שיחה:פיטאיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

טעם משובח ל"ביצי הדרקון", עדות אישית.[עריכת קוד מקור]

הרביתי לטעום מהפיטיה - "ביצי הדרקון" - לאחרונה, ממטעי ישוב חקלאי בשרון. הטעם הוא משובח! והפרי מלא מיץ טעים! הפיטיות מזנים קודמים הן מאד יפות וקישוטיות, אך בעלות טעם תפל. "ביצי הדרקון" ניחן בחמצמצות נעימה וטעימה, ובעיקר בהרבה מיץ, יחסית לגידולי הפיטיה.Alosha38 13:27, 25 במרץ 2007 (IST)

מידע משלים[עריכת קוד מקור]

פיטאיה באנציקלופדיה של ynet (אין כמובן המלצה להעתיק, אבל אפשר לנסות לחפש במקורות אחרים על פי מה שרשום שם). ‏Hummingbird‏ 14:58, 13 ביוני 2007 (IDT)

איפה ניתן להשיג?[עריכת קוד מקור]

שלום, כתוב שהפרי משווק בשווקים בישראל, אולם לא מצאתי (לפחות בשוק רמלה). היכן ניתן למצוא את הפיטייה? תודה, NumberOne 20:01, 24 בנובמבר 2007 (IST)

מין[עריכת קוד מקור]

האם המילה "פיטיה" זכרית או נקבית? המאמר כתוב בצורה לא עקבית (מתייחס לפיטיה כנקבה בחלק מהמקרים, כזכר באחרים). 217.132.200.181 02:34, 12 בפברואר 2009 (IST)

הורדתי את התמונה של הקובו כי לקובו יש פירות קובו ולא פיטיה[עריכת קוד מקור]

--Iftahm - שיחה 11:11, 7 באוגוסט 2012 (IDT)

התמונה הוחזרה. קובו הוא שם מסחרי של אגרקסקו לפיטאיה ואינו שם מדעי. ראה: http://www.hort.purdue.edu/newcrop/ncnu02/v5-378.html Etan J. Tal - שיחה 23:25, 16 בספטמבר 2012 (IDT)

מקור הפרי- תיקון[עריכת קוד מקור]

מקור הפרי אינו מדרום אמריקה אלא הוא פטנט שפותח באוניברסיטת בן גוריון http://news.walla.co.il/?w=/4489/1048698

שינוי בתכולת הערך[עריכת קוד מקור]

כבר פעמיים הוסר צילום שלי בו נראה מטע פיטאיה בשדה ניצן. טענת המסיר היא שבצילום נראה צמח 'קובו' ולכן שם הוא מקום הצילום. קריאה של המאמר

Mizrahi, Y., A. Nerd, and Y. Sitrit. 2002. New Fruits for Arid Climates. p. 378–384. In: J. Janick and A. Whipkey (eds.), Trends in new crops and new uses. ASHS Press, Alexandria, VA

שברשימת הקישורים החיצוניים בערך זה עצמו, מעלה תמיהה באשר להצדקת הפעולה, וזאת מהטעם הבא: בתמונה 5 במאמר הנ"ל מצולם ארגז של Cereus peruvianus (שהוא השם המקביל ל- Cereus repandus ) ובכיתוב מודגש:

Export box of Cereus peruvianus ripe fruits, ready to be shipped to Europe. The trade name Koubo is used by AGREXCO the main Israeli export company.

במאמר נכתב במפורש:

Pitaya is a common name to many genera and species of cacti, all with elongated coloumnar stems.

סוגי הקקטוס הכלולים הם:

· Vine Cacti - Yellow pitaya [Selenicereus megalanthus]

· The red pitaya [Hylocereus undatus]

· Columnar Cacti – [Cereus peruvianus

בנוסף לכך, בצילומים מס' 3 ו 4 במאמר נראה אותו מטע ממש בשדה-ניצן.

