שיחה:רצח פוליטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

האם יש מקום להוסיף הסבר למקור המילה Assassin בקבוצת המתנקשים המוסלמית שהיו ידועים בשם "חשישיאן" במאה ה11?

Word History: At first glance, one would be hard-pressed to find a link between pleasure and the acts of assassins. Such was not the case, however, with those who gave us the word assassin. They were members of a secret Islamic order originating in the 11th century who believed it was a religious duty to harass and murder their enemies. The most important members of the order were those who actually did the killing. Having been promised paradise in return for dying in action, the killers, it is said, were made to yearn for paradise by being given a life of pleasure that included the use of hashish. From this came the name for the secret order as a whole, an, “hashish users.” After passing through French or Italian, the word came into English and is recorded in 1603 with reference to the Muslim Assassins.

Source: The American Heritage® Dictionary of the English Language, Fourth Edition Copyright © 2000 by Houghton Mifflin Company. Published by Houghton Mifflin Company. All rights reserved.

המממ 05:37, 17 מאי 2004 (UTC)

להסבר האטימולוגי יש מקום בויקי האנגלית, שם משתמשים במילה Assassin, אך בויקי העברית לא משתמשים במילה זו, ולכן אין צורך להסביר את מקורה. למילה אין משמעות היסטורית בהקשר שלנו, הרי המוסלמים לא המציאו את הרצח הפוליטי - הוא היה לפניהם ומתקיים גם בלי קשר אליהם. דוד שי 09:49, 17 מאי 2004 (UTC)

שתי הערות/שאלות[עריכת קוד מקור]

  1. בהגדרה של רצח פוליטי כתוב "מטרת הרצח הפוליטי היא...או לסלק מתחרה מזירת ההתמודדות על השלטון". שתי שורות לאחר מכן, במשפט המדבר על רצח פומפיוס כתוב "פומפיוס נרצח בידי אנשי יריבו הפוליטי הגדול, יוליוס קיסר, כדי למנוע ממנו את השלטון. רציחתו לא היתה בגדר התנקשות פוליטית". מי שכתב את זה, יואיל נא להסביר את עצמו, אחרת יש למחוק את המשפט התמוה. זאת ועוד: בסוף המאמר רשום כי "חיסולו של אדם העומד בראש שלטון כיבוש בידי מחתרת הפועלת נגד שלטון זה, אינו נחשב בגדר רצח פוליטי". מי קבע? האם זה לא עונה על ההגדרה הרשומה בהתחלה "רצח פוליטי הוא רצח של מנהיג מדיני...מטרת הרצח הפוליטי היא להחליף את השלטון או לזעזע את המשטר..."???
  2. בהמשך המאמר מוזכרים כל מיני מקרים שקרו בנפאל, בשוודיה, בעוד כל מיני מקומות, ללא כל רקע או הסבר. מי שמזכיר מקרה מסוים, במיוחד אם זה לא מקרה כ"כ ידוע, ומביא אותו בתור דוגמא למשהו, שיכתוב לפחות שתי שורות על המקרה, שנדע על מה מדובר.--Metal-wikiped 08:52, 14 ספטמבר 2005 (UTC)

שינוי הגדרה מזהות הנרצח למניע הרצח[עריכת קוד מקור]

ההגדרה הקודמת של הרצח הפוליטי על פי זהות הנרצח, כלומר היותו פוליטיקאי, מדינאי או אידיאולוג, איננה נכונה. ראשית, פעיל פוליטי יכול להירצח מסיבות אחרות, אישיות או פליליות למשל, והרצח לא יהיה פוליטי (גם אם יהיו לו השלכות כאלו). גם בערך זה עצמו יש הכרה בכך, והיא סותרת את ההגדרה המקורית.

שנית, אדם שאיננו פוליטיקאי או אידיאולוג יכול להירצח על שום דעותיו או זיהויו כשייך לקבוצה בעלת דעה פוליטית מסויימת. אמיל גרינצווייג, למשל, היה קורבך לרצח פוליטי (כך אפילו בוויקיפדיה), מבלי שהיה פוליטיקאי או אידיאולוג. "סתם" חבר שלום עכשיו שצעד בהפגנה.

מכיוון שכך שיניתי את הגדרת הערך כנובעת למניע אידיאולוגי או פוליטי, ללא קשר לזהות הנרצח.

בנוסף, ובלי נדר, כי זה איננו התחום שלי, גם במערכת המשפט נהוג להפריד בין דרגות שונות של רצח והריגה על פי המניע, ולא על פי זהות הנרצח או התוצאות. --אורי 20:48, 30 דצמבר 2005 (UTC)

סיכולים ממוקדים[עריכת קוד מקור]

האם לפי ההגדרה סיכולים ממוקדים אינם נחשבים לרצח פוליטי? הרי מחסלים אנשים בשל היותם פעילים פוליטיים, או אם הרצח הוא מטעם מדינה כלשהי אז זה לא נחשב? --חציל קרב - שיחה 16:50, 14 באפריל 2009 (IDT)

סיכול ממוקד הוא הריגה לשם התגוננות, מפני אדם, שעומד בעצמו לרצוח. שכניו, שדעותיהם זהות לשלו אינם זוכים לאותו טיפול.