שיחה:קהילת יהודי בנגאזי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "ויקישטעטל - שואה, שורשים וזיכרון: למידה משמעותית עם הפנים לקהילה

ויקישטעטל לוגו.jpg

" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות במכללה ירושלים - 2017

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

יש פה קישורים בעייתיים:

  • קישורים שיש בהם C:/Users. הם לא יעבדו. הם קישורים למסמכים מקומיים על המחשב של מי שכתב את הערך.
  • קישור ל־blogspot. זה אתר בלוגים אישיים חינמי, שאינו אמין. --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 23:37, 18 בפברואר 2017 (IST)
בניתי רשימה של קישורים למקורות שונים, ראו קהילת בנגאזי - קישורים למקורות
Mr.Shoval - שיחה 11:51, 18 במרץ 2017 (IST)

התמקדות בקהילה[עריכת קוד מקור]

יישר כוח לכן על העבודה היפה. ניכרת השקעתכן באיסוף החומר.

שימו לב להערתו של אמיר - זה עניין טכני, אבל כדאי שתתקנו את הערות השוליים והמקורות כבר בשלב זה, אם אתן חושבות שאתן לא יודעות לעשות זאת, דברו איתי.

מלבד זאת, שימו לב להתמקד בקהילה שעליה אתן כותבות, ולהימנע מכתיבה כללית על יהדות לוב או על שואת יהודי לוב. ראו למשל את הערכים יהדות לוב ושואת יהודי לוב. אתן יכולות גם להוסיף שם מידע. אבל מחקו את המיותר כאן.

שימו לב גם למה שכתוב בערך הכללי על העיר בנגאזי - ותימנעו מכפילויות מיותרות.

אגב כדאי שתסתכלו בערך בנגאזי-ברגן־בלזן, אולי יוביל אתכן למקורות נוספים.

גם בערכים האחרים שהזכרתי יש הפניות מצוינות לחומר שרלוונטי לתיאור קורות קהילת בנגאזי.

בהצלחה רבה וכל הכבוד על מה שעשיתן עד כה, תהלה - שיחה 20:03, 19 בפברואר 2017 (IST)

מצטרפת לדבריה של תהלה. חשוב שתחלקו את הטקסט לפרקים וכן חשוב להוסיף מידע על היווסדות הקהילה בנגאזי. מתי התגבשה קהילה בעיר? מהיכן הגיעו היהודים? זהו ערך חשוב ביותר. תודה שאתן כותבות אותו. בהצלחה, מיכל לסטר - שיחה 20:15, 19 בפברואר 2017 (IST)
אגב, אל תקחו קשה את העניין של הורדת חומר מיותר. אתן יכולות להעביר חומר שאספתן למקומות המתאים (לערכים כלליים על יהודי לוב למשל). ההשתדלות שלכן על הערך היא מה שחשוב. וכאן החלטתן מתוך עקרון לבחור בערך שאין לכן קשר משפחתי אליו - זה נפלא וראוי להערכה ולכל עזרה אפשרית.
ראו משפט מעניין בערך על בנגאזי - "המידע בחסות יצחק מאיר דור שלישי למשפחת קקון יהודי בנגאזי שעלו לארץ בתחילת שנות החמישים והתיישבו במושב "אלישמע" בדרום השרון." - המשפט עצמו לא אינציקלופדי במיוחד, וצריך למחוק אותו כמובן, אך תוכלו לנסות למצוא את האדם ולבקש ממנו חומרים ועדויות - הוא ודאי ישמח לתרום, וסביר שתעשו זאת בצורה טובה יותר מההתחלה של הפרק שם. כמובן שתוכלו להעביר חומר משם לכאן, ולכתוב הפניה לערך זה. בהצלחה!! תהלה - שיחה 19:27, 21 בפברואר 2017 (IST)
העריכה בכיוון מצוין, כל הכבוד לכן!
שאלתי לגבי הסרטונים ביוטיוב, שהועלו ע"י יד יצחק בן צבי, אשתף אתכן. וכן בודקת לגבי הוספת תמונות מאתר יד ושם - ייתכן שיהיה אפשרי. בינתיים, ספרו לי אם הצלחתן ליצור קשר עם יצחק מאיר מאלישמע, או עם יוצא אחר של הקהילה.
בהנצחת הקהילה ערכתי קצת. כמו כן הוספתי קו חוצה על גבי פסקה שנראה לי שקשורה רק לטריפולי, אם אתן מסכימות עם הצעת המחיקה מחקו את הקטע (או העבירו למקום הנכון בויקיפדיה, בערך על טריפולי או על שואת יהודי לוב). בהצלחה רבה, ושתפו אותי בהתקדמות החיפושים, תהלה - שיחה 10:11, 28 בפברואר 2017 (IST)

