שיחה:פוליטיקה במטאל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עטיפת התקליט של מטאליקה[עריכת קוד מקור]

לגבי עטיפת התקליט של מטאליקה דעתי מעט שונה סבור אני כי היד המושכת בחוטים מעל הקברים היא היד של מה שמייצג את הסם כפי שמרמז שיר הנושא של התקליט

יש עוד שיר מפורסם קוראים לו One 'זה דיי סיפור שתמיד עובר בין חברים ולכן איני בטוח באמת של הסיפור. בשיר מתואר בחור שהיה חייל במלחמת העולם הראשונה וחזר מהמלחמה לבית חולים, עילם חירש בלי ידיים או רגליים ושום יכולת ליצור קשר עם העולם , ואחרי הרבה זמן מצליחים לדובב אותו והדבר היחידי שהוא אומר הוא "kill me" ,כמובן שזה לא בטוח לגמרי ,ושזה יותר כמו סיפור על השיר של מאטליקה ,אבל אם הסיפור נכון או שבאמת בשיר מדובר על הסיפור ,אז אפשר להכניס את זה לערך , שירים עם עמדות פצפיסטיות.--tomle 23:02, 19 ינו' 2005 (UTC)


תשובות לשני המגיבים

ראשית, תודה על תגובותיכם. אתם מוזמנים לקרוא גם את שאר המאמרים שלי ולהגיב.

לעניין:

למגיב הראשון, האלמוני:

השיר Master of Puppets אמנם באמת, ככל הנראה, מדבר על סמים; ואם אתה רואה את העטיפה כמייצגת את שיר הנושא, אז הרי שאתה צודק והידיים הן ידי הסם. אך נשאלת השאלה, מדוע ישנם קסדה ודסקית על המצבה? מה הקשר בין סמים לבית קברות צבאי? התשובה נמצאת בשיר Disposable Heroes. אתה בוודאי מכיר את השיר, ואם תקרא שוב את המלים, תראה שעטיפת האלבום מתייחסת לשיר זה ולא לשיר הנושא.

לתומל:

הסיפור ששמעת נכון, מלבד הקטע של ה"Kill me". הוא לא יכל להגיד את זה, כי הוא הרי היה אילם. אם לא שמת לב, השיר מוזכר במאמר. החלטתי לחסוך מהקוראים את כל הפרטים של הנכות, כיוון שלדעתי הם מיותרים, והסתפקתי בציון העובדה שמדובר בנכה מלחמה. --Metal-wikiped 23:24, 19 ינו' 2005 (UTC)

השיר ONE מבוסס על עלילתו של הספר "ג'וני שב משדה הקרב" (במקור Johny Got HIs Gun) של הסופר האמריקאי דאלטון טרמבו. ספר פציפיסטי שנכתב בתקופת מלחמת העולם הראשונה ונשאר עדכני גם כיום. גיבור הספר לא אמר כלום (כי הוא עיוור, חירש, אילם וקטוע כל גפיו) אלא <<זהירות ספויילר!!!!>> תיקתק בקוד מורס באמצעות ראשו.
בעקבות הספר יצא גם סרט והצגת יחיד (שהעלה איציק ויינגרטן)
אליבאבא 14:41, 25 יולי 2005 (UTC)

לא אלמוני אלא 81.218.184.89 ויכול להיות שזה שילוב של שני הרעיונות כי בשיר master of puppets הוא כותב "im pulling your string" ובשיר "disposable heros" הוא כותב "you will die when i say" אבל בכל מקרה נראה לי שהמוטיב העיקרי פה הוא מהשיר master כיוון ששם הם אומרים את זה במפורש(strings).

בברכה 81.218.184.89

סליחה סליחה שכחתי לעשות הרשמה אז לעינייננו לא אלמוני אלא Shayakir (ואגב השיר בוודאי ובלי כל ספק מדבר על סמים)


מאמר מצוין, אבל יש עוד מה להוסיף ולשפר:

 • בבתים מהשירים, במקום לרשום באנגלית ואז מתחת תרגום בעברית, עדיף לרשום אותם זה לצד זה (באמצעות טבלה אולי).
 • אולי גם כדי לכתוב על להקות הבלק מטאל האנטי-נוצריות של סקנדינביה שחלק מהן גם שרפו כנסיות.

MathKnight 10:11, 22 ינו' 2005 (UTC)

ראשית, תודה רבה על המחמאה!
 • בקשר למלות השירים, אני אנסה לעשות זאת (אני עוד לא כ"כ בקיא בכל הדקויות הטכניות).
 • בקשר ללהקות אנטי-נוצריות, יש כאן בעיה. סתכל, ואני מתייעץ איתך. העניין הוא, שאנטי-נצרות, או בכלל כל פרו-דת או אנטי-דת, זה כמובן אידיאולוגיה, אך זהו אינו נושא שקשור ישירות לפוליטיקה, דהיינו למלחמות וכאלה. העניין הוא, שאם נוסיף את זה, נצטרך להוסיף גם את כל הלהקות והשירים שיש בהם אידיאולוגיה כלשהי, לוא דווקא פוליטית, ואז זה כבר יהיה מאמר פי 10 יותר ארוך, שהפוליטיקה והמלחמות כבר לא יהיו בו נושא מרכזי, וזה לא מה שאני רוצה, כי המטרה שלי הייתה לשים דגש דווקא על הנושא הפוליטי ולהציג את עמדותיהן של הלהקות השונות בקשר למלחמות. (זו גם הסיבה שלא פרטתי על האידיאולוגיה הלא-פוליטית של מטאליקה).
יש כמובן אפשרות לעשות מאמר נוסף, על אידיאולוגיה כללית במטאל, ושם יכללו הלהקות האנטי-נוצריות, ושם גם אפשר יהיה לדבר ביתר הרחבה על כל השירים האנטי-דתיים של מטאליקה.
בכל מקרה, תגיד לי את דעתך. האם ברשותך יש מספיק חומר בשביל לכתוב ערך כזה? מחכה לתשובה, אשמח לשמוע ממך רעיונות.--Metal-wikiped 16:30, 22 ינו' 2005 (UTC)

לדעתי, הגבלת הנושא לבעד-מלחמה או נגד-מלחמה זה ממש גימוד של היקף העניין של פוליטיקה שעוסק בדברים רבים כגון דת ממוסדת, הוצאות להורג, הפלות, יחסים בן מדינות, עוני וכו. מאחר שהמאמר לא יותר מידי ארוך, בהחלט אפשר לפרט על הנושא גם כאן. MathKnight 18:13, 22 ינו' 2005 (UTC)

מממ..אני לא יודע.. מצד אחד, המטרה שלי הייתה להתרכז בנושא המלחמה. מצד שני, יש לך פוינט. אולי זה באמת נושא יותר מדי מצומצם. אולי כדאי לשנות את שם המאמר כך שהוא יכלול את המלה "מלחמה" ולעשות ערך נוסף על מסרים אחרים במטאל? אני באמת לא יודע. אולי כדאי להעלות את הנושא במזנון. מה דעתך?--Metal-wikiped 20:22, 22 ינו' 2005 (UTC)
אגב! סחתיין על הקישורים!--Metal-wikiped 20:26, 22 ינו' 2005 (UTC)

מה עם Rage against the machine?[עריכת קוד מקור]

עד כמה שאני מכיר, Rage הם אחת מהלהקות הפוליטיות ביותר שהיו קיימות, עם אג'נדה שמאלנית-סוציאליסטית ברורה (גם אם מעט פופוליסטית). האם האם לא מופיעים בערך בעקבות התקף שכחה, או מכיוון שאינם נחשבים "מטאליסטים"? Liorerez 15:49, 4 פבר' 2005 (UTC)

ראשית, רייג' אגיינס ד'ה מאשין הם באמת לא בדיוק מטאל טהור, אבל זה לא עקרוני במקרה הזה. הסיבה שלא ציינתי אותם היא שאני לא ממש מכיר אותם, ובטח שלא את הליריקה שלהם. אם יש לך מה להוסיף ולתרום לערך- בבקשה.--Metal-wikiped 21:52, 4 פבר' 2005 (UTC)
רייג' באמת שלא מטאל (יש מטאליסטים שמתרחקים מהם כמו מ-ac/dc, קריידל וגו'). מה שכן, באמת מגיע להם ערך משלהם (Rage Against the Machine) ובו תפורט האידאולוגיה שלהם. Radagaisus 21:59, 4 פבר' 2005 (UTC)

כמה שאלות[עריכת קוד מקור]

1. מה עם Pain of Salvation, רב האלבומים שלהם מאד פוליטיים.

