שיחה:קטרפילר די-9/עמנואל וגילגמש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Caterpillar D9
תיאור
יצרן חברת Caterpillar, ארצות הברית
תפקיד דחפור זחלי כבד
צוות 1 (אזרחי) או 2 (צבאי)
ביצועים
הספק נטו של D9T ו D9R 410 כ"ס 306 קילוואט
הספק נטו של D9L 460 כ"ס 343 קילוואט
כושר דחיפה מקסימלי [1] כ-716 קילו-ניוטון כ-71.6 טון
מהירות מקסימלית 11.9 קמ"ש (קדימה) 14.7 קמ"ש (רברס)
מידות
אורך (כולל כף ומעקר) 27.4 רגל 8.5 מ'
רוחב (כולל כף) 14.7 רגל 4.5 מ'
גובה הכלי 13.1 רגל 4 מ'
גובה הגחון 23.5 אינטש 0.596 מ'
קיבולת כף 9U 21.4 yd³ 16.4 m³
קיבולת מיכל דלק 235 גאלון 889 ליטר
משקל מוכן לעבודה 107,548 ליברות 48,784 ק"ג
משקל עם שריון כ-132,000 ליברות כ-62 טון
מערכות
מנוע דיזל CAT ACERT 18 בנפח 18.1 ליטר
הנעה מזקו"ם עם גלגל הינע מוגבה
כלי עבודה קדמי סכין (כף) 9SU, סכין 9U, סכין חרמשי, מגוב או התקן אחר
כלי עבודה אחורי מעקר או מחרשה עם 1-3 קרסים
מיגון אזרחי מיגון למנוע, רשת על הכף להגנה על הרדיאטור, קבינה הממוגנת כנגד התהפכות הכלי

דחפור די-9 (D-9 או CAT D9) הוא טרקטור זחלי כבד מתוצרת קטרפילר (Caterpillar Tractor Company). טרקטורי די-9 נפוצים בעיקר בתצורת הדחפור שלהם (כלומר, מותקנת כף מלפנים) ואז הם נקראים דחפורים או בולדוזרים.

מבנה והנדסה[עריכת קוד מקור]

דחפור D9 הוא מהדחפורים הוותיקים והפופולריים של קטרפילר והשלישי בגודלו שהחברה מייצרת (אחרי ה-D10 וה-D11). ה-D9 מתנשא לגובה 4 מטרים, אורכו ללא התקנים הוא כ-5 מטר, אורכו עם התקנים הוא 8 מטר ומשקלו כ-50 טונות. גובה הכף שלו (9U) הוא 193 סנטימטרים ונפחה מעל 16 מ"ק. ה-D9 ידוע בזכות אמינותו ועמידותו בתנאי עבודה קשים. ל-D9 החדש עוצמה (הספק נטו) של 410 כוחות סוס (306 קילוואט) ויכולת גרר של כ-70 טונות. כוח הגרר שלו, התלוי בהספקו, באחיזת הקרקע שלו ובמשקלו, גדול ביותר. לא אחת משמש דחפור ה-D9 לחילוץ כלי רכב כבדים שנתקעו או התהפכו [2] לרבות טנקי מערכה ששוקלים למעלה מ-60 טון.

הדחפור מצויד באופן סטנדרטי בכף "סכין" ומעקר אחורי. התקנים נוספים כוללים קבינה סגורה וממוזגת הממוגנת בגג קשיח כנגד התהפכות (ROPS - Roll Over Protective Structure) ונגד נפילת חפצים (FOPS - Falling Objects Protective Structure) ורשת סורגי פלדה שמותקנת מעל לכף כדי למנוע חדירת אבנים למנוע. את הדחפור אפשר להזמין "פתוח" (ללא קבינה ומגיני מנוע) או "סגור" (עם קבינה סגורה וסבכות פלדה המגינות על המנוע מפני חדירת עצמים זרים). מחירו של דחפור D9 הוא כחצי מיליון דולר.

