שיחה:פקיעין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

למה השם בערבית מופיע בסוגריים? השם הרשמי הוא פקיעין, וכן גם צירך להיות שם הערך. אור 12:07, 15 בדצמבר 2006 (IST)

מסכימה לגמרי. אני חושבת שהגישה המאד פרו-פלסטינית ואנטי מורשת ישראל שמטפח ספי בן יוסף בשנים האחרונות הצליחה לחלחל גם אלינו. זה לא אמור לעניין אותנו שבמדריך ישראל מופיע השם בוקיעה. לישובים יהודים רבים יש "שם ערבי", המשמר למעשה את השם העברי העתיק. אז מה? אני מחזירה ברשותכם את שם הערך המקורי. תמרה 14:45, 11 ביוני 2007 (IDT)
האם שינוי השם גרם לבוט היישובים להפסיק לעבוד כמו שצריך?‏atbannett‏ 14:51, 11 ביוני 2007 (IDT)
אני חושדת שספי עושה לנו פה שמות... תמרה 14:54, 11 ביוני 2007 (IDT)

פקיעין עידכונים לגבי הפרסום.[עריכת קוד מקור]

ראשית דבר יש עוד יהודי אילן חי דוד תומא שכטר החי בפקיעין ואני ממשיך את שושלת משפחת תומא הכהן החיה בפקיעין מזמן בית המקדש 2000 שנה ברציפות.[עריכת קוד מקור]

לפי רישומי המיסים לממשל העותמני במאה ה-16 מופיע השם תומא ברישומי התושבים. במפקד האוכלוסין 1931 ויש עוד מקומות (ראו בכתבי בן-צבי)לא כל יהודי פקיעין נכחו בכפר בעת הרישום, חלק הלכו למושבות החדשות שקמו כדי לשבור שבר ולהביא הביתה אוכל, ממסמכים הנמצאים בידי, ומסיפורים של סבי ןבני משפחה אחרים, אני יודע שהמצב הכלכלי היה בכי רע, אנשים הגיעו לחרפת רעב, דודתי מתוקה תומא סיפרה לי שלפעמים הם היו אוכלים פיתה יבשה היו מרטיבים אותה קצת במים וזה היה הדבר היחיד שאכלו במשך ימים, ואם התמזל מזלם היו מסיגים קצת זיתים.

בית הכנסת העתיק[עריכת קוד מקור]

בית הכנסת הוקם על שרידי בית מדרש קדום, הוא שופץ במאה ה-19 והיה בחצר בית תומא-הכהן, 

ואני אילן נכד לחכם יוסף אברהם תומא הכהן ממשיך את מורשת כהנים של משפחתי בפקיעין. בעמוד הראשי יש קישור לאתר פקיעין מורשת כהנים. ויש עוד אתר -פקיעין מורשת כהנים.אילן-חי 19:28, 24 ביולי 2007 (IDT)

פסקת פתיחה תמוהה[עריכת קוד מקור]

בכפר חיות 7 משפחות יהודיות "העובדות למחייתן במעלות" נאמר בפסקת הפתיחה ובכל הערך אין נתונים על האוכלוסיה הלא יהודית בכפר( כנראה שהלא יהודים אינם עובדים או שמחייתם על מלאכי מרום). אני מציע לשנות את הערך רחובות: למחוק את הנתונים על האוכלוסיה היהודית שם ולפנות מקום לאינפורמציה על כך שבעיר חיות כמה משפחות סיניות: חלקם תלמידי מחקר במכון ויצמן וחלקם "עובדים לפרנסתם בנס ציונה". אגב: אם 2 מפרנסים יהודים ימצאו עבודה במקום אחר מי יעדכן את הערך?יורם שורק 01:33, 1 בנובמבר 2007 (IST)

