שיחה:רשימת שגרירי רצון טוב של קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Was nominated for deletion.png
הוחלט להשאיר ערך זה בעקבות הצבעת מחיקה שנפתחה ב־17 בינואר 2019

חשיבות[עריכת קוד מקור]

אני תומך בחשיבות. זו רשימה חשובה ומתוקשרת. קישרתי כעת לוויקינתונים, ויסלח לי גילגמש שאני מציין שהערך מופיע ב-21 ויקיפדיות נוספות, כי זה מעיד כי הרשימה חשובה בעיני רבים במדינות רבות ומרכזיות בעולם. אגסי - שיחה 13:19, 10 בינואר 2019 (IST)

אחרי הטעות הקשה שעשו כל הוויקיפדיות האלה, עלינו להיות אור לגויים ולהציג את השיטה העדיפה: הצגת המידע בקטגוריה ולא ברשימה. הרשימה הזאת מיותרת בדיוק כמו שמיותרות רשימות של סופרים, רופאים, דוגמנים, טנקיסטים וכו'. בשביל זה ישבו על המדוכה המפתחים הטובים ויצרו לנו את הקטגוריה כדי שנאכלס אותה בערכים ותווצר רשימה. לרשימות מהסוג הזה אין מקום במרחב הערכים. גילגמש שיחה 13:33, 10 בינואר 2019 (IST)
אני נוטה להסכים עם אגסי במקרה זה. אין סיבה שדוברי 21 שפות אחרות יוכלו לקבל את המידע הזה, שבשל סלבריותם של האנשים המופיעים ברשימה יש להניח שאנשים אכן מחפשים אותו, והדבר יימנע מדוברי העברית. אין החלטה רשמית בוויקיפדיה העברית שאוסרת על רשימות ויש לנו לא מעט כאלה ברבות השנים, אם כי זה אכן הרבה פחות נפוץ אצלנו מאשר בוויקיפדיה האנגלית. Lostam - שיחה 13:48, 10 בינואר 2019 (IST)

כרגע הערך נראה לטעמי ממש לא טוב. הוא דל במידע ויבש. להשוואה, הערך בויקיאנגלית עולה עליו בהרבה. יש בו רשימה סתמית של אישים ואין בו כל הסבר מהו תפקידו של שגריר רצון טוב של הקרן המדוברת. מוטב להעביר אותו למרחב הטיוטה עד שישופר, אם בכלל. במצבו הנוכחי יש בו ערך מועט מאד לקורא בוויקיפדיה. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 13:59, 10 בינואר 2019 (IST)

