקרים נובע מיחסי דמיון של משולשים. עוזי ו. 02:14, 15 בפברואר 2007 (IST)

פסקה בעייתית[עריכת קוד מקור]

ביהדות, ערכו המספרי (הגימטריה)- של השם ש.ד.י (אחד משמותיו של האל, נכתב על המזוזה, ראשי תיבות: שומר דלתות ישראל ) הוא: 314, מה שמזכיר את - 3.14 של , לסמל את קביעותו של הבורא בצורה אבסולוטית. ישנם שמסבירים בכך גם את הנתון כי חלוקה של 22 ב-7 תיתן תוצאה: 3.14 בקירוב, שכפי הידוע ביהדות הבורא יצר את העולם ב-7 ימים על ידי 22 אותיות הא-ב, לצורך העניין, היקף העיגול הוא 22 האותיות וקוטרו הוא 7 הימים, וכיון שה- הוא נתון קבוע, הוא מסמל שכל עיגול ועיגול בעולם נוצר ונברא ע"י האל.

מתוך הערך פאי

האם יש, לטעמכם, מקום לפסקה זו בערך? שמעון 14:54, 20 במאי 2007 (IDT)

הפסקה מדברת על הפולקלור של ה-פאי, מה הופך אותה לבעייתית? במה היא שונה מהמשפטים שקדמו לה? בתודה, ארי. 15:33, 20 במאי 2007 (IDT)
לכל אחד מהסיפורים שקדמו לה מצוין אומרם/מקורם. לסיפור זה לא מצוין מקורו, ולכן מחקתי אותו. אם תביא פרשן מקרא או דרשן שיצר דרש זה, יהיה על מה לדבר. דוד שי 21:48, 20 במאי 2007 (IDT)
יתכן כי זו היתה טעות לכתוב את זה, בכל מקרה ראיתי רעיון זה פעם ואינני זוכר את מקורו. בתודה, ארי. 00:25, 21 במאי 2007 (IDT)

דיקלום פאי[עריכת קוד מקור]

מישהו יודע מהו השיא הישראלי לדיקלום פאי?

לגבי האתר שנותן מיליון מספרים אחרי הנקודה[עריכת קוד מקור]

אפשר להעתיק לויקיטקסט או שיש על דיוק כזה זכויות יוצרים? נוי 21:36, 24 ביולי 2007 (IDT)

כל הספרות של פאי הן עובדות, ואין הגנת זכויות יוצרים על עובדות. עוזי ו. 21:54, 24 ביולי 2007 (IDT)
כל הספרות של פאי הן עובדות, בתנאי שהן נכונות. אם בחישוב פאי באתר נפלה טעות, העתקתו היא הפרה של זכויות יוצרים. דוד שי 22:15, 24 בספטמבר 2007 (IST)
נראה לי שבמחשבים של ימינו יכול כל אחד מאיתנו לחשב מיליון ספרות ולתרום אותן לויקיטקסט. האתר הזה מצביע על דרכים לעשות זאת. גדי אלכסנדרוביץ' 22:30, 24 בספטמבר 2007 (IST)

לגבי ההוספה של הרמז במילה 'וקוה'[עריכת קוד מקור]

רשמתי את הרמז המובא בקרי וכתיב של המילה 'וקוה'. לאחר מעשה התברר לי כי זה מובא בקישור למסמכים של בר-אילן. אף על פי כן השארתי את הנכתב כי לדעתי זה חשוב מאד להראות שהערך 3 לא נכתב סתם כך. לדעתי ניתן להעביר את הקישור להערת שוליים או לקישורים חיצוניים. --BigiJon 16:47, 15 באוגוסט 2007 (IDT)

פאי N ממדי[עריכת קוד מקור]

אם נגדיר את ההכללה של פאי למספר ממדים כלשהו כך שהוא מהווה את היחס בין השטח פנים ה-N-1 ממדי של הספירה ה-N ממדית לבין הנפח ה-N-1 ממדי של הספירה ה-N-1 ממדית, נקבל שערכו של פאי ה-N ממדי שווה ל:

