שיחה:רוסיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

גודל אוכלוסיה[עריכת קוד מקור]

איך יכול להיות שהנתון של גודל אוכלוסיה נכון ליולי 2012 אם עוד לא הגענו לתאריך זה? אם מדובר בהערכה עתידית יש לציין זאת

הערה[עריכת קוד מקור]

אי אפשר להגיד ש"רוסיה זכתה בעצמאות עם פירוק ברית המועצות" שכן אף אחד לא כבש אותה. מדינות אחרות שהרכיבו את ברית המועצות - אוקראינה, גרוזיה, ליטא וכד' אכן קיבלו עצמאות, אבל לומר את אותו הדבר בנוגע לרוסיה פשוט לא נכון. 33cows - שיחה 15:35, 15 ביוני 2008 (IDT)

הערה להערה[עריכת קוד מקור]

רוסיה זכתה לעצמאות בדיוק כמו שאר הריפובליקות, היות והן היו שותפות למרכז אחד, ולא כפופות זו לזו. למשל גרוזיה לא היתה כפופה לרוסיה יותר מאשר רוסיה לגרוזיה, אם כי, כמובן, רוסיה היתה המרכיב העיקרי של ברה"מ מבחינת הגודל.62.219.167.60 08:15, 1 באוגוסט 2010 (IDT)טלמון סילבר

חלוקה לתקופות[עריכת קוד מקור]

אני מציע לבנות תבנית ניווט בדומה לתבנית שקיימת בערך היסטוריה של הונגריה.

הפרקים שאני מציע הם:

  1. רוסיה הפרהיסטורית - אולי עדיף "תולדות העמים הסלאביים בתקופה הפרהיסטורית" (זה יהיה ערך משותף למספר מדינות) ואולי כדאי לוותר על הפרק הזה לחלוטין.
  2. רוסיה בתקופה הטרום נוצרית
  3. רוסיה של קייב המאבק הפנימי בימי הביניים
  4. רוסיה תחת השלטון המונגולי
  5. מוסקוביה(החל מ-1380)
  6. רוסיה הצארית - (החל מאיוון האיום - הצאר הראשון)
  7. האימפריה הרוסית - החל מפיוטר הראשון - הקיסר הראשון
  8. ברה"מ
  9. רוסיה המודרנית.

כמובן שלצורך העניין צריך לכתוב את הערך "היסטוריה של רוסיה", אבל בשלב ראשון אפשר להסתפק בתרגום מאנגלית. אשמח לשמוע הערות והצעות אחרות. גילגמש שיחה 11:38, 16 נובמבר 2005 (UTC)

הרעיון חביב בהחלט, אבל השאלה היא אם יש בו צורך מבחינת היקף המידע (האם יהיה לנו מספיק מידע למלא את כל ראשי-הפרקים כך שהם לא יהיו קצרמרים וחצי-קצרמרים?). חוץ מזה, זה ייצור מצב שבו יהיה מידע על תולדות רוסיה גם בערך "רוסיה" (שהרי בכל ערכי המדינות יש היסטוריה בראשי-פרקים), גם בערך "היסטוריה של רוסיה" (שאמור להיות הערך המרחיב בנושא), וגם בערכי התקופות הנפרדות. זה לא קצת יותר מדי כפילויות? מארק ברלין 19:20, 21 נובמבר 2005 (UTC)
לגבי היקף - כמובן שיש. לגבי כפילות - לדעתי לא נורא כל כך. גילגמש שיחה 19:52, 22 נובמבר 2005 (UTC)


היסטוריה של רוסיה[עריכת קוד מקור]

האם אין לקשר להיסטוריה של רוסיה המודרנית בערך זה במקום להיסטוריה של רוסיה? נוצר מצב שהערך המורחב מדבר על רוסיה של לפני אלפי שנים, לעומת התקציר הנוכחי שמדבר על רוסיה החל מ-1917. צ'סשיחה 11:35, 24 נובמבר 2005 (UTC)

תאריך הקמה[עריכת קוד מקור]