2. שמו של מקס מספולטורה הוא ציון. שמעתי טענה כי לשם אין שום קשר ליהדות, האם זה כך?

3. בתור חובב Manowar, אני לא רואה שום סיבה מוצדקת להציב אותם במקום ראשון במאמר לגבי פוליטיקה במטאל. לדעתי אתם מתייחסים ברצינות רבה מדי לשירים שלהם ומתעלמים מהמשפט הכי בעייתי שלהם "Back to the glory of Germany" המופיע ב"Blood of the kings", התהילה שלה לפני ההפסד במלחמת העולם השנייה. מה עם Shell Shock והתייחסתו למחלמת וויטנאם? כמו כן, בתרגום למילות Hands of doom, השורה "we made a stand" לא מדברת על הבטחה אלא על זה שהם *התייצבו* להלחם, אפילו שהסיכויים נגדם, תקנו אותי אם אני טועה.

4. חלק גדול מאד מלהקות המטאל שרים על מלחמות, האם ניתן להסיק כי לכולן יש אג'נדה פוליטית?

5. הטענה בדבר האנטישמיות של דורשות הוכחות מוצקות יותר ויש לשנות את הכותרות עד אז? השיר Judas מדבר על מישהו, ממילות השיר לא ברור אם מדובר על יהודים או בוגדים או (כמו שנאמר בדף השיחה) מושחתים.

6. מה עם Dream Theater בשיריה In the Name of God, Sacrificed Sons, The Great Debate?


DaFLM 15:55, 26 יוני 2005 (UTC)

ל-DAFLM שלום רב!
1. לא מכיר את פיין אוף סלביישן, אתה מוזמן לחלוק איתנו את הידע שלך.

2. ממש ממש ממש לא נראה לי שהסולן של ספלטורה יהודי. דבר ראשון, הוא בכלל כושי. דבר שני, הוא אנטישמי ידוע. אמנם יש גם יהודים אנטישמים, ככה שאי אפשר לדעת... אבל בכל מקרה, גם אם כן, זה לא סותר את מה שנכתב במאמר.

3. לא סתם אני בחרתי להציב את מנוור במקום הראשון. מכל להקות המטאל שאני מכיר (ותאמין לי שאני מכיר לא מעט), מנוור היא הלהקה הבולטת ביותר בזה שהיא מתעקשת פעם אחר פעם, שיר אחר שיר, אלבום אחר אלבום, להציג תפיסת עולם פוליטית ברורה ביותר וחד משמעית. בקשר להתייחסות רצינית, אם לא ראית, הוספתי משפט, שרבים לא מתייחסים ברצינות לליריקה של מנוור. דווקא את Back to the Glory of Germeny ואת Shell Shock אני לא מכיר...בכל מקרה, אתה מוזמן להוסיף מידע על שירים אלה, אם זה נראה לך רלוונטי (ולפי התיאור שלך, זה נשמע מאוד רלוונטי). בקשר ל-Hand of Doom- אתה מוזמן לתקן את הטעות.

4. לדעתי, לא. לדעתי, לא כל להקה שיש לה שיר על מלחמה היא להקה פוליטית. אפילו להקה שמתעסקת באובססיביות עם הנושא, כמו איירון מיידן למשל, היא לא בהכרח להקה פוליטית. יכול להיות שהיא סתם מתארת קרבות ומלחמות, זה לא אומר שהיא באה להעביר מסר. לעומת זאת, מנוור ומטאליקה הם מקרים ברורים וקלאסיים של להקות שיש להן אמירה פוליטית ברורה וחד משמעית, אשר חוזרת על עצמה בעקביות במספר שירים.

5. השיר Judas מדבר חד משמעית על יהודים. הוא משחזר בצורה העלובה ביותר את כל הסטיריאוטיפיים האנטישמיים הידועים והשחוקים: יהודים רודפי בצע, יהודים שולטים על הכלכלה, יהודים רוצים להשתלט על העולם. קיבלתי חלחלה כשקראתי את הזבל הזה, ובאמת חבל שמדובר בלהקה מעולה כמו הלווין, כואב הלב. ואם עוד יש לך ספק, יש שם משפט שאומר "אתם אומרים שאתם נלחמים על החופש שלכם" או משהו בסגנון. ואם עדיין יש לך ספק, תסתכל על העטיפה של האלבום. ובקשר לדף השיחה- אל תתייחס בכלל לליצן האלמוני שרשם את כל השטויות האלה באנגלית. יש לו תחביב- למלא את דפי השיחה של המאמרים שלי בקטילות באנגלית. שיהיה לו לבריאות- הוא לא ראוי להתייחסות רצינית (לא יותר ממנוור, בכל אופן :) ).

6. בקשר לדרים ת'יאטר- ר' סעיף 1. כנ"ל.

זהו, אני מקווה שעניתי על הכל. אם אתה לא מסכים עם משהו- אל תהסס להעלות את הנושא לדיון. שיהיה לך בהצחלה בשיפור המאמר. :)

דוד. (metal-wikiped). (החותמת לא עובדת אצלי).


זהו אחד הנושאים בהם אני מתמצא מספיק כדי להגיב אבל לא חושב שיש לי מספיק ידע כדי לכתוב. בלי שום קשר Pain of Salvation וDream Theater הן, לדעתי, מהלקות הטובות ביותר הפעילות כיום. ציון הוא שמו של מקס קבלרה ולא של הסולן החדש, לא התכוונתי לטעון שמישהו שם יהודי. השאלה היא - האם ניתן להסיק מכך משהו? בקשר לmanowar, זה שמילות השירים דומות לא אומר שיש להם אג'נדה פוליטית, זה מסתדר עם התדמית שהם מנסים להקרין. צריך להתחיל עם להקות שאנו בטוחים שמילות השירים נובעות מרצון להביע משהו ולא מכמה ליטרים של בירה ומכנסי עור לוחצים מדי. אני עדיין סבור שצריך לשנות את הכותרות ולציין כי יש הטוענים שX מציגים דעות אנטישמיות. DaFLM 16:54, 26 יוני 2005 (UTC)

מצטער שלא עניתי עד עכשיו, לא ראיתי שעוד רשמת משהו אחרי שעניתי לך. אני עדיין סבור שצריך להשאיר את המאמר כמו שהוא, גם בהקשר של מנוור, וגם בהקשר של שתי הלהקות האנטישמיות. אם אתה מתעקש, הצע כותרת משלך שתתאים לפרקים על הלווין וספולטורה. בקשר למנוור- אתה לא יכול לצאת מנקודת הנחה שהליריקה שלהם היא תוצאה של שתיית בירה ומכנסיים לוחצים (אגב, אהבתיאת הניסוח:) ). נכון שבעיני רבים הליריקה שלהם נתפסת כטיפשית ולא רצינית. זה עדיין לא אומר שהם לא מתייחסים לזה ברצינות. כשלהקה מתעקשת לחזור על אותם מוטיבים ומסרים שיר אחר שיר לאורך כ"כ הרבה שנים, יש מקום להניח כי הליריקה אכן משקפת את השקפת עולמם. דוד. (metal-wikiped)

היי , אז בקשר לדרים ת'יאטר : 1. השיר in the name of god , נכתב בעקבוצ אירועי המצור בווייקו (תקרא על זה) מנקודת מבט שמאשימה את כת הדוידים בטבח שקרה שם, השיר הזה לא מעביר מסר אנטי-נוצרי או אנטי-דתי קולקטיבי כנגד כל הדתות, אלא רק נגד הכתות הקיצוניות והאלימות כמו כת הדוידים. 2. השיר sacrified sons הוא שיר זיכרון שמוקדש לחללי פיגועי האחד-עשר בספטמבר, יש בו מספר מסרים אנטי-מוסלמים (נאמר שהמחבלים עשו את המתקפה בהשפעת האמונה הדתית שלהם) ובתחילת השיר יש מסר אנטי-פלסטיני (בקטע של דיווחי החדשות המוקלטים מיום המתקפה יש דיווח בו מסופר על אלפי פלסטינים שחוגגים ברחובות ומודים לאללה על שאירע לאמריקאים) 3. השיר the great debate מדבר על הוויכוח סביב חקר תאי גזע אנושיים, השיר נכתב מנקודת מבט נייטרלית לחלוטין, בשיר מושמעים טיעונים בעד המחקר ונגדו, בלי העדפה לאף צד, והוא משאיר למאזין את הבחירה באיזה צד לתמוך Abergel96 - שיחה 20:04, 11 באפריל 2017 (IDT)

ומצטער על השגיאות המקלדת שלי קצת דפוקה אז לפעמים חלק מהאותיות לא נלחצות Abergel96 - שיחה 20:11, 11 באפריל 2017 (IDT)

