שיחה:קרב עין ג'אלות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

עיבוד על פי המחקר המודרני[עריכת קוד מקור]

הוספתי מידע לגבי הקרב וה"מיתוס" על פי מחקרים עדכניים. אגב, בערך המקביל באנגלית יש שגיאות חמורות. David1776 13:04, 11 בפברואר 2007 (IST)

מקורות לתופסות[עריכת קוד מקור]

הינה העתקה משיחה שניהלתי עם תורם אנונימי אודות התוספות שלו לערך בשם רונן:

ספר של ראובן אמיתי, מונגולים וממלוכים בהוצאת קיימברידג', 1995. מאמר של ראובן אמיתי, ריגול ממלוכי בקרב המונגולים והצלבנים, שהתפרסם ב asian and african studies 22/1988 מאמר של סמית' ג'והן, עין ג'אלוט: הצלחה ממלוכית או כישלון מונגולי ?, שהתפרסם ב harvard journal of asiatic studies 44/1984

גילגמש שיחה 08:44, 31 באוגוסט 2011 (IDT)

מה היו באמת הסיבות לתבוסה המונגולית[עריכת קוד מקור]

הסיבות לתבוסת המונגולים עדיין נתונות במחלוקת. התאור המובא בערך, מבוסס על תפיסותיו של פרופ' ג'והן סמית'. ראובן עמיתי-פרייס הראה במאמרו, Reuven Amitai-Preiss, "Mamluks and Mongols: an overview," Chapter 10 of his Mongols and Mamluks: The Mamluk-Ilkhanid War, 1260-1281, Cambridge University Press, 1995, pp. 214-235. , שהתפיסה של פרופ' סמית' לוקה בחסר והציע תשובות אחרות לשאלה מדוע הובסו המונגולים. גם לטעמי יש מקום רב לביקורת על דעותיו של פרופ' סמית', שכן טעוניו לגבי הבעיות הטקטיות והלוגיסטיות של המונגולים, סותרות את ידיעותינו על הכיבוש המהיר של אימפרית הענק שלהם. ד"ר שמעון גת 212.117.154.242 17:23, 13 באוגוסט 2014 (IDT)

הגורמים לתבוסה המונגולית[עריכת קוד מקור]

מכיוון שכותב הערך לא סיפק קישורים למאמרים, עליהם הוא הסתמך בניתוח מהלכי הקרב וסיבות הניצחון הממלוכי, קשה לבקר את מה שנכתב בערך. אולם לא ברורה לי האמירה, לפיה החיצים בהם השתמשו המונגולים היו "כבדים ובלתי יעילים" בהשוואה לחיצים של הפרשים הממלוכים. על פניו זה נראה לי קביעה מופרכת. הרי המונגולים לא השתמשו בקשת מוצלבת, שהשימוש בה מורכב ומהירות הירי איטית יחסית. למיטב ידיעתי, שני הצדדים היריבים השתמשו בקשתות מורכבות דומות, וגם טקטיקות הלחימה שלהם היו דומות (לדוגמא, נסיגה מבויימת למשוך את האויב למרדף בלתי מאורגן, והשימוש בטקטיקת ה"יריה הפרתית"). אין גם בסיס לקביעה, שהמונגולים לא נהגו להשתמש בירי חיצים על האויב בשלב הפתיחה של הקרב, והסתמכו רק על מהירות סוסיהם (חתירה לקרב מגע ?). הן המוגולים והן הממלוכים השתמשו בקשתים רכובים קלים כחלק מצבאם, ושני הצבאות כללו גם פרשים כבדים, שהנשק העיקרי שלהם היה הרומח. נכון שהמונגולים לא היו "לוחמים מקצועיים" במובן המקובל של המילה, אולם עיקר עיסוקם, במיוחד בתקופה שלאחר מותו של ג'ינגיס חאן, כאשר הם הפכו לאליטה הצבאית השלטת ברחבי האימפריה המונגולית, היה הלחימה ואימוני לחימה, והם צברו ניסיון רב במהלך מסעות המלחמה של צאצאי ג'ינגיס חאן. איש שלום - שיחה 01:45, 4 בנובמבר 2017 (IST)

העניין הזה הציק גם לי ונדמה לי שפניתי לכותב בזמנו אבל שום דבר לא יצא מזה. כדאי לתקן את הערך הזה. גילגמש שיחה 06:25, 4 בנובמבר 2017 (IST)