אכן מוזרות דרכי העריכה. תושבי פקיעין עובדים או לא עובדים כמקובל בכפרי הגליל. המיוחד הוא "חידוש היישוב היהודי בפקיעין העתיקה". ואז עולה השאלה ממה המתיישבים החדשים בפקיעין הישנה מתפרנסים: מחקלאות - הרי אין שטח חקלאי פנוי, במסחר - יש די חנויות במקום נותר רק לציין כי את פרנסתם הם מוצאים בעיירה העברית הקרובה מעלות. המשפחות, בסיוע עמותת "פקיעין לנצח", קבלו על עצמם לשמור על רציפות ההתיישבות היהודית בפקיעין, הנמשכת לפי המסורת מימי בית שני ועד היום, עם הפסקה בימי מאורעות תרפ"ט, כאשר משפחת זינאתי עברה זמנית לחדרה. כאשר גברת זינאתי מתקרבת לגיל מבוגר, רק המשפחות היהודיות ממשיכות את רציפות היישוב בפקיעין.חלק מתאור חידוש החיים היהודיים כולל ממה הם מתרנסים. אגב, בינתיים בתיהם על תכולתם נשרף וכמו במאורעות תרפ"ט ייפסק זמנית היישוב היהודי בפקיעין. כל עוד נתפלל לשלומה של מרגלית זינאתי - תשאר יהודיה אחת בפקיעין. לפחות אם המשטרה הייתה מכירה באירוע לאומני היה מי שיפצה את המשפחות, היות והאירוע מוגדר פלילי, כנראה השריפה הייתה של "פיירומן" - המשפחות נשארו בחוסר כל. בתיהם מצטרפים עתה לבתי יהודים הנטושים האחרים המצויים בפקיעין ויש כאלה לא מעט ‏Daniel Ventura‏ 05:27, 1 בנובמבר 2007 (IST)
לא דרכי העריכה הן מוזרות, אלא דרכי העורכים. מילא שתבניות הבוט נשברו ובמקום לתקן העלימו אותן, אבל משנעלמו כל נתוני האוכלוסייה, לפתוח את הערך בכך שיש ביישוב 7 משפחות יהודיות - זוהי שגיאה קשה בשיקול הדעת. השבתי את התבניות שנשברו בשל העברת הערך, ואני מקווה שאחרים ימשיכו בתיקון המשך הערך, ויאזנו את הפרופורציות הלקויות שבפירוט היתר על אותן משפחות בודדות, ביחס לאלפים שלא הוזכרו כלל. ‏odedee שיחה 06:42, 1 בנובמבר 2007 (IST)

רציפות היישוב היהודי[עריכת קוד מקור]

המשך מפרק קודם לנושא כללי יותר.

לא אכנס איתך לויכווח.
 1. אני לא שמתי לב כי הבוט נשבר. ואם זה קרה בגללי (ולא אשקיע זמן בבדיקה), הרי זה היה בטעות.
 2. נעשה מאמץ רב לשמור על רציפות היישוב היהודי במקום - היחידי בארץ ישראל מימי בית שני. הנשיא יצחק בן צבי ראה זו כמשימה לאומית חשובה.
 3. פקיעין עצמה זרועה בתים נטושים. אלה בתים שנרכשו על ידי יהודים ב-50 השנים האחרונות ולא מצליחים ליישב שם.
 4. מרגלית זיאתני הקשישה סובלת כל הזמן מהתנכלויות והיא חלק מהזמן לא בכפר. לצערנו אין לה משפחה.
 5. עמותת פקיעין לנצח מנסה כבר שנים אחדות להחזיק מעמד בשטח. ראשי הכפר משתפים פעולה עימה. הם מקווים בעזרת לפתח את התיירות למקום. יש קבוצה שנמתנכלת לה ולנוצרים, שכבר ברחו מהכפר.
 6. מה הקשר בין האנטנה לבין שריפת ביתי יהודים.

האם לכל זה אין מקום בויקיפדיה העברית שאתה דורש "ואני מקווה שאחרים ימשיכו בתיקון המשך הערך, ויאזנו את הפרופורציות הלקויות שבפירוט היתר על אותן משפחות בודדות, ביחס לאלפים שלא הוזכרו כלל."‏Daniel Ventura‏ 09:25, 1 בנובמבר 2007 (IST)

העיקר הוצאת את האיזכור היהודי וכן את התמונה מהפתיח. כל הכבוד!‏Daniel Ventura‏ 09:31, 1 בנובמבר 2007 (IST)
וקטע זה יותר חשוב לפתיח: " השכר הממוצע של השכירים בשנת 2003 היה 4,369 ש"ח (ממוצע ארצי: 6,008 ש"ח).