סדר[עריכת קוד מקור]

כמו שכבר כתבתי - רב הלהקות כאן (האמת כולן) הן לא פוליטיות. צריך מעט יותר מכתיבה על מלחמות כדי להביע דעה פוליטית. זה לא אומר שצריך למחוק הכל, אבל להכניס להקה בגלל שיר אחד? זה כולל את הלהקות האנטישמיות לכאורה ואת After forever שנדמה לי שלא סיימו את בית הספר בזמן שכתבו את Decipher. צריך לעשות סדר במאמר ולהתחיל בהגדרת הנושאים בפוליטיקה (מלחמות וטרור הן התחלה טובה אבל אני בטוח שיש עוד) עליהם רוצים לכתוב, להגדיר רשימה של להקות עבור כל נושא ולכתוב אותו כמקשה אחת. את Manowar, Iron maiden, Rhapsody וכו' רצוי לשים בקטגוריה נפרדת של להקות הכותבות בעקביות על נושאים מסוימים המשיקים לפוליטיקה. DaFLM 10:00, 10 יולי 2005 (UTC)

שים לב שאת לקהת אפטר פוראבר שמתי בנושא המדבר על תגובה של להקות לאירועי המלחמה בטרור. הערך פוליטיקה במטאל יכול לעסוק גם בשירים פוליטיים ולא רק בלהקות פוליטיות. בקשר לשאר הצעותיך, אתה מוזמן לנסח כאן טיוטה של רשימה שכזאת, שכן אני לא ניהלתי מעולם מעקב מסודר בנושא. MathKnight 10:13, 10 יולי 2005 (UTC)
אין לי בעיה עם שירים פוליטים. פשוט הערך מסדור לפי להקות ובצורה זו לא נסיים אותו לעולם. רעיונות לחלוקה:
 • חופש
 • צדק
 • מלחמה
 • דת
 • טרור
 • ישראל, אנטישמיות (זאת מכוון שאנחנו יהודוצנטריים)

Pain of Salvation הם דוגמא מצוינת ללהקה פוליטית, ראה מילים של אלבום אחד [1] DaFLM 10:35, 10 יולי 2005 (UTC)

נשמע לי מצוין. MathKnight 10:48, 10 יולי 2005 (UTC)
אגב, שים לב שהמיון החדש זי דומה למה שהצאת. מיינתי את הפוליטיקה לפי נושאים (מלחמה --> מיליטריזם) ויש גם התייחסות לאנטישמיות, טרור ומטאל פוליטי בישראל. לחלק מהנושאים אין עוד כותרת כי אין בהם תוכן. בכל נושא גדול, יש מיון לפי להקות. MathKnight 10:51, 10 יולי 2005 (UTC)

לא אמורה להיות חלוקה ללהקות. איך תחליט איזה להקה חשובה יותר? לפי המכירות? DaFLM 10:59, 10 יולי 2005 (UTC)

אין חשיבות ממש לסדר הלהקות. אפשר לסדר לקסיוגרפית, כרונולוגית או סתם לפי מה שנכתב קודם. MathKnight 12:45, 10 יולי 2005 (UTC)
משהו חסר. לא יכול להצביע על זה במדויק. צריך לחשוב על זה. DaFLM 13:52, 10 יולי 2005 (UTC)

כווולם אנטישמים[עריכת קוד מקור]

תקראו את הדיון הזה [2]. לטענתם כל הלקהות הם אנטישמים\גזענים הם רק מסתירים את זה מהחברות התקליטים היהודיות. אם המקור הזה אמין אפשר יהיה לסכם את כל המאמר ב"כווולם אנטישמים". עוד דיון מעמיק ומצחיק ניתן למצא [3]. DaFLM 19:00, 16 יולי 2005 (UTC)

הטענות שלהם נשמעות כמו קשקוש ואתר בשם "חזית הסער" רחוק מלהיות אמין. Star of David.svg_MathKnight_ (שיחה) 20:15, 16 יולי 2005 (UTC)
הטענות שלהם בדבר Helloween נשמעות טובות יותר (ובעיקר ארוכות יותר) מאשר שלנו - אולי נרחיב את הערך שלנו על פיהם?. בלי להיכנס לדיון על האם Helloween אנטישמית - אסור לנו להאשים אף אחד בלי הוכחות מוצקות. תקרא שוב את הטעה בערך על השיר Judas ותשווה אותה עם

Now that I've awakened and am re-reading the lyrics of some of my favorite bands, perhaps Helloween isa crypto-WN as well. For example, "We got the right". I think it can be interpreted from a German Nationalist, if not a WN perspective. My interpretation in brackets:

Oh, can't you see we got the right
to look into the future without no need to hide (no more making us feel guilty re: holohoax)
no, we won't accept what you do
we stand up 'cause we're not the people you can abuse (no more reparations)
oh, can't you see we got the right
to say we are here to see the light (racially awaken again)
no, we don't wanna lose all again (we don't want to go through WWII again)
stand up, you people, to save the world
as good as you cn

אם מאנימים להם כאן, מה עם Tears Of A Mandrake של Edguy ההערות שלהם מודגשות

Gaze at the leaving clairvoyant
Predicting invasions and pain
A child cansee through the stranger... (i.e. someone who hasn't been brainwashed yet)
The Watcher's eye, the noble liar (The Jew)

It's time for the merchant and his help for sale...
Blades to cut wicked flesh
On a merchantman he counts his money (The Jew encourages us to war and he profits by it)
Then he sails away
The sea he'll cruise is blood and fire

אולי פשוט נמחק את החלק העוסק באנטישמיות עד שנברר קצת יותר פרטים ונקבל הוכחות מוצקות יותר? DaFLM 20:41, 16 יולי 2005 (UTC)

מה הקשר בין מה שכתב מטאל-ויקיפד אצלנו למה שכתוב אצלם? Star of David.svg_MathKnight_ (שיחה) 20:47, 16 יולי 2005 (UTC)
תקרא את הטיעונים שכתובים אצלנו, במה הם טובים יותר? השיר Judas לא מזכיר בכלל יהודים ויכול לדבר על דברים אחרים. הקליפ של ספולטורה אכן מציג רק חרדים וחיילים - אז מה?! הטענות לא רציניות וזה הקשר. DaFLM 21:00, 16 יולי 2005 (UTC)
תשובה ל-DAFLM
תראה, אולי הטיעונים שלי לא מהווים הוכחות מוצקות, אבל הם בהחלט מהווים פרשנות הגיונית ומתקבלת על הדעת. איזה עוד פרשנות אתה יכול לתת לשיר ג'ודס? ובקשר לקליפ של ספולטורה- בחייך, בוא לא ניתמם. כשמציגים את ישראל בתור חיילים וחרדים, זה לא נעשה בתמימות. מביים הקליפ בהחלט רצה להציג את ישראל באור מאוד מסוים.--Metal-wikiped 13:04, 25 יולי 2005 (UTC)
מעולם לא טענתי כי הם אינם הגיוניים, לא אהבתי את הקביעה בדבר האנטישמיות ולכן ביקשתי למתן את הערך. יש מרחק רב בין ביקורת על ישראל, הצגתה בצורה מסוימת ואף נקיטת עמדה נגדה לבין אנטישמיות. אולי נכתוב שהקליפ מציג את ישראל מצורה מאד חד צדדית וזה, בשילוב עם התבטאותיהם הקודמות מעלה תהיות לגבי יחסם ליהודים, בכל מקרה חייבים לברר על בנו של מקס קבלרה, ציון ועל הסיבה לבחירת השם. כנ"ל בקשר לHelloween, יש להביא את שתי הדוגמאות ולהגיד כי הן מעלות תהיות על אנטישמיות. מתוך עניין חיפשתי להקות אנטישמיות באמת וישנן כאלה אם שירים כמו Under the Swastika we will fly (בסגנון heavy metal פשוט אבל לא רע). DaFLM 14:27, 25 יולי 2005 (UTC)
 • אם כל העניין זה הניסוח, אין בעיה. אתה מוזמן למתן את הנוסח כראות עיניך ולכתוב כי "יש מקום לחשד כי הלווין וספולטורה הן להקות אנטישמיות על סמך..."- זה בהחלט שינוי מתקבל על הדעת.
 • של מי השיר שהזכרת?--Metal-wikiped 23:42, 25 יולי 2005 (UTC)
קצת התבלבלתי בשם, בכל מקרה ראה רשימת שירים [4], רק השמות יתנו לך מושג על אופי הלהקה. מצאתי את האלבום בDC. מילים לדוגמא