מסכים עם אגסי ויואב. מי-נהר - שיחה 22:36, 12 בינואר 2019 (IST)
תרגמתי מוויקי האנגלית את הפרק "היסטוריה ותכלית התפקיד". הוספת את ישראל כראשונה ברשימה.... יש לנו שגריר אחד בלבד דויד ברוזה מאז 2012. צריך להרחיב את הרשימה, אך אין זה גורע מחשיבותה. אגסי - שיחה 15:09, 10 בינואר 2019 (IST)
הזזתי את ישראל למקומה האלפביתי. כותב הערך עשה עבודה חלקית ביותר, רוב שמות השגרירים חסרים. הוספתי תבנית השלמה. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 15:40, 10 בינואר 2019 (IST)
ומה עם התחשבות עם הקוראים בעברית שבעיקר מעניין אותם ישראל? בוויקי הפולנית והשוודית (ואני מניח שבנוספות) כן התחשבו בקוראים שלהם. אגסי - שיחה 15:59, 10 בינואר 2019 (IST)
אגסי, הרשימה כוללת 11 מדינות ובסדר אלפביתי, כל כך קשה למצוא ברשימה מצומקת כזו את ישראל?? מילא אם היו בה 92 מדינות כמו בוויקיאנגלית. יואב ר. - שיחה - נופי חלונות 10 16:05, 10 בינואר 2019 (IST)
אני באמת לא מבין איך ההרחבה של אגסי עוזרת. את ההרחבה צריך להעביר לערך שגריר של רצון טוב של קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים ובכך ליצור אותו. רשימה סטטית שמופיעה בערך מסוים קשה לעדכן, היא פחות אסטטית והיא פחות נגישה לקוראים. אני מתקשה להבין מדוע הקטגוריה לא עדיפה במקרה זה. קטגוריות קלות לעדכון, קלות מאוד לתחזוקה. הן עדיפות לרשימות ולכן אין לנו כמעט רשימות, בוודאי לא מהסוג הזה. גילגמש שיחה 06:19, 11 בינואר 2019 (IST)
לקטגוריה יש לא מעט חסרונות שאותם ניתן להשלים בתבניות או בערכי רשימה. יש לנו רשימות כאלה בתחומים שונים החל מרשימת נשיאי ארצות הברית, כולל רשימת של שגרירים, למשל שגרירי ישראל, ובדומה לכך נציגויות דיפלומטיות של ישראל בעולם. לפעמים הרשימות מופיעות בערכים עצמם ולפעמים בערכים עצמאיים, כאשר הרשימות מאוד חשובות (ובינוויקי רב מחזק זאת), או כאשר לא ניתן להעמיס על הערך. אגסי - שיחה 11:02, 11 בינואר 2019 (IST)
אגסי, אמרת "לקטגוריה יש לא מעט חסרונות שאותם ניתן להשלים בתבניות או בערכי רשימה". מה החסרון שמצאת בקט' שאני מציע שנועדה להחליף את הרשימה הזאת? אני דווקא מוצא יתרונות רבים לקט' - קל לעדכן, קל לשייך ערכים, קל לתחזק וכו'. אין הרי משמעות לסדר כרונולוגי של הערכים. אין משמעות לגודל. אין משמעות לדברים רבים שבשבילם נחוצה רשימה. אז מה מקבלים פה? רק חלוקה לפי מדינות? זה נראה לי חלש ולא מספיק כדי לחרוג ולאשר את הרשימה הזאת ולא להעבירה לקט', כמקובל במקרים רבים אצלנו. הרי לא ניצור רשימה של סופרים פולנים או טנקיסטים בריטים. יש קט'. גילגמש שיחה 20:07, 11 בינואר 2019 (IST)
הערך הוא חשוב, אבל אם הוא לא יורחב משמעותית, אני לא פוסל אפשרות של מיזוגו עם הערך הראשי, תוך קביעה שאין לפסול בעתיד כתיבה של ערך עצמאי מורחב, כאמור בוויקי האנגלית. יש שם חלוקה לשגרירים בינלאומים, שגרירי עבר, שגרירים אזוריים ומדינתיים אגסי - שיחה 22:29, 11 בינואר 2019 (IST)
ראיתי את הרשימה אצל האנגלים. אני לא מבין מדוע אי אפשר לפתוח קטגוריה לכל מדינה (שגרירי רצון טוב מ-X) ולשלב אותה תחת קט' גג (שגרירי רצון טוב) כמו שנהוג אצלנו לכל תחום אחר. גילגמש שיחה 22:33, 11 בינואר 2019 (IST)
הקטגוריה הזו קיימת לא רק בוויקי האנגלית. הוויקיפידות האלה פועלות מתוך היגיון מסוים, ואני מנסה להבין אותו. הקטגוריה כוללת רק שמות שמסודרים לפי א"ב. ואין בה שום מידע נוסף, כמו שיש בערך. אין בה חלוקה לפי מדינות, לפי סוג של שגריר, עבר, בינלאומי, אזורי, או מדינתי, ואין בה איזכור וסידור לפי שנת ההצטרפות. קטגוריות משנה לא יועילו בנושא. אולי יש שיקולים נוספים. מצד שני אין חיסרון משמעותי בערך עצמאי.אגסי - שיחה 23:40, 11 בינואר 2019 (IST)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

כאמור, ניתן לפתוח מספר קט' - למשל קט' לכל מדינה ואז לכנס אותן תחת קט' אב. שנית, יש חסרונות משמעותיים לרשימה שהיא ערך יחיד - הרבה יותר קשה לעדכן ערך כזה. אם פלוני מתמנה לשגריר, מוסיפים קט' והכל מסתדר באופן אוטומטי בעץ הקטגוריות. רשימה דורשת תחזוקה גדולה בהרבה. לכן, כשאין ערך מיוחד לסדר הופעת הפריטים ברשימה, הרבה יותר הגיוני להציג את המידע לפי א"ב. אפשר לשקול חלוקה נוספת ולהוסיף קטגוריות לעץ. קל מאוד לשנות את שמות הקט' ולהעביר ערכים מקט' אחת לאחרת. ברשימות שיש בהן חשיבות גדולה מאוד לסדר כמו סדר הורשה או רשימה לפי גודל או לפי תאריך כלשהו - אז בוודאי שאין אפשרות להשתמש בקטגוריה. אבל כאן אין חשיבות לסדר. לא חשוב אם פלוני התמנה לשגריר לפני אלמוני. לטעמי, גם המדינה לא נורא חשובה אבל אני יכול להבין את הרצון לשמור על החלוקה הזאת. בגלל הסיבות האלה ביטלנו את הרשימות שהיו לנו. כמו לוויקיפדיה האנגלית היו לנו רשימות ארוכות מאוד של סופרים, של מלחמות, של פוליטיקאים. פשוט לא הייתה דרך אחרת להציג את המידע. הרשימות האלה התנפחו, היו קשות לתחזוקה ואז כשקיבלנו את האפשרות הטכנית ליצור קט' הוחלט למחוק את הרשימות האלה והן נעלמו. האנגלים בחרו להשאיר את רוב הרשימות. יתכן שיש להם כוח אדם גדול יותר או שיש להם שיקולים אחרים שאני לא מודע אליהם. אני חושב שבכל מקרה שבו אין חשיבות לסדר ההופעה יש להשתמש בקטגוריה ולא ברשימה סטטית. גילגמש שיחה 13:26, 12 בינואר 2019 (IST)