דורות[עריכת קוד מקור]

דורותיו של ה-D9 מסומנים באותיות לטיניות בסדר עולה. ה-D9G היה בעל 385 כוחות סוס וכושר דחיפה (drawbar pull) של 61 טון במהירות 0.1 קמ"ש. ה-D9H היה גדול יותר, עם 410 כ"ס וכושר דחיפה של 63 טון. החל מהדור של D9L החלה קטרפילר לייצר את דחפורי D9 עם תכנון גלגל-הינע מוגבה (ראו תמונה). ה-D9L היה דחפור ה-D9 הגדול ביותר בהיסטוריה, עם עוצמה של 460 כ"ס נטו, כושר דחיפה של 75 טון ו-4 גלגלי שיניים בזר המניע. אחריו באו ה-D9N הקטן היחסית (עוצמה של 401 כ"ס, כושר דחיפה של 64 טון) וה-D9R (בעל 410 כ"ס) שהוא הדגם הנפוץ ביותר בשימוש כיום (שניהם עם 3 גלגלי שיניים בזר המניע). ב-2006 השיקה קטרפילר את ה-D9T, ששונה מה D9R בכך שהמנוע הוחלף למנוע CAT C18 ACERT בנפח 18.1 ליטר המספק 410 כוחות סוס ב-1,800 סל"ד, אך הוא יעיל מקודמו בצריכת דלק ויותר ידידותי לסביבה (המנוע החדש עומד בתקני הפליטה החדשים והמחמירים). דגמי D9R ו-D9T מצוידים במערכות בקרה ממוחשבות, שנועדו ליעל את עבודת הדחפור ולהקטין את צריכת הדלק. בגלל השיפור במנוע, ניתן לנצל יותר טוב את העוצמה ולהפיק כושר דחיפה של 71.6 טון במהירות 0.1 קמ"ש.

מערכות הבקרה והשליטה כוללות ג'ויסטיק הניתן לתכנות לשליטה בכף הדחפור, ידית לשליטה במעקר, מערכת היגוי דיפרנציאלי הנשלטת בג'ויסטיק אחד, מערכות היזון חוזר שמציגות את מאפייני מערכות הדחפור בזמן אמת, מערכות בקרת דלק ושמן ממוחשבות במנוע ומערכות קשר חיצוני.

הכף[עריכת קוד מקור]

כף של D9
מעקר (בצד ימין) של D9N "רעם השחר"

באופן סטנדרטי ה-D9 מצויד בכף קדמית כבדה (המכונת בעגת מפעילי הצמ"ה "סכין"), המיוצרת כיציקת פלדה אחת - לרוב מדגם 9U (עם קיבולת גדולה יותר) או 9SU (הקטנה יותר, שנועדה להשיג יותר חדירה). כף ה-9U שוקלת 7,134 ק"ג (15,727 ליברות) גובהה 1.934 מטר (6.34 רגל), רוחבה 4.65 מטר וקיבולתה 16.4 מ"ק. כף ה-9SU שוקלת 6,543 ק"ג, רוחבה 4.3 מטרים, גובהה 1.934 מטר וקיבולתה 13.5 מ"ק. [3] הכפות החדשות גדולות מהכפות הישנות שניתן למצוא על דחפורים ישנים יותר מדגמי D9N ומטה (למשל: כף 9SU של דגם N שוקלת 4,272.91 ק"ג, רוחבה 3.05 מטרים, גובהה 1.57 מטר וקיבולתה 9 מ"ק). התקנים אלה פריקים וניתן להחליפם בכפות, מגובים וכלים שונים בהתאם לצורך.

המעקר[עריכת קוד מקור]

בירכתיו מצויד ה-D9, בדרך כלל, במעקר אחורי ("רוטר") שנועד לעקור בולדרים מהקרקע ולחדור אדמה טרשית ואף טונדרה. מעקר קרס יחיד שוקל 4,584 ק"ג, ניתן להרימו לגובה 88.2 ס"מ והוא יכול לחדור לתוך הקרקע עד לעומק של 123 ס"מ בכוח מקסימלי של 153.8 קילוניוטון (שקול לעוצמת חדירה של 15 טון). התקנים אלה פריקים וניתן להחליפם בכפות, מחרשות, כננת (Winch) וכלים שונים בהתאם לצורך.

מזקו"ם[עריכת קוד מקור]

מזקו"ם הדחפורים של קטרפילר, ובהם ה-D9, הוא בעל תכנון ייחודי ופותח בין השאר בעזרת חברות ישראליות וניסיונן בזחלי טנקים. במזקו"ם ה-D9, הזר המניע נמצא מעל לשורת הבוגים (מרכובים) ומעניק לזחל צורת משולשת. בתכנון זה קטן העומס על מערכות ההנעה והן פחות פגיעות לזעזועים שהן סופגות במהלך עבודת הדחפור, תכנון זה מסייע בהארכת זמן החיים של מערכות ההינע. הזחל הבסיסי מורכב מ-43 חוליות (בכל צד) ברוחב 61 ס"מ. אורך הזחל שנוגע ברצפה הוא 3.47 מטר, כך שנוצר שטח מגע של 4.24 מטר מרובע. על הזחל נעים 8 בוגים. גובה הגחון הוא 59.6 ס"מ (כ-0.6 מטר), דבר המגדיל את עבירוּת הכלי. בניגוד למזקו"ם של רק"מ כגון טנקים, פריסת זחל ב-D9 היא אירוע נדיר ביותר.