עיון בדף Pitaya מבהיר שהמינוח 'פיטאיה' כולל סוגי פרי שונים, ואחד מהם הוא זה שצילמתי ובארץ מכונה 'קובו', ובאמת, המקבילה באנגלית לערך קובו הוא Cereus repandus. מסקנתי (כמי שאינו חקלאי או אגרונום) היא שיש לבטל את קובו שכן הינו שם מסחרי (!), ובערך פיטאיה לאגד את הסוגים השונים (כפי שנעשה באנגלית). Etan J. Tal - שיחה 15:58, 9 בנובמבר 2014 (IST)

תגובה לאיתן[עריכת קוד מקור]

יתכן ואתה צודק באשר לאיחוד מס' מיני קקטוסים תחת שם אחד: פיטיה. אולם זו טעות להציג את הקובו (Cereus peruvianus) ששמו המדעי מעיד בפירוש שאין לו שום קשר לצמח איתו נפתח הערך הנוכחי (פיטיה מהמין: Hylocereus undatus): לא רק שהם לא מאותו המין, הם אפילו לא אותו 'סוג'. בקיצור. בינתיים כדאי להשאיר את המצב כמו שהוא: בלי התמונה.--Iftahm - שיחה 22:28, 19 בפברואר 2015 (IST)

איש אינו קופץ. אנא קרא את דף השיחה של קובו (פרי) ועקוב אחר הדיון בטרם תמחק צילום. למחוק זה קל, אך אם ברצונך באמת לתרום ולשפר, תוכל להרים את הכפפה ולקדם את הטיפול בערך בצורה קונסטרוקטיבית ולא דסטרוקטיבית. כל עוד הענין לא הוסדר, אני מציע שתחזיר את המצב לקדמותו. תודה. Etan J. Tal - שיחה 22:43, 19 בפברואר 2015 (IST)

המחיקה היא זו ששיפרה. ולומר דסטרוקטיבית למחיקה שמיקדה את הערך ושיפרה את איכותו, חוטא למציאות.--Iftahm - שיחה 23:44, 19 בפברואר 2015 (IST)

הצילום הזה נמצא בערך באנגלית כבר כמה שנים (ואפילו בספר רלוונטי שאוכל לצטט, אם תרצה). כנראה שיש מעט ויקיפדים (מהם אי-אילו בוטנאים) בעולם שאינם מסכימים עם האבחנה שלך, ומשאירים אותו שם כפי שתוכל לראות בעצמך (ואני מקוה שלא תמחק גם משם את הצילום ללא נימוק משכנע...) מחיקה היא פעולה קונסטרוקטיבית רק אם אכן "מיקדה את הערך ושיפרה את איכותו". כל עוד לא נימקת דבר, ולא התעמתת עם הטיעונים המלומדים המופיעים בשיחה, לא תרמת מאומה. באומרך "חוטא למציאות" אתה מתייחס למציאות הסובייקטיבית שלך, בשלב זה, ולא להתייחסות המדעית הממוסמכת. אנא קרא את מאמרו של מזרחי ותבין מה מקור טעותך. יש לי רושם שאתה מקדם כאן מלחמת עריכה מיותרת, ואני בטוח שמקורה באי-הבנה תמימה.Etan J. Tal - שיחה 00:04, 20 בפברואר 2015 (IST).

אי אפשר להאשים אותי בבורות. סיימתי דוקטורט בנושא של צמחים במעבדה סמוכה לזו של מזרחי. אין לי אומנם חשק לערוך את הערך מחדש. אבל יש לי חשק לנקות ממנו דברים לא מדויקים. הטיעון שלי היה בהחלטה מלומד: מדובר בשני מינים שונים. הראשון פותח את הערך והשני מובא כדוגמה בתוך הערך. לכן יש כאן סטירה. מה שאני רק רוצה לומר, שלמחוק פירושו במקרים רבים: לשפר. זה הכול. וחוץ מזה אתה אדם נפלא לדעתי. זה מרגש לראות איך איפכת לך. כל הכבוד. וסליחה על ההערה הפותחת. --Iftahm - שיחה 00:13, 20 בפברואר 2015 (IST)