 • אם N זוגי, אז
 • אם N אי זוגי, אז

--כרוזשיחה 15:42, 24 בספטמבר 2007 (IST)

חוק הפאי של אינדיאנה[עריכת קוד מקור]

כתבתי ערך על חוק הפאי של אינדיאנה. זהו תירגום מאנגלית ומהמאמר על החוק באתר של אוניברסיטת פרדיו. מכיוון ששכחתי מזמן את רוב הגיאומטריה שלמדתי בחטיבה, אשמח אם מישהו יוכל להרחיב את הערך עם הסבר מתמטי. בתודה מראש. --אמיר א. אהרוניבואו לתקן קישורי בינוויקי! • ז' באדר ב' ה'תשס"ח • 16:04, 14 במרץ 2008 (IST)

ערך זה מלמד שהקביעה "בשל המורכבות בהערכת גודלו המדויק של פאי, לאורך ההיסטוריה היו גם כאלו שניסו לפשט את השימוש בו. אדווין גודווין, רופא ממדינת אינדיאנה שבארצות הברית ומתמטיקאי חובב, פנה לאסיפה הכללית של המדינה בבקשה לאשר את השימוש בערך 3.2 עבור פאי בחוק למען ייטב לכולם" משוללת יסוד. הערך מציין "חרף הכינוי הפופולרי של הצעת חוק זו, התוצאה העיקרית שאליה חתרה הצעת החוק היא שיטה לתרבוע העיגול, ולא קביעת ערכו של π (פאי, היחס בין היקף המעגל לקוטרו). עם זאת, ההצעה אכן כוללת טענות שאם מקבלים את נכונותן, נגזרים מכך מספר ערכים שונים של π, כגון 3.2" וזה אכן המצב, כפי שאפשר לקרוא בהצעת החוק עצמה. לפיכך אין מקום לקוריוז זה בערך שלפנינו (לכל היותר ניתן להזכיר את הצעת חוק פאי ב"ראו גם". דוד שי - שיחה 00:45, 2 בספטמבר 2009 (IDT)
דוד, האם אתה חושב הערך ראוי להיות מומלץ? הוא מכסה את הנושא ברמה מתאימה, האם? ‏Ori‏ • PTT‏ 00:57, 2 בספטמבר 2009 (IDT)
הממ... כמובן ש"הזמרת קייט בוש הוציאה שיר בשם π בתקליט "אריאל". בשיר היא מונה את הספרות מהספרה הראשונה ועד הספרה ה-137. מסיבה לא ברורה היא מדלגת על הספרות במקומות 79-100." אינו קוריוז כלל וכלל. אני לא מבין למה השמטת את הפיסקה, היא משתלבת יפה בשאר "האירועים" שם. חגי אדלרשיחהל-65 ערי מיליונים אין עדיין ערך. קחו אחת! • י"ג באלול ה'תשס"ט • 01:07, 2 בספטמבר 2009 (IDT)
חגי, כבר כותרת הפסקה "ניסיונות לפישוט השימוש בפאי" שגויה - גודווין לא ניסה לפשט את פאי, אלא לתרבע את העיגול. גם המשך הפסקה שגוי, וכבר הבהירו לך זאת בדף השיחה של "הידעת". לאחר שנתקן את כל הטעויות נגלה שהזיקה של קוריוז זה לפאי קלושה, ולכן אין הצדקה לכלול אותו בערך שלפנינו.
Ori: הערך כבר נבחר כמומלץ. דוד שי - שיחה 09:07, 2 בספטמבר 2009 (IDT)
oh, do call me אורי. אני יודע הוא נבחר. אני שואל אם הוא צריך להמשיך ככה. ‏Ori‏ • PTT‏ 09:14, 2 בספטמבר 2009 (IDT)
קריאת הערך המקביל באנגלית מלמדת שהערך העברי זקוק להרחבה ניכרת. אני מעדיף לקוות להרחבה (אולי אתרום לכך בעצמי) ולא להסיר המלצה. דוד שי - שיחה 19:26, 2 בספטמבר 2009 (IDT)

נוסחה נוספת[עריכת קוד מקור]