דחפור די-9 משנות השבעים, מדגם D9H
דחפור די-9 משנות התשעים, מדגם D9L

הדי-9 בשירות צה"ל[עריכת קוד מקור]

חיל ההנדסה הקרבית (צה"ל)
{{{תמונה}}}
חיל ההנדסה בצה"ל
ראו גם

חיל ההנדסה הישראלי מפעיל דחפורים כבדים החל ממלחמת העצמאות. הדחפורים מופעלים על ידי ענף צמ"ה של חיל ההנדסה ופעילים במגוון תחומים ומשימות, בעתות שגרה ובעתות מלחמה.

דחפורי די-9 מדגם G פעלו עוד במלחמת ששת הימים ודחפורים ממוגנים ולא ממוגנים מדגם H פעלו בהצלחה במלחמת יום הכיפורים: במלחמה זו השתתפו דחפורי D9 בפריצת מכשולים כחלק מצליחת תעלת סואץ. דחפור D9 היה הרכב הממונע הראשון שהגיע לשיא החרמון, כאשר פרץ דרך לשיירת אספקה ללוחמי חי"ר שהשתלטו על הפסגה האסטרטגית. לקראת סוף שנות השמונים נכנסו לשירות דחפורי D9L ממוגנים. חלק מהם נמצאים עדיין בשירות פעיל, אף כי רבים הועברו לשירות מילואים ומחסני החירום.

צה"ל מחזיק דחפורי D9 רבים, במספר דגמים - L ,N וכיום R. הצבא ממגנם בחליפת מיגון, הכוללת בעיקר שריון פלדה וחלונות משוריינים בליסטיים, המעניקה להם חסינות מפני ירי ומטעני חבלה. הדחפור מצויד במדוכות עשן ואפשר להתקין עליו מקלע בעת הצורך.

צוות הדחפור מורכב משני חיילים: מפעיל ומפקד. המפעיל נוהג בדחפור ומפעיל את הכלים, ואילו המפקד משמש כאחראי קשר, תצפיתן ומקלען בעת הצורך.

במלחמה כוללת, ייעודיהם של דחפורי חיל ההנדסה מגוונים:

 1. פריצה הנדסית - פתיחת צירים, הרס סוללות, כיסוי תעלות, סלילת דרכים, ניקוי זירות מטענים ופינוי מוקשים.
 2. ה-D9 מבטיח את ניידות הכוחות גם באמצעות חילוץ כלי רכב תקועים וכלי רכב פגועים. על פי תו"ל (תורת לחימה) חילוץ הרק"ם בצה"ל, לחוליית המחלצים של חיל החימוש מצטרף דחפור המאבטח את הכוחות על ידי בניית חומת מפגע סביבם, ובמקרה הצורך הופך, דוחף או גורר טנקים וכלי רכב.
 3. בניית עמדות מגנן וסוללות עפר לטנקים של חיל השריון כנגד ירי נ"ט.
 4. הריסת תשתיות אויב: ובהם מבנים, מוצבים, דרכי גישה ועוד.

בעת שגרה משמשים הדחפורים לפעילות ביטחון שוטף, עבודות עפר, סיוע בעבודות בנייה וביצור, הכשרת צירים ופעילות הנדסית לצד כלי צמ"ה אחרים. הדחפורים הכבדים גם משמשים לפינוי שדות מוקשים ישנים בגבולות שלום.

דחפורי D9 משמשים גם את יחידות הס"פ (סילוק פצצות) של חיל ההנדסה, כולל את פלגות הס"פ של יהל"ם, המצוידת גם בדחפורי D9 המופעלים בשלט רחוק.

כיום עיקר שימושו של ה-D9 הוא בעימות עם גורמי הטרור הפלסטינים, בפעילות ביטחון שוטף בגבול הצפון ובפעולות הנדסה שגרתיות.

מיגון הדחפורים[עריכת קוד מקור]

דחפור D9R של צה"ל בתערוכת LIC 2005. זהו הדחפור המתקדם ביותר בסדרת ה-D9 שבידי צה"ל. מיגון הדחפור כולל לוחות שריון על תא המפעיל והמערכות המכניות, מיגון "כלוב" כנגד רש"ק חלול וחלונות מזכוכית משוריינת (נראים בצבע תכלת בעד סורגי הכלוב).
דחפור D9N צה"לי משוריין. ניתן לראות את דוגמת הזיגזג של החלונות הממוגנים.

