שיחה:צפון אירלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

צפון אירלנד היא לא מדינה!

עורכים יקרים, אל תשייכו את "צפון אירלנד" לקטגוריית מדינות העולם (ואני יודע שיהיה כאלה שירצו לעשות זאת).

מבחינה מדינית זו היא אחת הממלכות שיוצרות את הממלכה המאוחדת של בריטניה הגדולה וצפון אירלנד או בקיצור הממלכה המאוחדת, היא לא מדינה בפני עצמה.

נ.ב. גם אם הבריטים יוותרו על הטריטוריה הזו (מה שלא יקרה בזמן הקרוב), בסיר מאוד להניח שהיא לא תהפוך להיות עצמאית אלא תאוחד עם הרפובליקה של אירלנד (ככה שגם בעתיד היא לא תוכל להיכנס לקטגוריית מדינות העולם).

Ramiy 00:30, 28 נוב' 2004 (UTC)

יהדות צפון אירלנד-פברואר 2010 לא ציינת את שם הערך המורחב. מידע נוסף ניתן למצוא כאן.עדכון ממקור ראשון[עריכת קוד מקור]

מזה שנים רבות ביקרתי את משפחתי (מצד אבי ) בצפון אירלנד. רובם מתגוררים בעיירה קטנה בשם פורטדאון כחצי שעת נסיעה מבלפסט. משפחת בלוך, האב כתריאל, אשתו קרולה ושני בניו גורג' וריצרד היגרו לצפון אירלנד מדנציג לפני פרוץ המלחמה . ההורים ילידי קליש - פולין והבנים נולדו בדנציג , חונכו שם ולמדו באוניברסיטה המקומית.

עם בואם לצפון אירלנד הקימו בפורטדאון תעשית טקסטיל ענקית שהעסיקה מאות מתושבי העיירה. הם היוו יחד עם קרובי משפחה בודדים שהצטרפו אליהם, את הקהילה היהודית היחידה בפורטדאון.

המרכז היהודי העיקרי בצפון אילנד היה בבלפסט ומנה בזמנו מאות רבות של יהודים. בביקורי האחרון בשלהי 2009 , מצאתי כי בבלפסט נותרו לא יותר מ-70 יהודים ברובם בגילאי הזהב וזקנים. הצעירים נטשו זה מכבר בעיקר לאנגליה.

המפעל של משפ' בלוך שיגשג גם בתקופת המאבק בין הקתולים לפרוטסטנטים בצפון אירלנד. כתריאל הבהיר חד משמעית לעובדים, כי בפרץ האלימות הראשון שיתגלה במפעל , הוא יסגר לאלתר ומאות המשפחות בפורטדאון ישארו מחוסרי פרנסה.ואכן השקט נישמר במפעל למרות הועסקו בו גם קתולים וגם פרוטסטנטים, המפעל המשיך לשווק תוצרתו בעיקר סריגים ל"מרק אנד ספנסר" ברחבי העולם בהצלחה גדולה.

לאחר מותם של כתריאל וקרולה בלוך, מכרו הבנים ג'ורג וריצרד את המפעל אך המשיכו להתגורר בבתיהם בצפון אירלנד , עד עצם היום הזה. ריצרד בלוך , בן 87 כיום ממשיך להתגורר עם אשתו בפוטדאון והם היהודים היחידים בעיירה כיום.. שתי בנותיו נישאו ועברו ללונדון. בנו מייקל הפך באנגליה לשם דבר והינו סופר ידוע ומכובד. הוא הפך איש שמונה של ליידי סימפסון המפוסמת אשר בעטיה וויתר מלך אנגליה על כסאו לטובת אחיו ג'ורג' השישי. הוא פיסם את מכתביה וכתב 3 ספרים בנושא.

ג'ורג בלוך כיום בן 82 מתגורר בעיירת חוף "קילינצי" כשעת נסיע מבלפסט ושימש שנים רבות נשיא מועדון היכטות של צפון אירלנד.

בית הכנסת היחידי הפעיל לעיתים נימצא בבלפסט ונישמר ע"י הקהילה הקטנה (70 יהודים) שנותרה בעיר. מתקייo בו מנין מלא רק בחגים ומביאים לעיתים רב/חזן מהארץ.

מוטי בלוך motty01@netvision.net.il

I am at Ulster now, and the jews pray 2 times a week, not only at the holidays (with minyan) beside the comunity is much smaller than 300,including the israelis they are about 70, you can call chabad 2 find out