נוסחה נוספת לפאי הינה: π=[loge(-1)]/i ,אולם איני יודע להשתמש במערכת לנוסחאות מתמטיות. אשמח אם מישהו יוכל להוסיף את הנוסחה. 14:11, 18 ביוני 2008 (IDT)

בכתיבה "מתמטית" הנוסחה היא . גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 16:04, 18 ביוני 2008 (IDT)

זו נוסחה זהה לזהות אוילר שכבר מופיעה . רוליג - שיחה 23:09, 18 ביוני 2008 (IDT)

היא בוודאי נובעת ממנה, אך אינה זהה. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 09:15, 19 ביוני 2008 (IDT)
למה היא לא זהה? טוקיוני 10:51, 19 ביוני 2008 (IDT)
ההיא נכונה, וזו תלויה בענף האנליטי שבוחרים לפונקציית הלוגריתם. עוזי ו. - שיחה 11:12, 19 ביוני 2008 (IDT)
עוזי, בבקשה אל תהפוך את הדיון הזה לדיון למתמטיקאים בלבד. אני לא צריך לדעת מה זה ענף אנליטי ובחירת פונקציית הלוגריתם בשביל לראות שזה אותו דבר, כמו שגם זה אותו דבר וגם עוד עשרות גרסאות שאפשרת לעשות. רוליג - שיחה 10:25, 25 ביוני 2008 (IDT)
אתה מניח ש- לכל מספר מרוכב, וזה לא נכון (שלא לומר חסר משמעות). עוזי ו. - שיחה 09:34, 2 בספטמבר 2009 (IDT)
אני חושב שהחזקה של האקספוננט לא יצאה טוב (או שיש שם סימן שאני לא מבין את ההקשר שלו). תומר א. - שיחה 09:54, 2 בספטמבר 2009 (IDT)
, , . עוזי ו. - שיחה 10:03, 2 בספטמבר 2009 (IDT)

הצבעת אשרור[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף ויקיפדיה:איך להקים אסם/רענון רשימת המומלצים/2004
 • Symbol support vote.svg בעד קצר ובסיסי. לא ממש נגיש לקורא הממוצע. ניתן להשוות למומלצים (וללא מומלצים) בשפות אחרות ‏Ori‏ • PTT‏ 15:20, 7 בספטמבר 2009 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 19:37, 7 בספטמבר 2009 (IDT)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. למה מצפים מערך מומלץ על פאי? איתן - שיחה 20:23, 8 בספטמבר 2009 (IDT)
תראה למשל את הערך הגרמני. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 22:06, 8 בספטמבר 2009 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד. מה שאורי אמר. יורי - שיחה 22:43, 8 בספטמבר 2009 (IDT)
 • Symbol support vote.svg בעד (עם כל הצער שבדבר). אין התייחסות מספיקה להיסטוריה ולקירובים השונים של פאי. חצי ערך נראה כמו אוסף נוסחאות שרירותיות שבמקרה פאי מופיע בהן. • שנה טובה - אמיר (שיחה) 19:56, 17 בספטמבר 2009 (IDT)

נגרעעודד (Damzow)שיחהמשתמש זה הוא מובחר! 09:07, 18 בספטמבר 2009 (IDT)

תחרות של גוגל[עריכת קוד מקור]

לפני חודשיים בערך קראתי על תחרות של גוגל שהייתה לחיפוש רצף של מספרים ראשוניים בתור החישוב של פאי. אני כמעט בטוח שראיתי את זה פה. אם מישהו יודע על מה מדובר אשמח אם תוכלו להעלות את החידה. תודה, גבעתי - שיחה 21:05, 17 בנובמבר 2009 (IST)

שבר משולב מפלצתי[עריכת קוד מקור]

האם זה באמת הכרחי? הייצוג הקומפקטי נתון למעלה. למי שאינו יודע איך הוא מתורגם לשבר משולב, אפשר להציג את השלבים הראשונים בפיתוח. לא צריך לעשות תרגום 1:1 שמפוצץ את הדף. גדי אלכסנדרוביץ' - שיחה 11:38, 26 בדצמבר 2009 (IST)

איור מיותר[עריכת קוד מקור]