לא אמשיך במעקב על הכתוב בערך. אני סבור שטיפולך בתיקונים אינו בגדר התנהגות ראויה. ‏Daniel Ventura‏ 09:35, 1 בנובמבר 2007 (IST)

אני חושב שהיות והערך עוסק ברובו בערכו היהודי של המקום, ראוי שבפתיחה יהיה לפחות אזכור כלשהו לכך. אני מצטרף לדעתו של דניאל, הטיפול איננו ראוי. אדם נבו;שיחה 09:41, 1 בנובמבר 2007 (IST)
הפתיח הנוכחי של הערך הוא הפתיח הסטנדרטי שלנו בערכי יישובים. העובדה שהמשך הערך מכיל דיספרופורציה קשה, ומתרכז בקורות שבע משפחות ולא ב-5000 תושבים אחרים ביישוב, היא שאיננה ראויה. ‏odedee שיחה 09:54, 1 בנובמבר 2007 (IST)
ירושלים, לדוגמא, היא יישוב. בפתח הערך מובא ערכה של העיר, ולא נתונים סטטיסטיים יבשים. הייחוד של פקיעין, עד כה, הוא בעיקר משמעותה היהודית. כיישוב דרוזי, היא סטטיסטיקה בלבד, ולכן כך ייפתח הערך על היישוב הדרוזי. התייחסות סטטיסטית ליישוב בעל ערך שאיננו סטטיסטי, איננה ראויה. אדם נבו;שיחה 10:06, 1 בנובמבר 2007 (IST)

מדוע הפרק על חידוש היישוב היהודי בפקיעין כתוב בצורה מסיתה ופוגענית?[עריכת קוד מקור]

שלום, אתה צודק, הדף שכתבתי אינו ניטראלי, אך תגובה זו באה לאופן הבלתי ניטראלי והמסית בו הדף הקודם היה מנוסח. על פי ניסוחו של הדף הקודם (העדכני כעת) ניתן להבין בבירור שפקיעין זהו מקום מועד לפורענות ולפוגרומים נגד יהודים... ממש שדה קרב. הדף כעת אינו ניטראלי בכלל. האסמכתאות מוטות באופן ברור (הפנייה לכתבת ראיון עם ה"קרבן", שלמעשה מהיכרות אישית עם הנפשות הפועלות היא אינה שיה תמימה כלל וכלל) ומוצג רק צד אחד בעניין.

אם אתה מעוניין באובייקטיביות אני מסכים בחפץ לב, אולם נאה דורש נאה מקיים.

לדעתי יכולים להיות שני פתרונות אפשריים: 1. פתיחת פתח למלחמת גרסאות בעניין. שניתן לפרש זאת כדיעות ולא בעובדות, ואז זה יהיה לגיטימי, אבל מכוער. 2. מחיקת האזכורים לאירועים האחרונים בפקיעין והוספתם רק באופן מנוסח היטב וא-ו-ב-י-י-ק-ט-י-ב-י.

אולם המצב הקיים בו מוצגת רק דיעה אחת פוגענית ביותר ללא אפשרות לעורכה הוא בלתי נסבל.

יש כאן של חבורת נערי שבאב שעשו שטויות ותגובת יתר בלתי הולמת לחלוטין של המשטרה שירתה תחמושת חיה(ובהשוואה: פינוי עמונה) שגרמה למהומות בכפר. הוסף לכך יחסים מתוחים ממילא עם התושבים החדשים המתיימרים "לייהד" מחדש את היישוב הדרוזי בעיקרו ויש לך חומר נפץ חברתי רגיש ביותר.


מכאן נובעת החשיבות הרבה בשמירה על ניטראליות ובמיוחד בנושא רגיש זה.


אודה לך על תשובתך.

נ.ב. הצגת הגרסה המוטה והמסיתה הזו כפי שהיא ואי מתן האפשרות לעורכה חושף את ויקיפדיה לתביעה משפטית חמורה הרבה יותר.

