שיחה:שידוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הערך חלקי ומתייחס רק ליהדות כרגע[עריכת קוד מקור]

השידוך נפוץ בחברות מסורתיות רבות. גם באיסלם ובהינדואיזם זה נפוץ (בדתות מסוימות [לא ביהדות] אפילו אין צורך בהסכמת האישה, והיא נישאת בעל כורחה). יש מקום גם לציין את מוסד הנישואים הפוליטיים שהיה נפוץ בין ממלכות מימי קדם עד המאות האחרונות, ומהווה גם היא סוג של שידוך. DGtal 21:04, 17 יוני 2006 (IDT)

מעיון בבינויקי התברר לי שיש שם ערך מסודר המדבר רק על השידוכים ביהדות. בעברית יש למילה משמעות כללית יותר מהמילה Shidduch באנגלית. אם אין התנגדות העביר את הערך לשידוך (יהדות), (דוגמה דומה: צניעות (יהדות) מופנה כרגע מצניעות). DGtal 21:21, 17 יוני 2006 (IDT)
זה מאוד חובבני ולא רציני להגדיר כל מנהג חרדי-חסידי-אשכנזי כיהדות ,צריך להבדיל בין מושגים כמו מנהג קדום ,הלכה ,נוהג קהילתי ,נוהג סוציאלי מקומי ,מנהגי חסידות וכדו . אכן הקשר בין שידוכים לחרדיות ראוי למאמר מעמיק ,אבל הקשר בין שידוכים ליהדות לא ממש קיים ...פשוט אין קשר ,אפילו הקשר בין ההלכה לשידוכים מצריך מאמץ אינטלקטואלי-הלכתי לא קטן ואפילו אז התוצאה תהייה שנויה במחלוקת בקרב אנשי ההלכה
אינני מסכים. אם הגמרא מספרת שרב היה מלקה מי שמקדש בלא שידוכין, יש בזה משהו רציני. תוסיף לזה את שטרי התנאים שמוסיפים מימד ממוני ואת ה"איסור" לבטל שידוכין (עיין תוספות למעשה רב המיוחס להגר"א למשל) ותקבל גם מימד קבלי-מיסטי. ‏DGtal‏ 18:48, 15 במאי 2007 (IDT)
כוונתך ל"רב מנגיד על מקדש בשוקא (קידושין י"ב:)"? שזה עניין קצת שונה לגמרי .המימד הממוני הוא אכן הלכתי (האשה נקנית) אבל מה זה קשור לשידוכים (צורת הכירות) .ו"ביטול שידוכין" כדברייך אינו ביטול שידוכין אלא ביטול הסכם ה"תנאים" או ה"ווארט" ... בשביל להבין את דברייך שנראים לי תמוהים כל שהוא עיינתי שוב בהגדרה שבערך (פגישה בין בחור ובחורה למטרת נישואין) והוא פגום לחלוטין לדעתי שהרי הגדרה זו תחול במידה שווה על דייט ...מושג השידוך לדעתי ממלא תפקיד שמורכב מ-1)הכרות בין מינית על ידי גורם מתווך ,2)שידוך בהקשר סוציאלי. משמעותו לרוב הוא - הענקת סמכות יתר להורים או לחילופין נטילה מסויימת של מידת החופש המיני והכפפתו למוסדות תיווך מורכבים

[[קובץ:[[== לדעתי עדיף להוסיף לערך פרטים על דתות אחרות וכו' ==

לדעתי עדיף להוסיף מידע בענייני שידוכים גם על דתות אחרות הנוהגות להנשא ע"י שידוכים. על כל פנים אין לי התנגדות להעביר את הערך ל- שידוך (יהדות)]]]][[קובץ:[PictureFileName.jpg|שמאל|ממוזער|250px|כיתוב תמונה]טקסט מודגש]]'טקסט מודגש

הערך מאוד מצומצם בהגדרתו[עריכת קוד מקור]

במיוחד "ונשאר עדיין אצל חוגים מסוימים ובעיקר אצל החרדים" על פי מבוססת קביעה זו? יש למישהו נתונים כמה אנשים מתחתנים על ידי שידוך (סקר שנעשה וכו')? (תזכורת: יש שידוכים דרך האינטרנט ויש אתרים מיוחדים לכך) למעשה שידוך היא היכרות בין שני בני אדם על ידי גורם שלישי (אדם או בזמננו גם מחשב) וגם אם חבר (חילוני למהדרין) מכיר לאחותו (חילונית למהדרין) את חברו (שגם הוא חילוני גלאט) הרי שהתבצע כאן שידוך (גם אם הם לא יתחתנו בחתונה מהדרין) (קראתי פעם סקר שיש דוקא אחוזים גדולים יותר של שידוכים כמו שהזכרתי כאן מאשר פגישות אקראיות בלי אדם שלישי, לא הוספתי לערך כיון שאני לא יכול להביא את הסימוכין לכך (ציטוט מקור)