ישנן שתי אנימציות שמראות שפאי הוא היקפו של מעגל בעל רדיוס 1. אין בכך צורך. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

תעתיק לעברית של שמות לועזיים[עריכת קוד מקור]

שיניתי את השיא הנוכחי בעברית ל-10 טרליון, אבל אני לא בטוח שהתעתיק לעברית של השמות של של "השיאנים" הוא נכון. השמות המקוריים הם Alexander J. Yee & Shigeru Kondo שתורגם לאלכסנדר ג'יי. יי ושיגרו קונדו. אני אשמח אם אדם יותר מנוסה יוכל לתקן את זה אם נדרש. מקצוען חובב - שיחה 17:50, 27 בנובמבר 2011 (IST)

כתוב בפסקת "בעיות פתוחות" שההשערה שפאי נורמלי בבסיס 2 שקולה לבעייה בתורת הכאוס[עריכת קוד מקור]

לדעתי צריך לכתוב באיזו בעיה מדובר. 79.179.42.44 17:05, 17 בפברואר 2012 (IST)

איזכור נוסף של פאי בגמרא[עריכת קוד מקור]

איזכור נוסף של פאי בגמרא, אליו האמוראים מתייחסים כ-3, הוא בתלמוד בבלי, מסכת בבא-בתרא דף כ"ז. - "כמה (שטח) מרובע (גדול) יותר על(=משטח) העיגול(החסום בו)? - רביע", זאת אומרת, היחס בין שטח ריבוע לשטח מעגל החסום בו הוא 4:3.

דןגמה: אם נחסום מעגל בתוך ריבוע שאורך צלעו 5 ס"מ, אז שטח הריבוע יהיה 25 ס"מ, ואילו שטח העיגול יהיה פאי(=3)*רדיוס(=2.5) בריבוע=18.75.

25 באמת גדול מ-18.75 ברבע (25:18.75=4:3), לכן חייב להיות שהאמוראים התייחסו לפאי כ-3, כי רק כך יתקבל פסוק אמת. 212.76.96.130 22:17, 18 ביוני 2012 (IDT) פאי הוא מספר ארוךך כל כך..


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 22:35, 4 במאי 2013 (IDT)

משוב מ-10 במאי 2013[עריכת קוד מקור]

ערך יפה ומדעי ביותר אני מעתיק את זה לעבודה במתמטיקה 109.65.113.8 09:53, 10 במאי 2013 (IDT)

קריאות של הצגתן של 100 הספרות הראשונות של פאי[עריכת קוד מקור]

שלום רב! בויקיפדיה האנגלית הצגתן של 100 הספרות הראשונות לאחר הנקודה של פאי היא על ידי רשימה של רצפים של 5 ספרות ולאחריהן רווח וחוזר חלילה - מה שתורם רבות לקריאות של הערך פאי בקירוב למאה ספרות אחר הנקודה. אני ניסיתי לעשות זאת בויקיפדיה העיברית, אך מייד לאחר מכן עריכתי זו נמחקה, ושוב חזרה ההצגה של מאה הספרות הראשונות לאחר הנקודה ללא רווחים כלל. אני מבקש את עזרתכם בשיפור קריאות הקירוב הנ"ל של פאי. בתודה מראש,

Ram P. Zaltsman - שיחה 11:55, 29 באפריל 2014 (IDT)

