שיחה:פוליאנדריה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נגד העברה לויקימילון:

  • כבר עכשיו יש פה יותר משתיים-שלוש שורות, והערך חורג מגדר הגדרה מילונית.
  • יש פוטנציאל להרחבה - ראו הערך בויקי האנגלית.

גברת תרד 12:57, 30 אפריל 2006 (IDT)

אדם יכול לקדש אישה "חוץ מפלוני" - לא מובן[עריכת קוד מקור]

הפיסקה הבאה לא מובנת: "עם זאת, ישנה דעה לפיה אדם יכול לקדש אישה "חוץ מפלוני", כך שקידושיו לא יחשיבו יחסי מין בינה לבין אותו פלוני לניאוף ואף לא ימנעו נישואים ביניהם."

חיפשתי באינטרנט ומצאתי את הדף הבא: http://asif.co.il/?wpfb_dl=1290

על פי ההסברים שם, אם אדם מקדש אישה "חוץ מפלוני" אז הוא למעשה מתגרש ממנה ואז היא יכולה להתחתן עם כל אדם אחר, חוץ מפלוני. (ומוסבר שם שאולי מותר לה אפילו להינשא לפלוני.) בכל מקרה, למיטב הבנתי הקידושין "חוץ מפלוני" אינם היתר לפוליאנדריה, ולכן לא שייכים לערך כאן. נכון או לא?

-- ‏גבי‏ • שיח 17:22, 3 ביולי 2014 (IDT)

המקור הנ"ל מזכיר קידושי חוץ באופן אגבי לגמרי, ונראה לי ששייכת אותו להסבר אחד המושגים האחרים. המשמעות היא כמו שכתבתי, שעבור אותו פלוני האישה נשארת פנויה. אני מסכים שזו אינה פוליאנדריה במשמעותה הקלאסית, אבל בלי המשפט האחרון המשפט שלפניו אינו מדוייק. יש לך רעיון לנוסח עדיף? בברכה, גנדלף - 19:41, 03/07/14
תן לי בבקשה מקור (רצוי באינטרנט) שמסביר את ההיתר הזה, ואני אנסה לחשוב על ניסוח ברור יותר. תודה על שיתוף הפעולה. -- ‏גבי‏ • שיח 09:40, 6 ביולי 2014 (IDT)
שיור בקידושין וגירושין בברכה, גנדלף - 09:50, 06/07/14
באחת הגירסאות של הערך הנ"ל נמחק הטקסט הבא: "השפעה הלכתית מעשית − ההשפעה ההלכתית המעשית, היא בכל מקרה רק על חלות הגירושין או הקידושין, אך אין מחלוקת בין רבי אליעזר לחכמים כי בכל מקרה לא תיתכן אשה נשואה שתותר לביאה לשני אנשים. הרשב"א מסביר, כי לא ניתן לקיים ביאה עם אשה, הנחשבת כאשת איש ביחס לאדם מסויים, גם אם ביחס לאדם אחר - זה הבא עליה - היא נחשבת כפנויה, אין היא פנויה אלא לעניין הקידושין החלים על האשה במובו" - המשפט נקטע באיבו. כנראה שמשתמש:טישיו לא סיים את המשפט והעדיף למחוק אותו. אבל עדיין אפשר להבין שפוליאנדריה אסורה על פי ההלכה באופן חד משמעי. יש מחלוקות על נושא השיור, אבל אין מחלוקת על כך שאשה לא יכולה להיות מותרת לשני אנשים. -- ‏גבי‏ • שיח 14:27, 6 ביולי 2014 (IDT)
הצצתי ברשב"א, ונראה לי שהדיון התמקד רק בתרחיש מסויים של שיור, ולא הייתי סומך יותר מדי על המשפט שנמחק. אם ראובן יקדש את שרה חוץ משמעון ושמעון יקדש אותה חוץ מראובן, לכאורה היא תהיה מותרת לשניהם לפחות באותה מידה שהייתה מותרת כפנויה. ניסחתי מחדש את העניין באופן שאני מקווה שיתקבל על דעתך. אני מתייג את משתמש:טישיו למקרה שיגיח לכאן וירצה להביע דעה או לתקן. בברכה, גנדלף - 21:40, 07/07/14 21:40, 7 ביולי 2014 (IDT)
הניסוח החדש יותר טוב מהקודם, אף על פי שעדיין לא הבנתי מה ההיגיון מאחורי ההיתר ההלכתי המוזר הזה. -- ‏גבי‏ • שיח 08:55, 9 ביולי 2014 (IDT)