פקיעין[עריכת קוד מקור]

ערכתי מחדש את הנושא באופן שנראה ל ייותר מאוזן ויותר אובייקטיבי.

אם מישהו מתעקש אין התנגדות להוריד את ה"רבה" שבאה לאחר "מתיחות".

כמו כן, לא אוכל להשלים עם המילה "פצצה" שהיר ככל הנראה לי דובר אז ברימון שהוטל ליד אחד הבתים ולא עליו, במרחק ביטחון. כמו כן, אם יוזכר הרימון אז יש להזכיר את הירי של שוטרים באזרחים ובכל מקרה יהיה אז צורך להציג את הסכסוך המתמשך בין אנשי העמותה ו-5 המשפחות החדשות לבין אלפי תושבי הכפר הותיקים. בכל מקרה כתבה אוהדת בYnet איננה יכולה דעתי לשמש כאסמכתא, בטח שלא כתבה מוטה כגון זו. אולם, אם כך יוחלט, אוכל לפרסם עדויות של עשרות תושבי פקיעין בפורומים באינטרנט ולהביא גם אותן בתור עובדות גמורות.

לבסוף - גם כאשר מציגים עובדות בלבד (ומה שהיה קודם לכן לא היה עובדות בלבד)יש להציג את התמונה כולה, ככל הניתן באופן סביר, כמובן. אם לא ייעשה כן, יש בהצגת חצאי אמיתות כדי סילוף האמת, ויצירת תמונה שקרית ומוטה (שאינה אובייקטיבית) לקורא.


זאת, מבלי להיכנס להשלכות המשפטיות.. (אני מתייחס לכך כיוון שDGtal התייחס לכך בפנותו אליי)

תודה, אדיר 12:47, 6 בנובמבר 2007 (IST)

ליסמין[עריכת קוד מקור]

צר לי חמודה, לא אוכל להקשיב לך. בטח שלא לטון כזה. למדי מDGtal שהסביר יפה וקיבלתי הסברו.

אירועי פקיעין[עריכת קוד מקור]

הועבר מדף גאלוס : למה הכוונה משפחות שעברו לאחרונה: שנה, שנתיים, חמש או עשר - מה שקרוב לאמת. למה להמעיט מחומרת האירוע. צריך לקרות אסון יותר גדול כדי ששלטון החוק - שהוא בכל מקרה מינימלי - יחזור. אנא השמט את המילה "לאחרונה".‏Daniel Ventura‏ 11:58, 26 בנובמבר 2007 (IST)

לאחרונה הוא מושג יחסי, במקרה הנדון פחות מארבע שנים וזה להבדיל מאילן חי דוד תומא שכטר שחזר למקום ב-1993 ונרגלית זינאתי שחיה במקום מאז שנולדה גאלוס 12:15, 26 בנובמבר 2007 (IST)
מי שגר ברמת השרון פחות מ-4 שנים אין לו זכות לגור שם. לא הגעתי לכתבה, אבל אם זו הכתבה שגם אני ראיתי, מדוע 10 בתים במרכז הכפר שוממים עשרות שנים ולא נותנים ליהודים להכנס אליהם. אשר לשני היהודים שהזכרת, כל עוד יהודי הוא בן חסות - הכל בסדר. חידוש היושב היהודי בפקיעין - לא ? האם זה מחוץ לתחום המושב. אשר לארבע שנים ! אשיג תושב מדוייקת . ‏Daniel Ventura‏ 12:35, 26 בנובמבר 2007 (IST)
אני מעתיק את התוכן לדף בשיחה של פקיעין. ואנא, הפסק למחוק פיסקאות של הזולת. הרי גם אני יכול לעשות כן ואין לכך סוף. ‏Daniel Ventura‏ 13:14, 26 בנובמבר 2007 (IST)
סיכום - לפחות בדף השיחה הוא לא יימחק:
 1. נעשה מאמץ רב לשמור על רציפות היישוב היהודי במקום - היחידי בארץ ישראל מימי בית שני. הנשיא יצחק בן צבי ראה זו כמשימה לאומית חשובה.
 2. פקיעין עצמה זרועה בתים נטושים. אלה בתים שנרכשו על ידי יהודים ב-50 השנים האחרונות ולא מצליחים ליישב שם.
 3. מרגלית זיאתני הקשישה - שנולדה במקום -סובלת כל הזמן מהתנכלויות - תוכל לשמוע ממנה על הדו-קיום האידילי ( כנ"ל תוכלו לשמוע מהנוצרים במקום שנעלמו ושמחו למכור את בתיהם ליהודים) לצערנו אין לה משפחה ולכן הרציפות מותנית בכניסת משפחות חדשות. (ראו / לעיל)
 4. עמותת פקיעין לנצח מנסה כבר שנים אחדות להחזיק מעמד בשטח. ראשי הכפר משתפים פעולה עימה. הם מקווים בעזרתה לפתח את התיירות למקום. יש קבוצה שנמתנכלת לה ולנוצרים, שכבר ברחו מהכפר.
 5. מה הקשר בין האנטנה לבין שריפת ביתי יהודים.
 6. נשרפו יותר מבית אחד. בבית אחת הייתה מצלמה שלא חובלה - בטעות.

