שיחה:פלפול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

האם "לפום חורפא שבשבתא" היא ביקורת על השיטה? לא נראה לי. דרוש מקור. --בברכה, טישיו - שיחה 17:29, 3 באפריל 2011 (IDT)

היי! פלפול במובנו התלמודי אינו שיטה מסוימת או דרך שייחדה קבוצות של חכמים, אלא זו מילה נרדפת לחריפות, עומק והבנה חודרת. אכן אין לי ראיה ששני המקורות שהבאתי ושאתה הסרת, אכן מתייחסים לפלפול, אבל מכיוון שפלפול בלשון חז"ל הוא מונח כל כל כללי, אין לי ספק, ולו הקל שבקלים, שזה רלוונטי ומתייחס לפלפול.
אני מבין כאן את שתי הדוגמאות לצורך הדיון:
עם זאת, במקומות אחדים מסתייג התלמוד מפלפול יתר על המידה. ריש לקיש, שעליו נאמר שהיה "עוקר הרים וטוחנם זה בזה", יצאה בת קול ואמרה: "תורה כמותו (רבי חייא) – פלפלת, אבל תורה כמותו – לא הרבצת" (בבא מציעא, פ"ה, ב'). ובאופן ישיר יותר: "לפום חורפא – שבשתא" (מסכת בבא מציעא, צ"ו, ע"ב) - כמידת החריפות כך השיבוש.
לדעתי יש להשיב את שתי הדוגמאות, ולהוסיף הסבר כי הדבר לא נאמר ישירות על השורש פ.ל.פ.ל, אבל זה בהחלט רלוונטי. גוונא שיחה פנים חדשות לערכי הלכה 10:57, 4 באפריל 2011 (IDT)
בדוגמא הראשונה פשוט אין כל ביקורת. להיפך, אומרים לו: "הגעת למעלתו הגדולה בפלפול, אבל לא בהרבצת תורה" מה שאומר - 1 יש לך אבל לא 2. בציטוט השני, יש ביקורת, אבל על חריפות. אני מעדיף לתת לעוד מדיינים להביע את דעתם האם יש קשר לפלפול. אמרו זאת לבן אדם מסויים שהיה חריף, כאמעי להעברת ביקורת בצורה נאותה: הדגשת גודל השיבוש - לפי גודל החריפות. אבל אני לא נחרץ בנושא. --בברכה, טישיו - שיחה 21:56, 4 באפריל 2011 (IDT)