אתה צודק שהמושג שידוך לא קשור רק ליהדות. זו הסיבה שהערך הועבר מ"שידוך" ל"שידוך (יהדות)" כפי שמצויין למעלה. אנו מחכים לכך שמישהו ירים את הכפפה וכתוב על השידוכים בעולם הגדול. DGtal 23:09, 19 יולי 2006 (IDT)
לא מדובר על הרחבה של המושג "שידוך" (לא רק ביהדות וכו') מדובר על הקביעה בערך "בעיקר אצל החרדים" כאשר המידע אינו נכון בהכרח
יש הבדל מהותי בין שידוך במובנו המסורתי - לפיו גורמים חיצוניים (הורים בד"כ) מחליטים על השידוך עבור בני הזוג (כמובן שלבני הזוג יש יכולת כזו או אחרת להתנגד), לבין שידוך במובנו הנוכחי בחברה החילונית - הפגשת שני אנשים במטרה שיווצר זוג, אבל ללא (או כמעט ללא) שום כפייה על בני הזוג. במובן הראשון זה קיים כמעט רק בחברה החרדית.
הבעיה היא שכל זה צריך להופיע בערך, ולא פה. נדב 10:20, 20 יולי 2006 (IDT)

שידוך ויהדות ? שערוריה[עריכת קוד מקור]

אין קשר בין שידוך ליהדות ,כמו שאין קשר בין לחם ליהדות(למרות מרכזיותו של הלחם בטקסים היהודיים) ,שידוך במובנו החרדי קיים בכל המגזרים השמרניים בין יהודים ובין גויים טהורים ,הכנסת השידוך תחת קטגוריה"יהדות" היא בעיני מעשה קרתני ופרובנציאלי עם היגיון של תנועת נוער

מקסימום לעשות בשידוך את המעשה שעשו ל"תפילה" שיש ערך לתפילה כעניין כללי ,ויש ערך שמוקדש לתפילה ביהדות . ואיפלו כאן לקשר בין שידוך ליהדות ההלכתית היא מעשה קשה ולא מובן מאליו

בחברה הישראלית המושג שידוך מתקשר אוטמאטית לשידוך במובן הדתי-חרדי (כמובן שיש גם אסואציות להכרות בין כל בני זוג אבל זה נכנס יותר כהשאלה מהמושג שידוך במובן הדתי שלו). drvvv - שיחה 15:15, 3 ביולי 2008 (IDT)

קישור לאתר מבט לשידוכים[עריכת קוד מקור]

לדעתי ראוי לעשות מערך זה קישור לאתר המרכזי שעוסק בנושא בהרחבה, מבט לשידוכים, לאור הדעות של כמה שחושבים שאין זה ראוי אשמח לשמוע דעות נוספות בעניין.drvvv - שיחה 15:15, 3 ביולי 2008 (IDT)

לא שהתשובה שלך תשנה את דעתי, אבל בכל זאת: קיבלת אישור מהרבנים להציג את מאמריהם באתרך? יאירשיחה 00:42, 4 ביולי 2008 (IDT)
אולי תופתע לשמוע אך מרבית המאמרים נשלחו ישירות על ידי הרבנים, וכמובן שלכל השאר קיבלנו אישור, (ההוראות למנהלים הם מאוד נוקשות בעניין), אם נתקלת במקרה אחר אנא שלח קישור והדבר יתוקן מיידית. drvvv - שיחה 01:17, 4 ביולי 2008 (IDT)
בטח שמבט לשידוכים מוסיף אני בעד לעשות קישור אליו!!!

אני חושבת שחייב להיות קישור פה אל האתר, הוא מאוד מוסיף בנושא הזה של שידוכים. 85.250.245.91 17:07, 18 ביולי 2008 (IDT)

מחיקת קטעים על ידי משתמש:רעיונאי[עריכת קוד מקור]

תוכל לנמק למה מחקת? אני חושב שזה רלבנטי. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • י"א בתמוז ה'תשס"ח • 17:36, 14 ביולי 2008 (IDT)

העברתי את זה לפיסקה "תהליך השידוך", שמה הוספתי גם יותר פירוט וכאלה. רעיונאי - שיחה 23:12, 14 ביולי 2008 (IDT)
תודה. חגי אדלרשיחהתבניות מידע בערכים מחכות לך! • י"ב בתמוז ה'תשס"ח • 23:26, 14 ביולי 2008 (IDT)

מחיקת קישורים תורמים[עריכת קוד מקור]

מדוע קישור שמפרט על המקומות שבהם נוהגים להיפגש הוא "לא תורם"? כפי שאתם יודעים התרומה לפירסום בקישור בוויקיפדיה הוא מזערי אם בכלל ואפילו לא כתבתי את שם האתר, איזה עניין יש להשמיט מהערך כל קשר לאתר רציני שעוסק בנושא בהרחבה (אפילו אם יש לו קשר לכותב) drvvv - שיחה 00:04, 25 באוגוסט 2008 (IDT)

מה הקשר בין המילה שידוך המקורית למילה שידוך הנזכרת בערך זה? לא יודע.[עריכת קוד מקור]

המילה "שידוך" המקורית, שנזכרת בתלמוד, פירושה אחר לחלוטין. כדי לעמוד על ההבדלים והמשמעויות, אני אשאיר כאן קישור שעוסק בזה: לקסיקון לתרבות ישראל מומלץ יהיה לעיין שם ולשכתב את הערך.