החל משנות ה-80 של המאה ה-20 החל צה"ל במיגון הדחפורים על מנת להקנות הגנה למפעילים, שלעתים קרובות נמצאים בקו הראשון בחזית. חליפת מיגון, הכוללת בעיקר שריון פלדה וחלונות משוריינים בליסטיים, מעניקה להם חסינות מפני ירי ומטעני חבלה. הדחפור מצויד במדוכות עשן ואפשר להתקין עליו מקלע בעת הצורך. חבילות המיגון השונות נחלו הצלחה רבה והקנו לדחפור עמידות גבוהה לאיומים נגדו.

לדחפור ארבעה דורות מיגון שונים. שני הדורות הראשונים פותחו ויוצרו על ידי תע"ש במימון צה"ל ובשיתוף חברת קטרפילר. את המיגון תכנן צוות בראשות יגאל כשר והוא כלל קבינה ממוגנת, לוחות שריון במקום לוחות הפח המקוריים ומיגון לבוכנות. הדור הראשון הותקן על גבי ה-D9L ונחל הצלחה רבה, למרות שפגע ברְאוּת של המפעיל. הדור השני, שהותקן על ה-D9N, כלל הפקת לקחים ושיפורים, בהם שינוי סדר החלונות בצד שמאל מריבוע לתבנית זיג-זג כדי לאפשר ראות טובה יותר למפקד הכלי והוספת מיגון לבוכנות (שנוסף מאוחר יותר גם ל-D9L). הדור השלישי, שמותקן על ה-D9R, כלל שינויים גדולים: קבינה מוקטנת (להקטנת הפגיעות לרקטות נ"ט לא מדויקות), חלונות מוגדלים וקרובים יותר (להגדלת הראות של המפעיל) ומיגונים נוספים לחלקי הדחפור. המיגון פותח בידי מפעל "רמתא" של התעשייה האווירית ביחד עם מש"א ורפא"ל על בסיס המיגון של ה-D9L\N. הדור הרביעי, מ-2005, מתבסס על הדור השלישי וכולל תוספת של כלוב סורגים (Slat armor) לקבינה על מנת להגן על המפעילים מרקטות נ"ט וטילי נ"ט בעלי מטען חלול. מיגון זה הוכיח עצמו כמציל חיים במלחמת לבנון השנייה.

דחפורי D9 הוכיחו עצמם כממוגנים היטב בפני איומי הנשק הפלסטיני (צלפים, מקלעים, מטעני חבלה ואף רקטות נ"ט[4] [5] ומטעני גחון כבדים [6]). במסגרת הפעילות הצבאית ביהודה, שומרון ועזה לא נהרג אף מפעיל D9 במשך שבע שנות העימות, אם כי מספר מפעילים נפצעו קל עד בינוני מרקטות וטילי נ"ט. למרות עמידותם הרבה, הדחפורים אינם ממוגנים בכבדות כמו טנקי מערכה מודרניים (דוגמת טנק המרכבה): בינואר 2004 נפגע D9 של צה"ל, שפעל בגבול הצפון לסילוק זירת מטענים, מטיל נ"ט "סאגר" שנורה על ידי חזבאללה. הטיל הרס את את תא המפעיל של הדחפור, הרג את מפקדו ופצע קשה את הנהג. מיגון ה"כלוב" שהוצג בתערוכת LIC 2005 אמור לספק למפעילי הדחפור שכבת הגנה נוספת מפני רקטות וטילי נ"ט.

דחפורי די-9 באינתיפאדת אל-אקצא[עריכת קוד מקור]

בעקבות פרוץ אינתיפאדת אל אקצה באוקטובר 2000, החל צה"ל בשימוש נרחב בדחפורים המשוריינים. הדחפורים שימשו לפתיחת צירים, ניקוי זירות מטענים, חילוץ כלי רכב תקועים ואף סיוע ליחידות מובחרות בצה"ל בפעילות כנגד מחבלים (כך, למשל סייע דחפור D9 לימ"מ בהריגת חוליית מחבלים שהתבצרה בבית בטייבה).

ככל שהתגברה הלחימה, החלו הדחפורים להתלוות יותר ויותר לפעילות החי"ר והשריון בלב הערים ומחנות הפליטים הפלסטיניים. במסגרת פעילות זו הרסו הדחפורים בתים של מחבלים ומבנים של הרשות הפלסטינית ששימשו לפעילות טרור, בין השאר במסגרת נוהל סיר לחץ בו כוחות צה"ל מכתרים מבוקשים בבתים, ואם הם לא נכנעים הדחפורים הורסים את הבתים עליהם. מספר רב של מחבלים, בהם בכירים, נעצרו או נהרגו בעקבות הפעלת הדחפורים. [7].

