שיחה:קרב תל פאחר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

דף זה הוא סיכום ממספר מקורות של הקרב על התל. הנתונים בו הם כלליים ומדוייקים. אין סיבה למחוק. (כותב הערך)

הערך הראשון שהעלת הפר זכויות יוצרים מכיוון שהועתק מאיזשהו אתר. האם גם הערך הזה מועתק? סקרלט 23:59, 4 יולי 2006 (IDT)

תל פאחר[עריכת קוד מקור]

לא! רק עכשיו הבנתי שאסור להעתיק מאתרים. פשוט סיכמתי ממספר מקומות בתמצות.

הצעה שינוי שם הערך[עריכת קוד מקור]

כיוון שהערך מדבר על קרב ספציפי, האם לא עדיף ששמו יהיה קרב תל פאחר או אולי הקרב על תל פאחר? DGtal 00:39, 5 יולי 2006 (IDT)

מצטרף, גם אני חשבתי שצריך לשנות. pacmanשיחה 00:40, 5 יולי 2006 (IDT)

לפחות חלק מהערך מועתק[עריכת קוד מקור]

הפסקה האחרונה בערך, המתחילה במילים: "בד בבד עם שיגור לוחמי הסיירת..." מועתקת, כמעט מילה במילה, מהאתר הזה. שינוי של מילה אחת בשני משפטים אינו הופך את זה ל"סיכום" כפי שטען מעלה הערך בשיחה שלמעלה. נשאלת השאלה האם אתר הצנחנים הוא זה שהעתיק מוויקיפדיה והתשובה לדעתי, שלילית, כיוון שלו התכוון להעתיק מוויקיפדיה, היה האתר מעתיק ב-100 אחוז ולא טורח לשנות מילה פה ומילה שם. גם הקטעים האחרים במאמר נראים כמועתקים. גם אם אלו לא מקורות אינטרנטיים, אלא ספרים וחוברות זכרון. אני מציע למחוק את רוב הערך ולהשאירו כקצרמר עם תבנית קרב.אודי - שיחה 09:19, 1 בינואר 2009 (IST)

טריוויה?[עריכת קוד מקור]

למה בדיוק רשום "טריוויה" מעל השורה הזאת שם? Nitays - שיחה 21:28, 20 במאי 2012 (IDT)

משוב מ-25 באוגוסט 2011[עריכת קוד מקור]

כתוב מעפן נא לשפר 95.86.85.72 12:03, 25 באוגוסט 2011 (IDT)

כידונים? צה"ל?[עריכת קוד מקור]

"מספר לוחמים העידו שבעת טיהור התעלות, הם דקרו בכידוני הרובה חיילים סורים שהפתיעו אותם מכיוון שזו תגובה יותר מהירה מירי. עובדה זו הופכת את הקרב בתל פאחר לקרב האחרון בהיסטוריה שבו נלחמו בכידוני הרובה." מתי הפסיקו להשתמש בצה"ל בכידונים? ובאיזה רובה בדיוק היו חמושים החיילים הדוקרים? לעוזי אני משער שלא ניתן להצמיד כידון, ובתמונות של FN בצה"ל אף פעם לא ראיתי כידון. בברכה, --איש המרק - שיחה 10:56, 23 ביולי 2012 (IDT)

הסרתי את הטענה על הקרב האחרון בעקבות: http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20081125100043AAUMLzB בברכה, --איש המרק - שיחה 11:00, 23 ביולי 2012 (IDT)

צבי פז ז"ל[עריכת קוד מקור]

עדיף לא להזכיר במפורש את רס"ן צבי פז שנהרג בתל פאחר, מפני שנסיבות מותו והצל"ש שקיבל אינן לגמרי לכבודו. המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 23:23, 22 ביוני 2013 (IDT)

עדכון פרטים ומידע נוסף על הקרב[עריכת קוד מקור]