: הערות שוליים[עריכת קוד מקור]

סדרתי לכם את הערות השוליים, יתכן שצריך עוד מעט שינויים ועריכה. מקווה שאתן לא כועסות על ההתערבות, פשוט גם אני כתבתי כמותכן את ההערות, ולמדתי איך כותבים בויקיפדיה יום טוברונל - שיחה 19:18, 21 בפברואר 2017 (IST)
זה נהדר מצדך, רחל. לא נראה לי שלמישהו יש בעיה עם תרומה לערך שלו. תמשיכי לתרום :) תהלה - שיחה 19:22, 21 בפברואר 2017 (IST)

תעודת מסע[עריכת קוד מקור]

אולי יעניין אתכם מסמך מגנזך המדינה,
תעודת מסע לישראל של יליד בנגאזי, 1948. Mr.Shoval - שיחה 21:34, 12 במרץ 2017 (IST)

תמונות[עריכת קוד מקור]

תודה Mr.Shoval. אך האם ניתן להשתמש בתמונות אלה, מבחינת זכויות היוצרים? תהלה - שיחה 22:00, 14 במרץ 2017 (IST)
תהלה, מציע שאת סוגיית הזכויות תבדקי מול Hanay.
Mr.Shoval - שיחה 00:15, 15 במרץ 2017 (IST)
אני מבקשת לקשר לדף בו נמצאת התמונה עם כל פרטי התמונה, לא רק לתמונה עצמה, כדי שאוכל לקרוא מה כתוב שם. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 07:22, 15 במרץ 2017 (IST)
Hanay, ראי קישור לתמונות הנ"ל | א | ב | ג | Mr.Shoval - שיחה 09:02, 16 במרץ 2017 (IST)
תודה Mr.Shoval, אני חושבת שאפשר אולי להעלותם לוויקישיתוף עם תבנית PD-Libya. הטיעון של הארכיון הציוני שזכויות היוצרים הם שלהם, הוא לא מדויק, הם לא היוצרים הם רק אוספים תמונות ואם זכויות היוצרים פגו, אז בוודאי שהטיעון עוד יותר לא נכון. גיאה מה דעתך. רק יש לשים לב שתמונה גדולה יותר ואיכותית, הארכיון הציוני שם עליהם סימן מים, אז או שמורידים תמונה קטנה, או שמורידים גדולה ומחפשים מישהו שיודע להוריד את הסימן הזה אולי ב ויקיפדיה:סדנה לגרפיקה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 09:26, 16 במרץ 2017 (IST)
לא חושב שמישהו יכול להוריד את סימן המים הזה. תמונות מהאתר זה לא שמישות. בדקתי באתר הרוורד וגיליתי שישנן ארבעה תמונות אחרות שמקורן בארכיון הציוני. אטפל בזה. Geagea - שיחה 09:42, 16 במרץ 2017 (IST)
גיאה, אני רוצה לבדוק מקרה אחד בשביל העיקרון. להוריד תמונה לכאן ולבקש עזרה בסדנה לגרפיקה להורדת סימן המים. השאלה היא האם הרישיון PD-Libya תופס כאן? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 09:48, 16 במרץ 2017 (IST)
תופס רק אם נניח שפורסם לראשונה בלוב. הצלמים היו כנראה מאחד מהארגונים הציוניים. אני יעלה אותם לוויקישיתוף בהנחה הזו אבל לא בטוח לגמרי בשאלת מקום הפרסום לראשונה. האפשרות האחרת היא שפורסמו בארץ ואז תופס {{PD-UK-unknown}}
- צלם אנונימי 70 שנה מתאריך הצילום. אגב ישנם באתר ארבעה מקבצי תמונות בסך הכל 22 תמונות בנושא בית הספר היהודי בבנגאזי.Geagea - שיחה 10:05, 16 במרץ 2017 (IST)
גיאה, לא הכרתי את התבנית השנייה, נראית לי מתאימה האנגלים שלטו כאן !!!!. האם אתה מתכוון להעלות לוויקישיתוף את התמונות הקטנות, או התמונות עם סימן המים? לא ברור לי. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 10:10, 16 במרץ 2017 (IST)
מדובר בתמונות אחרות. התמונות באתר הארכיון הציוני מעוותות מבחינת פרופורציה בנוסף לסימן מים. לדעתי אי אפשר להשמיש אותן. Geagea - שיחה 10:13, 16 במרץ 2017 (IST)