"under the swastika we will fly, under the swastika we will die, we'll until the day we die". להקה נוספת שאני אישית שמעתי היא Juden Mord (רוצח יהודי או רוצח יהודים בגרמנית, צריך לברר), אלבום שנקרא - Arbeit Macht Frei. הם שרים בסלובקית (אם איני טועה). לא מדובר כמובן בלהקות מהמיינסטרים אבל מסתבר שיש הרבה כאלה. DaFLM 07:03, 26 יולי 2005 (UTC)

פששש... שמות באמת "מרשימים". צריך לברר בוודאות האם המסר הוא נאצי או אולי להיפך אנטי-נאצי, ולהוסיף את הלהקה הזאת.--Metal-wikiped 10:25, 26 יולי 2005 (UTC)

תגידו אתם בכלל טורחים לשמוע את הלהקות שאתם כותבים עליהם[עריכת קוד מקור]

Kreator הם לא להקת דת', הם מנגנים טראש. אה ועוד דבר איך בדיוק Cradle of Filth הם להקה פוליטית, טוב בסדר אז יש להם שיר "פוליטי" כמו כמעט לכל להקת מטאל ( בעיקר בטראש ) שאותו הם בטח כתבו אחרי שהם גילו שזה יביא להם קצת $$$ , כן יש ל Cradle הרבה הוצאות על איפור ונעלי פלטפורמה חדשות לסולן ( מה לעשות דני "הקשוח" הוא מטר חמישים ).

ועוד דבר: אתם רוצים להקה עם "ערכים ימניים" תכתבו על Sodom , ולא על ManOwaR כי ManOwaR שיחקו יותר מידי D&D בחיים שלהם.


pig_750@yahoo.com

תשובה
 • בקשר לקריאייטור- צודק, תוקן.
 • בקשר לקריידל- בדיון תחת הכותרת "כמה שאלות" בדף שיחה זה, אני מסביר מדוע הזכרתי במאמר את קריידל ולהקות לא פוליטיות נוספות.
 • בקשר למנוור- בין אם אתה מכבד להקה זו ובין אם לא, זוהי בלי ספק להקה המציגה בשיריה תפיסת עולם ימנית-מיליטנטית.
 • בקשר לסודום- לא מכיר את הלהקה (רק את השם), אתה מוזמן לשתף אותנו בידע שלך.--Metal-wikiped 15:57, 6 אוגוסט 2005 (UTC)

ממש מאמר מצויין. אם הייתי מספיק ותיקה הייתי ממליצה עליו. ניתן אולי להכניס תמונות של עטיפות הדיסקים? (ביחוד זה עם הדגל האמריקני) אני לא ממש בקיאה בזכויות יוצרים. נראה לי שבוודאות ניתן להשתמש בלוגואים של הלהקות. --אליזבט 18:07, 28 יולי 2006 (IDT)

בהחלט אפשר ורצוי להכניס תמונות של עטיפות של דיסקים שמוזכרים במאמר, אם זה רלוונטי לפרק.--Metal-wikiped 10:01, 1 בספטמבר 2006 (IDT)

הבהרות[עריכת קוד מקור]

 • רצוי להרחיב את החלק על רפסודי
 • חשיבות: יש להעביר את הלהקות הפחות מיליטנטיות(או הפחות אנטי מיליטנטיות) לסוף אותו חלק, ואתת הלהקות שאלבומיהן מזוהיםיותר עם פוליטיקה. לדעתי הסדר ב"מיליטריזם ואנטי מיליטריזם" צריך להיות:
 1. מנוור
 2. רפסודי - להרחיב! יש לה עוד...
 3. רייג' אגיינסט דה מאשין - להרחיב! גם לה יש עוד...
 4. סיסטם אוף א דאון
 5. מטאליקה
 6. איירון מיידן
 7. גנס נ' רוזס
 8. ולהוסיף גם את: מרילין מנסון
 9. וסיילם

כמו כן, דבר אחד שמאוד הפריע לי: בחלק של הלווין במאמר נאמר כי "מיותר לציין את מי המפלצת מזכירה". לא. ממש לא מיותר, כי בקריאה ראשונה ושנייה לא ממש הצלחתי להבין...

אור גואטה 19:46, 16 בספטמבר 2006 (IDT)

לאור:
 • בקשר להרחבה על להקות ועל סדורן- תפאדל, אתה מוזמן להרחיב ולשנות כראות עיניך.
 • בקשר להלווין. לדעתי, המפלצת שעל עטיפת האלבום מסמלת את מדינת ישראל. לי אישית זה היה ברור מאוד כשראיתי את העטיפה, בהתחשב בנסיבות, אך מצד שני, יכול להיות שזה רק אני והאובססיה שלי בכל מה שקשור לאנטישמיות ולאנטי-ישראל. אם אתה חולק עליי (בהנחה שראית את העטיפה), או אם לדעתך זה לא מובן מאיליו שהכוונה לישראל, אתה יכול לשנות את הניסוח למשהו בסגנון "פרשנות מתקבלת על הדעת היא שהמפלצת שעל העטיפה מסמלת את מדינת ישראל".--Metal-wikiped 11:16, 17 בספטמבר 2006 (IDT)
כמובן, אבל אני לא יכול לעשות את ה לבד, אני אתרום אבל אני רק מציין שאי אפשר שבנאדם יעשה את זה לבד...

בקשר להלווין, פשוט הניסוח הפריע לי, והניסוח שהצעת עכשיו מתאים. כמו כן אפשר גם להכניס את עטיפת האלבום לקטע כדי לבאר את העניין לקוראים ולעזור להם להחליט בעצמם.

אור גואטה 18:19, 21 בספטמבר 2006 (IDT)

שיניתי את הניסוח והסברתי את הרקע לפרשנות. לצערי, התמונה של עטיפת האלבום אשר מופיעה בערך המקביל באנגלית לא זמינה כאן. אולי אתה תוכל למצוא תמונה שכן תהיה זמינה.--Metal-wikiped 01:54, 28 בספטמבר 2006 (IDT)

מגהדת'[עריכת קוד מקור]

אין מצב שתהיה ה' סופית באמצע מילה. צריך להיות או מגדת' או מגאדת'. או מקסימום מגאדעס ביידיש. קקון 12:00, 18 בדצמבר 2006 (IST)

הרעיון של ה-"ה' סופית" באמצע השם הוא להבהיר שהשם מורכב משתי מלים, למרות שכותבים אותו במחובר; וכמו שמעיד קיומה של ההפנייה מגהדת', זוהי אכן צרות כתיב מקובלת. אם זה מפריע לך- אתה מוזמן לשנות.--Metalholic 21:41, 20 בדצמבר 2006 (IST)

סאלם[עריכת קוד מקור]

בעניין סאלם - מי יכול לומר איזה ליריקה השתנתה שם? עד כמה שאני יודע זה אותה ליריקה בעיבוד שונה Artist 10:22, 20 בדצמבר 2006 (IST)

לא אני הוספתי את המשפט, בינתיים הוא נמחק עד שיוכח.--Metalholic 21:45, 20 בדצמבר 2006 (IST)

סתם הערה: יש סיבה שאין את הערך באנגלית, וזה בגלל שהמטאל הוא ז'אנר בערך פי מיליארד יותר אינטליגנטי מכל ז'אנר אחר במוזיקה היום, מבחינת הטקסטים (אני לא מדבר על ג'ז ומוזיקה קלאסית). לדעתי אין היום אלבום מטאל שאין בו התייחסות כלשהי לפוליטיקה. קקון 21:46, 20 בדצמבר 2006 (IST)
אז אתה אומר שהערך בעצם מיותר, כי אפשר להרחיב אותו בלי סוף?--Metalholic 21:56, 20 בדצמבר 2006 (IST)
חס וחלילה, זה ערך חשוב מאוד. קקון 22:21, 20 בדצמבר 2006 (IST)

"ליריקה"[עריכת קוד מקור]

אין תחליף עברי? (אולי "מילות השיר") --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 12:13, 22 בדצמבר 2006 (IST)

הצעת הוספה למומלצים[עריכת קוד מקור]

הועבר מויקיפדיה:ערכים מומלצים/הוספה למומלצים 21:44, 26 בדצמבר 2006 (IST)
הועבר מגאים להציג

כאשר הערך עלה לראשונה להצבעה למומלצים, לפני יותר משנה, הוא היה עוד בחיתוליו- הוא סקר בקצרה חמישה-שישה שירים. מאז, משתמשים רבים תרמו לו מידיעותיהם והרחיבו אותו. אני לא יודע אם שמתם לב, בחודשיים האחרונים השקעתי המון בערך, הרחבתי אותו ושיפצתי אותו, וכיום הוא סוקר בפירוט שירים וקליפים בנושאים פוליטיים שונים של כעשרים להקות מטאל מארצות שונות, כולל תמונות, ציטוטים וקישורים חיצוניים למלות כל השירים המוזכרים במאמר. לשיפוטכם.--Metalholic 19:51, 14 בדצמבר 2006 (IST)