לדעתי, אין מניעה להוסיף רווח בין קבוצות של 5 ספרות, להקלת הקריאוּת (כפי שעשית). זהו שירות עבור הקוראים, ומסייע בהקלת הקריאה של המספר הארוך. אלדדשיחה 11:58, 29 באפריל 2014 (IDT)
אני מאוד מודה לך, אלדד. ישר כח. Ram P. Zaltsman - שיחה 15:10, 29 באפריל 2014 (IDT)
תודה לך, על התיקון שלך, שמוסיף לקוראי הערך. אלדדשיחה 16:27, 29 באפריל 2014 (IDT)
מישהו מוכן להסביר על מה מלחמת העריכה עכשיו?
הייצוג בחמישיות נראה לי נוח למדי. אם מישהו חולק על זה, כאן המקום המתאים לדון בזה. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 12:07, 28 במאי 2014 (IDT)
Sorry I reply English, as I don't have access to a Hebrew keyboard right now.
First of all please revert to the stable version.
Please refer to my talk page for the reason of my disagreement to the change done. Many thanks. Mr. W ~‏ T ~ בית המשפטים העליון 12:19, 28 במאי 2014 (IDT)
הבנתי. אתקן את זה. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 12:25, 28 במאי 2014 (IDT)
רוב העורכים, או שמא כל העורכים בדף הערך, מלבדך, מעוניינים בהפרדת מספר פאי לקבוצות להקלת הקריאה. בורה בורה בדק את העניין, והסביר בדף השיחה שלך שמדובר באחוז קטן מאוד מקרב משתמשי ויקיפדיה שעקב רזולוציה לא מתאימה במחשבם, המספר יתחלק אצלם לשתי שורות ולא יוצג נכון על המסך. לצורך קריאות ובהירות של המספר, נראה לי שחשובה החלוקה לחמש קבוצות, כפי שקיימת כעת. אם מדובר באחוז מאוד מצומצם מקרב קוראי ויקיפדיה, טובת הכלל גוברת. אלדדשיחה 12:28, 28 במאי 2014 (IDT)
תודה על הסידור מחדש, אמיר. אלדדשיחה 12:30, 28 במאי 2014 (IDT)
כמו שאמר הרשלה, כולכם צודקים.
הבעיה האמתית הייתה פתרון לא נכון של בעיות כיווניות. בבעיות כיווניות החוק אמור להיות: לעולם לא לכתוב דברים בסדר הפוך כדי לפתור בעיות כיווניות. (בוודאי לא בשביל בעיות פשוטות כאלה.) מי שהוסיף את הרווחים ראה שהמספר מתהפך כשמוסיפים אותם, וכתב את המספר בסדר הפוך. זה מה שגרם לשורה להישבר לא נכון ולמספר להתחיל מלמטה.
הפתרון הנכון הוא לכתוב את המספר בסדר ההגיוני („logical order”) שלו ולהכניס אותו לאלמנט HTML עם dir=ltr, ועשיתי את זה בעריכה האחרונה. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 12:32, 28 במאי 2014 (IDT)
תודה על הטיפ. מקווה שזה יעזור לי גם בערכים אחרים :) (אם כי אולי הוא מתייחס אך ורק למספרים). אלדדשיחה 12:33, 28 במאי 2014 (IDT)
אלדד, זה מתייחס לכל דבר שאפשר לכתוב - מספרים, משפטים, ציטוטים בלועזית, וכו'. הסדר של האותיות, המספרים, סימני הפיסוק, המילים, המשפטים צריך להיות הסדר שבו אמורים לקרוא אותם. בכל השפות. אם אתה מגיע למצב שאתה צריך לכתוב משהו הפוך, עצור ובדוק איך אפשר לפתור את זה אחרת. כמעט תמיד אפשר את זה באמצעות תווי כיווניות, HTML או תבניות. זה עלול להיות קצת קשה טכנית, אבל תמיד שווה להשקיע את המאמץ. ותמיד אפשר לשאול בדלפק ייעוץ (או בדף השיחה שלי). --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 13:35, 28 במאי 2014 (IDT)
חן חן, אמיר. אלדדשיחה 13:51, 28 במאי 2014 (IDT)

צמצום הצגת הספרות הראשונות של פאי (לאחר הנקודה) מ-100 ל-50[עריכת קוד מקור]

שלום רב לכולם! ראיתי שבויקיפדיה באנגלית הערך פאי הנ"ל מוצג ב-50 הספרות הראשונות שלו (לאחר הנקודה); כך גם המספר e בויקיפדיה האנגלית והעיברית, שבשניהם גם כן מיוצג על ידי 50 ספרות בלבד שלאחר הנקודה. לכן, על מנת לשמור על עיקביות התצוגה של מספר הספרות של שני קבועים מתמטיים אלה בויקיפדיה העיברית והאנגלית כאחד, "חתכתי" את הרצף השני של 50 הספרות הבאות של המספר פאי מהרצף הראשון של 50 ספרותיו הראשונות. אני חושב שלאחר הצגה של 50 ספרות ראשונות של המספר או מספרים אחרים אי-רציונלים, טרנסצנדטיים וכו' אנו יכולים כבר 'להבין את הנקודה', תרתי משמע. 5.29.69.92 23:39, 18 ביוני 2014 (IDT)