העליתי תחת PD-LIBYA גודל מלא, ללא סימן מים. Mr.Shoval - שיחה 10:36, 16 במרץ 2017 (IST)

תודה Mr.Shoval., אבל זה הגודל הקטן, לא הגודל המלא. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 11:29, 16 במרץ 2017 (IST)
חנה, תנסי עוד לחיצה על התמונה ותגיעי לגודל המלא. Mr.Shoval - שיחה 11:40, 16 במרץ 2017 (IST)
הגודל המלא הוא גודל קטן כ- 300 × 300 פיקסלים. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 12:01, 16 במרץ 2017 (IST)
העליתי בסך הכל 17 קבצים (היו כפולים). לא ברזולוציה מי יודע מה אבל זה המקסימום שאפשר לקבל שם. הקובץ הזה זהה לקובץ שכבר הועלה קובץ:כיתה ג' - בית הספר העברי בבנגאזי..jpg. Geagea - שיחה 12:25, 16 במרץ 2017 (IST)
אגב, יש שם גם קובץ שהוא ציור של מנחם שמי בשם "נשים יהודיות בבנגאזי". זה לא בנחלת הכלל. אולי אפשר יהיה להשיג אישור. Geagea - שיחה 12:28, 16 במרץ 2017 (IST)
תודה לכם! העליתם את ההתמונות תחת קטגוריה מסוימת? תהלה - שיחה 19:56, 16 במרץ 2017 (IST)
כל התמונות נמצאות בקטגוריה של הערך. יש לך קישור בפרק קישורים חיצוניים של הערך. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 20:17, 16 במרץ 2017 (IST)
התמונות מדהימות. הוספתי בגלריה. יש לכם מושג למה הן מופיעות כל כך קטנות בגלריה? קצת קשה לראות אם לא מגדילים תהלה - שיחה 22:05, 16 במרץ 2017 (IST)

הוספתי 41 תמונות, ראו בדף Category:Jewish community of Benghazi.
Mr.Shoval - שיחה 11:16, 18 במרץ 2017 (IST)

וואו![עריכת קוד מקור]

אלכסנדרה, סטלה והדס - פשוט מדהים. בתחילה הסתפקנו אם תוכלנה למצוא תמונות, ואף חומרים מתאימים, מכיוון שהידע אודות הקהילה כה דל. אך עשיתן זאת - ביצירתיות, מתוך מחויבות עמוקה לזיכרונה של הקהילה, ובלא כל נכונות לוותר על המטרה שהצבתן לעצמכן. תרמתן תרומה משמעותית להעלאת סיפור קורותיה של קהילת בנגאזי, שסיפורה לא די סופר.
אני מבינה שהתמונות המצוינות והנדירות שהוספתן לערך מקורן בביקור שלכן בבתים של יוצאי הקהילה במושב אלישמע? אם כן, עליכן לציין את שם בעל הזכויות על התמונה, כיוצר התמונה, ולא את שמכן. נראה לי שזכויות היוצרים על התמונות כבר פקעו, לפי החוק בעניין זה בלוב, ואם כן אין צורך באישור נוסף. Hanay, יש צורך באישור נוסף כאן?
שוב כל הכבוד - אני נרגשת מהערך ומהתהליך שלכן לכתיבתו. פורים שמח (לירושלמיות שביניכן)! תהלה - שיחה 22:27, 12 במרץ 2017 (IST)

תהלה , בדיוק כתבתי למעלת הקבצים בדף שיחתה, ראי שאלותיי שם. בהתאם למענה אטפל בנושא הרישיון, גם יצרתי קטגוריה לתמונות האלה בוויקיישתוף: Category:Jewish community of Benghazi, וקישרתי לערך. יש בעיה עם צילום התעודה. ראי ההסבר שלי שם.
צריך לתקן את הפתיח של הערך, הוא צריך להיות על קהילת יהודי בנגאזי, לא הסבר על בנגאזי, יש כבר ערך על העיר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 22:36, 12 במרץ 2017 (IST)

מפה שהורדה ותמונות[עריכת קוד מקור]

בנגאזי

חנה Hanay, הבנתי שהורדת כאן בערך מפה שהוסיפה הסטודנטית, מכיון שהיא מיותרת לדברייך. הסטודנטית מאוד הצטערה; היא עבדה על כך רבות, וכשקמה בבוקר - היה כלא היה. אני יודעת שכך זה בויקיפדיה, אבל בכל זאת הייתי שמחה אם תוכלי לבטל עריכה זו, ולבקש מהסטודנטית למוחקה, בצורה שתכבד את עבודתה ואת השקעתה. זה אפשרי? אולי ניתן לנהוג לפנים משורת הדין המקובלת עד לתאריך סיום הקורס, ולהעניק בזמן זה לסטודנטית זכות עריכה ראשונית? אני רק שואלת מתוך הזדהות עם תחושת התסכול של הסטודנטית, כמובן שאם זה לא מקובל - נבין זאת.

