שיחה:שדרות רוטשילד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
Article yellow.svg
ערך זה הוצע בעבר כמועמד להכללה ברשימת הערכים המומלצים
הוצג כמומלץ בעמוד הראשי (ראו תבניות עמוד ראשי):
  • 24 בנובמבר 2007
  • 25 ביוני 2010
  • 5-6 באפריל 2014
  • 11-12 בינואר 2015

מתן קרדיט לחולדאי[עריכת קוד מקור]

איני חושב שחולדאי צריך להופיע בערך, וזאת למרות שבתקופת כהונתו של חולדאי שופצה השדירה. האם כל ערך הקשור בתל-אביב, יכיל איזכור לגבי מעשיו של חולדאי? זה לא נראה לי סביר. אני פשוט לא חושב שבערך אנציקלופדי צריך לתת קרדיט לפוליטיקאי. אולי זו לא הכוונה , אבל זה עלול להיראות כתעמולה פוליטית. זו דעתי. נמר ערבות סיבירי 16:30, 13 אפריל 2006 (UTC)

לא מדובר כאן על תעמולה פוליטית. כאשר חולדאי נכנס לתפקידו הוא החליט על ביצוע 7 פרוייקטים ראשיים בשנתו הראשונה - כאשר אחת מהם הייתה שדרוג השדרות. לא מדובר על שיפוץ רחוב או משהו כזה, אלא שינוי מהותי שהיה מהלך ששינה את חייהם של אנשים רבים הגרים באזור וכמעט בוודאות לא היה קורה לולא חולדאי היה לוחץ על זה. לא להזכיר את חולדאי זה כמו לא לכתוב בערך על הנסיגה מלבנון על ברק, או לא לכתוב בערך על אינתיפאדת אל-אקצא את שמו של מופז או של שרון. לא מדובר כאן על מתן קרדיט תעמולתי או על דבר שקרה במקרה במהלך כהונתו - אלא פרוייקט מרכזי שקשור אליו ישירות. גם בערך על הרכבת התחתית בתל אביב מוזכר מילוא בנושא ללא קשר לתעמולה, אלא כמשהו שניסה לדחוף (גם אם לא בהצלחה גדולה). בברכה, אסף 16:41, 13 אפריל 2006 (UTC).

בית הקילשון[עריכת קוד מקור]

בשדרות רוטשילד, מול מסעדת "מוזס", יש מגדל שמעוצב כמו קלשונות היוצאים מקומת הקרקע ומתנשאים עד לגג וברווח יש חלונות שחורים. למישהו יש תמונות ומידע עליו? (או שאצטרך לצלמו בעצמי) בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 18:46, 30 בספטמבר 2007 (IST)