בציפיה לחידוש הישוב היהודי בפקיעין. חבל שמה שנשמר ברציפות 2,000 שנה ייפסק עכשיו. ‏Daniel Ventura‏ 13:20, 26 בנובמבר 2007 (IST)

המרקם החברתי[עריכת קוד מקור]

מובאה מדף השיחה של סקרלט:

סקרלט שלום,

מדוע מחקת את הפסקה שהוספתי?

היא באה רק על מנת להציג פן מאוזן יותר של האירועים בפקיעין והיא גם מנוסחת בצורה מאוזנת ("לפי טענותיהם" וכולי).

תודה

שלום וברכה, תצטרך להציג סימוכין לתוספת. סקרלט • שיחה • הפתיעו אותי 13:49, 1 בינואר 2008 (IST)

סקרלט, תודה להלן סימוכין: 1. "עמותות ימין מנסות לייהד את פקיעין" הארץ 15.11.07 http://www.haaretz.co.il/1.1559126

2. מכתבו של הפרופ' פאדל מנסור (המכון הוולקני) באשר לרקע למאורעות פקיעין. מתוך: אתר "הכרמל". http://www.tapuz.co.il/blog/viewEntry.asp?EntryId=1141586

הערך החדש הינו מאוזן יותר ושוויוני יותר. אני לא חושב שצריך להכניס יותר מידי אידיאולוגיות לעניין. קיימות הרבה מחלוקות עמוקות בנוגע לעמותות הנ"ל ולמתיישבים החדשים בפקיעין ולגבי אופן השתלבותם במרקם החברתי העדין ביישוב פקיעין (או בוקיעה- ממש לא משנה). לכן, אם כבר מציגים את העמותו הנ"ל ואת מטרותיהן ("מבלי לפגוע" וכולי) נראה לי שכדאי להציג גם את הצד השני הטוען כי לא כך היא. נוסף על כך, לא נראה לי שהכוונה אצל יוצרי ומשתמשי ויקיפדיה היתה ליצור שופר או כרוז לארגונים אידיאולוגיים ולכן בכלל נראה לי עדיף להוריד את ה"מבלי לפגוע" וגו'.

אם יש למישהו השגות אשמח לשמוע. אבקש לא למחוק את התוספת מבלי לתת לכך במה לדיון ראוי.

יום טוב.

מיקום התמונות בערך[עריכת קוד מקור]

מקובל בויקיפדיה למקם את התמונות במקביל לכיתוב שבו הם עוסקות. משום מה בפיסקה הדנה בתקופת המשנה ובמערת הרשב"י, נמצאת דוקא תמונה מימינו אנו. שמתי שם תמונה של המערה המיוחסת לרשב"י ואת התמונה מימינו העברתי לפיסקה הדנה בפקיעין כיום, אך יוסאריאן מתעקש משום מה נגד זה. בית השלוםשיחה • כ' בכסלו ה'תש"ע • 16:00, 7 בדצמבר 2009 (IST)

