שיחה:פחת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פחת[עריכת קוד מקור]

- הועבר מהדף שיחת משתמש:Mikimik

זה פחת. איזה עוד פחת אתה מכיר? ‏ PRRP שו"ת 20:54, 19 במאי 2009 (IDT)

פחת כלכלי, פחת לצורך מס. אתה רו"ח במקרה ? מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 20:55, 19 במאי 2009 (IDT)
נ.ב. תקרא את ויקיפדיה:היו נועזים בעריכת ערכים. אתה לא צריך לקפוץ כל כך מהר. לא צריך דיון של שבוע בכל מקרה. מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 20:56, 19 במאי 2009 (IDT)
אנא הסבר לי מהו לגישתך ההבדל בין פחת כלכלי לבין פחת לצורך מס. כמו כן, אפילו אם ניתן היה להצדיק ערכים על פחת בהקשרים שונים, אין זה ראוי להעביר את הערך פחת לפחת (חשבונאות) אלא אם בכוונתך ליצור ערכים על "סוגים" אחרים של פחת ולהוסיף דף פירושונים. האמן לי, אני נועז מספיק. הבעיה היא שאתה נועז מידי. ‏ PRRP שו"ת 20:58, 19 במאי 2009 (IDT)
אז אתה רו"ח או לא ? אם אני צריך להסביר את ההבדל בין פחת כלכלי (מושג מתחום הכלכלה שמתבסס על שווי שוק) לבין פחת לצורך מס (מושג מתחום דיני המס שאין לא קשר לשווי שוק אלא נקבע על פי שיעורי פחת שנקבעו בחוק) אז כנראה שלא. מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 21:01, 19 במאי 2009 (IDT)
כאמור לעיל, פחת זה פחת. יש שיטות שונות לחישוב פחת לתכליות שונות. אתה משיב לי בשאלה במקום לתת לי תשובה רצינית. איני צריך לחשוף את משלח ידי כדי לתבוע ממך ראיה אמיתית להבחנה שאתה טוען לקיומה (ואיני חושב שוויקיפדיה תסתפק ב"אז אתה רו"ח או לא?"). ‏ PRRP שו"ת 21:03, 19 במאי 2009 (IDT)
טוב אם מילתי לא מספיקה לך אז תעזוב אותי. תשאל בהכה את המומחה מה ההבדל ותקבל תשובה. יש הבדל מהותי ואלה שתי מושגים שונים אך קשורים. מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 21:05, 19 במאי 2009 (IDT)

העברה פחת -> פחת (חשבונאות)[עריכת קוד מקור]

איני רוצה להיקלע למלחמת עריכה ועל כן אני מבקש להחזיר את הערך לשמו הקודם ("פחת") ולהגן עליו. הערך הועבר בלא דיון ובלא צידוק. כשפניתי למשתמש שהעביר אותו וביקשתי לקבל הסבר השורה התחתונה הייתה "עזוב אותי". תודה, ‏ PRRP שו"ת 21:08, 19 במאי 2009 (IDT)

תקראו את השיחה אצלי ותחליטו בעצמכם. פררפ כבר הראה שהוא לא מבין בכלכלה ועכשיו הוא מתעקש על כלום. מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 21:10, 19 במאי 2009 (IDT)
למען הסדר הטוב, הוכחתי שאני לא מבין בכלכלה כאן. ‏ PRRP שו"ת 21:15, 19 במאי 2009 (IDT)
אני לא מתכוון להתעסק בשטות הזאת. תביאו סטודנט שנה א' לכלכלה או לחשבונאות שיגיד שאלה מושגים שונים ונסגור עניין. מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 21:21, 19 במאי 2009 (IDT)
"השטות הזאת" היא העברת ערך ללא דיון וללא צידוק, שהיא העברה מיותרת לגוף העניין. ‏ PRRP שו"ת 21:25, 19 במאי 2009 (IDT)
פחת חשבונאי: שיטה חשבונאית בה עלות הנכס נפרסת על פני מספר שנים בדוח רווח והפסד כתוצאה של עקרון ההקבלה. הפחת תמיד יהיה חיובי (כלומר הנכס שווה פחות בסוף התקופה). הפחת לצורך מס יכול להיות שונה ואז נוצרים הפרשים בין דוח רוו"ה חשבונאי ודוח רוו"ה לצורך מס - ראה לדוגמא עמוד 305 בדוח חברת החשמל 2008 תחת הסעיף "עתודות למסים נדחים בגין: התאמת רכוש קבוע בר פחת, פחת ורכוש אחר".
פחת כלכלי: ההפרש בין שווי ההוגן של הנכס בסוף התקופה לשווי ההוגן בתחילת התקופה. הפחת הכלכלי יכול להיות חיובי או שלילי. עכשיו ההבדל ברור? מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 21:35, 19 במאי 2009 (IDT)
תקרא גם את פחת כלכלי שיורחב בקרוב. מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 21:46, 19 במאי 2009 (IDT)
מדובר במתודות שונות להערכת פחת. אבל פחת הוא פחת. המהות של המושג היא אחת ולא בכדי בוויקיפדיה האנגלית הכל נדון בערך אחד ששמו "פחת". יש משם לינק לפחת כלכלי אבל הוא לא מוסיף מאומה על האמור בערך פחת. בהעברת הדיון לפה מבלי להחזיר את הערך לשמו המקורי ("פחת") דוד שי בעצם נתן לגיטימציה לפעולה שבוצעה בניגוד לכללים ולהגיון. לא פתחת דיון. לא הסברת מדוע ההעברה נכונה ולא איפשרת לאחרים להגיב. אם דוד מוכן לקבל את ההתנהגות החד-צדדית המתמשכת שלך, אז לי אין מה להוסיף. שלא יהיה ערך ששמו פחת. כבר ממש לא אכפת לי. ‏ PRRP שו"ת 21:54, 19 במאי 2009 (IDT)
אפילו להגיד "טעיתי" אתה לא מסוגל ? מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 21:56, 19 במאי 2009 (IDT)
יש לך בעיה ונדבר עליה בהזדמנות אחרת. אשר אליי, אני מסוגל להגיד "טעיתי". כשאני טועה. שיחתי איתך הסתיימה. מבחינתי שלא יהיה בויקיפדיה העברית הערך פחת. ‏ PRRP שו"ת 22:01, 19 במאי 2009 (IDT)