פרס למוצא הישר: מתי רוסיה קמה? כאן כתוב 24 באוגוסט, בויקי האנגלית מדברים על תאריך שונה בתכלית לעצמאות ולהכרה רק לאחר התפטרותו של מיכאיל גורבצ'וב (עוד אי הסכמה - בערך שלו כתוב שהתפטר ב-24 באוגוסט אבל בהיסטוריה של ברית המועצות ובערך שלו בויקי האנגלית מדברים על 25 בדצמבר). אז מה? עושים בינגו? זהר דרוקמן - אהמ 22:24, 23 באוגוסט 2006 (IDT)

שאלה מצוינת. הוויקי' האנגלית מציינת שגורבצ'וב התפטר ב-25 בדצמבד, וכך גם הבריטניקה (אם כי ללא ציון יום מדויק; ראה כרך ד', עמ' 162). אבל פרט לזה, העסק נראה סבוך. הבריטניקה גורסת כך: "עם דיכוי הקשר הזמין ילצין את גורבצ'וב לחזור למוסקבה, אולם הבהיר לו כי רוסיה היא מדינה עצמאית לכל דבר. ... בדצמבר 1991 [גורבצ'וב] התפטר מהנשיאות והיה לאזרח מן השורה..."
כמו כן ידוע, שבאופן רשמי ברית המועצות חדלה מלהתקיים ב-31 בדצמבר 1991, בחצות, כך שלעניות דעתי יש למנות את העצמאות הפורמלית של רוסיה מה-1 בינואר 1992. מארק ברלין 17:27, 26 באוגוסט 2006 (IDT)
אוי ווי... תוכל ולנסות ולעשות סדר בערכים? זהר דרוקמן - אהמ 23:49, 26 באוגוסט 2006 (IDT)

הערה.[עריכת קוד מקור]

בתמ"ג,"בסה"כ (2006)",זה ממש לא נכון.רוסיה הגיעה כבר כמעט ל-3 טריליון דולר,והיא כבר כמעט ועקפה את גרמניה.

הערך הועתק או שהעתיקו ממנו. ראו הכתובת: http://www.ifactuals.com/he:%D7%A8%D7%95%D7%A1%D7%99%D7%94

יש הרבה שמעתיקים מוויקיפדיה, לצערנו לעתים ללא מתן קרדיט. הללשיחה תיבת נאצות 17:57, 13 בפברואר 2007 (IST)

התבנית:אימפריות קולוניאליות מקומה לא כאן[עריכת קוד מקור]

היא כבר מוצבת בערך האימפריה הרוסית, ודי בזה, כי הרי אם היא מוצבת כאן, מי ימנע את הצבתה גם עבור ערכי מדינות אחרות עם עבר קולוניאלי - בלגיה, ספרד, שבדיה ואפילו קורלנד (כן כן, הידעתם שבעברה הייתה דוכסות עצמאית ששיגרה אניות עם מתיישבים להקים קולוניות באיים הקריביים?) אני בעד להורידה. מרקושיחה 12:37, 11 בנובמבר 2007 (IST)ניקולאס[עריכת קוד מקור]

לצאר האחרון קראו ברוסית ניקולאי. ניקולאס זה משהו לא רוסי ואני חושב שצריך לכתוב ברוסית.

צודק, תוקן. ‏odedee שיחה 00:45, 29 בינואר 2008 (IST)

אוסטיה[עריכת קוד מקור]

בערך האנגלי של רוסיה, אוסטיה נמנית כאחת המדינות הגובלות עם רוסיה. בשביל תאימות בין הערכים צריך להוסיף את אוסטיה לרשימה גם בערך העברי. הערה: מי שגובלת עם רוסיה מדרום היא אוסטיה הדרומית. אוסטיה הצפונית היא אחד המחוזות ברוסיה, וכמובן אינה יכולה "לגבול ברוסיה".62.219.167.60 08:19, 1 באוגוסט 2010 (IDT)טלמון סילבר

אני מציע שתפנה את תשומת ליבם של העורכים בוויקיפדיה האנגלית לשגיאה שנפלה בערך האנגלי. Geagea - שיחה 18:12, 1 באוגוסט 2010 (IDT)

עידכנתי את התמ"ג[עריכת קוד מקור]

לשנת 2008.