אכן מומלץ להרחיב בנדון - ובהקשר התרבותי אפשר להוסיף את סיפוריו של עגנון והביקורת הנרמזת בהם על מנהג קדום זה של שידוכים והשלכותיו הפחות חיוביות, כגון "בדמי ימיה", "תהילה" ועוד. ALC • כ"ט בסיוון ה'תשע"א • 07:31, 1 ביולי 2011 (IDT)

בעיות בערך[עריכת קוד מקור]

הערך בלתי ניטרלי בעליל ונראה כעלון תעמולה. הוא מונה סיבות להשתמש בשידוך בסגנון חרדי המתיימר להיות טוב יותר מהמקובל בחברה החילונית אך לא מונה שום ביקורת או חסרונות. נוסף לכך שחזור עריכתי הוא תמוה ביותר. הנוסח הנוכחי היומרני "יתרון נוסף הוא היכולת לבחור את בן או בת הזוג על פי תכונותיהם המתאימות לזולתם בלבד" חוטא למציאות. זוהי אולי דעתה האישית של המשחזרת ענבל. בכלל לא ברור שיש אלגוריתם בחברה החרדית או המערבית המאפשר לחזות בצורה מהימנה את מידת ההתאמה של בני זוג אחד לשני, על אף שנעשו לא מעט מחקרים בנושא. הנוסח שהצעתי ושוחזר היה "יתרון נוסף הוא שבשיטה זו, לדעת המצדדים בשידוך, ניתן לבחור את בן או בת הזוג על פי תכונותיהם המתאימות לזולתם בלבד". ואני מבקשת להחזירו. קלאופטרה - שיחה 18:30, 1 ביולי 2011 (IDT)

אני מסכים. הערך דורש שכתוב מקיף והתאמתו לחברות נוספות ולא רק לחברה החרדית. גילגמש שיחה 18:44, 1 ביולי 2011 (IDT)
השחזור נעשה לא כי לפי "דעתי האישית" בכוחו של השידוך החרדי למצוא את הזיווג המתאים ביותר, אלא בגלל העובדה ששיטה זו מאפשרת בחירת בני-זוג על פי תכונותיהם ומידת ההתאמה שלהם לדרישות של הזולת. תכונותיו האישיות של כל אדם (בקיאות בתורה, מצב כלכלי, מצב משפחתי וכו') נבחנות בהתאם לדרישות של כל משפחה. בקשר לצורך להוסיף מידע מחוץ לחברה היהודית - אני היא זו שהוסיפה את הבקשה הזאת בראש הערך מלכתחילה. -- ענבל • א' בתמוז ה'תשע"א • 21:15, 2 ביולי 2011 (IDT)
עובדה היא שיש גירושים אפילו בחברה החרדית. הנוסח הנוכחי נראה כלקוח מעלון תעמולה. רשימה של תכונות אישיות אינה בהכרח מספיקה כדי להבטיח התאמה. קלאופטרה - שיחה 21:39, 2 ביולי 2011 (IDT)
אני חושבת שההסבר שלי היה מובן מספיק. נראה שאת מעדיפה להתעלם ממנו. -- ענבל • א' בתמוז ה'תשע"א • 15:58, 3 ביולי 2011 (IDT)
נראה די ברור מהערך שהכוונה היא שזה מה שחושבים בחברות שבהן נוהגים לשדך. --אלעזר - שיחה 23:50, 3 ביולי 2011 (IDT)


רשימת שדכנים ושדכניות[עריכת קוד מקור]

האם לדעתכם כדאי להוסיף כאן רשימת שדכנים? אנשים ממש מחפשים וקשה למצוא.. במיוחד בציבור הדתי לאומי. רק לדוגמא שמעתי עכשיו על השדכנית שרית שרון של מדרשת הרובע שראיינה בחורי ישיבות ונ"ל שבנות פונות אליה אבל אנשים לא יודעים ובאינטרנט יש בלבול גדול(חוץ מאלו שמוכרים). אולי פשוט נעשה כאן רשימה כקובץ או משהו כזה? ויקיפדיה היא מקור נאמן ואנשים יוסיפו כאן די מהר את הפרטים. תודה לכולם! זיווגים בע"ה - שיחה

זו לא המטרה של ויקיפדיה, אז לא. ♠ גיל כ. (שיחה) ♠ 19:10, 25 באוקטובר 2011 (IST)

המקור אינו במשנה[עריכת קוד מקור]

בפסקה /* מקור המונח "שידוך" */ שיניתי מ"תקופת המשנה" לתקופת התלמוד". עד כמה שידי מגעת, המונח אינו נזכר במשנה. אלא בתלמוד הבבלי מיוחס לאמורא רב (קידושין יב ע"ב), ובירושלמי לשמואל (קידושין פ"ג ה"ח). באם יש לכותב מקור במשנה - ישנה חזרה, תוך הבאת המקור.