שיחה:פלגות הלילה המיוחדות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

פלוגות, פלגות, או כיתות?[עריכת קוד מקור]

לכסיקון תולדות הגנה מקפיד במאה אחוז על שימוש במילה פלגות. במאמרו המקיף של גילי חסקין, כמעט לכל האורך פלגות. ויקיפדיה האנגלית מגדירה היטב מהי squad - במונחים צבאיים טכניים זוהי כיתה, בדיוק כמו section, שתי רמות מתחת לפלוגה (באנגלית company), ומוסבר שם שהמפקד הוא בדרך כלל רב"ט.

יתכן בהחלט שהשימוש במילה פלוגות החל כתרגום שגוי, או, לחילופין, כתאור שאינו מתיימר להיות תרגום מאנגלית. המונח פלגות הלילה נראה כניסיון לתקן בלי להתרחק יותר מדי מן הטעות הנפוצה. במחשבה נקיה לגמרי, התרגום הנכון הוא כיתות הלילה המיוחדות.

לדעתי הענין ראוי לאיזשהו הסבר או התייחסות בגוף הערך. --א 158 - שיחה 08:33, 22 באפריל 2011 (IDT)

ד"ר מרדכי נאור, שעיין בערך אורד צ'ארלס וינגייט, שלח לי את המייל הבא:
וינגייט הקים בארץ-ישראל לא את "פלוגות הלילה המיוחדות" (זה מופיע מספר פעמים), אלא את פלגות הלילה המיוחדות (באנגלית: Special Night Squads). פלוגה זו יחידה גדולה ואילו פלגה היא יחידה קטנה, לרבות כיתה או חולייה. נראה לי שגם במקומות אחרים כדאי לתקן את פלוגות הלילה לפלגות הלילה.
בהמשך לדברים אלה ולדבריו של א 158, ולאחר בדיקה בגוגל שהראתה שלשם [פלגות הלילה המיוחדות] יש נוכחות סבירה באינטרנט העברי (ולא מצאתי נוכחות כזו לשם "כיתות הלילה המיוחדות"), ארשה לעצמי לתקן את שם הערך לפלגות הלילה המיוחדות. דוד שי - שיחה
חסקין מפרט כמה אנשים היו שם - 75 יהודים ו-40 בריטים, בסך הכל 125, שהתחלקו לחמש פלגות. בממוצע, בין 20 ל-25 אנשים בכל אחת (צריך לקחת בחשבון גם אנשי מפקדה). במונחים הצבאיים המקובלים, כל פלגה כזאת הייתה מחלקה מוקטנת. --א 158 - שיחה 13:18, 18 באוקטובר 2013 (IDT)

פלגות, ללא כל ספק[עריכת קוד מקור]

זה די פשוט: "פְּלַגָּה" הינה מונח צבאי שמשמעו "קבוצת של חיילים שהוצאו מתוך יחידתם ונשלחו למקום אחר, למלא שם תפקיד זמני". המונח האנגלי squad מתורגם כ"כינוי לקבוצת חיילים בערך בגודל כיתה (מספר אנשיה אינו קבוע) שקובצו לשם ביצוע משימה מסוימת". (סא"ל יאיר בורלא, לקסיקון מונחים צבאיים, תל-אביב: שוקן, 1988, עמ' 375, 207.)

פלגות הלילה המיוחדות זכו לשמן משתי סיבות: הראשונה, משום שהוקמו על בסיס שלוש פְּלגות, שנלקחו משלושה גדודי חי"ר בריטיים; השנייה, משום שהפעילות המבצעית בוצעה תוך חלוקת היחידה לפלגות - ציוותי קרב זמניים שנקבעו אד-הוק. הסיבה לכינוי "פלוגות הלילה" היא שיבוש שנגרם בשל הדמיון שבין המונחים.

התרגום "כיתות" אינו מתאים, מאחר והמונח "כיתה" מתייחס ליחידה בעלת הרכב קבוע - מה שאינו נכון לגבי פלגה.