שיחה:פלשתים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שאלה - תוספות של אלמוני[עריכת קוד מקור]

אלמוני כתב:

המקרא מציין שמוצא הפלישתים מן האי כפתור (מזוהה עם האי כְּרֵתִים שבים התיכון.) ...הֲלוֹא אֶת-יִשְׂרָאֵל הֶעֱלֵיתִי מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם וּפְלִשְׁתִּיִּים מִכַּפְתּוֹר... (עמוס ט, 7).

- - הפלישתים הם אחד מן העמים המשתייכים לקבוצה גדולה של עמים, שכּוּנוּ בפי המצרים "גויי הים". (התרגום המילולי של הביטוי המצרי הוא: "האנשים שבאו מן היָרוֹק הגדול".) בתעודות מן המאה הארבע עשרה לפני הספירה ואילך הם נזכרים כלוחמים שכירים בצבא מצרַים וגם בצבאות של אויבי מצרים. בתעודות מאוחרות יותר הם מתוארים כשודדי ים שהפילו אימה ופחד על תושבי הערים שלחופו של הים התיכון וגם על הספינות ששטו בים.

- - גם בתעודות חיתיות (שמוצאן מאסיה הקטנה, טורקיה של היום) מאותה תקופה מסופר על קבוצות עמים דומות ששיבשו את החיים לאורך חופי הים.

- - בימי רעמסס השלישי מלך מצרים (1182-1151 לפני הספירה) יוצאים גויי הים למתקפה על מצרים, ורעמסס נלחם עמם בשני קרבות: האחד – ימי, והאחר – יבשתי.

פקמן הוריד את התוספת בטיעון של השחתה, אבל מעניין אותי לדעת עד כמה זה (לא) נכון. --Karpada 16:46, 10 ביוני 2007 (IDT)

לא הורדתי את התוספת בטיעון של השחתה. כפי שניתן לראות בדף הגרסאות הקודמות, התוספת מועתקת מאתר מקרא-גשר. לאחר שהאנונימי הוסיף את הקטע בפעם הראשונה, נטע שחזרה אותו בצירוף הסבר בתקציר-העריכה, ואני כתבתי לו את {{העתקה}} בדף השיחה. מכיוון שהוא החזיר את הקטע שנית, שחזרתי בשחזור מהיר. ‏pacmanשיחה 16:49, 10 ביוני 2007 (IDT)
סליחה... --Karpada 16:54, 10 ביוני 2007 (IDT)

שאול המלך לא נהרג בגלבוע, אלא נפל על חרבו - משמע: התאבד.

התאבדות היא סוג של הריגה. גילגמש שיחה 07:32, 30 במאי 2008 (IDT)

פלישתים[עריכת קוד מקור]

מה היה גודלה של אוכלוסית הפלישתים לפי הערכות ארכיאולוגים?אנונימי/ת לא חתם/ה

אני חושב שיהיה יותר ישים לשאול, מהי הערכת האוכלוסייה הכוללת בכל האתרים שזוהו בוודאות כאתרים פלשתים. Rex - שיחה 23:20, 17 באפריל 2010 (IDT)

תמונה המתארת את הפלישתים[עריכת קוד מקור]

תמונה File:Pulasti (Philistine) and Tsakkaras (painting).png של קרב שנערך בין מצרים של רעמסס השלישי לבין גויי הים, מופיעה במקדש שנבנה במדינת האבו שבמצרים העתיקה, התמונה מציגה את הלוחמים הפלישתים כחובשים כובעי נוצות לראשיהם, ויקיפדיה האנגלית טוענת כי זכויות היוצרים של התמונה פגו בארצות הברית, האם יש הרשאה להשתמש בתמונה זו מחוץ לארצות הברית?Dxrd - שיחה 18:42, 27 בספטמבר 2010 (IST)

שאלה - (איל)[עריכת קוד מקור]

