שיחה:שמונה עשר דבר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יישר כח[עריכת קוד מקור]

יישר כח עצום למי שסיכם את י"ח התקנות. עבודה מקצועית וממוקדת. 95.86.98.199 15:54, 23 באוקטובר 2011 (IST)

ספירת שמונה עשרה הדבר[עריכת קוד מקור]

בערך ישנה טעות. הוא לא סופר את הגזרה על הקריאה לאור הנר בשבת ואיסור פליית הכלים לאור הנר בשבת. בשביל להשלים לשמונה עשרה דבר הוא מחלק את פת עכו"ם יין עכו"ם שמן עכו"ם ובנות עכו"ם לארבע (ועל הדרך גם סופר פעמיים את חמש עשרה). יש שני דיבורי המתחיל ברש"י שמוכיחים את צדקתי

רש"י בדף יג ב

ד"ה ואלו תנן - הני דאמרן או דלמא אלו תנן הני דבעינן למימר קמן. ואלו קאי אדלעיל לא יפלה את כליו ולא יקרא לאור הנר ואלו מן ההלכות כו' או דילמא אלו תנן וקאי לקמן אאין שורין דיו:

רש"י בדף יז ב

ד"ה כולן מי"ח דברים הן - והא כולהו חדא היא דגזרו על פיתן משום שמנן ועל שמנן כו' כדלקמן:  

אם אין התנגדות אשנה את הערך. טוויג קובץ על יד DGtal אלישע שלמה נדאוס אבי84 Yotam8800 מלא כל הארץ כבודי shaishyyBRINKS תלם Tshuva יאיר הנווט david7031 יאיר דב אריה במרתף בן-ימין Nahum מי-נהר Yechiel.sh בן עדריאל MaorHL ד"ר סנסן ליאיר ריהטא Davidnead דגש חזק גנדלף יואל מרקו עט הזמיר יהודי מהשומרון איש גלילי אליצור יחיא גיברס חסר תקנה biegel hagay1000 Joalbertineצור החלמיש ש. יצחק אני ואתה ואנחנו Israeli Homo Sapiens בר-כח דוד שי Cumputer guy מבני הנביאים פיראוס ויקי4800 בעלי הידע ביהדות חג חנוכה שמח01:45, 3 בדצמבר 2018 (IST)

רע"ב בפירוש שבת א ד מונה את שמונה עשרה הדברים שונה מהרשימה כאן. "בנות כותיים נדות מעריסתן" נחשב אצלו לדבר העשירי, במקום מים שאובים (שכנראה נכלל כבר בגזירה הרביעית). לדעתי יש לכלול את הגזירה הזאת בערך הזה (גם אם הוא לא נחשב במניין השמונה עשרה דבר) מכיוון שהוא נגזר בו ביום לפי עדות רב נחמן בר יצחק.

אעו - שיחה 18:40, 23 במאי 2019 (IDT)