בתור היחיד שמתנגד - אולי תוכל להסביר מדוע? יערYaarpשיחה 23:30, 25 בדצמבר 2006 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד --> צ'כלברה . דבר . שב . צחק 23:43, 16 בדצמבר 2006 (IST) חריג (אין אינטרויקי) אבל מצויין. אולי תוכל לכתוב ערך קצר בויקיאנגלית ותן להם לפתח אותו.
 • Symbol support vote.svg בעד דלמוזיאן - שיחה 22:22, 17 בדצמבר 2006 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד מלמד כץ 04:20, 18 בדצמבר 2006 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד Shayakir שיחה. 20:44, 18 בדצמבר 2006 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד ללא ספק ערך שיכול להיות אחת הגאוות של העברית. דוד עשה עבודה מצויינת ואני גאה להיות אחד מהתורמים לערך! גוטה + שיחה + 100 השירים 23:40, 19 בדצמבר 2006 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד ודווקא בגלל שאין בינויקי (וחיפשתי באנגלית). DGtal 23:51, 19 בדצמבר 2006 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעדאלוןשיחה 16:52, 22 בדצמבר 2006 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד Superzohar Star*.svg שיחה 18:28, 23 בדצמבר 2006 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד א. אין בערך הפנייה למקורות מהן הוא שואב. ב. פסקת הפתיחה אשר מציגה את נושא הערך אינה מכילה מספיק "תיאוריה" ולכן בעיני הערך הוא יותר רשימה (טובה כשלעצמה) של מופעים תרבותיים. בפיסקה הרעיון מסוכם פחות או יותר בקיומם של שנות השישים ובכך "שהיה להן הרבה מה להגיד בכל מה שקשור למלחמה ושלום בין בני האדם". לפי דעתי זו איננה הצדקה אמיתית לקיום רשימה כזו במומלצים, אלה דרוש הקשר היסטורי אמיתי. talmoryair 23:34, 25 בדצמבר 2006 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד סחתיין על ההשקעה, אבל אין מספיק טקסט שמקשר בין כל הלהקות ומדבר על נושא הערך - הפוליטיקה במטאל - כתופעה מזוויות שונות. כרגע יש רק פסקה אחת שעושה משהו כזה, הפסקה הפותחת.כך שהערך נראה כרגע כמו רשימה של להקות ודעתן בנושאים פוליטיים. בברכה, יוסאריאןשיחה 02:01, 26 בדצמבר 2006 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד, כמו יאיר. צביקה 14:22, 26 בדצמבר 2006 (IST)
הערך מפנה למקורות, אני לא מבין מה הבעיה. בקשר לתאוריה, אין "קשר היסטורי" כי המטאל לא נוצר על מנת להביע דעות פוליטיות. הערך פשוט מתאר עד כמה המטאל מעורב פוליטית, וזו תופעה שראויה להיכלל במומלצים. קקון 21:26, 26 בדצמבר 2006 (IST)

הוסף

הערה[עריכת קוד מקור]

מאחר ומדובר בערך מומלץ בעל הכותרת "פוליטיקה במטאל" ציפיתי לקרא על הפעילות הפוליטית של סצינת המטאל, ציפיתי לראות פיתוח של פסקת הפתיחה המשווה בין המטאל לבין הרוק מבחינת פעילות פוליטית, ציפיתי לראות הסבר מדוע הסצינה לא פעילה והשוואה עם הלהקות המחתרתיות, ציפיתי לראות מחקרים ומאמרים אקדמאיים (וישנם כאלה, לפי בדיקה קצרצרה ב[5]), אולי התייחסות לאחד הספרים בנושא (כמו [6], [7]) ציפיתי לכל הפחות לראות להקות פוליטיות מובהקות כמו Pain of Salvation או , Godspeed You! Black Emperor, אולי התייחסות לסצינת המטאל של הניאו-נאצים (כמו SNIPER וJuden Mord), אולי התייחסות לOrphaned land ומדינות ערב...

מה כן מצאתי? רשימה המתחילה מלהקת מנוור שהיא אולי הדוגמא הטובה ביותר ללהקה שלא צריכה להופיע כאן היות והמוטו שלהם הוא born to rock, drink and fuck. ובנוסף עוד לא מזכירים את השיר shell shock או Violence And Bloodshed. אין שום דבר שמקשר את הלהקות ביחד, אין שום בדיקה אם מאחורי מילות השיר עומדים גם מעשים, אין שום ניסיון להתסכל על התופעה או לנתח אותה...

ערך מושקע, אבל עוד רחוק מאד מלהיות ערך מומלץ... ‎DaFLM‏ 23:58, 26 בדצמבר 2006 (IST)

יטופל. קקון 17:24, 29 בדצמבר 2006 (IST)
אני מסכים עם הביקורת. הערך מעניין ונחמד אבל לא כתוב ברמה של ערך מומלץ, לא כל שכן ראוי כרגע להופיע בחלון הראווה של ויקיפדיה. השומרוני הטוב שיחה 00:12, 28 בינואר 2007 (IST)

הסבר בשביל שה[עריכת קוד מקור]

אז ככה. להקה שמציגה ציור שבו מפלצת הרסנית משמשת כמטאפורה לעם ישראל/מדינת ישראל זו להקה שמציגה מסר אנטישמי/אנטי-ישראלי. כמו כן, להקה שמציגה קליפ שבו ישראל מוצגת ככובש אכזר ואויביה מוצגים כאנשים תמימים ונחמדים, זו להקה שמציגה מסר אנטי-ישראלי. זכותך להסכים עם המסר הזה, זה לא עדיין לא משנה את העובדה שזהו מסר אנטי-ישראלי. כאשר יש מלחמה בין שני צדדים, ואז צד שלישי (במקרה הזה, האומן שמציג את היצירה) נוקט עמדה בעד צד א' ונגד צד ב', אזי הוא פרו-א' ואנטי-ב'. אז אנא ממך, הפסק לשחזר את הערך, כי אני לא רוצה להיגרר לויכוח פוליטי חסר טעם שלא רלוונטי לערך זה.--Metalholic 16:28, 5 בינואר 2007 (IST)

ישראל היא מדינה כובשת, והצבא הישראלי הוא צבא כובש, אלו עובדות. מצטער, אבל בסופקלרטה האלה או מה שלא יהיה שמם אני לא רואה אנטישמיות או התנגדות לקיום מדינת ישראל (הגדרה הגיונית לאנטי ישראל). יכול להיות מאוד שהם חארות, אבל כל עוד הם לא אומרים "מדינת ישראל צריכה להפסיק להתקיים" הביקורת שלהם לגיטימית.

אי לכך, בגלל שהתנגדתי למלחמה בעיראק הייתי פרו סדאמי, נכון?

נחש שנית. (אם אתה אומר את זה כדאי שתשנה את ההתנגדות של סיסטם למלחמה בעיראק בטענה שהיא תומכת בסאדם חוסיין)--בברכה, שהשיחה 18:17, 5 בינואר 2007 (IST)

נכון, ישראל היא מדינה כובשת, אבל היא גם מדינה שנתונה תחת התקפה מתמדת מהיום שנוסדה. נכון, הפלסטינים חיים תחת כיבוש, אבל הם גם טרוריסטים קנאים ששולחים את ילדיהם להתאבד למען מלחמת קודש בכופרים. מכאן, שהצגת ישראל ככובש בלבד והצגת הפלסטינים כקורבנות תמימים זו הצגת חצי אמת תוך הטייה ברורה ומכוונת לטובת הפלסטינים. מכאן שספולטורה מציגה עמדה פרו-פלסטינית ואנטי-ישראלית. אני לא מבין אם אתה באמת לא מבין את העובדה הכ"כ פשוטה הזאת, או שאתה פשוט מחפש לדחוף את הדעות שלך לערכים. לא צריך להתנגד לקיום המדינה בשביל להיות נגדה. מי אמר שהביקורת שלהם לא לגיטימית? זכותם להיות נגד ישראל וזכותי לכתוב עובדה זו כחלק מערך מויקיפדיה. אני לא אומר שמי שהתנגד למלחמה בעיראק הוא פרו-סדאמי, אך סביר להניח שאם היית מכין קליפ שמציג את האמריקאים כפושעי מלחמה, הייתי מנחש שאתה לא אוהד גדול של ארה"ב.
בעניין אחר- לא מוזכר במאמר שסיסטם התנגדו למלחמה בעיראק. אם ידוע לך משהו כזה שלא מוזכר במאמר ואתה יכול להוסיף- אתה מוזמן לעשות זאת.--Metalholic 21:59, 5 בינואר 2007 (IST)
מכיוון שלא ראיתי את הקליפ והנושא לא כ"כ מעניין אותי ומכיוון שאני יודע שאני נלחם במלחמה שאין סיכוי שאצליח בה אני אוותר על הוויכוח.--בברכה, שהשיחה 04:21, 6 בינואר 2007 (IST)