אתם מציינים במאמר שהפלישתים הגיעו לארץ לפני כ - 3200 שנה "יש להניח כי התיישבותם של הפלשתים בארץ כנען התרחשה במהלך ימי שלטונו של רעמסס השלישי בין השנים 1180 ו-1150 לפנה"ס בערך". בספר בראשית פרק כא פסוק לד כתוב "ויגר אברהם בארת פלשתים" ועוד בראשית פרק כו פסוק א "וילך יצחק אל אבימלך מלך פלשתים גררה" ניתן למצוא בתקופת אברהם ויצחק עוד אזכורים רבים להמצאות הפלשתים בארץ ,מכאן ניתן להסיק שהפלשתים הגיעו לארץ זמן רב לפני התקופה שציינתם במאמר שמתיחסת לתקופה הקרובה יותר לימי דוד מאשר לתקופת האבות (2000 לפנה"ס לערך) .

יש הבדל בין הממצאים העולים מהמחקר הארכאלוגי וההיסטורי לכתוב בתורה. התורה לא נכתבה כספר היסטוריה. אם ברצונך ללמוד על הנושא קצת יותר קרא את הערך ביקורת המקרא Hanay שיחה 21:25, 5 בינואר 2011 (IST)
כדאי לפחות להזכיר בערך את הכתוב בתנ"ך ואת התיארוך לפיו. למרות שאני אישית הייתי נזהר בשימוש בתנ"ך כמקור היסטורי, זהירות כזו כלל לא ניכרת במרחב הערכים הנוגעים לתולדות עם ישראל, ואם כבר חוסר זהירות - שיהיה אחיד. יוסאריאןשיחה 08:14, 6 בינואר 2011 (IST)
יש הבדל בין דמויות מיתולוגיות כמו אברהם אבינו לעם שהתקיים הלכה למעשה. לכן גם ההבדל בין הגישות לכתוב בתנ"ך. גילגמש שיחה 08:16, 6 בינואר 2011 (IST)
לא הבנתי את דבריך, התוכל להסביר, להבהיר ולפרט? יוסאריאןשיחה 08:31, 6 בינואר 2011 (IST)

וסתם ככה, שתי דוגמיות מערכים רלוונטיים:

  • מהערך "עברים" - "אברם העברי – אברהם נקרא 'עברי' (בראשית י"ד י"ג) עוד בטרם היות עם ישראל, ומכאן שהעברים קדמו לבני ישראל."
  • מהערך "יהודים" - "על פי המקרא, מקור היהודים במשפחה מסופוטמית מאמצע האלף ה-2 לפנה"ס; אבותיה של האומה הם אברהם, יצחק ויעקב."

כך שמסתבר שבערכים על עמים אחרים לא נוקטים בכלל המחמיר לפיו "התורה לא נכתבה כספר היסטוריה" ומסיקים ממנו שלא ניתן להזכיר את הכתוב בה. יוסאריאןשיחה 08:42, 6 בינואר 2011 (IST)

הכוונה היא כמובן לאבות מיתולוגיים. אין לי התנגדות לציין את מה שכתוב בתנ"ך גם בערך הזה, אבל צריך לשמור על הפרופורציות הנכונות. גילגמש שיחה 10:51, 6 בינואר 2011 (IST)
בלוח אבלה מופיעים השמות מיכאיל, אסאיו ואברהום, כך שיתכן שבאמת היה אדם כזה גם אם אני מפקפק ברוב מה שנכתב עליו--ברנש דטור - שיחה 19:17, 16 באוגוסט 2011 (IDT)
אלה שמות שכנראה היו נפוצים באזור. ראה גם בני ימין. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה יצא לדרך 08:39, 24 ביוני 2012 (IDT)

שני עמים פלשתים[עריכת קוד מקור]

נראה לי שכדאי להוסיף את שיטתו של יהושע גרינץ שהיו שני עמים פלשתים נפרדים. בנימין

הפסקה על נישואי הנשים האשדודיות ליהודים[עריכת קוד מקור]