חלילה לי להאשים מישהו בבורות. אין לי מושג בבוטניקה ואני מכבד את תוארך האקדמי הגבוה. אם אין לך חשק לערוך אינך חייב לעשות זאת, אבל אם החלטת לערוך, אתה אמור לכבד את הכללים המקובלים בויקיפדיה (וגם בקהילה המדעית, מה לעשות). העובדה שסיימת דוקטורט במעבדה קרובה לזו של מזרחי יכולה אולי לחזק את טיעוניך, אבל רק בתנאי שתספק אסמכתא ברורה לשינוי שביצעת. בדיקת הערכים באנגלית מצביעה על אי-בהירות (שלא לומר, בלבול גמור) בערכים המקבילים בעברית. מה שברור הוא ש'קובו' הינו שם מסחרי ולא בוטני, וזאת מבית מדרשו של מזרחי עצמו. יש, לפיכך, סיבות טובות לטפל בשני הערכים בעברית, וחבל שאתה משקיע את זמנך בויכוח איתי, במקום לתרום את הידע המקצועי שלך בתיקון יסודי של הערכים אחת ולתמיד. אנא הרם את הכפפה ובא לציון גואל!Etan J. Tal - שיחה 00:32, 20 בפברואר 2015 (IST)

ניצחת. אני לא מתקן יותר את הטעות.[עריכת קוד מקור]

--Iftahm - שיחה 06:22, 25 בפברואר 2015 (IST)

טעות[עריכת קוד מקור]

התמונה המצ"ב של "מטע פיטאיה" מטעה - מדובר שם בקובו, שזה קרוב משפחה. התבלבלתם 212.199.34.114 15:46, 20 בספטמבר 2015 (IDT)

תודה על ההערה. הסרתי את התמונה מהערך בהתאם. ערן - שיחה 19:44, 20 בספטמבר 2015 (IDT)
אני מניח ששניכם לא קראתם את הדיון שהתקיים בנוגע לאותו צילום ממש (ראו פיסקה קודמת). אם בכל-זאת החלטתם להסיר את הצילום, אני מניח שיש בידיכם אסמכתאות מבוססות יותר מ"התבלבלתם". עד כה לא הוצגו כאלה. שנה טובה! Etan J. Tal - שיחה 11:32, 23 בספטמבר 2015 (IDT)
  • Etan J. Tal, משפט הפתיחה של הערך מציין שפיטאיה הוא המין Hylocereus undatus והתמונה שהוסרה היא של המין Cereus repandus כך שהתמונה סותרת את הכתוב בערך.
  • כפי שהערת בצדק במעלה דף השיחה ובשיחה:קובו (פרי) יש כאן בלאגן כשלא ברור כל כך אילו מינים הם פיטאיה, אילו מינים הם קובו, והאם זה אותו הדבר וההבדל הוא שמדובר רק בשם מסחרי, והאם זה מתאר מיני צמחים שונים. צריך קודם כל לתקן את הערך על מנת שיהיה ברור מה הוא מתאר: קבוצת צמחים (לא טקסונומית, ומסוגים שונים) - כך אני מבין את משמעות המושג גם מהערך האנגלי וגם ממאגר המונחים של האקדמיה (וגם אותו צריך לקחת בערבון מוגבל) או אולי מין ספציפי Hylocereus undatus (כך באנציקלופדית ynet ובמשפט הפתיחה של הערך הקיים).
אני חושב שהפירוש הנכון כאן הוא בדומה לערך האנגלי, וצריך קודם לתקן את תוכן הערך כך שיהיה ברור אילו מינים יכולים להיקרא פיטאיה, ואחר כך אפשר להוסיף בהתאם תמונות. ערן - שיחה 17:05, 23 בספטמבר 2015 (IDT)