שיחה:פרשני המקרא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

רבי סעדיה גאון חי 1042 שנה? אביהו 12:25, 16 פבר' 2004 (UTC)

אופס! טעיתי, תיקנתי. Naftali 12:45, 16 פבר' 2004 (UTC)

כדאי אולי להוסיף את פילון. Effib

הוספתי. Naftali 00:56, 25 פבר' 2004 (UTC)

מנדלסון[עריכת קוד מקור]

רבי?? נתנאל כתב "עכשיו הוא מכונה כך בערך". הצצתי וראיתי שהוא עדיין לא מכונה כך. הוא גם מכונה סתם "מנדלסון", והוא לא היה רבי (הוא ביקש סמיכה מהיעב"ץ והלה דחה אותו מנימוקים שונים). אמנם, כינו אותו גם "רמ"ד", אבל זה נראה לי יותר בתור ראשי תיבות של 'ר' משה דעסוי' (כינוי שיש לכל יהודי).

(אגב, ר' הלל ליכטנשטיין מקאלאמייע (א גרויסער פאנאטיקער, שעל שמו אני קרוי), תלמידו של חת"מ סופר, פירש את הנאמר בצוואתו "בכתבי רמ"ד אל תשלחו יד" - רשע משה דעסוי...)

לענייננו, אין מקום להשוותו לשאר גדולי ישראל המפרשים. הוא כתב כמשכיל, לא כרבי. הללשיחה 19:15, 9 אפריל 2006 (UTC)

עניתי בשיחה:משה מנדלסון. נתנאל 06:06, 10 אפריל 2006 (UTC)


לדעתי ולדעת מלומדים ממני רס"ג נחשב חלק מפרשני ימי הביניים, הן מבחינת שיטתו והן מבחינת זמנו. לפרשנות הקדומה ניתן להוסיף את הספרים החיצוניים כגון צוואות השבטים, ספר היובלים וכו'.

סתירות פנימיות בערך[עריכת קוד מקור]

בפסקה הראשונה כתוב: פרשנות המקרא שלאחר חז"ל מתחלקת לשתי תקופות עיקריות - פרשנות ימי הביניים, שראשיתה אצל רס"ג, מנחם ודונש בסוף האלף הראשון לסה"נ וסיומה אצל רלב"ג בתחילת המאה ה-14. מאז, במשך תקופה של כמעט 400 שנה לא נכתבו כמעט ספרי פרשנות, ומה שנכתב היה ברובו פרשנות על רש"י או על הערות המסורה.

אבל בהמשך מובאים פרשנים מאוחרים יותר כגון רבי עובדיה ספורנו ורבי יצחק ערמה.

לא תקנתי כי איני בקיא בנושא זה ואולי משום מה משייכים ואתם לתקופה מאוחרת יותר אבל הערך צריך להיות עקבי.

maruvkay

גם לי זה נראה מוזר. אסי אלקיים 17:51, 31 ביולי 2007 (IDT)

שם הערך[עריכת קוד מקור]

שתי הערות קצרות: ראשית על שם הערך להיות "פרשני המקרא היהודים" ולא פרשני המקרא כללי, ישנם פרשני מקרא רבים שלא זבו להיות בני ברית. משה מנדלסון, המכונה רמ"ד או לעתים רמבמ"ן, היה גדול לפחות כמו אחרים ברשימה שלא שמתי לב שאנשים רצו לחפש את תעודת הסמיכה שלהם.ברם, מכיוון שלא נתפש כרב, לא בקרב מוקירי זכרו ולא בקרב מבזיו לא נראה ששיך להוסיף לו את התואר.

למה לא הכניסו כאן את פירוש הרא"ש על התורה, ואת "דעת זקנים מבעלי התוספות"? אברהם אבן עזרא - שיחה 22:09, 3 בדצמבר 2013 (IST)