שיחה:פיגוע הדקירה בשגרירות ישראל בירדן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

"מגנומטרים"[עריכת קוד מקור]

התקשורת מרבה להשתמש במילה "מגנומטרים" כדי לתאר את גלאי המתכות. מקורה שלה המילה מגנומטרים היא מעיוות של מגנטומטר - כלי למדידת שדות מגנטיים. מדובר בשני דברים שונים. יועצי לשון של מהדורות החדשות התייחסו לכך, ואודי סגל אף הרחיק לכת וכתב על זה במעריב. מחיפוש גוגל פשוט ניתן למצוא כמה חברות אבטחה שמשווקות ומוכרות גלאי המתכות אשר מתארות אותם באתר בצירוף המילה מגנומטר.[1][2] לעיתים מדובר בגלאי מתכות מזערי וידני שמאבטחים משתמשים בו ולא ב״שער האלקטרוני״.[3]

לכן אני סבור שאם ברצוננו להשתמש בערך בעיוות זה יש לעשות זאת בצורה מסודרת ולהתייחס לכך ישירות, להסביר את הטעות שעושה התקשורת במילה "מגנומטר", ולהסתייג מכך שמדובר במילה בעברית מתוקנת. לדעתי עדיף פשוט להזניח לגמרי את השימוש במילה "מגנומטרים" ולהשתמש בשפה תקינה, כי זה קל יותר ופשוט יותר (ולדעתי גם נכון יותר). אין מילה כזאת "מגנומטרים". – אסף (Sokuya)שיחה 21:15, 24 ביולי 2017 (IDT)

אני מסכים צריך לקרוא לזה "שער גלאי מתכות". אגסי - שיחה 21:24, 24 ביולי 2017 (IDT)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

הפיגוע לא היה בשגרירות ישראל, אלא בדירה של המאבטח שנמצאת ליד השגרירות. מוזר שלא שמו לב לזה לפני שפתחו את הערך. אדם מה - שיחה 21:51, 24 ביולי 2017 (IDT)

הוספה: לפי מה שאני מבין, זה עדיין לא ברור האם הדירה הייתה חלק מקומפלקס השגרירות או מחוץ לשגרירות. בכל מקרה, זה בטוח לא היה בתוך מרחב ציבורי כלשהו, מכיוון שדירת מגורים פרטית לא יכולה להיות כזו. אדם מה - שיחה 22:54, 24 ביולי 2017 (IDT)
אני מציע הפיגוע בשגרירות ישראל בעמאן, בכל מקרה לשנות את ירדן לעמאן. זה מדוייק יותר. כמו ערכים דומים הפיגוע בשגרירות ישראל בלונדוןאסף (Sokuya)שיחה 19:27, 25 ביולי 2017 (IDT)

לא פיגוע[עריכת קוד מקור]

ממקורות שונים עולה כי לא מדובר בפיגוע אלה בקטטה שיצאה משליטה. אני חושב שזה עוד סיבה לתקן את שם הערך, רק שאין לי הצעה קונקרטית. נשתמש במילה "תקרית"?

  • מאקו: ״האירוע התרחש בשל קטטה שפרצה בעקבות ויכוח על כסף.״
  • ישראל היום: ״לפי הדיווחים בירדן פרצה קטטה בעקבות ויכוח על כסף ואל ג׳וואדה נורה ונהרג.״
  • כאן: ״סוכנות הידיעות הירדנית "עמון" מפרסמת את תוצאות החקירה הירדנית של התקרית בשגרירות, המתוארת כקטטה.״

אסף (Sokuya)שיחה 18:55, 26 ביולי 2017 (IDT)