אני לא מבין איך דעות חלוקות בנושא שכזה הפכו כה מהר למלחמת עריכה, בקשת הגנה וויכוח דל בסבלנות אך עתיר באמוציות. זה נושא קלאסי לדיון בנחת בדף השיחה, הזמנת משתמשים נוספים (רצוי בעלי ידע/רקע בנושא) לחוות דעה בו, ואז קבלת החלטה תוך הישענות על העמדות שהועלו בדיון. לגופו של עניין, לא השכנעתי בצורך בפיצול הערך ובשינוי השם. הערך הנוכחי (שכרגע אינו טוב) עוסק אכן בפחת כמושג חשבונאי גרידא, אך הדרך לתקן זאת היא בהרחבת ההגדרה והמשמעות של המושג, לא בצמצומו והגבלתו במיטת הסדום החשבונאית. על הערך לתת את הגדרת המושג הכללי פחת (ירידה בערכו של נכס על פני תקופת השימוש בו), ואז לדון במשמעות החשבונאית והכלכלית של העניין. נכון שקיים הבדל בין פחת כלכלי ופחת חשבונאי, והבדל זה על הערך להסביר לקורא, וזאת ייטיב לעשות בערך אחד ולא בערך מפוצל. הצדקה לערך "פחת כלכלי" תהייה אם הנושא יהווה פרק ארוך מספיק בערך פחת להצדיק פיצולו לערך מורחב, וזאת תוך השארת תקצירו (כמקובל) בערך פחת, וללא שינוי שמו ותחום כיסויו. מגיסטרשיחה 23:39, 19 במאי 2009 (IDT)

מגיסטר, לא הייתה מלחמת עריכה. הבעיה היא שמיקי מבצע באופן סדרתי פעולות המחייבות דיון ללא דיון ותוך דחייה כוחנית של כל בדל ביקורת. אין לי את היכולת הטכנית להתמודד עם זה. כפי שראית בדף השיחה שלו, הבנתי בנקל שאין שום טעם לנהל דיון, מכיוון שכפי שעשה במקרים אחרים גם כאן הוא קודם כל ביצע פעולה באופן חד-צדדי ואחר כך התעקש שהצדק איתו בלי נימוק ובגסות רוח. איך אפשר לנהל דיון ככה? מכיוון שלא רציתי לנהל פה מלחמה ביקשתי הגנה על הדף. מה עוד יכולתי לעשות? ‏ PRRP שו"ת 00:01, 20 במאי 2009 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: אני נוטה להסכים עם PRRP בעניין זה. ניתן ליצור ערך אחד בשם פחת ובו לציין את סוגי הפחת - פחת חשבונאי ופחת לצרכי מס הכנסה. ערך נוסף יהיה פחת כלכלי ובו הסבר נוסף על משמעות זו (שבה מעולם לא השתמשתי). המצב הנוכחי, שבו הערך "פחת" מפנה לערך "פחת (חשבונאות)", נוגד את שהתקבל בפרלמנט, שם נקבע כי הסוגריים מיותרות ויש להימנע משימוש בהם שלא לצורך. הוספתי לאחר התנגשות עריכה: - אני מסכים עם מגיסטר. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 23:42, 19 במאי 2009 (IDT)
נוכח הדיון עד כה, החזרתי בינתיים את הערך לשמו המקורי. אין בכך לומר שהוחלט סופית שכך ייקרא הערך, אלא רק שבשלב זה זה לא קיים קונצנזוס לשינוי השם. הדיון יכול כמובן להימשך. מגיסטרשיחה 00:08, 20 במאי 2009 (IDT)