איחוד ? מדוע לא להפוך את הערך לערך על התפקיד?[עריכת קוד מקור]

מדוע לא להפוך את הערך לערך שאין לנו כעת על התפקיד "שגריר רצון טוב של קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים" ? ושמה להנגיש רשימה מדגמית בולטת של אישים אירועים וארצות ? מי-נהר - שיחה 11:25, 19 בינואר 2019 (IST)

אפשר גם לספח את תיאור התפקיד יחד עם הרשימה (בצורה "מקופלת") לערך על יוניצף. ראובן מ. - שיחה 20:31, 20 בינואר 2019 (IST)
לענ"ד הערך על יוניצף שהוא כרגע מכיל בעיקר מידע על יוניסף ישראל הוא ערך שצריך להיות בפני עצמו גדול מאד תשוו לאנגלית כך שלא יהיה מקום בו לכך. ואגב גם בערך שגריר של רצון טוב יש מקום לשקול איחוד בתצוגה לסוגים שונים בהם יוניצף. אלא שלאור התוכן שהולך ומתברר שקיים פה ועוד היד נטויה נראה שש הרבה בשר חשוב סביב המוסד של השגרירים. אני לא רואה סיבה שלא להפוך את הערך הקיים לערך בשם "שגריר רצון טוב של קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים", ואין מניעה להתייחסות בצורה מדגמית או מורחבת לשגרירים. ולהוסיף פרקים מעבר לרשימתיות. במילים אחרות סבורני שניתן לצמצם את הפרק של השגרירים הלאומיים/אזוריים או להסתירו. ובכך להתמקד בבולטים יותר. דבר נוסף מאחר ואנו ויקי העברית עלה בדעתי רעיון לפתוח גם פרק על שגרירי רצון טוב בפעילותם בישראל. ואין הכוונה לנציג מישראל אלא לנציגים מהעולם. במקרה נתקלתי בדוגמא הבאה רוג'ר מור בפעילות משותפת שלו עם יוליאן רחלין ישראלי שמשמש שגריר מטעם רוסיה. יש לנו בהקשרים הנ"ל חיבורים של אקדמיה תרבות פוליטיקה עסקים וחינוך. אלו דברים בעלי חשיבות ועניין לתיעוד. הן כמודל והן כהיסטוריה. אבל אני שואל למשל האם ראינו התעברות בנושא הפלסטיני? מי-נהר - שיחה 22:57, 20 בינואר 2019 (IST)

בשלב זה אני מציע לסייע בהוספת מקורות איכותיים לקריאה חיצונית כאלו שיהיו רלוונטיים לכל ערך כפי שיוחלט. איננו מחפשים לצאת ידי ובת קצרמר או פסקה על הנושא אלא להביא לקורא תמונה מעשירה ככל הניתן. מי-נהר - שיחה 23:02, 20 בינואר 2019 (IST)

Ambassadors ו- advocates[עריכת קוד מקור]

שאלה שגםם עלתה בויקי האנגלית. ביוניצף יש מעמד נוסף מלבד השגרירים וזה ה-advocates איך מתרגגמים את זה ? לא מצאתי מספיק מידע על זה וייתכן שחחלק מהאישים הם במעמד השני. יש גגם דמויות שלא מוזכרות בכלל ברשימה של השגרירים אבל במקורות אחרים גם מוזכרים ככאלו אולי בלל מעמד הזמני-משני ? הנושא הזה מצריך בירור. מי-נהר - שיחה 21:12, 24 בינואר 2019 (IST)

קובץ מוויקישיתוף שנמצא בשימוש בדף מועמד למחיקה[עריכת קוד מקור]

קובץ מוויקישיתוף שבשימוש בדף זה הועמד למחיקה:

להשתתפות בדיון המחיקה יש לעיין בדף הצעת המחיקה. —Community Tech bot - שיחה 15:40, 28 ביולי 2019 (IDT)