אני רואה שהגותיקומטר שלך פועל במלוא המרץ גם בתל אביב... אני יודע בדיוק על איזה בניין אתה מדבר. פעם זכרתי איך קוראים לו וגם מי תכנן, אני אחפש את המידע הזה שוב. איך שאני מפרש אותו, הוא מחקה את סגנון הסיומת של מגדלי התאומים (הי"ד) שעשו מחווה אמיתית לגותיקה. מול מוזס גם בונים עכשיו את מגדל הבנק הבינלאומי הראשון שתכנן משרדו של איי אם פיי. מי שיכתוב עליו ערך יזכה ממני לשפע ברכות! השמח בחלקו (-: הצטרפו למיזם הפורטלים! 23:21, 30 בספטמבר 2007 (IST)
למה הסרת את הפסקה על מגדל הקילשון ואת גלריית התמונות שלו? בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 18:10, 5 באוקטובר 2007 (IST)
כנראה פספסת את ההודעה בדף השיחה שלך בגלל הודעות נוספות אחריה. השמח בחלקו (-: הצטרפו למיזם הפורטלים! 18:16, 5 באוקטובר 2007 (IST)
ראיתי עכשיו את ההודעה. כתבתי שהוא הושפע מהגותיקה בתום לב על-פי דף השיחה, ועל פניו יש בו דברים המזכירים את הנאו-גותיקה: החלונות בבסיס עם האלכסונים, הקווים התמירים והרזים והתנופה כלפי מעלה. בכל מקרה, האם אפשר להחזיר את הגלריה בליווי טקסט אחר? בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 18:21, 5 באוקטובר 2007 (IST)
אני לא חושב שהוא הושפע מהגותיקה וזהו מידע שחייב לבוא עם סימוכין כלשהו, אפילו דעה כללית של אדריכל מוכר או מבקר אדריכלות בנושא במאמר או כתבה כלשהי. ללא סימוכין, הזכרת המושג גותי בערך על תל אביב תהיה שגויה ומבלבלת. הסרתי את הפסקה לגמרי בינתיים כי בינתיים אני לא מוצא שום דבר לכתוב על הבניין ואפילו לא את שמו האמיתי. אם יימצא מידע בסיסי עליו, הכולל את שמו, שנת בנייה, מתכנן ואולי עוד פרט טכני או שניים אפשר יהיה לכתוב אפילו פסקה קטנה עליו. בינתיים השארתי תמונה אחת שגם תזכיר לי בזמן הקרוב למצוא את המידע הזה. ובהזדמנות זו בקשה: אנא בטל את הקטגוריה של הבניין בוויקישיתוף או שנה את שמה לשם "U-Bank Tower" בינתיים. השמח בחלקו (-: הצטרפו למיזם הפורטלים! 18:30, 5 באוקטובר 2007 (IST)
לצערי, אני לא יכול למחוק קטגוריות בויקישיתוף, יצרתי קטגוריה נוספת תחת השם U-Bank Tower וסימנתי את הקודמת למחיקה. בברכה, MathKnight הגותי |Δ| (שיחה) 18:34, 5 באוקטובר 2007 (IST)
הבניין הזה מוכר לי מיום בנייתו כבניין של "בנק כללי", בנק שהיה בבעלותו של הברון רוטשילד (אל תשאלו אותי איזה מהם), ולאחר מכירתו שונה שמו ל-U-Bank. בכל פעם שעברתי ליד הבניין, השתעשעתי למראה השלט בכניסה לחניון, שבו נכתב: "חניון פרטי, בנק כללי" - כשבמציאות החניון היה כללי, והבנק היה פרטי. דוד שי 22:49, 5 באוקטובר 2007 (IST)
אם לדייק, הבנק נמכר על ידי הברון לקבוצה דרום אפריקאית בשם אינווסטק, (שמו שונה לבנק אינווסטק), והיא מכרה אותו לקבוצת הבנק הבינלאומי הראשון, ששינה שמו ליו בנק.

ככל הידוע לי (וידוע...) הברון רוטשילד הנ"ל הוא אדמונד בנימין דה רוטשילד, נכדו של הנדיב הידוע, פילנטרופ שהקים את קרן קיסריה וערך עליו נמצא ב ויקיפדיה הצרפתית. משום מה בערך על הברון רוטשילד מוזכר שמשפחתו שולטת בהחברה לישראל, מה שכבר אינו נכון זה כעשר שנים. איתןשיחה 20:09, 3 בנובמבר 2007 (IST)

פסקה שהוסרה[עריכת קוד מקור]

מגדל הקילשון, שנקרא גם בית U-בנק, הוא מגדל (מבנה) הנמצא מול רחוב יבנה ומושפע מהתחייה הגותית. הבניין מכונה גם מגדל הקילשון עקב הקילשונות שיוצאים מבסיסו ונמשכים עד לגג, וביניהם חלונות כחולים-שחורים.

הסרתי גם את גלריית התמונות של הבנק, לא כי הן אינן יפות אלא כי הן יוצרות תמונת מצב מעוותת של חשיבות האתרים מעצם קיומה. כל שאר האתרים בערך זוכים לתמונה אחת לכל היותר (חלקם לא מוצגים בתמונה בכלל). מגדל U-bank אינו האתר החשוב בשדרה ולכן, הצגת גלריית תמונות של המבנה, לעומת תמונה אחת בלבד של בית השגרירות הרוסית לדגומא, היא בעייתית בדיוק כמו תוכן מילולי שגוי. המקום הנכון לתמונות הוא בוויקישיתוף או בערך עצמאי על המבנה, אם יש מספיק מה לכתוב עליו. בברכה, השמח בחלקו (-: הצטרפו למיזם הפורטלים! 20:10, 15 באוקטובר 2007 (IST)

יצירות אמנות[עריכת קוד מקור]

  • מיכה ברעם הוא צלם. אני לא זוכר שיש תצלום שלו בשדרה (?) talmoryair 10:10, 1 באוקטובר 2007 (IST)
אין לי מושג. זו רשימה שמיכאלי הוסיף לערך, אני מאמין שהוא יודע. השמח בחלקו (-: הצטרפו למיזם הפורטלים! 11:27, 1 באוקטובר 2007 (IST)

החָלוֹניות[עריכת קוד מקור]