במבצעים הגדולים של צה"ל בשטחים ממבצע חומת מגן ואילך הדחפורים הממוגנים הפכו לחלק חשוב בתו"ל הצהל"י עבור לוחמה בשטח בנוי במקרים בהם האויב מתבצר היטב וממלכד את השטח. במבצע קשת וענן ברפיח פעלו הדחפורים באופן נרחב בסילוק מטענים, בפתיחת דרכים, ביצירת חסימות עפר ובהריסת בתים תחת אש והיו אחד הגורמים לכך שהפעולה הסתיימה בלא אבידות לצה"ל. מספר מומחים צבאיים [8], טוענים כי ה-D9 המשוריין הוא אחד הגורמים האחראים למספר האבדות המועט יחסית שיש לצה"ל באינתיפאדה.

ריבוי המטענים ומארבי הירי, במיוחד סביב צירי התנועה, גרמו לחיל ההנדסה לנקוט בפעולות חישוף נרחבות, שבהן מבנים וצמחייה שמשמשים מחסה למחבלים נהרסים, נעקרים ומושטחים. את עיקר פעולות החישוף ביצעו דחפורי D9 (רבות מהן ברצועת עזה) והדבר גרם לירידה חדה במטעני הצד והמארבים לאורך הצירים. הדחפורים שימשו גם לניקוי כבישים וצירי תנועה ממטעני גחון. בנוסף חישפו הדחפורים שטחים בצפון רצועת עזה כדי לאפשר לחיל האוויר הישראלי לזהות חוליות שיגור ולהשמידן בקלות. פעולות החישוף כללו גם הריסת בניינים ששלטו על הצירים, בהם בניינים בחאן יוניס שבג"צ התיר להרסם רק אחרי רצח טלי חטואל, עוברה ו-4 בנותיה.

דחפורי D9 פעלו בתדירות יומיומית בציר פילדלפי על מנת להרוס מנהרות הברחה וטרור, לפתוח צירים ולחשף צמחייה המסתירה מטענים. לעיתים שימשו הדחפורים קיר מגן עבור צוות המנהרות של פיקוד דרום ואבירי הפלדה, בשעה שאלה הטמינו חומר נפץ על מנת להשמיד את המנהרות. כמו כן, הרסו הדחפורים אלפי בתים (לפי "בצלם") לאורך הציר, שלטענת צה"ל שימשו מחבלים כדי לירות ירי צלפים ורקטות נ"ט על החיילים השומרים על הציר או שהסתירו פתחי מנהרות ותשתיות טרור אחרות.

גם אחרי הנסיגה מרצועת עזה, דחפורי D9 פעלו ליד ולעיתים אף בתוך שטח הרצועה. תפקידם היה הכשרת השטח בציר הוברס העוטף את הרצועה, ניקוי צמחייה המפריעה לראות סביב הגדר וניקוי זירות מטעני חבלה שהטמינו המחבלים הפלסטינים. הדחפורים גם שימשו כקיר מגן נייד לבוני הגדר, עד שהוחלפו במשאית ריאו שאל צידה חובר לוח שריון ענק ששימש כמגן. כאשר כוחות יבשה של צה"ל נכנסו לתוך הרצועה, דחפורי ה-D9 פתחו עבורם צירים ואף הרסו בתים, חממות וצמחייה ששימשו מחסה לפעילות טרור. בנוסף לפעילותם השוטפת, דחפורי D9R של פלוגת אבירי הפלדה גוררים חודרים קונים המשמשים לאיתור מנהרות.

הקרב במחנה הפליטים בג'נין[עריכת קוד מקור]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הקרב בג'נין 2002
דחפור D9L (מימין) ודחפור D9N משוריינים. דחפורים אלה הכריעו את הקרב בג'נין לטובת צה"ל.


ה-D9 נכנס למרכז תשומת הלב הציבורית בעקבות הקרב במחנה הפליטים ג'נין במסגרת מבצע חומת מגן באפריל 2002. מחנה הפליטים מולכד באלפי מטעני חבלה, ובו נתקלו כוחות צה"ל - שהורכבו בעיקר מחטיבת מילואים מספר 5 וגדודי חי"ר - בהתנגדות הקשה ביותר. במהלך הקרב נגרמו לכוחות צה"ל אבדות כבדות ולמעשה היה זה השימוש ב-D9 שהכריע את הקרב.