הגדרה משונה[עריכת קוד מקור]

"כתוצאה מכך, לאחר פירוק ברית המועצות רוסיה ביקשה לקחת את תפקידה ההיסטורי של ברית המועצות כאחת מהמעצמות החשובות בתבל." - מה זאת אומרת "ביקשה"? ממי ביקשה? מארה"ב? מכותב הערך?

תיקנתי את הניסוח לצורה פחות צורמת, אבל לא התערבתי במשמעות. לדעתי אם משאירים את המשמעות כמות שהיא, צריך להביא סימוכין.

"באוגוסט 2008 פלשה רוסיה לשכנתה גאורגיה, במסגרת המלחמה בדרום אוסטיה"[עריכת קוד מקור]

גם זו הגדרה שרירותית, חד-צדדית. גרוזיה התחייבה לא לתקוף את דרום אוסטיה. בקו-ההפרדה פטרל, לפי הסכם חתום עם גרוזיה, כוח משותף גרוזיני-רוסי-אוסטיני. גרוזיה היתה זו שהפרה את ההסכמים ותקפה את דרום אוסטיה, ואף את היחידות הרוסיות שפטרלו על קו ההפרדה ביחד עם היחידות הגרוזיניות. "פלישת רוסיה לשכנתה גאורגיה" נועדה אך ורק להפסקת התוקפנות נגד דרום אוסטיה, ולא לכיבוש סמ"ר אחד משטח גרוזיה. זה לא כמו שנאט"ו ניתקו את קוסובו מסרביה בכוח, ואף הפציצו והפגיזו את בלגרד הבירה, ומיהרו להכיר בעצמאות החבל הבדלני.

אי דיוק בנוגע להכרה בעצמאותן של אבחזיה ואוסטיה הדרומית[עריכת קוד מקור]

נכון להיום מכירות בהן 4 מדינות החברות בארגון האומות המאוחדות: רוסיה, ניקרגואה, ונצואלה‏‏ ונאורו, ולא "רוסיה בלבד".
עד התקיפה הגרוזינית ב-8.8.2008, ביום פתיחת המשחקים האולימפיים, רוסיה סירבה להכיר בעצמאותן, למרות ההכרה החד-צדדית של מספר מדינות מערב בעצמאות קוסובו, ולמרות העצמאות דה-פקטו של שני המחוזות.
עמדת רוסיה בנדון היתה, שהקהילה הבינלאומית חייבת לנסח קריטריונים אחידים להכרה בעצמאותם של מחוזות בדלניים, ולא החלטות שרירותיות של מעצמה זו או אחרת.62.219.167.60 16:10, 1 באוגוסט 2010 (IDT)טלמון סילבר

מצד שני מאות מדינות לא מכירות בעצמאות אבחזיה ודרום אוסטיה בכללם: ארצות הברית, ישראל, גרמניה ,יפן סוריה, סין, אנגליה, אורקראינה, אירן, איטליה, טורקיה, ארמניה, ברזיל, ארגנטינה דרום אפריקה וכן הלאה. אבל אליבא לטענתך הכרתה של נאורו ונצואלה וניקרגואה חשובות הרבה יותר. וכל זאת למרות המאמצים שעשתה רוסיה בעניין. Geagea - שיחה 18:20, 1 באוגוסט 2010 (IDT)

מה "חשוב" או "לא חשוב" - שיחליטו הקוראים. תפקידם של הכותבים בויקיפדיה הוא לדייק בפרטים. "רוסיה בלבד" זה מידע שגוי. המידע המדויק הוא ארבע המדינות שמניתי.62.219.167.60 16:10, 8 באוגוסט 2010 (IDT)טלמון סילבר