זעם ומכונות[עריכת קוד מקור]

נכון נכתב אי שם במעלה דף שיחה זה שרייג' אגיינסט דה מאשין הם לא מטאל "טהור", אבל מנגד להקדיש לאחת הלהקות הבולטות ביותר בתחום המחאה הפוליטית והחברתית פסקה כה קצרה צורם מאוד. או שיש להסיר אותם, או שיש להרחיב עליהם, אבל המצב הנוכחי קצת מגוחך לטעמי. זהר דרוקמן - אהמ 01:12, 29 בינואר 2007 (IST)

אתה מוזמן לשתף אותנו בידיעותיך ולהרחיב את הפרק.--Metalholic 12:47, 1 בפברואר 2007 (IST)
אבל כאן הטריק: לרייג' יש הרבה שירים, חלקם יכולים להחשב לנו מטאל (אם כי הדגש בעיני תמיד היה על המטאל), חלקם מתאימים להגדרה "אלטרנטיב מטאל" (שבעיני פירושה תמיד יהיה "אין לנו מושג מה יצרנו, אבל אלטרנטיב נשמע לנו כמו אחלה של מילה"), חלקם לפאנק... אני מתקשה לשים את האצבע על ההבי מטאל ה"קלאסי". לו היה ביכולתי להוסיף ולשמור היטב על מוטיב ההבי מטאל, הייתי עושה זאת ללא דיון, שהרי זו מטרתה של ויקי. אבל אני לא מרגיש שאני יכול לעשות זאת, על אף שהמצב, לדעתי, עדיין נראה לא סביר. המלצתי היא להסיר את הפיסקה על הלהקה בהסבר הפשוט שניתן בראש דף זה. זהר דרוקמן - אהמ 20:59, 1 בפברואר 2007 (IST)
אני לא מסכים איתך. גם אם רייג' אגיינס ד'ה מאשין היא לא להקת מטאל טהור, אלא רק "חצי" מטאל, זה מספיק בשביל להופיע במאמר. מי אמר שחייבים מטאל קלאסי? במאמר מוזכרות גם להקות כמו סיסטם, שזה בכלל ספק מטאל, זה הרבה פחות מטאל מרייג' אגיינסט ד'ה מאשין. בקיצור, לדעתי רייג' אגיינסט ד'ה מאשין הם מספיק מטאל בשביל להיכלל במאמר, ואם הפסקה עליהם קצרה מדי- צריך להרחיב אותה.--Metalholic 15:20, 2 בפברואר 2007 (IST)
אתה סותר בזאת מה שנאמר בראש דף השיחה, אבל שיהיה - אם זה מקובל עליך ארחיב, אך זה יקרה רק עוד כמה ימים. אם אתה רואה שאני שוכח אתה מוזמן להזכיר לי בדף השיחה. זהר דרוקמן - אהמ 20:14, 2 בפברואר 2007 (IST)
חחח אז מה אם זה סותר משהו שנאמר ע"י מישהו אחר? מה, כולם חייבים להסכים עם כולם? בכל מקרה, בימים הקרובים אני לא אוכל להזכיר לך, כי יום ראשון אני חוזר לצבא. אם עד היציאה הבאה שלי אתה לא תעשה את זה, אני אזכיר לך בשמחה.--Metalholic 21:19, 2 בפברואר 2007 (IST)

להרוג בשם[עריכת קוד מקור]

דודו, קראתי את הקטע שכתבת על רייג' ולא הסכמתי אם הכול.

בשיר גם מופיע השורה "Some of those who work forces, are the same that burn crosses.", כלומר:

"יש כאלו שעובדים בכוחות (המשטרה), שהם אלו ששורפים צלבים(חבר בארגון הקו קלאקס קלאן)". רייג' כתבו את השיר בעקבות הרבה פרשיות של אלימות כלפי אזרחים מטעם שוטרים, במיוחד כלפי אלו מצבע עור כהה או שחור (Rodney King). באותו קנה ומידה נחשפו מקרים ששוטרים שהיו חברים בארגונים קיצוניים קמו הKKK או בכנופיות פשע כמו הBloods אוCrips. שני הנושאים האלו, במיוחד ההפרעות סדר האדירים לאחר התחקירים של פרשת King היו מאוד קרובים לחברי הלהקה, שהם ילידי לוס אנג'לס.

אם תראה את הקליפ של השיר שים לב לקטע בו הסולן זק ד'לה רוצ'ה תקף סדרן שגדף מעריץ מהקהל שעלה על הבמה. קטע זה נכלל עם כלל הקליפ של הופעה של רייג' במיוחד כדי לבטא את התפיסה אנטי-משטרה של הלהקה, שאפילו מתעמת עם אנשי האבטחה בהופעות שלה.

מרון א.א. משתמש: CDacco

נראה שאתה מכיר את הלהקה ואת מסריה הרבה יותר טוב ממני. אתה מוזמן לתקן ולהרחיב את הפרק.--Metalholic 15:24, 2 בפברואר 2007 (IST)

אפיקה וה-11 בספטמבר[עריכת קוד מקור]

להקת אפיקה מתייחסת גם היא לטרור ולפיגועי ה-11 בספטמבר. ראו כאן, המילים לשיר 6: Facade of Reality (The Embrace that Smothers - Part V). כמו כן, יש בו סמפלים (דברי אומר) שאומרים:

 • "This mass terrorism is the new evil in our world today".
 • "Those people who lost their lives on the 11th of September and those that mourn them; now is the time for the strength to build that community. Let that be their memorial."

השיר מתייחס בבירור לטרור המוסלמי ולפיגועי ה-11 בספטמבר. בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 20:48, 5 בפברואר 2007 (IST)

סיילם ועמונה[עריכת קוד מקור]

השיר Amona מתאר את המאבק בעמונה מנקודת מבטם של מתנגדי ההתנתקות, כמחאה על חולשתו של השלטון המתנכל לאזרחיו. הנה מילות הבית הראשון:

A spineless reign shows signs of fear of the enemy שלטון חסר חוט-שדרה מראה סימני פחד מהאויב
Divide the land, tear out the heart of the nation מחלק את הארץ, עוקר את לב האומה
A war declared by a state on its citizens מלחמה הוכרזה בידי המדינה על אזרחיה
It's our last stand: זוהי עמידתנו האחרונה:
WE HEAD STRAIGHT TO AMONA! אנו מתקדמים ישירות לעמונה!

מי מוכן להוסיף את זה לערך? בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 23:57, 2 באוגוסט 2007 (IDT)

הכיבוש הישראלי[עריכת קוד מקור]

בערך מצוי הפרק "ספולטורה והכיבוש הישראלי". הבעיה מדברת בעד עצמה, נקיטת עמדה. יש לשנות. אביעד‏ • שיחה 16:03, 19 בספטמבר 2007 (IST)

תראה.
 • זה שיש כיבוש זה עובדה. לא שחלילה אני מזדהה עם הקליפ האנטי-ישראלי המבחיל של ספולטורה[8], אבל המלה "כיבוש" בפני עצמה היא ניטרלית. ראה את הויכוח שהתנהל בשיחה:שמאל רדיקלי בישראל#"נגד הכיבוש" בימים האחרונים ממש בנושא זה.
 • גם אילו המלה "כיבוש" לא הייתה ניטרלית זה בסדר, כי הערך מציג מסרים פוליטיים שונים של להקות שונות- מן הסתם שזה לא ניטרלי ולא אמור להיות ניטרלי.
 • לפני כמה חודשים פנו אליי בביקורת על הפסקה הזאת דווקא מהכיוון ההפוך. ראה את הכותרת "הסבר בשביל שה" בדף זה.--Metalholic 16:14, 19 בספטמבר 2007 (IST)

רישומיי והערותיי.[עריכת קוד מקור]