בתחילה שימשו הדחפורים בעיקר לניקוי צירים ממטענים ולפתיחת דלתות ממולכדות. לאחר מארב שבו נהרגו 13 חיילי מילואים, הוחלט להיענות לדרישת הכוחות בשטח (בראשות המג"ד סא"ל אופק בוכריס) ולהשתמש בדחפורים להריסת בתים שמהם נורתה אש על חיילי צה"ל. דחפור די-9 היה זה שהרג את מחמוד טוואלבה, מפקד הפלסטינים במחנה: המפעיל ראה אותו מנסה לשים מטען על רק"מ צה"לי ומוטט עליו קיר. [9] בשיא הקרב "גילחו" הדחפורים את מרכז שכונת חאוואשין, בעקבות הערכות ששם מצויים רוב המחבלים ורוב מלכודות הנפץ שהכינו הפלסטינים. יומיים לאחר מכן הוכרע הקרב ללא אבדות נוספות לחיילי צה"ל.

מפקד צוות בשייטת 13 שנלחם בג'נין במבצע חומת מגן, מספר:

ברביעי בבוקר ה'דובים' הנפלאים מתחילים למחוק את המתחם הנגוע. הם ממש בקו הקדמי, יורים עליהם ומשליכים מטענים, אבל ה'דובי' חסין[10], שום דבר לא יפגע בו. דובי אסף, דובי אמנון, דובי כורדי, הם נאבקו ביניהם מי יעשה את המשימה, כמו אנשי סיירת מובחרים. [...] כמו בסרט מצויר, הדובי נוגס בבית ועוד בית, נועץ את הכף המשוננת שלו ומתחיל להרעיד את כל הבית, עד שהמבנה קורס. זה חדשני וזה מדהים. כך אנחנו מסמנים להם בית, ותוך שעה הם מוחקים אותו. את ההרס האדיר במחנה ג'נין עשו הדובים.

ידיעות אחרונות, "עד עפר", צדוק יחזקאלי וענת טל-שיר

לדברי המחבלים, השפעתם המורלית של הדחפורים גרמה להם להכנע. מחבלים העידו שלא הצליחו לעצור את הדחפורים, גם באמצעות מטענים ורקטות נ"ט שהיו ברשותם. [11] . הדחפורים הותירו הרס רב במחנה הפליטים (כ-140 בתים, לטענת ארגוני זכויות אדם) אשר עורר הד עולמי. לטענת ישראל ההרס היה הכרחי בגלל כמות המטענים הרבה (מעל 15,000), שהוחבאו בחלקם בבתי אזרחים.

דחפורי די-9 במלחמת לבנון השנייה[עריכת קוד מקור]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חיל ההנדסה הישראלי#חיל ההנדסה במלחמת לבנון השנייה
דחפורי D9N הורסים בונקר של חזבאללה

בתחילת מלחמת לבנון השנייה הרסו דחפורים את מוצבי החזבאללה והבונקרים שלהם בגבול ישראל-לבנון ומבני חזבאללה במרון א-ראס ובינת ג'בייל. הדחפורים פתחו צירי תנועה חשובים עבור הכוחות ובנו עמדות מגנן עבור טנקים. כמו כן, חילצו הדחפורים כלים וטנקים שנפגעו במהלך הלחימה. באחד המקרים חילץ נהג דחפור תחת אש כבדה חייל מחטיבת גולני שנלכד תחת צריח של טנק שנפגע. [12] במקרה אחר פיקד מפעיל דחפור על מבצע חילוץ מורכב של שני טנקים [13]. הדחפורים הוכיחו עמידות רבה: באחד המקרים עלה הדחפור על מטען גחון של חצי טון חומר נפץ, אך יצא ללא פגע. [14] במקרה אחר, עלה דחפור על מטען של 200 ק"ג וניזוק קלות בלבד ללא פציעות לאנשי הצוות. חרף עמידותם הרבה, אחד הדחפורים של גדוד המחץ (605) נפגע מטיל נ"ט ושני אנשי צוותו נהרגו.

התפתחויות ופיתוחים חדשים[עריכת קוד מקור]

דחפור D9N "רעם השחר" המופעל בשלט רחוק. ניתן לראות מצלמות טלוויזיה במעגל סגור על הבוכנות.

האמריקאים התרשמו מאוד מיעילות ה-D9 בשטחים וב-2003 רכשו מישראל מספר דחפורי D9R וערכות מיגון של תע"א לקראת המלחמה בעיראק. לפי מסמכים של הצבא האמריקאי, הדחפורים זכו לחוות דעת חיוביות ביותר מהחיילים שנעזרו בהם.