ובעניין אחר - תוכלי למחוק את תעודת ההוקרה שבערך מויקישיתוף, שאוכל להעלות אותה מחדש כתמונה בשימוש הוגן? תודה על כל השקעתך ותמיכתך הסבלנית בסטודנטיות, תהלה - שיחה 22:23, 14 במרץ 2017 (IST)

שלום תהלה, יש בעיה בפתיח של הערך המתייחס לעיר בנגאזי והמפה יחד איתה. הפתיח צריך לעסוק בקהילה לא בעיר. ראי למשל את הפתיח בערך קהילת יהודי ויסבאדן, זה הפתיח הנכון, אני יכולה להחזיר את המפה, אבל אין שום דבר לא מכובד בזה שהמפה הוסרה. גם בערכים שאני כותבת נכנסים ווייקפדים ועורכים אחרי, זאת הדרך בה הוויקיפדיה עובדת תוך שיתוף פעולה. על הערך הונחה תבנית המזמינה עורכים אחרים לסייע בכתיבת הערך וזה מה שעשיתי, מצער לראות שהסטודנטית חושבת שמשהו שנעשה כדי לסייע הוא פגיעה אישית בה. אני מציעה שתשקיע בכתיבת פתיח המתאים לערך. אם אינכם רוצים שעורכים אחרים יערכו את הערך עד לסיום העבודה, אז יש להניח על הערך תבנית אחרת {{בעבודה אקדמית}}, ולא את התבנית שהונחה. את מוזמנת להחזיר את המפה לערך.
לגבי תעודת ההוקרה, היא תימחק ממילא לאחר שלא יגיע אישור, אפשר במקביל להעלותה לכאן בשימוש הוגן. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 07:20, 15 במרץ 2017 (IST)
ברור לי חנה, וכמו כן ברור לי שאין דבר 'לא מכבד' בעריכה שלך. מצידי הסברתי זאת לסטודנטית. צריך רק לזכור שעניין הויקיפדיה חדש לה, ומכאן תחושת הפגיעה. תודה לך על ההבנה. אחזיר כרגע את המפה האמורה, גם אם ייתכן שהדבר יהיה באופן זמני. תהלה - שיחה 07:59, 15 במרץ 2017 (IST)
תהלה, המפה כנראה מפרה זכויות יוצרים. לא מצוין מקור והיא כנראה תמחק בשלב כלשהו. יש מפות למכביר בוויקיפדיה צריך רק למצוא אותן ולהשתמש בהן. Geagea - שיחה 17:17, 15 במרץ 2017 (IST)
לזה אפילו לא שמתי לב. הוספתי תבנית No permission חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה - תוכנית רודרמן 18:37, 15 במרץ 2017 (IST)
יש את המפה שמשמאל. אפשר להפיק טוב יותר מאותו מקור ולהוסיף לה שמות של מקומות בעברית. Geagea - שיחה 20:12, 15 במרץ 2017 (IST)
תודה Geagea וחנה Hanay. תהלה (בחשבון אחר לכן ללא חתימה)

יש גם את המפה בצורה הזו[עריכת קוד מקור]

זצ"ל ואיזכורים מעין אלו[עריכת קוד מקור]

הבנתי שלא משתמשים בויקיפדיה באיזכורים: "זצ"ל", שליט"א, זצוק"ל, וכו'. אז א"כ בהערה 3 מובאת המילה זצ"ל, האם זה תיקני? yairdeשיחה • כ"ג בניסן ה'תשע"ח • 14:40, 8 באפריל 2018 (IDT)

בעלי הידע ביהדות? yairdeשיחה • כ"ג בניסן ה'תשע"ח • 14:42, 8 באפריל 2018 (IDT)
אנו מתנגדים לאזכורים מעין אלו רק כאשר הם טקסט של העורך בוויקי. במקרה זה כך היא הכותרת בקישור המצוין, ואין לנו לגעת בה. קובץ על ידשיחה ♦ 17:44, 8 באפריל 2018 (IDT)