יש תת-ז'אנר שלם השייך לבלאק מטאל שהוא כולו פוליטי...שמו הוא NSBM כאשר ראשי התיבות NSBM מייצגות את המילים כדלקמן: National Socialist Black Metal. הסצינה הזאת החלה לתפוס תאוצה עם כניסתו של וארג ויקרנס (בורזום) מיודענו, לכלא הנורווגי עם הירצחו של יורונימוס מלהקת מייהם. הייתי מוסיף כמה משפטים כלליים על התנועה הזו בבלאק מטאל אך אני לא יודע לאיפה בדיוק לשייך אותו, היות ואנטישמיות היא ענף מתוך הגזע הנאציונל סוציאליסטי. עוד הערה קטנה: בלאק מטאל הוא בתכליתו ז'אנר המייצג אנטי-נצרות וניהיליזם, או אנטי נצרות ושטניזם, או לאומנות ותחייה פאגאנית של העמים הגרמאנים(סקנדינבים)\סלבים (למרות שלהלל את מקורותייך ושמירת זיקתך הם אינם בהכרח מאפיין של להקה פוליטית ואולי הקונספט הזה לא ראויים לציון בערך ורק החלק האנטי דתי שבבלאק מטאל ראוי להיכתב). --Lord Byron 21:14, 29 בספטמבר 2007 (IST)

אתה מדבר מאוד בכלליות. אם יש לך דוגמאות סצפיות ליצירות בלק מטאל נאציות- יהיה נחמד אם תוסיף אותן בפרק על אנטישמיות. אם יש לך דוגמאות ספצפיות לשירי בלק אנטי-נוצריים- יש לכתוב עליהם בפרק על אנטי-דת. יצירות שטניסטיות - מקומן לא כאן אלא בפולחן השטן ברוק הכבד. מקווה שעניתי לך.--‏Metalholic‏ • שיחה 17:48, 3 באוקטובר 2007 (IST)

מלאך המוות[עריכת קוד מקור]

מופיע גם באנטישמיות וגם בהנצחת השואה, זה בכוונה? קקון 23:52, 8 באוקטובר 2007 (IST)

ראמשטיין ואמריקה[עריכת קוד מקור]

אני רוצה לדעת האם אפשר להוסיף לערך את השיר "אמריקה" (Amerika) של ראמשטיין לערך מכיוון שהוא ידוע במסר האנטי-אמריקני שלו וכן באנטי-גלובליזציה שנובעת מכך. טיעונים לבקשתי אפשר למצוא בערך על השיר בויקיפדיה האנגלית.
אורן נוי דג 06:07, 7 בינואר 2008 (IST)

רשמתם שהשיר HOLY WARS הוא על הסכסוך הערבי ישראלי - לא נכון, דייב מאוסטיין הבהיר שהשיר מדבר על כל כך סכסוך דומה בעולם, ולא רק שהוא אמר בראיונות אלא אפילו בשיר "don't look now to israel it may be your homeland" - כלומר אל תסתכלו על ישראל ותחשבו זה רק שם. זה יכול להיות בכל מקום

Within temptation[עריכת קוד מקור]

לדעתי יש להוסיף לערך פסקה אודות הלהקה ההולנדית Within Temptation, עם התמקדות באחד משיריה המפורסמים ביותר - Deceiver of fools מתוך האלבום Mother Earth, העוסק לדעתי בכל הנושא של מנהיגים מושחתים ושטיפת המוח אשר הם מבצעים בציבור בוחריהם. כמו כן, ניתן להוסיף כאן גם שני שירים מאלבומם החדש The heart of everything - השיר Our solemn hour אשר עוסק בהתמודדות עם מצב מלחמה, ואף מכיל בתוכו ציטוטים מפי וינסטון צ'רצ'יל, והשיר Hand of sorrow העוסק בחייל הנקרע בין פקודות ההרג הניתנות לו, לבין צו מצפונו האוסר עליו לבצע אותן. הבחירה שלי בלהקה זו נובעת בעיקר מהפופולריות הגדולה שלה בעולם, אשר חשפה אותה לקהל רחב של חובבי מוסיקה שאינם בהכרח מטאליסטים, דבר שיכול להתאים לערך זה.

צודק מאד, בתוך חובבת הלהקה לא שמתי לב למשתעויות האלה לשירים. שייקס - שיחה 12:01, 11 במאי 2009 (IDT)

הג'יהאד על פי וסלייר[עריכת קוד מקור]

כתוב בפיסקה: "השיר כתוב בגוף ראשון, כאשר הדובר הוא "לוחם" ג'יהאד נלהב, הפונה אל קורבנו הגוסס ומתאר בגאווה כיצד הוא רוצח אותו בעינויים למען אלוהים. בשלב מסוים הוא פונה אל "המאמינים" וקורא להם להצטרף אל המלחמה הקדושה בכופרים." לדעתי, הבית הראשון ועוד כמה חלקים בשיר כתובים מנקודת מבט של אדם שמתנגד לג'יהאד וכביכול רואה את לוחמי הג'יהאד נשרפים חיים כשהם צורחים לאלוהיהם, וכל שאר התיאורים הדומים שמופיעים בשיר. עוד רמז לזה, הוא שהדובר אומר "War of Holy principles, I'm seeking god's help in your destruction" שלדעתי מדבר באופן ברור על ההרס של לוחמי הג'יהאד, שהדובר שמדבר עליהם בזלזול לא מבין איך כל כך הרבה הרס קשור לאלוהים. גם השורה "This is God's war" לדעתי מדברת בסוג של זלזול על "מלחמת הקודש" שלוחמי הג'יהאד נלחמים.

למישהו יש דעה בעניין? אשמח לשמוע. דרך אגב, שיר מצויין. שייקס - שיחה 12:32, 11 במאי 2009 (IDT)

מרשימת המתנה להצבעה להסרת ההמלצה מהערך[עריכת קוד מקור]

הועבר מויקיפדיה:ערכים מומלצים/הסרת המלצה

מחקר מקורי (לפחות לא מופיעים מקורות מלבד "מילות השיר") הומלץ ב2006. ישרון - איך אני נוהג? 07:12, 29 באוקטובר 2010 (IST)

נושאו גם לא נראה לי מתאים - זה מתאים לעבודה או כתבה לא לערך אנציקלופדי מומלץ. מלבד זאת בניגוד לשמו הוא לא עוסק רק בפוליטיקה אלא בנושאים נוספים כמו - דת, אנטישמיות, השואה ועוד. להגנתו ייאמר שבפסקת הפתיחה מובהר שהוא עוסק גם באידאולוגיות המופיעות במטאל.
הערך הוא "סקירה של יצירות מטאל בנושאי המיליטריזם וההתנגדות אליו, אנטי-דת, אנטישמיות, טרור כיום והסכסוך הישראלי-ערבי." אבל לא ממש ערך מומלץ. ישרון - איך אני נוהג? 20:14, 30 באוקטובר 2010 (IST)
מועבר להצבעה היום. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 20:11, 5 בפברואר 2011 (IST)

הצבעה להסרת ההמלצה מהערך[עריכת קוד מקור]

ברוב קולות המצביעים הוחלט להסיר את ההמלצה מהערך. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 21:58, 13 בפברואר 2011 (IST)

מועבר היום מרשימת המתנה להצבעה על הסרת ההמלצה. ברכות אריאל פ. (slav4)דף שיחה 20:17, 5 בפברואר 2011 (IST)

מחקר מקורי (לפחות לא מופיעים מקורות מלבד "מילות השיר") הומלץ ב2006. ישרון - איך אני נוהג? 07:12, 29 באוקטובר 2010 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד כאמור. יְשֻׁרוּןשיחה 20:28, 5 בפברואר 2011 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד. ערך מעולה שהוא מקור לגאווה בוויקיפדיה העברית, שמזכיר לי למה היא קיימת ולמה היא כזו שווה. Rhone •‏ בקרו את פורטל גרמניה • 20:29, 5 בפברואר 2011 (IST)
זה באמת מעניין, וזה באמת לא ערך באנציקלופדיה. יְשֻׁרוּןשיחה 21:38, 5 בפברואר 2011 (IST)

דיון חשיבות[עריכת קוד מקור]

הנושא המוצג בערך הזה נשמע מעניין, וייתכן שאם היה מופיע כמאמר/סקירה באתר חיצוני היינו מקשרים אליו מהערך הבי מטאל. אבל, אנחנו כותבים כאן אנציקלופדיה. לערך הזה אין בכלל מקורות המאששים את הנאמר בו, וספק רב האם נושא הערך קיים באופן עצמאי. על פניו כל תוכנו של הערך הנוכחי הוא מחקר מקורי אחד גדול, ובוויקיפדיה אין מקום לאחד כזה. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 13:15, 15 בפברואר 2011 (IST)