השימוש המושכל שנעשה בערך זה באופצייה הוויקיפדית של "חלונית" מחמיא לערך. ובכל זאת, כאשר מובאים ציטוטים בחלונית, יש לציין את מקורם. מה מקור הציטוטים בחלוניות? תודה, דני. ‏Danny-w‏ 01:47, 22 באוקטובר 2007 (IST)

המקור לציטוט של צ'רצ'יל הוא מתבנית:הידעת? 21 בנובמבר - סדרה 2 (פרטים בדף השיחה של התבנית). מקורות לציטוט של ביאליק ניתן למצוא כמה בחיפוש גוגל זה. אם מישהו יכול לאתר מקור אחד איכותי ואמין כסימוכין אותו אפשר להכניס לגוף הערך בהערות השוליים זה יהיה טוב. אם לא, גם קישורים אלה בדף השיחה מספיקים לדעתי כרגע כאימות. בברכה, השמח בחלקו (-: הצטרפו למיזם הפורטלים! 20:55, 22 באוקטובר 2007 (IST)

האמנם?[עריכת קוד מקור]

"ביסוסן של חברות פיננסים רבות באזור השדרה והרחובות הסמוכים לה הוא כזה שלא ניתן יהיה להעביר את מטיהן של חברות אלו לאזור עירוני אחר, שכן הראשונות שיעברו יספגו הפסדים כספיים ניכרים בשל מעבר לאזור פחות מפותח" - משפט זה זקוק לאסמכתא. העובדות הן שחברות הביטוח "מגדל" ו"ביטוח ישיר" עזבו לא רק את האזור, אלא את תל אביב, וכך גם בנק המזרחי. בהנחה שמנהליהן של חברות אלה מכלכלים את מעשיהם בתבונה, אני משער שלא ספגו "הפסדים כספיים ניכרים", אם כי אולי משעמם להם בארוחת הצהריים. דוד שי 22:25, 22 באוקטובר 2007 (IST)

מדובר בעקרון של כלכלה עירונית. אני לא בקיא בענייני חברות אלו ואת המשפט כתבתי על סמך ידע אישי. כאשר יש מע"ר קיים ומשגשג בעיר, שהתפתח באופן אורגני, כלומר צמח לאט לאט בתוך מרקם העיר יחד עם התפתחותה הטבעית של העיר, לא משתלם להעביר אותו משם. מה הכוונה: שזהו אינטרס כלכלי של כל חברה שנמצאת בו להישאר באיזור בגלל מכלול השירותים הקיימים במקום בצורה של מאות עסקים קטנים, אופן הגעת היוממים לעבודה ומקום מגוריהם של חלקם, קרבה לחברות ועסקים נוספים עימן יש יחסי עבודה או עסקים שקרבה פיזית אליהם מקלה ומשתלמת מאוד, ועוד גורמים משפיעים בהם גם "סמל סטטוס". זהו עקרון כללי וייתכן מאוד שפעלו נכון "מגדל" ו"בנק המזרחי" כשעברו למקום אחר מתוך שיקולים פרטניים שלהם, וכיוצאי דופן. העובדה היא שלאומי, פועלים, דיסקונט והבינלאומי לא רק שלא עוברים משם אלא גם ממשיכים לבנות באיזור.
אין לפסקה זו סימוכין כך שתרגיש חופשי לצמצם ולשכתב אותה או להסירה לחלוטין אם תמצא לנכון. השמח בחלקו (-: הצטרפו למיזם הפורטלים! 08:19, 23 באוקטובר 2007 (IST)
לפני 15 שנה היו כל הבנקים וכמעט כל חברות הביטוח מרוכזים באזור שבין שדרות רוטשילד ליהודה הלוי. מאז, חברות הביטוח נפוצו לכל עבר: "מגדל" ו"ביטוח ישיר" לפתח תקוה, "הפניקס" לגבעתיים, "הראל" לרמת גן. הבנקים, לעומתן, הגבירו את אחיזתם במתחם זה, וכל אחד הקים לעצמו מגדל נוסף (או מגדלים נוספים). בנק המזרחי, שעבר לרמת גן, הוא חריג בעניין זה. בכל אופן, עזיבת המתחם של שדרות רוטשילד אינה בהכרח מעבר לאזור פחות מפותח - בישראל של ימינו (אולי בשונה מזו שלפני 30 שנה) יש אזורי משרדים רבים מפותחים היטב. השאלה היא עד כמה ההסתופפות של חברות מתחרות במקום אחד מסייעת להן בפעילות העסקית. ייתכן שלפני 30 שנה הייתה לכך משמעות. ברמת התקשורת הנוכחית, קשה למצוא סיבה עסקית לכך, מלבד אינרציה. אסיר את המשפט שפתח דיון זה. דוד שי 19:54, 23 באוקטובר 2007 (IST)