אתמול הוספה לערך זה, ובשינויים המחוייבים גם לערכים עמון ומואב, פסקה המציגה נישואי תערובת של נשים אשדודיות דוברות אשדודית ליהודים, לפי ספרי עזרא ונחמיה, ואת הרחקתם והרחקת צאצאיהם מעם ישראל בידי נחמיה תוך שימוש באלימות. אני סבור שהצגת ההרחקה כמהלך אלים של איש אחד לוקה בחוסר איזון, שאופן הצגת ההשערה לפיה מדובר, בתקופה זו, בנשים פלישתיות, בעייתי, ובעיקר שלפסקה אין חשיבות אוביקטיבית בערך העוסק באומה הפלישתית לדורותיה (או בערכים על עמון ומואב), ומקומה בערכים העוסקים בתקופת עזרא ונחמיה, בנישואי תערובת, או בתל אשדוד. בברכה, משתמש כבד - 22:38, 15/11/12

שאלה[עריכת קוד מקור]

מתי בערך נכחדו? 109.65.155.158 10:11, 5 באוקטובר 2013 (IDT)

אין אפשרות לתת תשובה מדויקת לשאלה זו. עמים בדרך כלל לא נכחדים באירוע קטסטרופי אחד, אלא נעלמים לאט לאט תוך כדי הטמעה בתרבות דומיננטית של האזור. זה מה שקרה גם לפשלתים. אחרי איבוד עצמאותם איבדו את הייחוד התרבותי שלהם. זה קרה לאורך זמן ולא באירוע אחד. גילגמש שיחה 10:15, 5 באוקטובר 2013 (IDT)

שינוי[עריכת קוד מקור]

לָמַה אֵין מַפָה שֶל הָאִרְגון המדיני??????????????????

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

בערך "פלישתים" תחת כותרת המשנה 'היסטוריה', שורה שמינית, כתוב: 'יש לציין כי בשירת הים נכתב "נמוגו כל יושבי פלשת" '... הפסוק הנכון כפי שהוא כתוב בספר שמות פרק טו' פסוק יד' הוא 'חיל אחז, יושבי פלשת' (כאשר בהמשך כתוב 'נמוגו כל יושבי כנען').

מקור:ספר שמות פרק טו' פסוק יד' דווח על ידי: יפעת 79.178.120.231 20:50, 19 במרץ 2016 (IST)

תודה רבה יפעת. תיקנתי. Liad Malone - שיחה 22:21, 19 במרץ 2016 (IST)


הרחבת הערך[עריכת קוד מקור]

אפשר להרחיב את הערך על הפלשתים בנושא גלי ההגירה על פי יהודה קיל. תודה, Guy213 - שיחה 14:13, 15 בספטמבר 2017 (IDT)