אני לא "מתעקש", צריך הרבה קור רוח כדי לעבוד איתך. העברתי את התמונה של הכיכר לתבנית. תמונת המערה מכוערת בעיני, אבל גם אם תשים אותה היכן שתשים בערך, וודא שתיאורה מגובה בסיוכין מתאימים ולא סתם מנחש ניחושים לא מבוססים. יוסאריאןשיחה 16:06, 7 בדצמבר 2009 (IST)
אני מקווה שהעיצוב החדש של הערך מקובל עליך. בית השלוםשיחה • כ' בכסלו ה'תש"ע • 16:26, 7 בדצמבר 2009 (IST)

איפה היהודים בטבלה?[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב שיש יהודים שמתגוררים במקום, אבל בטבלה שמציגה את נתוני "דת ולאום" מצויין מספר היהודים0.0 . איך זה קרה וכיצד אפשר לתקן זאת? בית השלוםשיחה • כ' בכסלו ה'תש"ע • 16:28, 7 בדצמבר 2009 (IST)

"כבר יותר משנה, (נובמבר 2008) משטרת ישראל מונעת את שובם של המשפחות היהודיות בשל העדר יכולת להבטיח את ביטחונם האישי". אני מציע שתפנה למשטרת ישראל (100) כדי לברר איך ניתן לתקן זאת. יוסאריאןשיחה 16:48, 7 בדצמבר 2009 (IST)
כתוב מעה את שובם של חלק' מהמשפחות לשוב. בכל אופן מרגלית זינאתי היא יהודיה כשרה ולפי כשבועים התארחתי שם בביתה בו היא חיה עשרות שים וגם היום מש. כל שלכתוב שיש 0.0 יהודים זה לא נכון. בית השלוםשיחה • כ' בכסלו ה'תש"ע • 17:38, 7 בדצמבר 2009 (IST)
לא הבנתי את דבריך. שים לב - למרות זאת אני לא משחזר את עריכתך. יוסאריאןשיחה 18:18, 7 בדצמבר 2009 (IST)

תיקון טעות ע"י אנונימי[עריכת קוד מקור]

שלום, אין לי חשבון בויקיפדיה מתקן טעות לגבי אופי האוכלוסיה היהודית בפקיעין שהיא היתה כולה מאז ומעולם מוסתערבית ולא ספרדית.

בברכה, אנונימי

אנונימי לא הצליח לתקן שום דבר[עריכת קוד מקור]

לא הבנתי איך עורכים את הערך הזה.

אם מישהו מסוגל לערוך אז כדאי לציין שיהדות פקיעין למעט תקופה קצרה הורכבה כולה מיהודים מוסתערבים.

בברכה, אנונימי

מי התחיל את פרעות 2007?[עריכת קוד מקור]

לא כתוב בערך מי התחיל אותן, ועלולים עוד להניח שהאחראים אילהן הם הטורקים.חייל המנדרינה - שיחה 07:47, 18 ביוני 2012 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 03:18, 16 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 03:19, 16 במאי 2013 (IDT)

הדרוזים תקפו יהודים על רקע לאומני הכתבה של ערוץ 7[עריכת קוד מקור]

השימוש בערוץ 7 כמקור מוטה לצד מסוים ואינו בהכרח מציג תמונה אמיתית למה שהיה ב 2007. יש צדדים אחרים שאפשר לראות גם בעיתון הארץ על יהודים שפיברקו סרטונים על דרוזים התוקפים יהודים. לפחות תציגו שתיים או שלוש דעות. גברת מרגלית זינתי חיה מאז ומתמיד בישוב וזוכה למעמד מכובד בקרב אנשי הישוב. אף אחד לא התנכל לה מאז ומעולם, כמו כן בתחילת הישוב מי שהגן על היהודים היו הדרוזים. תהיו קצת מהימנים. 89.237.100.79 14:30, 17 בנובמבר 2018 (IST)

קישור שבור[עריכת קוד מקור]

בעריכה הזאת הוסיף מפוכח את הקישור השבור הזה בהערה 45 (בזמנו הערה 23). הנ"ל אינו פעיל יותר מ3 שנים. מישהו יכול לתקן אותו? Amiel - שיחה - קבלו את פניהם של משתמשים חדשים! 15:17, 21 באפריל 2020 (IDT)