הערות מרשימת ההמתנה של המומלצים[עריכת קוד מקור]

חשוב מאוד שמישהו בעל ידע מתאים יעבור על פסקת "הצמחייה בשדרה". השמח בחלקו (-: הצטרפו למיזם הפורטלים! 12:04, 21 באוקטובר 2007 (IST)
עוד לא קראתי, אבל רק ממבט על עיצובו של הערך, הפסקאות שבו והתמונות שמאתרות אותו הייתה לי תחושת בטן שמתישהו הוא יוצע בתור ערך מומלץ. נראה מתי אתפנה לקרוא. נוי 16:18, 21 באוקטובר 2007 (IST)
בעניין הצמחייה, פנה אולי למשתמש:ירון, שמתעסק בכל מיני דברים שזוחלים, צומחים, מעקצצים, שוחים או מגרדים. אביעד המקורישיחהבואו להתפעל 16:53, 21 באוקטובר 2007 (IST)
ערך מדהים.. אבל איפה המקורות? ספר אחד ורשימת אתרים זה די מעט בהתחשב בכל הסיפורים על ביאליק ומה לא... נינצ'ה - שיחה - בואו לקרוא ולערוך! 17:53, 26 באוקטובר 2007 (IST)
כל הסיפורים והפרטים המופיעים נמצאים באותו ספר או בקישורים החיצוניים. חלק גדול מבוסס על המידע מארכיון עיריית ת"א והתוכנית האסטרטגית שלה המובאים ככקישורים חיצוניים שבהחלט אפשר להתסמך עליהם, וחלק גם על מקורות ברשת שנכתבו על ידי אנשים כמו ספי בן יוסף שאפשר לסמוך עליהם גם כן. יש גם המון מקורות אינטרנטיים שניתן למצוא בחיפושי גוגל שלא הובאו ברשימה אך הם מאמתים חלק מהמידע גם כן. השמח בחלקו (-: הצטרפו למיזם הפורטלים! 16:40, 27 באוקטובר 2007 (IST)
ערך מצוין, אבל מבחינה גרפית מבורדק להפליא: תמונות מימין (פשע!) משמאל, מלמעלה, באמצע, באלכסון... כואב בעיניים ולא נוח לקרוא. לכשיסודר, בהחלט ראוי להמלצה. כמו כן, כדאי לארגן מבחינה תוכנית לפי קו ברור: היסטוריה, השדרה היום (כולל סעיפי התחבורה, הצמחיה, וכו'), מחר (תוכניות עתידיות) ואחר כך בתים חשובים לאורך השדרה. אורי רדלר 19:54, 29 באוקטובר 2007 (IST)
חלק מסידור התמונות היה בגלל שחלוניות הכחולות שחייבות להיות משמאל (אלא אם כן מישהו יודע לסדר את זה אחרת). ניסיתי להזיז קצת, אני מקווה שזה טוב יותר עכשיו, אפשר כמובן להזיז עוד קצת את התמונות כדי שהן תתאימנה לכל הגדרת רזולוציה שהיא. לגבי ארגון התוכן, אני לא מסכים. פרק המבנה הוא למעשה המשך של ההקדשה שרק מסביר מהי בכלל השדרה, איפה כמה ולמה כדי שבפרק ההיסטוריה מוזכר רח' אלנבי - זה כבר יהיה מובן שהוא באיזור. רשימת המבנים היא למעשה החלק העיקרי בפרק "אדריכלות" שהוא עוד נושא כללי בעל עבר-הווה-עתיד ולכן מקומו במרכז הערך ולא בסופו. בברכה, השמח בחלקו (-: הצטרפו למיזם הפורטלים! 20:14, 31 באוקטובר 2007 (IST)

אפשר להוסיף פסקה...[עריכת קוד מקור]

אפשר אולי להוסיף פסקה על בית צים, לא רציתי להוסיף כי אני לא כל-כך יודע איפה לשים אותה.--‏BigJon‏ • שיחה 12:22, 25 בנובמבר 2007 (IST)