מאחר והייתי אחד מהחיילים שנלחמו במקום, אולי אציין מס' עובדות. עקב הקשר שנותק עם המג"ד וכן חוסר תקשורת עם הקש"א של גדוד המרגמות, בהיותנו במוצב בורג'בביל, החליט מפקד החטיבה לשלוח את סגן מפקד החטיבה יחד עם קש"א מסוללה א' של גדוד המרגמות וכן את הסיירת של החטיבה לעלות על ציר הנפט ולהגיע אל תל פאחר ממזרח. כאשר הגענו לתל וירדנו לתעלות נפתחה עלינו אש ובתעלות ניתן היה לראות את כל ההרוגים הן משלנו והן של האוייב, הסגן ביקש ליצור קשר עם מפקד החטיבה, אך הקשר/הנהג שלו לא לקח את מכשיר הקשר שנשאר בג'יפ של הסגן, כתוצאה מכך נאלצתי לצאת מהחפירות/התעלות ולרוץ לעבר הג'יפ, לפרק את המכשיר מהג'יפ ולחזור בריצה תוך כדי ירי של חיילי האוייב בי, עם הכניסה הקשה - הקפיצה אל התעלה התפרק מכשיר הקשר מהסוללה (מ.ק. 10), ולרגע נראה כי לא ניתן להשתמש במכשיר, מאחר והחוטים נותקו, בכל זאת ניסיתי להחזיר את הסוללה והחוטים למקומם ולהפתעתי המכשיר חזר לפעול, כך נוצר קשר עם מפקד החטיבה.

עקב הירי הכבד ששרר כל העת במקום, ביקש סגן מפקד החטיבה להעביר אליו את כל המחסניות, מאחר וצעד בראש הטור, ותוך כדי הליכה ירה ללא הפסק, לחלק מהכח שאזלה התחמושת אף השתמש בתחמושת ובנשק שמצא מההרוגים, כך התקדמנו עד אשר נוצר מצב בו היה ירי הדדי, דהיינו ירינו על כוחותינו וההיפך, כאשר התברר מצב זה התחילו צעקות באתר על "הפסק אש".

המראה שהתגלה היה קשה, כאשר מצאתי את המג"ד שרוע על גבו, המפה תקועה בחולצתו הפתוחה, הנשק ריק מכדורים ולידו חייל פצוע קשה שביקש מים, אך עקב פגיעה בטנית לא ניתן היה לתת לו מים, אך הצבתי את הכסדה מתחת לראשו.

לאחר זמן מה ביקשתי ממס' חיילים לפנות את המג"ד מהמקום לשורת ההרוגים וכאשר הרמתי אותו והנחתי אותו על ברכי, חשתי בחום לא צפוי ושחררתי את אחיזתי, מה גם לא יכולתי להרימו לבד. עם השחרור יצא קול מהמג"ד ונבהלתי ללרגע, , אך לאחר התאוששות רגעית, הבנתי כי אויר יצא מראותיו ועבר דרך מיתרי הקול, כן ראיתי כי כל המכנסיים שלי בחלק התחתון ספוגים בדם, בדקתי את המג"ד והבחנתי בפגיעה בגבו. פניתי לעוד מס' חיילים במקום לפנות את הפצוע וכן את המג"ד לשורת ההרוגים שהתארכה במקום.

לקראת עהחשיכה, לפתע יצאו מס' חיילים סורים מאחר הבונקרים התת קרקעיים ללא בגדים, אך עם בגדים תחתונים, ואז התברר לאחר חקירה קצרה כי קיים קצין בינהם, אשר עבר תיחקור ראשוני במקום להימצאותם של חיילים סורים נוספים במקום.