ובנוסף, כלל לא התייחסת להערתי בדבר עמדתה הרשמית של רוסיה עד לתקיפה הגרוזינית לפני שנתיים בדיוק (שהוצגה בערך כ"פלישת רוסיה לשכנתה", כאילו רוסיה החליטה פתאום, סתם ככה, מתוך שעמום לפלוש לשכנתה). עמדה זו היתה, שהקהילה הבינלאומית חייבת לנסח קריטריונים אחידים להכרה בעצמאותם של מחוזות אתניים בדלניים, שלא יהיו כפופים לגחמתה של אף מדינה, "חשובה" או "לא חשובה". עד ההכרה השרירותית של ארה"ב וגרורותיה בעצמאות קוסובו רוסיה סירבה בתוקף להכיר בעצמאותן של אבחזיה ודרום אוסטיה. נשיא אוקראינה הנוכחי מסרב גם כיום להכיר הן בעצמאותן של דרום אוסטיה ואבחזיה, והן בעצמאותה של קוסובו, ודורש גם הוא ניסוח קריטוריונים אחידים.
לפי התפיסה שלך, מה שחשוב זה לא קריטריונים אחידים, אלא "מי יותר חשוב"?62.219.167.60 16:23, 8 באוגוסט 2010 (IDT)טלמון סילבר

הכי גדולה בעולם[עריכת קוד מקור]

אני מבין שבוודאי רבים מכותבי הערך אוהבים את אמא רוסיה, אבל האם באמת זה אינציקלופדי להתחיל ערך על מדינה במשפט "היא המדינה הכי גדולה בעולם"? לא, זה לא אינציקלופדי. במיוחד כשהניסוח הנכון הוא "היא המדינה בעלת השטח הגדול ביותר בעולם". מה יהיה? אולי בערך על ארצות הברית, המשפט הראשון צריך להיות "ארצות הברית היא המדינה הכי חזקה בעולם"? מה זה, גן ילדים? מה לגבי ניסוח של אינציקלופדיה אמיתית (ראו למשל את הגרסאות האנגלית, גרמנית וכולה): "רוסיה היא מדינה המשתרעת על יבשות אירופה ואסיה".

דרך אגב, וויקיפדים, מן הראוי שתהיה תבנית קבועה לפסקת פתיחה בנושא מדינות, ובעוד נושאים בסיסיים. זה די בסיסי אני חייב לאמר, והפתיחה הזו היא פשוט מביכה.

--85.178.76.154 21:22, 26 בנובמבר 2010 (IST)

אני לא מבין מה הבעיה בניסוח. רוסיה היא אכן המדינה הכי גדולה בעולם. גם הערך האנגלי, שאתה מפנה אליו כאל מקור טוב יותר, מזכיר עובדה בסיסית זו. גילגמש שיחה 10:18, 27 בנובמבר 2010 (IST)
אולי. אבל אין ספק שהערך הזה הוא מוטה מאוד לכיוון פיאור שמה של רוסיה. הוא לא מקצועי וקצת מביך.
Symbol support vote.svg בעד, אבל די חלקית. זה נכון ש"הכי גדולה בעולם" היא לא הגדרה אנציקלופדית, אבל אין צורך להגזים, הכותבים לא נוטים יותר מגבולות הסביר לכיוון אהבה רוסית. בברכה, אלת המסטיק - שיחה 13:59, 24 בדצמבר 2011 (IST)

טעות בערך לגבי ההכרה בדרום אוסטיה ובאבחזיה[עריכת קוד מקור]

או שיש אחידות בוויקיפדיה או שאין, לא יתכן שבערך עצמו של אבחזיה ודרום אוסטיה יהיה כתוב שמדינות אחרות מכירות בהן, ובערך הזה יהיה כתוב שרק רוסיה מכירה בהן. אני מפנה לוויקיפדיה האנגלית לערך International recognition of Abkhazia and South Ossetia ושם מפורטים כל המקורות להכרה של ניקרגואה, ונצואלה , ונואטו ונאורו בדרום אוסטיה ואבחזיה. כמו כן אפשר לראות את המקורות עצמם בערך של אבחזיה ודרום אוסטיה.

שקוריצה או ברוקולי, יטרח בזמנו החופשי לתקן את הערך, כי אין לי כח למלחמות עריכה.

--Lanqner - שיחה 23:41, 13 באוגוסט 2011 (IDT)

עברית?[עריכת קוד מקור]

אני לא חושב שאני היחיד שהמשפט הפותח "הפדרציה הרוסית היא פדרציה" צורם לו.