לבקשתכם - פירושונים[עריכת קוד מקור]

אחרי שפחת יעבור לפחת (חשבונאות) ויתוקנו כל הקישורים אפשר להחליף את ההפניה בפירושונים:

חסר הרבה מידע על פחת לצורך מס, אני אשתדל להשלים. (נ.ב. אפשר להוסיף גם את ממסר פחת שלא ממש קשור לדיון פה) מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 00:46, 20 במאי 2009 (IDT)

ומה הרווחנו מדף פירושונים? הטענה היא שנדרש ערך אמיתי בשם פחת, שיגיד בהרחבה את כל מה שדף הפירושונים מנסה לומר ברשימה לקונית, ועוד. מגיסטרשיחה 01:39, 20 במאי 2009 (IDT)
לא משנה לי איפה זה יהיה - אפשר לכתוב באותו ערך אם ממש רוצים, למרות שלדעתי יש הגיון לפיצול. כל העניין לעיל היה האם יש רק פחת אחד או יותר ("מדובר במתודות שונות להערכת פחת. אבל פחת הוא פחת"). רק צריך לשים לב לא לבלבל בין המושגים. יש שיטות לחישוב פחת חשבונאי ושיטות אחרות לחישוב פחת כלכלי, הגדרות שונות וכו'. מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 02:06, 20 במאי 2009 (IDT)
מיקי, לא נראה לי שפררפ מבלבל בין מושגים. הערותיו (כולל זו שציטטת) מעידות על הבנה בנושא, ולדעתי ראוי להטות אוזן אליהן - זה יהיה לטובת הערך. מגיסטרשיחה 14:54, 20 במאי 2009 (IDT)
אוקיי. מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 00:39, 21 במאי 2009 (IDT)
הרחבתי מעט את הערך. דרושה הגהה. אפשר לדעתי להימנע מכתיבת ערך על פחת מואץ ולציין בכמה מילים במה מדובר בערך זה תחת נושא מס הכנסה, לא? ‏Yonidebest Ω Talk‏ 00:42, 21 במאי 2009 (IDT)
אני עובר על הערך עכשיו. פחת מואץ - זו הייתה כוונתי (ראה לעיל בפירושונים), אין צורך בערך נפרד. מיקיMIKשיחהמתקפת איכות/הודו - הצטרפו עכשיו! • 01:14, 21 במאי 2009 (IDT)

הרחבתי את הערך תוך יצירת פתיח המגדיר את משמעותו של הפחת. פחת איננו שיטה חשבונאית לרישום עלויות אלא, בראש ובראשונה, ירידה בערכו של נכס. פחת במשמעו כרישום חשבונאי הוא, כפי שציין בצדק פררפ, מתודה רווחת לשיערוכו של הפחת ושיקלולו לתוך המערכת של הדוחות הכספיים בהתאם לכללים חשבונאיים מקובלים, אבל אינו הגדרה של מושג. הגדרתו האמיתית של הפחת היא זו המופיעה בפתיח וזו המופיעה בערך פחת כלכלי, שכרגע הפניתי אליו כערך מורחב רק משום שהוא קיים, אם כי בפועל איני רואה הצדקה אמיתית לפיצול זה. מגיסטרשיחה 12:43, 21 במאי 2009 (IDT)

שילבתי את פחת כלכלי בערך שלפנינו והפכתי להפניה. דוד שי - שיחה 20:51, 21 במאי 2009 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 01:56, 16 במאי 2013 (IDT)

פחת בהקשרים של שמאות[עריכת קוד מקור]

אשמח אם מישהו ירצה לפתח או להרחיב עוד מידע בנושא פחת בהיבט של שמאות. דהיינו פגמים (תכנוניים או פיזיים) בנכס שמורידים לו את השווי. יש כמה הבדלים לבין השניים ובפחת של שמאות העניינים מתפצלים לעוד הרבה מושגים שונים שאינם מוזכרים פה. כמו למשל "עלות תעתיק" או "עלות תחליף" שגם נעדרים כאן בויקיפדיה. לכל מאן דבעי. בברכה,--Roxette5 - שיחה 15:41, 4 במרץ 2015 (IST)

אולי כדאי להוסיף אותם לרשימה בפורטל:כלכלה/ערכים מבוקשים Chenspec - שיחה 15:20, 6 במרץ 2015 (IST)
תודה רבה לך!--Roxette5 - שיחה 15:09, 9 במרץ 2015 (IST)