הינה תשובה מלאה לשחזור (התייחסתי רק לשני שינויים גדולים ולא לתיקונים קטנים) והתייחסות למר קיל:
  1. כתוב: "הפְּלִשְׁתִּים היו עם קדום שישב באזור מישור החוף הדרומי של ארץ כנען. בהקשרים מאוחרים יותר נקרא אזור מגוריהם "פלשת". מוצאם של הפלשתים שנוי במחלוקת, אך ממצאים ארכאולוגיים מצביעים על קשרים קדומים עם התרבות היוונית המיקנית." שינית ל"פְּלִשְׁתִּים הינו הכינוי שנותן המקרא לשבטים ולעממים שישבו באזור מישור החוף הדרומי של ארץ כנען. מוצאם של הפלשתים שנוי במחלוקת, אך ממצאים ארכאולוגיים מצביעים על קשרים קדומים עם התרבות היוונית המיקנית ועם העמים המכונים "גויי הים" אשר שכנו בימי קדם לחופי יוון ואסיה הקטנה ואיי הים התיכון. על שמם נקרא בימים ההם הים התיכון בשם "ים פלשתים" ואזור מגוריהם נקרא "פלשת". - לא טוב. אין עמים ששמם "גויי הים" ששכנו באזור שציינת. גויי הים כשמם כן הם - עמים שהגיעו מהים. לא ידוע בוודאות מהיכן. יתכן שחלקם אכן שכנו באסיה הקטנה אך אין כל עדות מוחשית לכך. יש ממצאים שקושרים חלק מגויי הים (ובמיוחד את הפלשתים) ליוון המיקנית ואחרים לסרדיניה (בעיקר את השרדנה). אין משהו מוצק שיכול להצביע על כך שישבו באסיה הקטנה.
  2. הוספת: "לפי יהודה קיל, המקרא מכנה בשם "פלשתים", גלים שונים של הגירה מאיי הים התיכון. הראשונים כאמור הגיעו לארץ בימי האבות, ואילו בימי שבת בני ישראל במצרים הגיע גל חדש של של פלשתים שהשמידו את ה'עוים' והתישבו במקומם דרומית לעזה (ספר דברים, פרק ב', פסוק כ"ג). ככל הנראה על שמם של פלשתים אלה יוצאי "כפתור", אשר מקובל לזהותו עם האי כרתים, כונה בימי דוד חבל ארץ בנגב המערבי בשם "נגב הכרתי" (שמואל א', פרק ל', י"ד). קרוב לוודאי שמהם באו 'הכרתי והפלתי', חילות עזר נאמנים בצבאו של דוד. בימי שפוט השופטים בא הגל השלישי של הפלשתים שהגיעו לארץ והתיישבו בשפלת החוף, מעזה ועד עקרון. בראש עריהם לא עמדו מלכים, אלא סרנים. אלה היו שונים בתכלית מן הפלשתים הראשונים והיו עוינים את ישראל." - לא טוב. אין עדות ארכאולוגית לגלי הגירה בתקופת הברזל לאזור שלנו ובוודאי לפלשת. לפחות אני לא מכיר כאלה. שנית, יש בעיה לתארך אירוע היסטורי על פי אירוע מקראי "בתקופת האבות" זאת תקופה לא מוגדרת היטב במחקר הארכאולוגי. יש להשתמש בתארוך מקובל. כנ"ל לגבי השופטים - תקופה לא מוגדרת היטב. במיוחד יש לציין שהמקרא עצמו לא משמש לתארוך מקובל במחקר ההיסטורי, אלא הוא רק אחד המקורות שמסייעים לתארוך והוא לא המקור העיקרי.

כעת למר קיל. יהודה קיל איננו ארכאולוג או היסטוריון. לכן, אי אפשר להשתמש בכתביו כבר סמכא לאירוע היסטורי או ארכאולוגי. לפי הערך אודותיו היה פעיל מאוד בתחום החינוך הדתי. לכן, בהחלט אפשר להשתמש בו בכל הקשור ליחס המקרא לפלשתים, לפרשנות מקראית על הפלשתים ודברים כאלה. לא תארוך או אירוע היסטורי כלשהו. הוא לא מומחה בתחום זה או לכל הפחות, מומחיות זו לא באה לידי ביטוי בערך אודותיו. יש להשתמש בחוקרים שתחום עיסוקם העיקרי הוא ארכאולוגיה והיסטוריה של הלבנט בתקופה הרלוונטית. גילגמש שיחה 14:48, 15 בספטמבר 2017 (IDT)

גילגמש תודה על המענה המהיר, אתה צודק במה שכתבת, עם זאת הערך הינו "פלשתים", ולא "גויי הים" או משהו בסגנון, פלשתים, בתור כינוי שניתן על ידי המקרא, הינם ערך מקראי ולא היסטורי וככזה הרחבה בלבד של הערך (שכבר יש בו פסקה מהיהודה קיל) לא תגרע דבר. לשיקול דעתך. תודה, Guy213 - שיחה 19:41, 16 בספטמבר 2017 (IDT).

"פלשתים" הוא לא עם אגדי שמופיע במקרא לבדו. מדובר באנשים אמיתיים שחיו באזור מוגדר מבחינה גאוגרפית והשאירו עדויות לקיומם. לכן, זה לא ערך מקראי. יש התייחסות מקראית לפלשתים ואפשר להזכיר אותה, אבל אין לקבל פרשנות מקראית לערך זה. גילגמש שיחה 19:49, 16 בספטמבר 2017 (IDT)

משוב מ-1 בינואר 2019[עריכת קוד מקור]

לא טוב 37.142.3.242 15:14, 1 בינואר 2019 (IST)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

הבעיה שפלישתים היא עם קשה להנעגה וזה לא מוזכר דווח על ידי: 522453 87.71.53.92 18:34, 19 בנובמבר 2019 (IST)