אם אתה מכיר תחליף הולם, תשנה.

כל תנאי האקלים חלים בה?[עריכת קוד מקור]

ביחס לפסקה גיאוגרפיה: הרי רוסיה פרט לגודלה העצום, נמצאת רק בקווי הרוחב הצפוניים של היישוב האנושי בפלנטה. הכיצד יש בה תנאי אקלים משוונים או דמויי משווניים? גם בהנחה שיש לה טופוגרפיה מקומית שמשנה במעט את תנאים אלו, אין הדבר יכול להיות כה משפיע עד אשר מיקום המקום ביחס לקו המשווה יהיה זניח. Exx8 - שיחה 21:14, 27 בספטמבר 2012 (IST)

משוב מ-20 במאי 2013[עריכת קוד מקור]

מה עם להזכיר את התרבות הרוסית ? Cocomaxixe - שיחה 19:20, 20 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:15, 9 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 00:16, 9 ביולי 2013 (IDT)

חוסר דיוק מביך בתיאור המצב הפוליטי ברוסיה לאחר נפילת בריה"מ[עריכת קוד מקור]

ציטוט:"אחרי נפילת בריה"מ הפכה רוסיה דמוקרטיה..." חבל שרק אזרחי רוסיה וכל מיני אנשים שלא חושבים כמו השילטון של פוטין(ע"ע כל מיני עיתונאים,אוליגרכים,סוכני שירות לשעבר ולה"טבים)לא שמעו על זה.... אני לא מאחל ליוצרי הערך לגור ב"דמוקרטיה" כזו דרך אגב נזכרתי שאפילו תוצאות ה"בחירות" האחרונות שם מוטלות בספק ....

כיצד אתה היית מגדיר את המשטר הנוכחי במדינה זו? גילגמש שיחה 20:11, 18 באוגוסט 2013 (IDT)

רק כדי לצאת פוליטיקלי קורקט,הייתי מגדיר את רוסיה לאחר נפילת בריה"מ "רפובליקה לא קומוניסטית".על פני השטח היה שם אי סדר בשנות ה-90 שהתחיל עוד קודם בימי הפרסרויקה ולאחרי החלפת ילצין בפוטין הייתה שם הלכה למעשה אוטוקרטיה של פוטין וחבר מרעיו יוצאי הקג"ב.

גם על פי המכון הישראלי לדמוקרטיה רוסיה אינה מדינה דמוקרטית.

אפשר לינק להגדרה של המכון הישראלי לדמוקרטיה? גילגמש שיחה 18:56, 10 בספטמבר 2013 (IDT)

אני לא מוצא הגדרה לדמוקרטיה באתר המכון. אם בכל זאת יש התעקשות לקרא לרוסיה דמוקרטית הייתי מכנה אותה דמוקרטיה לא ליברלית.

אפנה לדיון זה משתמשים נוספים. גילגמש שיחה 20:57, 12 בספטמבר 2013 (IDT)

נראה לי שכדאי לנסח את זה ככה: ״אחרי נפילת בריה״מ עברה רוסיה לשיטת ממשל של דמוקרטיה יצוגית..״. ואפשר לציין מתי שהוא במהלך הערך שרוסיה מוגדרת כמשטר אוטוריטרי על ידי מדד הדמוקרטיה הבינלאומי en:Democracy Index. בברכה, Ben tetuan - שיחה 21:23, 12 בספטמבר 2013 (IDT)

רוסיה היתה דמוקרטיה פורמלית במשך תקופה קצרה לאחר נפילת ברית המועצות, ולאחריה, תחת הנהגתו של פוטין, הפכה לדיקטטורה. כיום לא מתקיימים בה התנאים המזעריים לקיום דמוקרטיה פורמלית, בפרט בחירות הוגנות, עיתונות חופשית ואופוזיציה חופשית. ההבדל העיקרי בין המצב בתקופה הקומוניסטית של ברה"מ ובין המצב היום, הוא שאז היא היתה דיקטטורה טוטליטרית, ואילו היום היא סתם דיקטטורה "רגילה" עם הצגה של בחירות מדי כמה שנים (כמו הבחירות במצרים מתחילת מהפכת הקצינים החופשיים ועד סוף שלטון מובארכ, וכמו הבחירות בסוריה מהפיכת הבעת' ועד פרוץ מלחמת האזרחים הנוכחית). ‏Virant‏ (שיחה) 22:40, 12 בספטמבר 2013 (IDT)