כן, זו תקלה שחסר האיזכור שלו. משום מה תמיד חשבתי שבית צים היה באלנבי. כדאי בהחלט להוסיף איזכור בפרק ההיסטוריה ולא כפסקה עצמאית כי בינתיים כל המידע שיש עליו הוא בנושא השריפה ואין שום דבר מעבר לזה על המבנה עצמו, אם יש בכלל משהו מעניין ששווה איזכור. השמח בחלקו (-: איזה יופי... 21:42, 25 בנובמבר 2007 (IST)

שער לעולם[עריכת קוד מקור]

דיונים בעניין תערוכת "שער לעולם" הועברו לשיחה:פיסול שבלוני. 10:11, 5 באפריל 2008 (IDT)

מתן קרדיט למוטי בודק[עריכת קוד מקור]

אני סה"כ מתעניין באדריכלות וזכור לי כתבה מאיזה כתב עת על השיפוץ של השדרה, כשכל הכתבה נותנת את הקרדיט לחולדאי ואיזה משרד הולנדי, ובתגובה לכתבה מוטי בודק פרסם את טענותיו על כך שמתחרות הרעיונות בשנת 95 לא יצא שום דבר, אך נכנס לארכיון הצעתו להפוך את השדרה למה שהיא היום, כששנה לאחר מהגשת ההצעה וזמן מה אחרי שהיא לא נבחרה, תוייקה עוד הצעה, אותו רעיון כמו של הבחור הנ"ל, רק ממשרד הולנדי נוצץ ותחת חסותו של חולדאי. לא מדובר בסיפור מסריח של גניבה, אלא פשוט לדעתי בצירוף מקרים. לא הצלחתי למצוא סימוכין לכך באינטרנט והמגזין עצמו כבר לא אצלי, אבל אני בטוח שיש לפחות משתמש אחד שיכול להטיל אור על הנושא. אולי המשתמש שמוסיף את הפסקה על מוטי בודק שוב ושוב?

הצעת הסרה מהמומלצים[עריכת קוד מקור]

בערך זה מעט מדי הערות שוליים מה שלא מאפשר את המשך הכללתו ברשימת הערכים המומלצים שלנו. גילגמש שיחה 10:08, 6 בנובמבר 2016 (IST)

התחלתי לעבוד על זה, בינתיים עם מקורות משניים יחסית. חוץ מהערות השוליים, פסקת ההיסטוריה קצרה יחסית ולא ממצה בכלל, והסגנון והניסוח דורשים שיפור. נתנאל - שיחה 15:30, 6 בדצמבר 2016 (IST)
נתנאל, איך מתקדמת העבודה על הערך? גילגמש שיחה 10:55, 25 בדצמבר 2016 (IST)
גילגמש, אני אנסה להתקדם בזמן החג, אם לא אסיים עד סופו זה לא יגמר בקרוב ואתה יכול להמשיך בתהליך ההסרה. תודה על התזכורת נתנאל - שיחה 13:46, 25 בדצמבר 2016 (IST)
נתנאל, העניין אינו דחוף. אם אתה מתחייב לטפל בערך הזה אפשר להסיר אותו מרשימת ההמתנה כדי שתעבור בלי לחץ של זמן. אפשר לחזור לדיון זה גם לאחר כמה חודשים. שום דבר לא בוער. גילגמש שיחה 13:49, 25 בדצמבר 2016 (IST)
סבבה, לקחתי. נתנאל - שיחה 14:03, 25 בדצמבר 2016 (IST)
הסרתי אותו מרשימת ההמתנה. גילגמש שיחה 14:25, 25 בדצמבר 2016 (IST)

טעות בהפניה לבית רבינסקי ?[עריכת קוד מקור]

מס' 82 ברשימה שבפרק "בתים נוספים" (בשדרות רוטשילד) הוא בית רביסנקי-בראון בפינת רחוב מאז"ה, אבל ההפניה ("בית רבינסקי" הוכחל) מוליכה לבית רבינסקי ברחוב שיינקין 65 (פינת רחוב גלבוע 1). 79.182.223.113 13:30, 25 ביוני 2018 (IDT)

הסרה מהמומלצים[עריכת קוד מקור]

דיון[עריכת קוד מקור]

הערך הגיע כבר לרשימת המתנה לקראת הסרה בגלל מיעוט הערות שוליים. נתנאל הבטיח לטפל אך לא השלים את המלאכה. בצער רב אני נאלץ להחזיר את הערך לרשימת ההמתנה לקראת הצבעת ההסרה, אלא אם כן מישהו ינתדב לטפל בו.גילגמש שיחה 10:20, 21 ביולי 2018 (IDT)