ממה שהבנתי כל המקורות כאן מצטטים את הטענה/תחקיר של הירדנים, וגם הם מסכימים שהמאבטח נדקר ורק אז השיב בירי. ‏MathKnight (שיחה) 20:38, 26 ביולי 2017 (IDT)
נכון מאוד, MathKnight האם יש מקורות אחרים (מחקירה ישראלית למשל) שמציינים שמדובר בפיגוע? בטוויטר כתבים מציינים שככל שהזמן עובד מבינים שמדובר יותר בקטטה מאשר מפיגוע. טוויטר הוא לא מקור מהימן ולכן עשיתי חיפוש בכתבות בעברית ולא מצאתי כתבות שמציינות שמדובר בפיגוע למרות שמתייחסים לדוקר כמחבל. יש לך מקורות שמציינים שמדובר בפיגוע? – אסף (Sokuya)שיחה 21:52, 26 ביולי 2017 (IDT)
בכתבה שהתייחסת אליה בישראל היום נכתב "בימים כתיקונם יכלו ישראל וירדן להכיל אירוע כמו הפיגוע בשגרירות" וגם נכתבת חמש פעמים המילה "מחבל" על הדוקר. ויש עוד:
כארומיל - שיחה 03:03, 27 ביולי 2017 (IDT)
מציע "דקירת המאבטח הישראלי במתחם השגרירות הישראלית בעמאן". אדם מה - שיחה 19:06, 27 ביולי 2017 (IDT)
זה ארוך מדי, העדיפות היא לשם מינימלי, פשוט וברור ככל האפשר. – אסף (Sokuya)שיחה 00:15, 28 ביולי 2017 (IDT)
התקרית החלה כפיגוע דקירה, אך הדקירה היא החלק הקטן שבסיפור, והחלק המשמעותי יותר הוא הריגת בעל הבית החף מפשע והריגת הדוקר. בוויקי האנגלית פתרו זה במתן השם "התקרית בעמאן 2017" (2017 Amman incident), שם מעורפל מדי לטעמי, אבל הוא מוביל אותי לשם תקרית הדקירה והירי במתחם שגרירות ישראל בירדן. דוד שי - שיחה 08:38, 29 ביולי 2017 (IDT)
התקרית במתחם שגרירות ישראל בעמאן לא מספיק? – אסף (Sokuya)שיחה 11:27, 29 ביולי 2017 (IDT)
מספיק. דוד שי - שיחה 12:24, 29 ביולי 2017 (IDT)
בסופו של יום, כל שם שנבחר בו יהיה זמני עד לסיום ההליכים המשפטיים בנושא שיכריעו סופית האם היה מדובר בפיגוע. עד אז, אני סבור שהשם הנוכחי של הערך יכול להשאר. כארומיל - שיחה 18:58, 29 ביולי 2017 (IDT)
הליכים משפטיים לא יהיו. בספק אם יתפרסמו תוצאות חקירה של הצד הישראלי, לא יודע. זה כנראה הצד הירדני: ירדן: הסתיימה חקירת האירוע בשגרירות ישראל ועלה כי הנער הירדני תקף את המאבטח. אדם מה - שיחה 19:44, 29 ביולי 2017 (IDT)
התכוונתי להליכים כולל בדיקה וחקירה, אתמול התפרסמו ידיעות על כך שפרקליט המדינה ביקש לקבל לידיו את כל החומרים כדי להכריע, ואני מניח שהכרעתו כן תתפרסם. כארומיל - שיחה 19:46, 29 ביולי 2017 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── Sokuya, דוד שי, MathKnight, אני מציע לפתוח בהצבעת מחלוקת. לאור ניסיון העבר, קשה לי להאמין שאחרי כל כך הרבה משתתפים ואחרי כל כך הרבה הצעות יש סיכוי לגבש הסכמה רחבה בעד שם אחד. האם מישהו מכם מעוניין לעשות זאת? החלופה לפתיחת הצבעה היא, כמובן, להשאיר את שם הערך כמו שהוא כעת. יוניון ג'ק - שיחה 02:27, 11 באוגוסט 2017 (IDT)

פתחתי בהצבעת מחלוקת. יוניון ג'ק - שיחה 11:56, 12 באוגוסט 2017 (IDT)

האם יש צורך בהצבעת מחלוקת?[עריכת קוד מקור]

מבקש לערוך פה הצבעה קטנה האם אתם Symbol support vote.svg בעד פתיחת הצבעת מחלוקת או Symbol oppose vote.svg נגד - בעד השארת השם הקיים.