כתבתי לפני התנגשות עריכה -בערך בויקי הרוסית, רשום בתבנית בראש הערך שרוסיה היא רפובליקה. בלי פירוט מעבר לכך. אולי ויקיפד שדובר רוסית ברמה גבוהה ימצא מקור מהימן שמציג את העמדה הרשמית של המדינה? אם יימצא מקור מהימן בשפה הרוסית שמציג עמדה שרוסיה היא אינה דמוקרטיה - הדיון יהיה יותר מעמיק ורציני. צור סופר - שיחה 22:42, 12 בספטמבר 2013 (IDT)

במידה ובהתאם לבקשת צור סופר נשאל את פוטין האם רוסיה היא דמוקרטיה הוא יענה שהיא אכן דמוקרטיה וצפוי לתת מספר רב של הוכחות לכך. אני מציע לאמץ ניסוח "רוסיה היא רפובליקה ובראשה עומד נשיא" בלי להיכנס לדיון אין סופי עד כמה היא דמוקרטית. לדעתי האישית היא בסדר גודל דמוקרטית יותר מברית המועצות ובסדר גודל דמוקרטית פחות מאוקראינה שגם על טיב דמוקרטיה בה ניתן לדון ארוכות. דוד א. - שיחה 08:52, 13 בספטמבר 2013 (IDT)
זה מה שכתוב עכשיו. רפובליקה פדרלית נשיאותית. גילגמש שיחה 17:23, 13 בספטמבר 2013 (IDT)

רוסיה אומנם (לדעתי) דמוקרטית יותר מברית המועצות אבל גם סין דמוקרטית יותר מצפון קוריאה והיא עדיין דיקטטורה. על טיב דמוקרטיה ניתן לדון ארוכות או שאפשר לבדוק אם היא עונה על דרישות דמוקרטיה (ומכיוון שזו ויקיפדיה ניתן להשתמש בערך דמוקרטיה)ולפי זה לשנות או לא לשנות. ע"פ דעתי האישית יש לשנות. אני מציע, שמישהו מהעורכים ישנה, מכיוון שכשאני שיניתי ביטלו את השינוי.

סיפוח קרים[עריכת קוד מקור]

האם יש לשנות את המפה כך שתתאים למצב הפוליטי החדש?

לא. המצב עדיין לא ברור די הצורך. גילגמש שיחה 20:21, 20 במרץ 2014 (IST)
לא די בכך שרוסיה תכריז שקרים הוא חלק ממנה. על הסיפוח להתקבל על ידי העולם. Danny-wשיחה 14:36, 21 במרץ 2014 (IST)

רוסיה אינה דמוקרטיה[עריכת קוד מקור]

רוסיה אינה מדינה דמוקרטית בכלל וקשה לי להאמין שרוב האנשים חושבים ככה. אין ספק שצריך לשנות את צורת הממשל לדיקטטורה או לפחות לכתוב שיש מחלוקת בנושא. 109.67.110.219 19:18, 9 באפריל 2014 (IDT)

רוסיה#אזורי זמן[עריכת קוד מקור]

הפיסקה מבלבלת ולא ברור מה באמת קורה. החלק השני של הפיסקה עומד בסתירה לראשון... מי יכול לשפר ולהבהיר? בורה בורה - שיחה 19:55, 27 בנובמבר 2014 (IST)

דתות - להוסיף[עריכת קוד מקור]

בבקשה תוסיפו פסיק 'דת פופולרית' ו-או 'דת נפוצה' בהקשר למדינות 80.178.186.13 08:09, 15 במרץ 2016 (IST)

יש לכך התייחסות בפרק "דמוגרפיה" דוד א. - שיחה