ב-2004 הודיעו הטכניון וצה"ל על פיתוח דחפור D9 המופעל בשלט רחוק. הדחפור הבלתי מאויש, שנקרא בצה"ל "רעם השחר" מופעל בידי לוחמי פלגת הרובוטיקה של יחידת ההנדסה המיוחדת יהל"ם. [15]

בתערוכת LIC 2005 הציגה מפקדת זרוע היבשה (מז"י) תוספת מיגון ל D9R המיועדת במיוחד כנגד רש"ק חלול (רש"ק המאפיין טילי נ"ט ורקטות RPG). בנוסף, התוקנו מצלמות טלוויזיה במעגל סגור במקומות אסטרטגיים על מנת לאפשר לנהג שליטה יותר טובה בדחפור וכושר תמרון רחב יותר. המיגון החדש הוכיח את יעילותו במלחמת לבנון השנייה כנגד רקטות נ"ט ואף כנגד טילי נ"ט.

בנובמבר 2006 פרסם עיתון "במחנה" ידיעה על כוונת צה"ל לרכוש דחפורי D9T ולהסבם לדחפורים לא-מאוישים הנשלטים בשלט רחוק. התוכנית והדגמים מכונים "פו הדוב". [16]

דעת הקהל ביחס לשימושים הצבאיים בדחפור די-9[עריכת קוד מקור]

בקרב ארגוני שמאל וארגוני זכויות אדם בישראל, דחפור D9 הפך לסמל לדורסנות של ישראל בשטחים, בשל השימוש בו להריסות בתים סיטונאית (ע"פ "בצלם" צה"ל הרס אלפי בתים ברפיח בסמוך לציר פילדלפי), ופעולות חישוף.

הביקורת בשמאל (בישראל ובעולם) על השימוש בדחפורים ככלי מלחמה, גברה בעקבות ראיון "7 ימים" עם אחד ממפעילי הדחפורים "דובי כורדי" (משה ניסים), שסיפר כי בקרב בג'נין עבד 75 שעות רצוף על הכלי, שתה ויסקי וניסה להרוס כמה שיותר בתים בתור נקמה על אכזריות המחבלים הפלסטינים. בראיון התוודה על הנאתו מהרס הבתים, אך טען שלא ראה אנשים שמתו תחת הכף או נקברו תחת הריסות הבתים. [17]

ב-2003 דחפור שעשה "עבודות חישוף" ברפיח בסמוך לגבול בין רצועת עזה למצרים, פגע והרג את פעילת תנועת הסולידריות הבינלאומית (ISM) האמריקאית, רייצ'ל קורי, שיחד עם פעילים נוספים בתנועה הגיעו לאזור במטרה למנוע מהדחפור להרוס בתים. חקירה שערך צה"ל מצאה שמדובר בתאונה, שכן הנהג לא יכול היה לראות את קורי במקום שבו עמדה. לארוע היה חלק חשוב ביציאתם של ארגוני שמאל קיצוני כנגד השימוש הישראלי בדחפורים.

ארגוני שמאל רדיקלי ישראלים, כגון גוש שלום והוועד נגד הריסת בתים, וזרים, כגון תנועת הסולידריות הבינלאומית בו קורי הייתה חברה, Jewish Voice For Peace וארגון זכויות האדם Human Right Watch שלחו מכתבים לחברת קטרפילר הקוראים להפסיק למכור ציוד לישראל, או לפחות לבחון מחדש את מדיניותה. חברת קטרפילר סירבה. ב-2006 החליט סינוד הכנסייה האנגליקנית למשוך את השקעותיו בסך 2.2 מיליון דולר בחברת קטרפילר במחאה על שימוש צה"ל בדחפוריה.

החיילים הקרביים והימין הישראלי רואים באהדה את ה-D9 כנשק מוצלח למלחמה בטרור שמציל חיי אדם ומקטין את הסיכונים לחיילי צה"ל. הם תומכים בשימוש מסיבי בדחפור לפעולות מניעה וענישה. הרמטכ"ל ושר הביטחון לשעבר שאול מופז אמר ש"הדי-9 [הדחפור] הוא נשק אסטרטגי כאן". [18] בעקבות חטיפת החייל גלעד שליט ופתיחת מבצע גשמי קיץ (28 ביוני 2006) קרא חבר הכנסת רוברט אילטוב מישראל ביתנו להכניס דחפורים לרצועה: "החמאס, על כל זרועותיו, שם לו למטרה להשמיד את ישראל. את התשובה למיגור הטרור מצא שרון כששלח D-9 לג'נין . עתה צריך צה"ל להכניס לעזה D-9."