אני אשמח אם תציג קטעים בערך שלדעתך הם מחקר מקורי שלא ניתן למצוא לו גיבוי במקורות חיצוניים מחד או ברור מאליו מאידך. הערך הוא אוסף של מקרים בהם להקות מטאל הביעו דעה פוליטית, יכול להיות שזה נושא רחב מדי ואי אפשר לתת סקירה מקיפה שלו בערך ויקיפדי, אבל אין בערך, לטעמי, "מחקר מקורי".ברמה הטכנית, נראה לי שמחיקה מהירה של ערך שהיה עד לא מזמן "ערך מומלץ" זה מעשה קצת חפוז. בברכה, איש המרק - שיחה 13:54, 15 בפברואר 2011 (IST)
העובדה שלהקות מטאל הביעו דעה פוליטית כזאת או אחרת (מי קובע מה זה דעה פוליטית ומה זה לא דעה פוליטית?) אינה אומרת שאכן קיים נושא כזה בחקר המוזיקה בשם "פוליטיקה במטאל". מילות השיר לכשעצמן אינן מקור, מאחר והפרשנות המהווה את תוכן הערך היא היא המחקר המקורי (בהיעדר מקורות מוסמכים כמובן)
מעבר לכך, הערך פשוט לא עוסק אך ורק במסרים פוליטיים אלא גם בעוד דברים כפי שפורט בהצבעה להסרת המלצה.
לא ביקשתי את מחיקתו המהירה של הערך אלא פתחתי דיון חשיבות. אין כאן שום דבר חפוז. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 14:17, 15 בפברואר 2011 (IST)

ככלל, יש מקום לערך כזה וגם יכול להיות שהערך הספציפי הזה הוא ערך טוב. צריך לבדוק עמידה בכמה תנאים. צריך שהסקירה של הלהקות תהייה מקיפה (וצריך לחשוב איך בודקים את זה). צריך להתעסק בעיקר עם מסרים שלא צריך להיות פרשן דגול כדי לפרש אותם וצריך להביא מקורות מקצועיים לגבי פירושים פחות ברורים או הכללות של פירושים (הכללות כגון 'ללהקה פלונית יש בעיקר מסרים אנטי-משהו'). עִדּוֹ - שיחה 15:15, 15 בפברואר 2011 (IST)

יש מקום וחשיבות לערך. המטאל זו מוזיקה חכמה, וכמוזיקה חכמה היא לעיתים קרובות גם מביעה עמדה בסוגיות אקטואליות, שאפשר לקרוא להן פוליטיקה: מלחמה ושלום, דת, טרור, סכסוכים היסטוריים, ישראל, השואה ועוד. בניגוד לסוגות מוזיקליות אחרות, כאן העמדות שונות ומגוונות - ולא אחידות או מונוטוניות. הערך חשוב כי הוא מציג נקודה זאת בתרבות המטאל. אז אולי זה שהערך בנוי יותר על סקירת דוגמאות ולא על הכללות (ובמטאל קשה להכליל) זו סיבה לתבנית שכתוב אך לא למחיקה עקב חוסר חשיבות. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 15:55, 15 בפברואר 2011 (IST)

אני מאמין שהשאלה המתבקשת כאן היא האם נעשו מחקרים שבודקים את הנושא (בין אם בחתך רוחב של כל המטאל או רק בעבור להקות מסויימות). מחקרים שכאלו יתנו לנו גבולות לתחום את הערך. בלעדיהם, הרי שהיריעה של הערך לגבי מהו טקסט פוליטי במטאל ומה לא - היא בגדר מחקר מקורי. זהר דרוקמן - לזכר פול 19:43, 15 בפברואר 2011 (IST)
השואה זה פוליטיקה? מה הקשר בכלל? מי קשר את כל הנושאים האלה לכדי פוליטיקה? מי קבע שאלה המסרים? קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 19:09, 16 בפברואר 2011 (IST)
כן, בואו נמחק את אחד הערכים המקיפים ביותר שלנו, המעניינים ביותר שלנו, המיוחדים ביותר שלנו. הערך הזה הוא לא סתם "חשוב", אלא גם מה שלדעתי מבדיל ומייחד את ויקיפדיה (לטובה) מהאנציקלופדיות "הישנות".Mr. Kate - שיחה 21:14, 15 בפברואר 2011 (IST)
השאלה כרגע, להבנתי, היא האם יש על מה לבסס אותו. איש לא מתווכח על כך שהערך מושקע או מעניין. אבל האם רוחב היריעה הוא החלטה אישית של כותב הערך, או של הגדרה מבוססת כלשהי. זהר דרוקמן - לזכר פול 21:26, 15 בפברואר 2011 (IST)
לדעת התומכים, מדוע הערך אינו מחקר מקורי? נרו יאירשיחה • ט"ו באדר א' ה'תשע"א • 21:45, 19 בפברואר 2011 (IST)
בגלל שהמילים מדברות בעד עצמן וחלקן אף מגובות בראיונות עם כותבי השירים. הערך נכתב לפני עידן הרפרנסים ולכן אין הערות שוליים עם קישורים לראיונות וזה חבל. בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 21:48, 19 בפברואר 2011 (IST)
אני לא אומר שהתוכן שגוי, אלא שזהו מחקר או סקירה מקוריים. נרו יאירשיחה • ט"ו באדר א' ה'תשע"א • 21:54, 19 בפברואר 2011 (IST)
במובן הרחב, כן. הערך עוסק בלהקות מטאל ששרות על נושאים מדיניים וציבוריים אקטואליים והיסטוריים - כגון דת, מלחמות וכו'. יש לך שם עדיף לערך? בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 21:48, 19 בפברואר 2011 (IST)
הבעיה היא שהמתודולוגיה היא מקורית לחלוטין, ללא גבול ברור. מי אמר שדווקא נושא א' ולא נושא ב'? מי אמר שדווקא להקה א' בולטת ולא להקה ב'? למה, למשל, מזכירים לגבי רייג' אגיינסט דה משין רק את נושא החייל המנוצל ולא את כל הקשת המאוד רחבה של נושאים שהם כיסו? זהר דרוקמן - לזכר פול 08:10, 20 בפברואר 2011 (IST)

להקת דרים ת׳יאטר[עריכת קוד מקור]

ללהקת דרים ת׳יאטר יש שיר שקוראים לו sacrified sons שקל להבין שהוא עוסק בפיגועי 11 בספטמבר, בבקשה תציינו אותו עם שאר השירים העוסקים בנושא 16:02, 29 במאי 2011 (IDT)16:02, 29 במאי 2011 (IDT)93.172.253.49

NEVERMORE לא מוזכרים[עריכת קוד מקור]

והם להקה אנטי פוליטית ודתית עם כמה שירים די בולטים: GODMONEY - מדבר על הכנסייה שלוקחת כסף מאזרחים BURN - שיר נגד הגזענות והבדלי הגזע FINAL PRODUCT - שיר נגד התקשורת והעובדה שהם מנצלים אסונות לרווחים INSIDE FOUR WALLS - מחאה על כך שאנשים שמואשמים בהחזקת סמים קלים יושבים בכלא יותר זמן מפדופילים ויש את השיר THE TIANAMAN MAN על האדם בכיכר טיאנמן בסין

כך לא כותבים ערך באנציקלופדיה.[עריכת קוד מקור]

הערך הזה הוא כמעט ורק רשימה ארוכה מדי של דוגמאות. 94.159.213.223 15:12, 20 בפברואר 2012 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 01:37, 16 במאי 2013 (IDT)

Manowar[עריכת קוד מקור]

לפני שנים לא מועטות, ניהלתי פה שיחה על כך שManowar היא לא להקה פוליטית ועדיף לא להסיק כלום ממילות השירים שלהם. הנה ריאיון קצת שערכו איתם YNET. אני מצטט מתוך הריאיון עם מקים הלהקה - "הדבר היחיד שאכפת לנו ממנו הוא לנגן מוזיקה עבור המעריצים שלנו. אנשים יודעים שאנחנו לא להקה פוליטית" (אני חורג פה מהרגלי וסומך על מה שנאמר בYNET...)

זאת כמובן לא הוכחה לכלום, אך אני סבור שהמטאל הוא פשוט לא פוליטי. ישנם שירים פה ושם על נושאים אקטואליים או דברים ברומו של עולם. ישנן כמה להקות (שלא מופיעות פה) שמנסות לשלב מסרים פוליטיים בשיריהן אך הן בודדות ויוצאות מהכלל. ‎DaFLM‏ - שיחה 10:43, 19 באפריל 2014 (IDT)

"ישנם שמועות כיום שהלהקה אינה דוגלת בנאציזם יותר"[עריכת קוד מקור]

מחקתי את המשפט הלא אנצ' שבכותרת מ"טעם הניצחון" של נוקטורנל מורטום. Amitayzl - שיחה 14:17, 30 באפריל 2016 (IDT)