שיחה:שבירה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דוחות השופטים בתחרות הפיזיוויקי[עריכת קוד מקור]

Oo21.png

ערך זה השתתף בתחרות הפיזיוויקי ואף עלה לשלב הגמר של התחרות.

דוח שופט המשנה[עריכת קוד מקור]

ככלל הערך הוא טוב, הוא מנוסח בצורה סבירה, מכיל את רוב הידע החשוב בנושא שבירה, לא נמצאו בו טעויות בפיזיקה ואומנם החסרון העיקרי בו שהוא איננו כתוב בצורה נגישה – זאת למרות שהוא כתוב על נושא פשוט שמוסבר בספרים רבים באופן פופולרי.

 • פרק הפתיחה משתמש במונחים רבים שאינם מוכרים לקהל הרחב ללא הסבר שלהם, מקפיד על ניסוחים מדויקים שלא חשובים לפרק פתיחה אך מנגד לא מכיל את חוק סנל – וחבל.

כותרת הפרק "על קרניים, חזיתות גלים, ומה שבינהם" – שם הפרק לא אנציקלופדי. כמו כן לדעתנו היה רצוי להתחיל בהסבר תופעת השבירה עבור התאור החלקיקי של אור בתור תנועה של חלקיקים בקו ישר, ורק לאחר מכן לתת את התאור הגלי של האור.

 • פרק חוקי השבירה כתוב נכון למרות שניתן לשפר את הניסוח. טעות כתיב אחת היא "זווית השבירה אז, קטנה יותר מזווית הפגיעה."
 • החזרה פנימית גמורה – שוב פרק חשוב שמסביר את כל המושגים החשובים אך ההסבר הניסוח קצת מפותל. איור 4 מכיל הרבה נתונים שאין אליהם התייחסות בטקסט.
 • קבלת הביטוי לחוק סנל – יש רק את הוכחת חוק סנל על פי עקרון פרמט – אין את ההוכחה של חוק סנל לפי עקרון הויגנס – בעזרת המופעים של חזית הגל. חוסר זה הוא הדבר העיקרי החסר בערך. רצוי היה להסביר את עקרון פרמט בכך שקרן האור בוחרת את המסלול המהיר ביותר מנקודת ההתחלה לנקודת הסיום – ורק אחר-כך לתת את הניסוחים המדויקים יותר. את האיכות של איור 5 רצוי לשפר.
 • פרק הקשר בין תופעת השבירה לבין תופעת הנפיצה- היה רצוי הסבר מעמיק יותר על אופן פעולת מנסרה והשימושים בה.
 • הפרקים 'שבירה בעדשות' ו'תופעות קשורות' הם כתובים היטב ומראים בחירה יפה של נושאים בערך. על תופעת הקשת היה רצוי להרחיב במקצת
 • דברים שרצוי היה להוסיף לערך
 1. פרק היסטורי: איבן אל הית'אם, ניוטון הויגנס סנל וכו'..
 2. הוכחת חוק סנל על פי עקרון הויגנס – חובה
 3. שימושים בשבירה – אומנם שימושים אלו מוזכרים במשפט בפרק על שבירה בעדשות – אך רצוי להרחיב.

חוות דעת השופטים הראשיים[עריכת קוד מקור]

סה"כ ערך מעניין ומהנה, משתמש יפה בהערות שוליים ובאיורים. מצד אחד, לעיתים משתמש במונחים לא בהירים לגמרי, מצד שני, חבל שהוא לא ממש חורג מרמה תיכונית, ולא מרחיב קצת יותר על אינטראקציית קרינה-חומר ועל הסיבות המיקורוסקופיות לשבירה, או על קיטוב ונושאים מתקדמים יותר.

 • הערה פרטנית - סוף פסקת הפתיחה - לא ברור לגמרי למה להכניס דווקא כאן את הבעיות במעגלים חשמליים, מה גם שהנושא כלל לא זוכה לאיזכור מאוחר יותר.