הדי-9 בשימוש צבאות זרים[עריכת קוד מקור]

דחפורי D9R של המרינס

במלחמת וייטנאם השתמש צבא ארצות הברית בדחפורי די-9 לא ממוגנים לפריצת צירים בתוך יערות. אחרי המלחמה הוחלפו כל הדחפורים בדחפורי CAT D7 הקטנים יותר.

בשנות ה-80 של המאה ה-20 פיתח צבא צרפת גרסה משוריינת של D9 שנועדה לפריצת שדות מוקשים. בגרסה זו, הכלי צופה בלוחות שריון עם חרכי ירי, והכף הוחלפה במגובים ייעודיים.

לקראת מלחמת עיראק 2003 רכשו צבא ארצות הברית וחיל הנחתים האמריקני מישראל דחפורי D9R משוריינים וערכות מיגון ישראליות, שנמצאו שימושיים ביותר הן ללוחמה בשטח בנוי והן לעבודות הנדסה אזרחית בתנאי מדבר קשים. היתרון של ה-D9 הצבאי היה בכוחו הרב, במיזוג האוויר האינטגרלי בתוך הקבינה ובכך שהיא הייתה מספיק גדולה לשני אנשי צוות, כך שמתאפשרת עבודה במשמרות. לוחמי הנדסה אמריקניים העריכו ש-D9 אחד יכול לבצע את העבודה של שניים עד ארבעה דחפורי D7. הבעיה העיקרית עם ה-D9 הייתה שמפאת משקלו של הכלי לא היו מספיק מובילי HET לנייד את הכלי בין זירות העבודה בעיראק רחבת הידיים. ה-D9 זכה לחוות דעת אוהדות וחיוביות מהחיילים שנעזרו בשירותיו. [19]

ב-2007 השתמש צבא לבנון בדחפורי D9 בעלי מיגון מאולתר הכולל לוחות פלדה ורשתות ננ"ט, למלחמה בארגון פתח אל-אסלאם במחנה הפליטים נהאר אל-בארד. [20]

ראו גם[עריכת קוד מקור]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור]

זוג דחפורי D9R משוריינים חונים בגני טל.

מידע אזרחי[עריכת קוד מקור]

מידע צבאי[עריכת קוד מקור]

תמונות[עריכת קוד מקור]

סרטים[עריכת קוד מקור]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור]

 1. ^ Drawbar pull, במהירות 0.1 קמ"ש.
 2. ^ דחפור די-9 מחלץ טנק מג"ח שהתהפך, פורום צבא וביטחון בפרש.
 3. ^ מפרט טכני D9T קובץ PDF
 4. ^ מאמר של אייל שכטר
 5. ^ הקרב שהכריעה את המערכה, המרכז למורשת המודיעין
 6. ^ ציטוט ידיעה מ-NRG בפורום צבא וביטחון בפרש: D9 שרד מטען של חצי טון. לשם השוואה, מטעני גחון של 150-200 ק"ג השמידו טנקי מרכבה.
 7. ^ תמונה של D9N משוריין נוגח בבית בו הסתתר בסאל קוואסמה, אתר Israeli-weapons
 8. ^ כגון מרטין ון קרפלד [1] ויגיל הנקין [2].
 9. ^ הקרב בג'נין, טיים מגזין
 10. ^ כמו כל הכלים הצבאיים, גם ה-D9 לא חסין לחלוטין, אך הוא היה חסין לנשק ואמצעי הלחימה שהפעילו הפלסטינים בג'נין.
 11. ^ הכף שהכריעה את המערכה, המרכז למורשת המודיעין
 12. ^ אמיר בוחבוט, "מכסחי המטענים בעורף האויב", NRG
 13. ^ ראיון עם אושרי סיבוני, מפעיל ה-D9 שחילץ 2 טנקים תחת אש, בחדשות 10/נענע
 14. ^ ציטוט ידיעה מ-NRG בפורום צבא וביטחון בפרש, במקור מבזק של NRG מעריב
 15. ^ פליקס פריש, פיצוץ של יחידה, NRG מעריב
 16. ^ עיתון במחנה, ‏23 ‏בנובמבר ‏2006 - מטמון בגוגל
 17. ^ "עשיתי להם אצטדיון טדי בג'נין" - הראיון עם "דובי כורדי", באתר גוש שלום
 18. ^ הרס בתואנה של צרכים צבאיים, אתר בצלם
 19. ^ Field Report: Marine Corps Systems Command Liaison Team , Central Iraq , 20 April to 25 April 2003
 20. ^ פורום צבא וביטחון בפרש, תמונה ראשונה

en:Caterpillar D9 en:Armored bulldozer de:Caterpillar D9