לאחר זמן מה הגיע רס"ר גדוד 12 לאתר, ופינה את ההרוגים, כן לאתר הגיע מפקד החטיבה, ולמעשה את הלילה שירד נשארנו באתר. עם אור הבוקר הראשון, בוצע ירי מאסיבי של גדוד 334 או חלק ממנו בהם סוללה א' על מחנה בניאס הסמוך, עקב הירי המאסיבי התפוצץ אחד מהכלים - זחל"ם ובו מרגמה 120 מ"מ, אשר כתוצאה ממנו נהרגו שני חיילים, מפקד הזחל"ם דוד הנדלר והרג"ם פסקל שלמה. מהתל ניתן היה לראות עשן שחור העולה מהפיצוץ, ובו ברגע פסקה האש. 109.64.166.188 10:01, 11 בספטמבר 2013 (IDT)

לאלמוני שהשאיר כאן משוב: אשמח מאד אם תיצור איתי קשר, avneref@gmail.com, 054-2489669. אני כתבתי בעבר מחקר קטן על הקרב, כולל ראיונות עם בכירי החטיבה, ובכוונתי להרחיב אותו לכדי ספר ממש. אני בקשר כיום עם כמה לוחמים וקצינים שהיו שם, אם זה מעניין אותך. בכל מקרה, המידע שהוספת כאן מעניין ורלוונטי. תודה. המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 13:13, 11 בספטמבר 2013 (IDT)

משוב מ-24 בינואר 2014[עריכת קוד מקור]

יש להוסיף קטע מהסרט של אלי מייזליש מטל"ק מונוסון על תל עזזיאת 84.229.14.244 00:03, 25 בינואר 2014 (IST)

באיזו שעות נערך הקרב?[עריכת קוד מקור]

אחד הדברים הבסיסיים בתיאור קרבות זה השעות בהן הם נערכו - אני מציע במקום למחוק את שאלתי, פשוט להוסיף נתון משמעותי זה לערך

הסתכלתי על מספר ערכים של קרבות אחרים, לא מצאתי כי צוינה באופן מיוחד שעת התחלה וסיום של הקרב. אני מסכים באופן עקרוני עם הרעיון ואולי אף צריך להוסיף לכל הקרבות שעת התחלה וסיום, לפחות לאלה שנערכו במהלך יום אחד, אבל כרגע זה לא המצב באופן כללי בויקיפדיה, להערכתי.Phantom147 - שיחה 00:23, 14 ביולי 2016 (IDT)

מציע לשכתב את הערך[עריכת קוד מקור]

אין ספק שערך זה נכתב מתוך קרבה לאירועים או לחיילים שהשתתפו בו. מטרת ןיקיפדיה היא לספק לכלל הקוראים מידע מהימן, קל להבנה שישמש אותם כרצונם. הערך הזה "כבד" ועמוס פרטים בחזקת "מרוב עצים לא רואים את היער" ואני כמורה דרך, שמשתמש המון בויקיפדיה, מוצא ערך זה לא שימושי כלל! ממליץ ומבקש לקצר, לתמצת, להוסיף תרשים ונזכור את כולם Arikheilig - שיחה 07:27, 8 בספטמבר 2016 (IDT)

הכתבה של רן אדליסט[עריכת קוד מקור]

משתמש:Marloweperel הוסיף קישור לכתבה של רן אדליסט. אין לי דבר נגד אדליסט, אבל הכתבה הזאת רצופה טעויות, אי-דיוקים סתם, וכמה קביעות מופרכות ממש ("הקרב עצמו היה קטסטרופה מכל בחינה שהיא") ובראשן: הקביעה שהסיירת "ביצעה את הפעולה המתוחכמת ביותר על התל ונבלעה בהמולת הקרב". המידע (המבוסס) בערך מפריך לגמרי את הטענה הזאת. גם לסיירת גולני יש לי פינה חמה, אבל קביעות תלושות כאלה לא מוסיפות כלום לערך, להיפך. לדעתי רצוי מאד למחוק את הקישור. המתנהלאיטושיחהאופניים, זה האוטו שלי בחיים 16:14, 19 ביוני 2017 (IDT)

מצד אחד אתה צודק. הכתבה רצפוה אי-דיוקים לפחות בנוגע לתכנית החטיבתית. 51 יועד לתל עזזיאת. מנגד, הזווית של דוד כהן חשובה ושווה לכלול אותה. פרל - שיחה 09:53, 20 ביוני 2017 (IDT)