שיחה:שמואל צבי הולצמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הסרתי מהערך קטע שלא ברור מה מקורו איתן - שיחה 18:53, 26 באפריל 2010 (IDT)

שמואל צבי הולצמן, איש ירושלים, היה הרפתקן ונווד שעבר את כל היבשות ועסק במלאכות השונות ביותר – חיפש זהב באוסטרליה ובגוויאנה, גידל יענים בדרום אפריקה, סחר ביינות כרמל מזרחי במזרח הרחוק, מיפה את הערבה – ועם זאת פיתח חקלאות בארץ, הביא לכאן גידולים חדשים ולא ידועים, הקים יישוב באזור שרגל יהודי לא דרכה בו בהר חברון – על שמו נקרא המקום גוש עציון, שהוא תרגום השם הולצמן לעברית. הולצמן היה אחת הדמויות הססגוניות של הארץ, וראוי היה שספרי הרפתקאות ומתח יספרו את עלילותיו. שמואל צבי הולצמן נולד בשנת 1883 בירושלים, כדור שני לבני הארץ. סבו עלה מפולין והביא עמו מכונות לייצור יין. אביו של שמואל צבי, מאיר שמעון הולצמן, נולד בירושלים ועסק כאביו בייצור יין. חמישה בנים ובת היו לו למאיר שמעון – וכולם פרט לשמואל לבם נמשך למרחקים והם היגרו לאוסטרליה ולארצות אחרות. שמואל למד בתלמוד-תורה ובישיבת "תורת חיים", וכשהיה בן 16 הודיע לאביו כי הוא יוצא למסעות – ונסע לארצות הברית כדי ללמוד בבית מדרש לרבנים. אך כשהגיע לארצות הברית נסחף מיד בשאון החיים והעסקים בה – עבד בעבודות שונות ומשונות, חצה את ארצות הברית לכל אורכה – ולבסוף יצא לארץ אחרת, תקוות ההרפתקנים – דרום אפריקה. מכיוון שלא היה לו כסף למסע, עבד כנער סיפון באוניה. באפריקה עסק במקצוע מיוחד: גידול יענים, שעבור נוצותיהן שולם אז סכום כסף נאה, כי הן קישטו את כובעיהן של הגבירות הנכבדות באפריקה. לאחר 5 שנות חיים באפריקה שב הולצמן לא"י ובידו סכום כסף נכבד – ובלבו החלטה להקים בארץ מפעלים בקנה מידה שלא היה ידוע קודם. הוא הביא עמו גם אופניים – מהראשונים שנראו בארץ – שעוררו כאן פליאה רבה. הולצמן רכש חמישים דונם אדמה ברחובות ונטע פרדס, כשבאותם ימים לא נפוצו עדיין פרדסים בא"י. השנה היא 1904 והולצמן בן ה-21 היה לפרדסן השלישי ברחובות.שנה וחצי אחר כך נשא לאישה את איילת גורדון שאביה אברהם זאב היה ממייסדי רחובות; הולצמן עצמו התיישב עם רעייתו בראשון לציון.

קטגוריה:זני צמחים[עריכת קוד מקור]

קטע שלם בערך עוסק בעיסוקו של הנ"ל בייבוא וגידול של מאות זני צמחים. לכן הכנסתי אותו לקטגוריה. ינון גלעדי - שיחה 16:37, 16 בפברואר 2016 (IST)

גם אם היה מייבא ומגדל אלפי זנים, הוא לא היה הופך לזן של צמח. הטיעון הזה מוזר בלשון המעטה. ביקורת - שיחה 16:38, 16 בפברואר 2016 (IST)
זה כמו שבקטגוריה של רדיואקטיביות, מופיע פייר קירי אחד המדענים החשובים בתחום. ינון גלעדי - שיחה 18:32, 16 בפברואר 2016 (IST)
זה לא אותו דבר: א. ההוא הניח את היסודות לחקר הרדיואקטיביות. ב. הקטגוריה ההיא לא עוסקת בחומרים רדיואקטיביים, כמובן שבקטגוריה:יסודות רדיואקטיביים הוא לא מופיע. ביקורת - שיחה 20:00, 16 בפברואר 2016 (IST)
כמובן. אביעדוסשיחה 20:07, 16 בפברואר 2016 (IST)