מה זה מפריע? החזרתי. בורה בורה - שיחה 02:16, 19 ביוני 2014 (IDT)

לא קיים מאמר בקישור[עריכת קוד מקור]

-"הערך "היקף", באנציקלופדיה תלמודית, כרך י. (הערך מועתק במאמר הבא באתר הידברות)"- לא קיים מאמר, רק קישור לאתר הידברות. 95.86.93.149 15:40, 12 בספטמבר 2015 (IDT)

הסרתי. דוד שי - שיחה 16:51, 12 בספטמבר 2015 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

כאן יש מילה מסוימת להיקף ביוונית, ובערך "פריפריה" יש מילה אחרת. זו טעות או הטיה שונה של או שורש? דווח על ידי: יאיר 95.86.96.41 18:48, 23 ביוני 2016 (IDT)

משתמש:ijon, אייכּה? דוד שי - שיחה 20:09, 23 ביוני 2016 (IDT)
בוויקימילון האנגלי יש גם περίμετρος וגם περιφέρεια, בשניהם הפירוש הראשון הוא (geometry) circumference. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 20:20, 23 ביוני 2016 (IDT)
אחד זה היקף גאומטרי, והשני מדבר על שולי הישוב, כלומר היקפו החיצוני של הישוב. ירח אפל - שיחה 20:34, 23 ביוני 2016 (IDT)
ירח אפל, כאמור לשניהם יש משמעות גאומטרית ביוונית, שעליה שאל השואל. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 08:17, 24 ביוני 2016 (IDT)


השחזור בערך פאי[עריכת קוד מקור]

נתחיל בעובדה שאם תחפש "שיא זכירת פאי" בגוגל, ב-2 התוצאות הראשונות (שהן לא הערך הויקיפדי), תקבל עמודים המדברים על השיא של 100,000 שלא אומת. נסיים בעובדה שזה הופיע בויקיפדיה האנגלית (ואני מאמין שאם יש חשיבות לטענה בויקיפדיה אנגלית, יש לה חשיבות גם אצלינו). אתה גם צריך להיות שמח שלא פתחתי ערך על אקירה ארגוצ'י כמו בויקיפדיה האנגלית... :)
אני חושב שזה חשוב לציין שבערך עליו בויקיפדיה האנגלית נאמר שהשיא צולם (כולל ההליכה שלו לשירותים), ככה שלא ברור מדוע ויקיפדיה האנגלית לא מכירה בו. רן כהןשיחה 21:39, 7 בינואר 2017 (IST)

כל הנושא של שינון פאי בעל-פה הוא קוריוז. אין טעם לכלול בתיאור קוריוז זה גם שיא לא מאומת. מובן שהופעת הקוריוז בגוגל אינה משנה במאומה את חוסר חשיבותו, וגם העובדה שבוויקיפדיה האנגלית הקוריוז מוזכר אינה משנה את העובדה שזה קוריוז לא מאומת. גילוי נאות: אני זוכר רק 30 ספרות של פאי (שיננתי אותן בנעורי), כך שברור שמעשי נובעים מקנאה בלתי נשלטת. דוד שי - שיחה 21:57, 7 בינואר 2017 (IST)
30?! תתבייש!
אני לוקח דוגמה מאלברט איינשטיין שפעם שאלו אותו לצטט את הערך של מטען האלקטרון עד כך וכך ספרות, והוא ענה שהוא לא טורח לזכור דברים שאפשר לבדוק בקלות בספר נתונים. ובהתאם לזאת אני זוכר רק 6 ספרות של פאי (וגם את השישית הייתי צריך לבדוק שאני זוכר נכון), וגם לא זכרתי שזה בכלל לא היה מטען האלקטרון, אלא מהירות הקול.[1] emanשיחה 12:07, 10 בינואר 2017 (IST)