שימו לב שאין קשר להאם אתם מעדיפים שם זה או אחר אלא השאלה היא האם השם הנוכחי בעייתי מדי בשביל להישאר כפי שהוא וצריך לשנות אותו. Doodoo Bo - שיחה 16:08, 12 באוגוסט 2017 (IDT)

אני Symbol oppose vote.svg נגד Doodoo Bo - שיחה 16:08, 12 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד, כפי שנימקתי בדף שיחה זה ובהצבעת המחלוקת - השם הנוכחי מתעלם מהעיקר. דוד שי - שיחה 16:41, 12 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol oppose vote.svg נגד ודאי כל עוד לא הוכרע אחרת מהתמונה הבסיסית הזו. בתודה אגלי טל - שיחה 01:15, 13 באוגוסט 2017 (IDT)
Symbol support vote.svg בעד זה לא עניין של דקדוק, אלא מהות הערך. אדם מה - שיחה 09:53, 13 באוגוסט 2017 (IDT)

הסתה לרצח יהודי - דבר שולי[עריכת קוד מקור]

ההסתה בירדן נגד ישראל, שהובילה לפיגוע הנורא אתמול נמחקה בידי אדם מה שרואה בכך דבר שולי. יש להחזיר את הפסקה ולא לנסות ליפות את המציאות על ידי מחיקת עובדות לא נעימות. שראש הפרלמנט הירדני משבח רצח ישראלים וקורא לאלימות, פלא שמספר ימים אחר כך בא מחבל ומבצע פיגוע? (עוד מעט יאמרו שזה גם לא פיגוע אלא "פעולת התנגדות לכיבוש לא אלימה") הסתה לרצח, מצד הממשל הירדני, שהבילה לניסיון רצח היא לא דבר שולי. ‏MathKnight (שיחה) 22:04, 24 ביולי 2017 (IDT)

סבבה אז תדבר על זה ותפתח את כיוון המחשבה הזה עם החברים שלך מ"אם תרצו", ותחזור לויקיפדיה כשהמסקנה הזו שלך תהיה יותר מבוססת. בהתייחס למה שהסרתי (הגבתי ככה כי נראה שאתה מתבלבל בין הדעות האישיות שלך לבין קביעת עובדות כמו שאני רואה בהסתה לרצח יהודים דבר שולי), אז הוספת תגובות באופן מלאכותי כזה, רק כדי לקדם איזו מסקנה כלשהי (כפי שכתבת בעצמך) היא כבר לא ניטרלית מהיסוד. התגובות הללו אפילו לא מופיעות בערך של הפיגוע עצמו, ואולי לא בכדי. אדם מה - שיחה 22:11, 24 ביולי 2017 (IDT)
בהחלט יש לציין את ההסתה בפרק הרקע, במיוחד שהיא מגיעה מראשי הממשל הירדני. באותו אופן שאתה מחקת את ההסתה לרצח יהודים כאן בטענה שזה שולי אפשר גם למחוק את ההסתה לרצח רבין בטענה שזה שולי ואין הוכחה חד-משמעית שהיא הובילה לרצח. המצב עכשיו שאתה משאיר רק את הגינוי הרפה של מלך ירדן ומוחק את הקריאה לרצח של יו"ר הפרלמנט הירדני הוא הטעייה של הקורא. ודרך אגב, דברי ההסתה של הירדנים מופיעים בערך על הפיגוע עצמו, הן בעברית והן באנגלית (והן הגרסה היציבה, למקרה שתנסה למחוק אותן כדי לטעון שהן לא מופיעות). ‏MathKnight (שיחה) 22:32, 24 ביולי 2017 (IDT)
אני לא בטוח שזו גרסה יציבה, אבל גם ככה, זה שייך לשם ולא לפה. האם אתה באמת משווה את כל מה שנכתב על רצח רבין לפיגוע בן יום? ואיפה יש בערך של רצח רבין פרק "הסתה"? אתה טועה, ואני מניח שהרבה יסכימו איתי כאן (משני צידי המפה הפוליטית), שהשארת דברים מסוימים כדי להוכיח משהו שאתה מאמין בו אישית, היא ההטעיה של הקורא הרגיל, שלא הכי בקיא במניעים של עורכים שונים בויקפידיה העברית. אדם מה - שיחה 22:45, 24 ביולי 2017 (IDT)
לדעתי ההסתה הזו צריכה להיות מאוזכרת ברקע, כחלק מתאור המהומות בהקשר למגנומטרים. כמובן שאם יאוזכר גורם כלשהו שהתייחס אליה (גינוי, האשמה וכדו') אז האזכור פשוט יותר. אם לא פשוט לציין כחלק מהרקע. כפי שמוזכרות ההפגנות.
בתודה אגלי טל - שיחה 23:33, 19 באוגוסט 2017 (IDT)