שיחה:פונקציה חד-חד-ערכית ועל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אולי כדאי לאחד עם פונקציה הפיכה? דניאל ב. 12:10, 5 בספטמבר 2010 (IDT)

לדוד שי בעקבות תקציר עריכתו שמצאתי כמקומם[עריכת קוד מקור]

טרם עריכותיו של משתמש:יוניון ג'ק ערך זה היה לא מפורמט כהוגן ודחוס מאד והעריכות גרמו להנגשתו (אולי אתה משתמש:דוד שי צריך ללמוד מה זה הנגשה של אתרי אינטרנט או לכל הפחות ללמוד עוד על זה).

אני מודה ליוניון ג'ק על הפירמוט המועיל שהקטין הסיכוי להטיות קוגניטיביות והגדיל הסיכוי ללמידה סדורה על הנושא.

אציין שלדעתי גם עכשיו הערך אינו פשוט למי שצריך להשלים ידע תוך כדי קריאתו אם כי בזכות עריכותיו של יוניון ג'ק זה אפשרי ברוב נחת. אנונימי/ת לא חתמ/ה

תקציר העריכה ה"מקומם" היה "נא להסביר בדף השיחה מה הבעיה בערך הפשוט הזה". הערך נועד שיקראו אותו. עוזי ו. - שיחה 19:28, 21 בספטמבר 2020 (IDT)
כל עוד יש סדר והנגשה זה יתאפשר באופן כללי. אנונימי/ת לא חתמ/ה

בעיה עם תמונה בערך[עריכת קוד מקור]

יש בערך תמונה זו:

Bijection.svg

תקציר התמונה הינו:

דוגמה לפונקציה חד-חד-ערכית ועל

אני אישית מצאתי תקציר תמונה זה כלקוני ולכן כלא נגיש ואשמח אם בעל ידע נרחב במתמטיקה יסביר על התהליך המתואר בתמונה במילים;
ברור לי שיש שתי קבוצות וברור לי שעוצמותיהן שוות אך לא ברור לי מהתקציר למה האיבר הראשון בקבוצה X מוביל לאיבר השני בקבוצה Y במקרה זה ולכן לדעתי מוטב לתאר בעיה כל שהיא שהפונקציה באה לפתור (מ"חיי היום יום") בכדי להדגים קונקרטית את התוכן המופשט שבתמונה.

תודה מראש למי שיסייע. אנונימי/ת לא חתמ/ה

משפט שמצאתי כלא ברור בערך[עריכת קוד מקור]

פונקציה חד-חד-ערכית ועל מקבוצה אל עצמה נקראת תמורה.

החלק העוקב של הפסקה המכילה את המשפט לא היה לי ברור.

מה זה "פונקציה אל עצמה" בהקשר זה?

תודה. אנונימי/ת לא חתמ/ה

פונקציה מקבוצה A לאותה קבוצה A. עוזי ו. - שיחה 02:41, 22 בספטמבר 2020 (IDT)
בשם כל הקוראים עם מטען ידע מתמטי דומה אני מבקש הסבר לכך: אפשר דוגמה לתהליך ממשי מ"חיי היום יום" שמיוצג בתבנית ככלית זו? אנונימי/ת לא חתמ/ה
יונה בנדלאק, דניאל ב., hagay1000, פשוט, עוזי ו. (בנושאים מסוימים), דביר, איתי (לא בכל מה שקשור למתמטיקה), יואל, ruleroll (גאומטריה), רמי, Tshuva, בר, עונה, yotamsvoray, CodeGuru, Zardav, דוד שי, אכן --היידן 06:57, 22 בספטמבר 2020 (IDT)
אלמוני יקר, הניסיון ללמוד מתמטיקה מאפס דרך ערכי ויקיפדיה הוא דרך חתחתים, לך ולעורכי ויקיפדיה. אני מציע שתירשם לקורס "אשנב למתמטיקה" של האוניברסיטה הפתוחה, ושם תקבל את הידע בצורה יותר מסודרת.
וכעת לדוגמה המבוקשת: אתה מפקד של קבוצת חיילים העומדים לפניך בשורה. אתה פוקד: כעת הסתדרו כשהגבוה ביותר בצד ימין, ומכאן בסדר גובה יורד. זו פונקציה חד-חד-ערכית ועל מקבוצת החיילים אל עצמה. אתה פוקד שנית: כעת הסתדרו בסדר אלפביתי עולה לפי שם המשפחה והשם הפרטי שלהם. זו עוד פונקציה חד-חד-ערכית ועל מקבוצת החיילים אל עצמה. ומה אם יש בקבוצה שני "יוסי כהן"? הפונקציה איננה חד-חד ערכית, ולכן נשלח את אחד משני היוסי כהן לעבודת רס"ר. דוד שי - שיחה 07:24, 22 בספטמבר 2020 (IDT)
אני לא לומד מויקיפדיה מתמטיקה מאפס בצורה כללית אלא אני לומד בהקשרים ספציפיים, לעתים על בסיס ידע קיים ולעתים מאפס; עד כה שמחתי בכל רגע מהתהליך וכן לדעתי המשוב שאני לפעמים נותן חשוב לשדרוג והנגשת ערכים רלוונטיים. אין לי כוונה לקחת כל קורס אקדמי של האוניברסיטה הפתוחה לישראל בנושא - ויקיפדיה עדיפה מבחינתי ואף לאחרונה נודע לי על קורס מבוא לתורת הקבוצות בויקיפדיה. תודה לך על הדגמת המושג "פונקציה אל עצמה". אנונימי/ת לא חתמ/ה